Mlin

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

zrinski
Postovi: 355
Pridružen/a: pet kol 13, 2010 1:21 pm
Lokacija: Zagorje zelene

Post Postao/la zrinski » sri tra 11, 2012 8:44 am

Alivio je napisao/la:Mislim da elektromotor od perilice ima 2800 okretaja u minuti na osovini ..
http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=a ... VAa4-t5IFw
Ima, ako je asinhroni motor u pitanju, ali ovaj moj motor nije asinhroni već kolektorski (ima četkice).
Kolektorski motori vrte se brže. Koriste se u bušilicama. Kontroliraju se elektronikom.
Kod asinhronog motora nije moguće dimerom regulirati broj okretaja.
Svaka bušilica danas ima dimer za regulaciju brzine vrtnje.
:D
Stvarnost je iluzija nastala nedostatkom alkohola u krvi.

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

Post Postao/la Deda Mile » sri tra 11, 2012 10:28 am

Don Genovese je napisao/la:
zrinski je napisao/la:...Motor ima 200 W. ....
200W - 20%gubitaka prijenosa => 160W x 18 = 2880W (2,88kW) na osovini valjka , "zar to nije dovoljno"? :D

Ako na motoru ne piše 200W, onda se izmjeri struja na max. broju okretaja opterećenog motora, pomnoži se naponom napajanja, što se umanji za npr. 20% radi gubitaka zagrijavanja, trenja i td.. i dobije se radna snaga motora. "Zar to nije dovoljno"?
To kako ti od 200W dobiješ 2880W je za nobelovu nagradu. Ali ja mislim da je rasprava o tome suvišna i beskorisna. To što pišeš o mjerenju snage točno je za istosmjerni motor. Kod izmjeničnog motora to nije točno, jer češ tako dobiti prividnu snagu(VA), koja je veča od radne snage . Da bi izračunao radnu snagu treba ti faktor snage cos (fi) i onda je snaga P = U I cos ( fi) (W).
HOMEBREWING OD 1996.
Puno pozdravlja i veselja uz domaće pivo

zrinski
Postovi: 355
Pridružen/a: pet kol 13, 2010 1:21 pm
Lokacija: Zagorje zelene

Post Postao/la zrinski » sri tra 11, 2012 11:26 am

E da nisam spomenuo da sam valjke nabavio na otpadu bili su dugi 30 cm svaki je bio težak 6 kila to koštalo 36 kuna. Tokar ih je smanjio na 20 cm iz razloga da olakšam posao motoru. :D
Stvarnost je iluzija nastala nedostatkom alkohola u krvi.

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

mlin

Post Postao/la Deda Mile » sri tra 11, 2012 1:01 pm

Evo da ti objasnim zašto sam te pitao kakav je motor i kolika mu je snaga.
Ja imam valjke Fi = 65mm, oba su pogonjena, malo su naroštani(kao da imaju male oble bradavice, našao sam ih na otpadu od nekakvog stoja iz tvornice duhana), dugački su 120mm. Pogonim ih pomoću bušilice snage 500W, brzina oko 120 o/min. Da bi dobio prihvatljivo mljevenje moram mljeti dva puta. Prvi put je razmak između valjaka 2mm, drugi put oko 1mm. probao sam mljeti jednom tada valjci ne vuku zrna, ako povečam brzinu dešava se isto valjci ne vuku zrna. Slad moram dodavati po malo, jer kad ga nasujem u ljevak onda ili valjci ne vuku sjemenke ili ako je to druga tura, onda motor ne može vuči, za blokira se.
Našao sam u jednoj knjizi slijedeće podatke za mlin za slad sa dva valjka: po 100mm dužine valjaka, uz obodnu brzinu od 2,5 m/s, kapacitet mljevenja je 100 do 150 kg/h, za to je potrebna snaga motora od
1,5 do 2 kW. S time da oni uvijek ispred valjaka imaju dozatore, koji osigiguravaju ravnomjerno padanje sjemenki na valjke.
Prema tome kod tebe je brzina od 1000 o/min je prevelika ( to ispada obodna brzina oko 5 m/s), tako da će ti vjerojatno motor biti preslab.
Dobro je da možeš regulirati brzinu tako da ćeš moći naći brzinu kod koje će moći mljeti. Baš me interesira kako će raditi, nakon par mljevenja javi kako radi.
HOMEBREWING OD 1996.
Puno pozdravlja i veselja uz domaće pivo

zrinski
Postovi: 355
Pridružen/a: pet kol 13, 2010 1:21 pm
Lokacija: Zagorje zelene

Post Postao/la zrinski » sri tra 11, 2012 2:44 pm

Evo filmić.
Bacio sam u njega 150 grama slada.

http://www.youtube.com/watch?v=nOubu1yx ... e=youtu.be
Stvarnost je iluzija nastala nedostatkom alkohola u krvi.

gollum
Postovi: 152
Pridružen/a: čet tra 28, 2011 5:26 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la gollum » sri tra 11, 2012 5:54 pm

Covjece za ovo koristit ti treba nekakva licenca :lol: . Ja sam si danas slozio mlin od masine za pastu i bio sam sav zadovoljan sa sobom, ali ovo izgleda stvarno brutalno. Sretno i cuvaj prste.

Avatar
lanko
Postovi: 320
Pridružen/a: ned stu 21, 2010 12:35 pm
Lokacija: Slavonija

Post Postao/la lanko » sri tra 11, 2012 11:48 pm

Lijepo.
Stavi sliku rezultata pri razmaku 1 mm.

Svakako 5ica za izgled

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet tra 12, 2012 8:09 am

Mile, prijatelju, hvala na željama, ali ne patim na nagrade. Kao što si mogao vidjeti, već sam naveo gubitke u računici. U njima sam uzeo u obzir i kut između struje i napona. U konačnici, račun je za procjenu "pi x oko" ali ne razlikuje se previše od teoretskih izračuna, jer nam je ionako rezultat potreban samo za "orjentaciju".
Kako će Zrinski izmjeriti kut struje i napona kod kuće?
Tebi preporučujem iz osobnog iskustva da makneš pogon s jednog valjka jer sam i sam imao tako izveden mlin, pa mi je motor bio malo preopterećen. Usporedio sam izmljeven slad s pogonom na oba valjka s onim izmljevenim samo s jednim valjkom i nema nikakve razlike u kvaliteti dobivenoga. Ni ljuske se ne potrgaju više nego s oba valjka pogonjena, a motor radi puno lakše i bez ikakvih zastoja i problema, i sve napravim u jednom prolazu. Razmišljanje zašto je to tako govori mi da s pogonom na oba valjka otpor kotrljanja valjaka se udvostručuje s obzirom da je otpor zrna na jedan valjak gledajući u poprečnom presjeku zrna isti radi li se o otporu 1/2 promjera zrna ili cijelog. Kad to preslikaš na svaki valjak posebno, dobiješ za dva valjka dvostruki otpor kotrljanja. Ak' razmeš kaj ti hoćem reći?.

Zrinski, brzina okretanja valjaka ti je prevelika, definitivno. Dimer nije prikladan za regulaciju brzine vrtnje motora koji služe za pogon strojeva jer tzv. smaljivanjem broja okretaja smanjuješ i snagu. Oni služe uglavnom za regulaciju jačine svjetlosti žarulja s žarnom niti, reg. brzine okretaja ventilatora ... Za ozbiljan pogon strojeva koriste se frekventni regulatori za asinkrone motore. Da riješiš svoj problem, probaj naći originalni regulator od vešmašine s koje je skinut taj motor i koristi set-up za normalno okretanje, ne za centrifugu. Ako toga više nemaš, zamijeni ovaj motor s nekom jačom bušilicom koja na sebi ima getribu, ili ugradi između osovine valjka i ovog motora geribu s malo jače bušilice koju ćeš kao pokvarenu naći na otpadu za nekoliko kuna. Ovako kao zadnji prijedlog riješio sam svoj mlin.

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » čet tra 12, 2012 9:06 am

zrinski je napisao/la:Evo filmić.
Bacio sam u njega 150 grama slada.

http://www.youtube.com/watch?v=nOubu1yx ... e=youtu.be
ocekivao sam da ce to cudo poletjeti :D

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

Post Postao/la Deda Mile » čet tra 12, 2012 11:02 am

Don Genovese je napisao/la:Mile,
Tebi preporučujem iz osobnog iskustva da makneš pogon s jednog valjka jer sam i sam imao tako izveden mlin, pa mi je motor bio malo preopterećen.
Najljepša (ti dala) hvala na savjetu, nije nikakav problem skinuti jedan zupčanik. Ovo mi je pogotovo važno jer sam počeo raditi mlin sa valjcima večeg promjera, pa ako će raditi dobro bez zupčanika još bolje.
HOMEBREWING OD 1996.
Puno pozdravlja i veselja uz domaće pivo

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » čet tra 12, 2012 11:24 am

Ja sam isto skidao jedan zupčanik. Ni jedna bušilica nije mogla vrtiti ni na prazno kad su oba bila pogonjena. Jedini problem je što kao i zrinski nekad moram pokrenuti nepogonjeni valjak ručno, a to ponekad zna biti bolno :D Inače redi ko sat kad jednom krene. I ja prvo naspem cca 3 kg u lijevak i onda krećem mljeti, ide bez ikakvih problema

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet tra 12, 2012 11:44 am

Ja meljem na svom izradenom pogonjenim na busilicu, i lakse mi povuce ako nalijem puno, inace zrno skace okolo. Ako ne pogonjeni valjak zapne samo ga trknem sa vanjske strane, ali ne rukom, vec malim cekicem, ali to mi se desilo jednom, dvaput... Video sam pogledao, ovo se vrti ko nenormalno... :D

Ako melje dobro super! Nije bitno kako i zasto, samo neka melje i nek se kuha. :)

:zivjeli2:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

ante-split
Postovi: 170
Pridružen/a: ned tra 28, 2013 4:05 pm
Lokacija: split

Post Postao/la ante-split » sri stu 06, 2013 10:38 pm

:lol:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » sri stu 06, 2013 10:40 pm

fino
kolko te novčića koštalo ovo?

ante-split
Postovi: 170
Pridružen/a: ned tra 28, 2013 4:05 pm
Lokacija: split

Post Postao/la ante-split » sri stu 06, 2013 11:49 pm

100kn više reda ostavio za struju tokaru ..matrijal nabavio džaba..inox osovina od starog broda

Odgovori