ZAKLJUČCI U PROIZVODNJI

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

ZAKLJUČCI U PROIZVODNJI

Post Postao/la Pop » pet srp 20, 2012 4:27 pm

Kao prvo pozdrav svima, novi sam na forumu i ovo mi je ujedno i prvi post.
Nemojte se ljutiti što kao početnik već otvaram novu temu, al mislim da bi ovako nešto bilo za dobrobit svih nas.
Ovo bi bila tema gdje bi se svi forumaši uključivali i davali svoje savjete i zaključke o tome koja bi bila najbolja verzija nekog dijela opreme i ujedno svega vezanog za proizvodnju piva. Isto tako, što biste promjenili, odnosno, što ne biste preporučili!

Za početak ja imam dilemu koja je bačva/posuda najpogodnija za fermentaciju i koja se pokazala najboljom: plastika, staklo, nešto drugo?
Ako pravimo 50 l piva, dal može fermentacija biti u 100 litarskoj bačvi, ako ne, koja je optimalna?
Eto navalite...

AnGar
Postovi: 195
Pridružen/a: čet vel 02, 2012 4:40 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la AnGar » pet srp 20, 2012 6:15 pm

knjiga kaze da jedna trecina treba biti prazna da je to optimalno! znaci za 50 litara bacva od 75l

ja koristim staklo, a josh bi u obzir dosao i inox ali to nece ici ispod 100l a za sada ne planiram prelaziti cca 40l gotovoga!
nije pivo krivo sto se popilo,
krivi su ljudi sto ih je opilo!

Avatar
Beca
Postovi: 487
Pridružen/a: uto srp 27, 2010 9:53 am
Lokacija: Virovitica

Post Postao/la Beca » pet srp 20, 2012 11:54 pm

Ja imam 60l bacvu i radim 50l i nemam nikakvih problema.

Avatar
Beca
Postovi: 487
Pridružen/a: uto srp 27, 2010 9:53 am
Lokacija: Virovitica

Post Postao/la Beca » pet srp 20, 2012 11:55 pm

Plastika

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet srp 20, 2012 11:56 pm

Beca je napisao/la:Ja imam 60l bacvu i radim 50l i nemam nikakvih problema.
sve do jednom :lol:
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » sub srp 21, 2012 6:40 am

moji su isto 60 lit a kuham50. Samo jednim mi je izletjelo kroz vrenjaču...

Avatar
Beca
Postovi: 487
Pridružen/a: uto srp 27, 2010 9:53 am
Lokacija: Virovitica

Post Postao/la Beca » sub srp 21, 2012 8:06 am

400d je napisao/la:
Beca je napisao/la:Ja imam 60l bacvu i radim 50l i nemam nikakvih problema.
sve do jednom :lol:
Samo ti zazivaj, ako mi se desi neka burna fermentacija i sve frkne van, znat cu ko je kriv. :lol: :lol: :lol:

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » ned srp 22, 2012 11:28 am

Plastična prehrambena kanta, 20 l volumen, fermentiram unutra od 15 - 17l, zasad zadovoljan, praktično je. Jedino kaj plastika s vremenom sve više mirisa poprima, pa nije loše uzet novo nakon nekog vremena. Ponekad radim i u demižonima ako treba piva dugo odležavat, ali nisu mi dragi zbog oblika i čišćenja. Ja radim u stanu na 2 katu, spremište na -1, svaka zgodna ručka i ušteda na težini opreme bitna :roll:

No da imam uvijete (čitaj kuća s garažom) vrlo vjerojatno ne bi bila plastika, nego inox sa hlađenjem
:wink:

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » ned srp 22, 2012 12:11 pm

Ja sam u potpunosti prešao na staklo. Živcirao me miris iz primarnog fermentora (plastičnog). Više sam vode potrošio za pranje tog primarnog nego za filtriranje vode. Sad baratam sa velikim staklenim za primarnu i sekundarnu pa strahujem kad ću kojeg razbiti. Po meni bi idealno bilo inox.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » sub ruj 01, 2012 5:09 pm

Evo, od posuđa još mi je ostalo da kupim fermentacijsku bačvu pa pitam?
Da li pretačete iz primarnog u sekundarni preko one donje pipe?
( ne bojite se da pokupite kvasca i taloga ili je to sve napravljeno da je nemoguće to pokupiti?)
Da li kupiti samo dvije kace sa poklopcem, izbušiti za vrenjaču, na poklopcu izbušiti rupu i uroniti vertikalnu bakrenu cijev sa crijevom do one razine gdje se neće usisati talog i prebaciti u drugi sekundar?(pretok pumpom ili slobodnim padom)
Ova druga opcija pada u vodu ako ona prva radi!
Hvala.
E da, treba mi još i areometar ili nešto takvo, ako netko ima za prodat neka mi javi!

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » sub ruj 01, 2012 5:25 pm

Kod pretakanja u sekundar preko pipe pazi da je pipa sterilna jer ona zna biti izvor zaraze.Pazi da pipu ne montiraš na samo dno tako nećeš povući puno kvasca. Ako misliš kupovati stakleni demižon za sekundarnu imaš najjeftinije u trgovinama Prvča(54 l za 150 kuna).
Volim ih zahmeljene.

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » sub ruj 01, 2012 5:33 pm

E vidiš, mislio sam kupiti plastični fermentor od 75 litara na kojem je već namintiana pipa!
Da li je to dobra pipa za pretakanje u sekundar ili da napravim višlju pipu?

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub ruj 01, 2012 5:50 pm

taloga ima rjetko kad više od 3cm-4cm,ali uvjek imaš mogučnost nagnuti posudu amo ili tamo

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » sub ruj 01, 2012 6:40 pm

:zivjeli2:
Hvala

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » ned ruj 02, 2012 9:52 am

Pop je napisao/la:E vidiš, mislio sam kupiti plastični fermentor od 75 litara na kojem je već namintiana pipa!
Da li je to dobra pipa za pretakanje u sekundar ili da napravim višlju pipu?
Ja sam na početku kupio preskupu bačvu od 30 l s pipom i vrenjačom.Platio sam ju 165 kn.Mislio sam da će mi biti lakše s pipom a da bez vrenjače nemrem pivu napravit.Nakon par mjeseci dodatne edukacije uvjerio sam se da s pipom nije niš lakše osim kaj mi je unutra nega gnjida uselila pa sam pokušaval to maknut pa sam sjebo bačvu.
Isto tak ti ne treba ni vrenjača.Zadnjih 9 piva mi je odfermentiralo u plastičnoj kaci za zelje.Poklopac imam tek toliko da nekaj ne padne u unutra.Uzorke vadim ili sa šefljom dezinficiranom u izosanu ili šalicom,pretačem sa crijevom i za nekog ko to nije nikad radil do prije koji mjesec,ide mi vrhunski.
Bačve s pipom i vrenjačom su po meni bacanje novaca.

Odgovori