CFC by tante

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet vel 28, 2013 9:55 am

Da sada idem iznova raditi CFC ili možda HERMS spiralu, odlučio bih se na izvedbu s Piccassovom tankostjenskom cjevčicom, pa bih spojio tri takve d=10mm cjevi (duljine barem 20m / u praksi isproban bakar 16m) paralelno da bi dobio poprečni presjek približno isti kao da koristim jednu cijev unutarnjeg promjera 18mm. Cijevi bih spajao na krajevima na 1/2" kolektore na kojima bi bile u red zavarene po tri inox spojnice s maticama i duplim prstenima. Eh, sad, cijena samih cijevi je 640 kn. Bakar je jeftiniji, D=18 mm 22m platio sam 600 kn.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

doktor fungus
Postovi: 50
Pridružen/a: uto vel 21, 2012 11:23 am
Lokacija: Velika Gorica
Kontakt:

bok

Post Postao/la doktor fungus » pet ožu 01, 2013 7:12 am

ja brijem da se bolje toplina prenosi kad je uronjen bakar u sladovinu,meni immersion debljine cijevi od 10mm duzine 12m ohladi 50l pive hladjene vodom na 8 stupnjeva za 1h, znaci da bi ovo tvoje bilo za jos kraće vrijeme, sam računaj na količinu istisnine sladovine, tak da ces morat imat lufta od vrha kad oces hladit da ti se ne izlije van kad ovo uronis, i svakak napravi da ti spirala ide bar do pola spremnika, i da počinje ne odma gore neg da ide ravno prvo dole 10cm, pa onda kreni motat.


!! :D
bavimo se i proizvodnjom i servisom laboratorijske i medicinske opreme, uzgajamo medicinske gljive, i volimo dobru pivu, ŽIVJELI !!!

doktor fungus
Postovi: 50
Pridružen/a: uto vel 21, 2012 11:23 am
Lokacija: Velika Gorica
Kontakt:

nadopuna

Post Postao/la doktor fungus » pet ožu 01, 2013 7:15 am

htio sam jos samo reć da sam uštedio enormno kad sam u sistem ubacio potopnu pumpu za 250kn i dvije bačve po 300L, sad više ne trošim vodu nego jedan dan prepumpavam iz jedne bačve u drugu, a drugi dan vraćam vodu ,kroz spiralu za hlađenje. Svaka kap se reciklira.

Nadam se da sam nekom pomogel, pozz
bavimo se i proizvodnjom i servisom laboratorijske i medicinske opreme, uzgajamo medicinske gljive, i volimo dobru pivu, ŽIVJELI !!!

doktor fungus
Postovi: 50
Pridružen/a: uto vel 21, 2012 11:23 am
Lokacija: Velika Gorica
Kontakt:

one more thing

Post Postao/la doktor fungus » pet ožu 01, 2013 7:21 am

hladna voda mora ić na dno spirale, i putovat prema gore, znaći ulaz na najdoljnoj točki spirale a izlaz na najgornjoj, tak topla voda prirodno ide gore, a ne ko u CFC sistemu
bavimo se i proizvodnjom i servisom laboratorijske i medicinske opreme, uzgajamo medicinske gljive, i volimo dobru pivu, ŽIVJELI !!!

Avatar
Her Flick
Postovi: 185
Pridružen/a: pon vel 21, 2011 10:42 am
Lokacija: Solin

Post Postao/la Her Flick » pet ožu 01, 2013 7:58 am

Funguse što na engleskom znači: counterflow chiller ???

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet ožu 01, 2013 10:46 am

Za: dr. F
Za hlađenje 40-tak litara skuhane i zahmeljene sladovine potrebno mi je nikad više od 100 litara vode kroz CFC. Kubni metar vode košta me sa svim stavkama 15 kn. Pumpa i dvije kace od 350 l = 750kn što je isplativo za ulaganje tek nakon minimum 500 kuhanja (oko 25 godina mojih prosječnih kuhanja :D ).
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Her Flick
Postovi: 185
Pridružen/a: pon vel 21, 2011 10:42 am
Lokacija: Solin

Post Postao/la Her Flick » pet ožu 01, 2013 1:49 pm

Done dao si dobru ideju za paralelni spoj cijevi.Razmišljam da onaj svoj puknem popola i sastavim u paralelni spoj. moja bakrena cijev u hermsu je 15mm x 9mtr.Zadovoljan sa njom i protokom.Sa dvije paralelne ima bi skoro isti presjek kao ova bakrena.Imaš predpostavljam više manje isti volumen za zagrijat u hlt-u kao i ja. 25-30ltr.Pa me zanima koju snagu grijača imaš za hlt? Ovo me zanima informacije radi prije proračuna za grijač? Morat ću još par pokusa napravit prije odluke pa bi mi dobro došla iskustva drugih.

Avatar
ahrga
Postovi: 430
Pridružen/a: pet kol 20, 2010 1:48 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la ahrga » pet ožu 01, 2013 2:02 pm

Jel se to vratija her flick? Ja baš jučer bija u tvom susjedstvu i dosađiva se, skoro cilo jutro sam bija u relaxa

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet ožu 01, 2013 2:07 pm

Da, Her Flick, 25 - 30 l je HERMS izmjenjivač, ovisi o šarži. Sada je grijač 2,4 kW, nije loše, no mijenjam ga čim stignem na 4 kW. Brže će zagrijati vodu i bit će manje potrošenog vremena između zadanih temperatura kod "uzlazne infuzije".
Ne kužim, što bi prepilio po pola, pa u paralelu? CFC?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Her Flick
Postovi: 185
Pridružen/a: pon vel 21, 2011 10:42 am
Lokacija: Solin

Post Postao/la Her Flick » pet ožu 01, 2013 4:05 pm

Pozdrav Hrga.ima neki dan da sam doša.ako budeš ponovo dolazio navrati.

Don,mislim onaj bended inox pajp sa slike prepilit popola i napravit od njega spiralu za herms,jer nisam zadovoljan protokom koji daje.jedna cijev mi postaje usko grlo.ovako bi povećao protočnost.Želim izmjenu u MT-u od oko 20-25ltr/min. znači izmjenu cijele sladovine MT-a po minuti i isto tako podizanje temperature od stupnja po minuti.
Povećavanjem protočnosti smanjio bi opterećenje na pumpu koja bi onda mogla obaviti rad sukladno headu-u za određenu visinu hlt-a.
Može spirala i grijač da su uštimani ali smatram da je pumpa ipak srce sistema.
U mene je isto grijač od 2,4kw + uronjeni,pa bi to mislio zamjenit sa jednim od 3,2kw. Da mogu kuhat u stanu jer nemam jači priključak,tj da ne preopteretim.

doktor fungus
Postovi: 50
Pridružen/a: uto vel 21, 2012 11:23 am
Lokacija: Velika Gorica
Kontakt:

Post Postao/la doktor fungus » sub ožu 02, 2013 10:09 am

Her Flick je napisao/la:Funguse što na engleskom znači: counterflow chiller ???
ne razumijem provokaciju frende??


don genovese,
Nemoj me jebavat za bačve i to, jer sam ih ja imao doma i pumpu, i to je bila ideja koja šljaka i samo sam je htio podijelit sa drugima,kužiš majstore?Ako nemaš kaj konkretno reć, nemoj se pravit pametan i podjebavat. Za one koji imaju mjesta je to super, jer stvarno ne vidim zašt bi vodu trošio, al ti si pametan pa znaš!

Zakej morate podjebavat?
bavimo se i proizvodnjom i servisom laboratorijske i medicinske opreme, uzgajamo medicinske gljive, i volimo dobru pivu, ŽIVJELI !!!

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sub ožu 02, 2013 10:45 am

Ideja ti je dobra za situacije gdje vode nema u obilju ili je dragocjena. Na forumu smo već pisali o recirkulaciji vode iz bunara i nazad. Ili iz cisterne i nazad.
S bačvama nemamo iskustva, mislim da bi povremeno u bačve trebao staviti izosana ili varikine da se ne stvaraju alge. Zimi moraš paziti da se bačve ne smrznu. Ljeti moraš paziti da se voda u bačvama ne pregrije na suncu.
Eto, ne provociram.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
hrvoje461
Postovi: 342
Pridružen/a: sub stu 27, 2010 4:04 pm
Lokacija: Konjsko (Karlobag)

Post Postao/la hrvoje461 » sub ožu 02, 2013 10:57 am

Definitivno je ekoloski prihvatljivije ako se voda moze recirkulirati nego bez veze prolijevati vodu ali onda opet ako je don genoveseova racunica tocna onda ... Svakako ako netko vec ima opremu i ne treba nista kupovati bolje je tako nego razbacivati se s vodom.
Give a man a beer, and he wastes an hour, but teach a man how to brew, and he wastes a lifetime. - Unknown

doktor fungus
Postovi: 50
Pridružen/a: uto vel 21, 2012 11:23 am
Lokacija: Velika Gorica
Kontakt:

ok

Post Postao/la doktor fungus » sub ožu 02, 2013 1:17 pm

Ma Ferdo niš ja ne velim, neg kad me neko bezrazložno ide ponizit i napravit budalu od mene, ko ja sam kreten...

zgubim volju uopće nekaj pisat..

ja imam hrpu bačvi, i pumpu,otprije, i nisam nikome reko da to mora kupit il neznam kaj i da stavil sam malo izosana da se voda ne usmrdi kaj bi se reklo. To sve radim u atomsklom skloništu gdje nema odvoda, pa ni nemreš izlit sam tak. Ugl primoran sam to tak radit, al ne kuzim zakej bi neko išo popljuvat ideju da se voda ne baca...

svi znamo najbolje za sebe, samo neki vole uzdizat sebe na način da druge pljuju, a to meni nije u redu...

pozz svima, neću se javljat neko vrijeme, dok se ne odljutim, jer kad sam ljut pišem gluposti,pozz
bavimo se i proizvodnjom i servisom laboratorijske i medicinske opreme, uzgajamo medicinske gljive, i volimo dobru pivu, ŽIVJELI !!!

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sub ožu 02, 2013 4:04 pm

Ja isto nisam pristalica razbacivanja vodom a moj stari pogotovo i zato koristim izvorsku vodu koja mi je 20 m od kuće.Zimi hladim 25 l sladovine slobodnim padom za 20 min do temp.od 22C.Za to potrošim 60 l vode.Ljeti mi treba 25 min i kombinacija te izvorske vode plus smrznute boce u bačvi s vodom.Voda iz pipe ni blizi nije hladna kao ta izvorska ni ljeti ni zimi.
Da nemam taj izvor vode hladil bi prek pipe,ovak koristim ono kaj mi je dostupno i zadovoljan sam s tim.

Odgovori