Fermentor

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Fermentor

Post Postao/la fegi » uto lis 24, 2017 9:25 am

super ti je to samo velika šteta što nije tlačni fermentor... Ja se planiram upustit u izradu toga ali prvi uvjet mi je tlačni konusni duplikator. U prvim razgovorima s frendom i analizom cijene svakako neće biti jedan od jeftinijih projekata. Tako da ćemo pokušati ušparati gdje se može. S obzirom da tlačni poklopac košta više od 1000 Kn pokušat ćemo umjesto tlačnog poklopca stavit gore poklopac od klasičnog korny kega. Time bi dobili odmah priključke za kontrolu pritiska i čišćenje i hmeljenje; no kao što ste pisali cornelius ima jako tanak lim i treba doobro progruntati prije nego uhvatimo flex...a na ostalome nema šparanja :)
NAUTILIS Home Brewery

T0M
Postovi: 208
Pridružen/a: ned ožu 10, 2013 11:41 am
Lokacija: Lug Poznanovecki

Re: Fermentor

Post Postao/la T0M » uto lis 24, 2017 1:03 pm

fegi, koja ti je prednost tlacnog fermentora u homebrewingu?
Konusni fermentor, dupla stijenka s hladenjem/grijanjem to imam i to je odlicno za kontrolu fermentacije.

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Fermentor

Post Postao/la fegi » sri lis 25, 2017 8:19 am

Pola svojih piva pogotovo ona koja kegiram fermentiram pod pritiskom. Prednost: Brzina dobivanja gotove pive, bolja i izraženija aroma, manje posla i troškova te više zlata na natjecanjima :)
NAUTILIS Home Brewery

T0M
Postovi: 208
Pridružen/a: ned ožu 10, 2013 11:41 am
Lokacija: Lug Poznanovecki

Re: Fermentor

Post Postao/la T0M » sri lis 25, 2017 9:25 am

fegi je napisao/la:
sri lis 25, 2017 8:19 am
Pola svojih piva pogotovo ona koja kegiram fermentiram pod pritiskom. Prednost: Brzina dobivanja gotove pive, bolja i izraženija aroma, manje posla i troškova te više zlata na natjecanjima :)
Onda jedinu prednost koju vidim je "bolja i izraženija aroma" samo ne znam zbog cega bi to bilo u odnosu na standardnu fermentaciju.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Fermentor

Post Postao/la Poljo » sri lis 25, 2017 9:41 am

Ne znam tko doma ima sustav flaširanja pod pritiskom da s tlakom može brže dobit gotovo pivo. DIo s aromom mi ima smisla.. ako ništa ne ide van ne idu ni arome :D
slika

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Re: Fermentor

Post Postao/la grga-osijek » sri lis 25, 2017 10:32 am

Poljo je napisao/la:
sri lis 25, 2017 9:41 am
Ne znam tko doma ima sustav flaširanja pod pritiskom da s tlakom može brže dobit gotovo pivo. DIo s aromom mi ima smisla.. ako ništa ne ide van ne idu ni arome :D
Ide van i mora radi kvasaca , diacetil resta a i samog pritiska u posudi . Preko1,7 bara van (neki i niže) :pivo:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

T0M
Postovi: 208
Pridružen/a: ned ožu 10, 2013 11:41 am
Lokacija: Lug Poznanovecki

Re: Fermentor

Post Postao/la T0M » sri lis 25, 2017 12:13 pm

Poljo je napisao/la:
sri lis 25, 2017 9:41 am
Ne znam tko doma ima sustav flaširanja pod pritiskom da s tlakom može brže dobit gotovo pivo.
Evo jeftinog rjesenja (CPBF):
https://www.ebay.com/itm/Stainless-Stee ... SwzaJX3lHX

Traje dok se napuni, treba puno strpljenja i zivaca

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Fermentor

Post Postao/la PBR » sri lis 25, 2017 7:35 pm

Negdje sam mislim spomenuo vec, ali ja cu poceti fermentirati u kegu od 50 litara. Skratiti cu sondu za 2 cm, keg mi taman stane u frizider u kojem fermentiram. Nakon sto je gotovo, pressure transfer u 2 corny kega i kud ces bolje.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Fermentor

Post Postao/la fegi » sri lis 25, 2017 8:27 pm

3 dana nakon klasične fermentacije stavljam regulator na 1,5 bara i to mi je provjereno... kod istog piva gdje nema tog pritiska razlika je drastična... što god da je meni je bolje... a neki blond od kuhanja do istakanja dobijem za 10 dana. Poljo ima već dosta pivara koji doma tako rade.
NAUTILIS Home Brewery

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Fermentor

Post Postao/la PBR » sri lis 25, 2017 9:01 pm

fegi je napisao/la:
sri lis 25, 2017 8:27 pm
3 dana nakon klasične fermentacije stavljam regulator na 1,5 bara i to mi je provjereno... kod istog piva gdje nema tog pritiska razlika je drastična... što god da je meni je bolje... a neki blond od kuhanja do istakanja dobijem za 10 dana. Poljo ima već dosta pivara koji doma tako rade.
Imas li nesto da malo vise procitam o tome? Sto, kako i zasto?
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Fermentor

Post Postao/la Poljo » sri lis 25, 2017 9:01 pm

Ma znam da ima.. ali nikako da mi ijedan objasni kako se tim tlačenjem ubrzava fermentacija.. Kužim dio ubrzavanja jer se ne mora ponovno karbonizirat, ovaj ostali dio mi je nejasan.
slika

Topsis
Postovi: 107
Pridružen/a: sub srp 01, 2017 12:33 pm
Lokacija: Ozalj

Re: Fermentor

Post Postao/la Topsis » čet stu 02, 2017 5:18 pm

Je li netko možda radio kod fermentora, kontrola temp., sa inverter klimom!? Znači, sistem bi bio kroz obične chilere, spiralne bakrene ili inox cijevi uronjene u pivu. Kroz sredinu se postavi sonda koja je povezana sa Stc—om i samom klimom, uključujuće/isključuje kada je potrebno. Zanima me, bi li inverter klime mogle tako raditi!? Bi li one bile prejake za tako malo prostora!?
Ima netko iskustva...

Avatar
Šafran
Postovi: 73
Pridružen/a: ned svi 01, 2016 10:09 pm
Lokacija: Samobor

Re: Fermentor

Post Postao/la Šafran » pet stu 03, 2017 11:57 pm

Oprosti kaj ti nisam poslal odgovor na zahtjev za slikama mog fermentora, al nemam nikakav fotič kojim bi mogao to odradit dovoljno kvalitetno. Ferm je tak i tak u armafleksu, ono kaj sam nacrtal na skici je tak grdo u stvarnosti da me sram i pokazat. Kaj se tičeideje o korištenju inverter klime u svrhu kontrole temperature fermentacije mislim da je ideja genijalna ak imaš nekaj takvog viška, jer ju možeš koristit i za kontrolu skladišta. Nema veze ak je jaka bu radila sa manje kapaciteta, znači da ju možeš spojiti na više poslova. Samo ti STC-i trebaju kontrolirati solenoidne ventile od svakog ferma i sve bu u redu.
Vrč ide na vodu dok neko neda za pivo

Avatar
Šafran
Postovi: 73
Pridružen/a: ned svi 01, 2016 10:09 pm
Lokacija: Samobor

Re: Fermentor

Post Postao/la Šafran » sub stu 04, 2017 12:24 am

fegi je napisao/la:
sri lis 25, 2017 8:19 am
Pola svojih piva pogotovo ona koja kegiram fermentiram pod pritiskom. Prednost: Brzina dobivanja gotove pive, bolja i izraženija aroma, manje posla i troškova te više zlata na natjecanjima :)
Čemu žurba, kaj nije štos u pivarenju ljubav i veselje u onome kaj delaš? Na brzinu se delaju deca i love muhe, a i gume znaju skliznut . Ak je posel oko pivarenja teret, a ak u hobiju gledamo troškove, kam smo zašli? Podizanje kvalitete je za svaku pohvalu, "A taština mi je najdraži grijeh. -Al Pacino"
Vrč ide na vodu dok neko neda za pivo

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Fermentor

Post Postao/la crna guja » uto stu 07, 2017 8:07 pm

Pozdrav svima, posebno starijima koji nas nesebično uče. Vidim po webu da mnogi hvale plastični fermenter 35 l pod radnim nazivom Fermentasaurus, firma oxebar iz australije. Kako tvrde, u njemu se osim primarne fermentacije, pojednostavljenog dry hoppinga i svega ostalog što ide u proces, može vršiti i primarna fermentacija pod tlakom, ali i prisilna karbonizacija, zato jer je tank atestiran na 2.4 bar. malo sam guglao i telefonirao i najjeftiniji shipping koji sam našao je iz UK, koštao bi oko 250 kn. Kompletan kit sa fermenterom bi tako došao oko 2000 kn franko najbliža pošta. kažu breweri, jako pojednostavljuje proces jer imaš sve u jednom tanku, nema pretakanja. Je li možda netko već probao ovo čudo? Zanima me jer ga namjeravam naručiti. :pivo:
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

Odgovori