HERMS.. BrewStation

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sub srp 28, 2012 10:41 pm

mali badem je napisao/la:master Dis,dižem temu da ne padne u dubine ,a i 400 d traži nešto slično .meni je ovo katalog-priručnik :pivo3: :hmelj:
ne znam kako sam ovo zaboravio. molim admina da spoji ono moje pitanje sa ovom temom.....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Re: HERMS.. BrewStation

Post Postao/la buky1 » uto stu 13, 2012 4:56 pm

diS je napisao/la:
Nakon ukomljavanja prebacujemo sladovinu u BK te preko HEXa ispiremo slad (da iskoristimo i onu sladovinu koja je ostala u HEXu).
To je to, nakon ispiranja ide kuhanje...


Dis, pretpostavimo da kuhaš pedeset litara. Ukomljavaš na 65-67 stupnjeva i želiš prije ispiranja dići tenmperaturu na 76. Zatvoriš verntile na HEX-u i temperaturu vode za ispiranje digneš na 76. Koliko vremena treba da nakon ponovnog otvaranja ventila kominu digneš na 76 ovim sistemom?

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » uto stu 13, 2012 5:53 pm

Ne radim mash out jer ispirem batch sparge-om i dodanu vodu dižem na temperaturu potrebnu da nakon mješanja imam 75° u MLTu, čisto da isperem više šećera što podigne efikasnost za nešto sitno. Samo podizanje temp. će ovisit o gustoći komine i količini slada.

Ukomljavam na jednoj temperaturi a kako se sjećam kad sam radio protein rest, temp. je rasla oko 2min/°C što je presporo jer će se dobar dio konverzije odviti u tom vremenu pa možda nećeš dobiti onaj profil sladovine koji si želio.
Ako misliš radit multi-step masheve razmisli kakav sistem ćeš složit jer ti HERMS možda nije najbolje rješenje za to.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » uto stu 13, 2012 6:29 pm

ne mislim radit isključivo multistep, ali s druge strane zelim si ostavit i tu mogućnost. A bogami i dekokciju kad recept zahtijeva...

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto stu 13, 2012 7:06 pm

Dis .. :Ukomljavam na jednoj temperaturi a kako se sjećam kad sam radio protein rest, temp. je rasla oko 2min/°C što je presporo jer će se dobar dio konverzije odviti u tom vremenu pa možda nećeš dobiti onaj profil sladovine koji si želio.
Ako misliš radit multi-step masheve razmisli kakav sistem ćeš složit jer ti HERMS možda nije najbolje rješenje za to.


u praksi je gotovo nemoguće postići idealnu krivulju ( zapravo skok ) dizanja temp bez velike toplinske snage . kod rimsa to znači puno jači grijač i možda rizik zagaranja , kod hermsa , prelaz u zonu pare da s velikom razlikom temp brzo stižeš ciljanu temp . tako je kod tekučine .
medjutim ,dok zrno pročita porast temp i počne sljed stupanj konverzije ,prođe još 10-15 min ( kod pečenja zrnja duplo više ) .
ako se ovo uzme u obzir , moguće je odrediti vrijeme za pauzu , pa zato ( dok maštam o svojem hermsu ) zagovaram max moguću spiralu .

dekokcija je priča za sebe i naravno netreba je se odreči , dapače , nagrada slijedi

:hmelj:

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » uto stu 13, 2012 8:44 pm

Zasto forsirate herms u hlt-u? Velika kolicina vode znaci sporije vrijeme zagrijavanja. Napravi herms u loncu od 5L. Naguraj unutra 10m bakra ili inoxa i jedan grijac od 2kw. Ako ga izoliras, imaces minimalnu potrosnju energije. Nije isto ugrijati 5L vode i 50L vode...

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto stu 13, 2012 9:39 pm

Svarrogh je napisao/la:Zasto forsirate herms u hlt-u? Velika kolicina vode znaci sporije vrijeme zagrijavanja. Napravi herms u loncu od 5L. Naguraj unutra 10m bakra ili inoxa i jedan grijac od 2kw. Ako ga izoliras, imaces minimalnu potrosnju energije. Nije isto ugrijati 5L vode i 50L vode...

osobno , tu vodu iz primara računam za ispiranje , nije uzalud zagrijana ;
- 2kw mi se čini premalo za manevre kod ukomljavanja ( tvoje iskustvo s lončićem bi nam dobro došlo !

- u lonac od 5l ne stane ozbiljna spirala koja nebi tražila viisoku temp na površini;

- na tragu ove ideje ,možda bi nekome bilo izvedivo kontrolirano zagrijavanje spirale - plamenom ,el.grijačem ,plamenom,el. kuhalom

-za sve je kriv master buky :


Pošto je stigao lunčina sa njuškala, mislim da je vrijeme da moj Pakleni stroj preraste u jedan lijepi HERMS kapaciteta 100 lit. Da li netko koristi Herms na ovim prostorima?

Prvo pitanje je koliko duga spirala u HLT-u treba biti?

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » uto stu 13, 2012 10:26 pm

Nije teško zagrijat vodu u HLTu, tu uredno diže 1° za manje od minutu (4kW), tako da dok cijediš sladovinu dogriješ vodu za ispiranje.
Problem je dovoljno brzo podignuti temperaturu sladovine a da ne dođe do velike promjene u konverziji..

Moguće rješenje je zagrijati vodu u HLTu na višu temperaturu al tad će sladovina koja izlazi iz HEXa bit prevruća što bi ovisno o temp. moglo deaktivirat enzime.
Osobno kad poželim napravit multi-step (npr. 62-72°) idem na dekokciju i tako podignem temperaturu, a može se i jednostavnom infuzijom.. no to su posebne prigode, većinom radim single-step uz eventualno dizanje temperature za ispiranje, 60 minuta i jedno ispiranje.. za sat i sitno sladovina je u loncu.

Šta se tiče spirale, ja sam iskoristio stari immersion chiller od nekih 8-10m, ne mogu se točno sjetit. Mislim da bi i manja dužina prošla..

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » pet stu 30, 2012 4:13 pm

dis napisao si da su ti svi spojevi od bakra i inoxa. jesi pod bakar mislio na mesing? jer nigdje nisam vidio bakrene quick disconnect prikljucke. i zanima me kako si spajao/zabrtvio ove prijelaze. izgleda kao ona bijela traka za centralno :roll:

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pet stu 30, 2012 4:16 pm

Je, brzi spojevi su mesingani, a brtvio sam teflonskom trakom.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned pro 02, 2012 10:41 am

Staro pravilo cjevarske struke (strojarstvo) je da se ravni navoji brtve konopljom (kudeljom), a teflonskom trakom brtvimo samo NPT navoje. Svako zašto ima i svoje zato, no premalo je vremena i prostora.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned pro 02, 2012 11:20 am

Don Genovese je napisao/la:Staro pravilo cjevarske struke (strojarstvo) je da se ravni navoji brtve konopljom (kudeljom), a teflonskom trakom brtvimo samo NPT navoje. Svako zašto ima i svoje zato, no premalo je vremena i prostora.
To je bilo nekad, sad je tehnologija materijala toliko otišla naprijed da postoje lakši i sigurniji načini brtvljenja navoja. Kudjelja traži nešto vještine pri odabiru vlakana i načinu namatanja. Također treba nahrapaviti navoj da kudjelja ne otkliže. Isto tako pri dotezanju treba biti oprezan jer nema vraćanja u slučaju da se je zašarafilo za nekoliko stupnjeva više od željenog.

Za nas amatere je najprikladnije koristiti Loctite 55
http://www.loctite55.com.hr/
Imaju i video s demonstracijom primjene. Osobno koristim Loctite 55 nekoliko godina, stoji u kutiji s alatom i ne zapetljava se u sve oko sebe.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned pro 02, 2012 1:20 pm

Slažem se za taj Loctite 55, no za ozbiljnije zahvate koji zahtjevaju više improvizacije, kompliciranija namještanja, aplikacije čvršćeg spoja i visokih temperatura nema druge no kudelje. Namjera mi je bila upozoriti na krivo korištenje teflon trake. Ona je namijenjena za NPT navoje.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » ned pro 02, 2012 2:49 pm

Zašto samo na NPT? Valjda misliš na konusne (tapered) navoje..

Prije sam koristio kudelju, al je komplicirana jer ako zahebeš nema nazad, izvlači novu nit i ponovno.. teflonka od 0,1mm mi se pokazala kao najjednostavnije rješenje.
Vidim da se kod Loctite 55 navoj može vratit za 45° što je izvrsna stvar kod npr. ventila ili spojeva koji moraju biti u određenom položaju, to kod teflonke nije slučaj.

Avatar
komA HC
Postovi: 68
Pridružen/a: uto vel 22, 2011 10:13 am
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la komA HC » pet ožu 01, 2013 2:24 pm

Trebao bi uskoro dobit dvije pivske bacve pa me zanima dali je moguce napraviti ovakav mlt i bk (potpuno isti) ali da ukomljavanje ne ide preko hlt-a nego na plin/vatru? Znaci sve isto, samo na vatru bez hlt-a?

Odgovori