Buky1 - Pakleni stroj

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Buky1 - Pakleni stroj

Post Postao/la buky1 » čet pro 01, 2011 8:51 am

Budući da će Sv. Nikola donijeti još jedan lonac od 100 lit identičan ovome http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 2130#12130 odlučio sam malo modernizirati kuhanje i složiti sistem. Mislim da ćete skužiti sve sa slika ako ne pitajte. Opisan je proces kuhanja u 5 koraka od grijanja vode do fermentora. Zelena linija pokazuje gdje se tekućina kreće.

Molim sve sugestije i kritike jer u izradu krećem već danas, tako da bi do 10.12. moralo pasti prvo kuhanje.

Živili!
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet pro 01, 2011 9:10 am

Bit ce to jedan dobar sistem... ;) A mozda za jos neki blagdan/prazni/rodendan dode jos jedan lonac od 100L pa onda to bude TO. :D Odlicno. ;)

Kakve pumpe mislis koristit? Od perilice cirkulacionu ili?
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » čet pro 01, 2011 9:16 am

Da, od perilice.

Za sada mi ne treba treći lonac jer kuham runde od 50 lit u loncima od sto. Treći lonac bi tako i tako samo kratko bio u upotrebi, tokom ispiranja. Ovim sistemom dva su dovoljna, jedino ako počmem kuhati veće runde onda ću raditi i treći

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet pro 01, 2011 9:22 am

Ima neki razlog zasto samo 50L u tim velikim loncima? :D
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » čet pro 01, 2011 9:25 am

Fermentori. Oni su od 50 lit, a veći mi ni ne stanu u frižidere za odležavanje. Mogao bih skuhat stotku ali onda nema kuhanja bar tri tjedna i ima 100lit jedne vrste piva, ovako kuham svaki drugi tjedan neku drugu vrstu :D

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

Post Postao/la Deda Mile » čet pro 01, 2011 10:57 am

Vidim da si dobro zagrizao i da će od toga na kraju biti pravi HERMS. Ja radim nešto slično pa me neke stvari zanimaju ili sam malo oprezan.
1. Kad wort recirkulira ja sam planirao da cirkulira kroz bakrenu šlangu koja se nalazi u kotlu sa vodom da mu se održi temperatura i da mu se može temperatura dizati. Ja kanim raditi uzlaznu infuziju pa wort treba imati različite temperature, početna će biti 40C, pa 50C, pa 63C, pa 70C i na kraju 76C.
2. Dali si probao tjerati takučinu kroz pumpu u suprotnom smjeru, to planiraš u fazi 4. Isprobaj to prije, možda ćeš trebati napraviti baypass oko pumpe 2.
3. Nakon kuhanja, faza 5. ne planiraš filtriranje sladovine ili to nisi samo prikazao.
4. Dali si planirao izolirati sudove, i koju vrstu pogona (grijanja) planiraš?
HOMEBREWING OD 1996.
Puno pozdravlja i veselja uz domaće pivo

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » čet pro 01, 2011 11:28 am

Koliko sam shvatio, Buky ce sladovinu dogrijavati plinskim plamenikom a recirkulacija ce mu sluziti samo da se temperatura distribuira jednako i da ne zagori sladovina. Jel tako Buky?

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » čet pro 01, 2011 11:29 am

meni se ne dopada ispiranje... tj nedostatak pravog ispiranja... realno uvijek trebaš 3 posude za pravi posao makar treca bila i neka pomocna (tipa fermentor).

daj pojasni recirkulaciju, di je dogrijavanje komine u svemu tome? Ako ne mislis dogrijavati/raditi uzlaznu infuziju, cemu recirkulacija?

Ja bi nabavio putni frižider dovoljnog kapaciteta i na njega namontirao pipu te ga postavio iznad nivoa lonaca.
Onda u loncu dva zagrijaš vodu za ukomljavanje, prebacis u komovnik i dodas slad. Dok se ukomljva ostatak vode digneš na temperaturu za ispiranje i prepumpaš u frižider. Kada je ukomljavanje gotovo, kreneš sladovinu prebacivati u sada prazni lonac 2 a preko sladovine polako dodaješ vodu za ispiranje...

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » čet pro 01, 2011 11:40 am

mile je napisao/la:Vidim da si dobro zagrizao i da će od toga na kraju biti pravi HERMS. Ja radim nešto slično pa me neke stvari zanimaju ili sam malo oprezan.
1. Kad wort recirkulira ja sam planirao da cirkulira kroz bakrenu šlangu koja se nalazi u kotlu sa vodom da mu se održi temperatura i da mu se može temperatura dizati. Ja kanim raditi uzlaznu infuziju pa wort treba imati različite temperature, početna će biti 40C, pa 50C, pa 63C, pa 70C i na kraju 76C.
2. Dali si probao tjerati takučinu kroz pumpu u suprotnom smjeru, to planiraš u fazi 4. Isprobaj to prije, možda ćeš trebati napraviti baypass oko pumpe 2.
3. Nakon kuhanja, faza 5. ne planiraš filtriranje sladovine ili to nisi samo prikazao.
4. Dali si planirao izolirati sudove, i koju vrstu pogona (grijanja) planiraš?
Prvo ću odgovoriti na dio 4. pitanja, grijanje je plinski plamenik. Isto radim (većinom) Uzlaznu infuziju sa sličnim temperaturama. za recirkulaciju mislim staviti cijev direktno sa križnog komada između pumpi pa u kotao. Kada grijem na plin uvijek je temperatura sladovine ispod lažnog dna koji stupanj veća od komine u kotlu. Mislim da se neće previše hladiti kod recirkulacije. Recirkulirati mislim samo dok plamenik gori, kad dostignem željenu temperaturu gasim plamenik, a nakon nekog vremena ( kad se dno ohladi) gasim i pumpu.

2. Nisam probao tjerati kroz pumpu ali mislim da će konstrukcija pumpe to dozvoliti. Ako ne, ide bajpas
3. Nikad još nisam filtrirao sladovinu nakon kuhanja. kuhačom napravim vrtlog i sladovina curi bistra a hmelj i ostalo ostane na hrpi u sredini.
4. Grijanje na plin kako sam vec pisao, a izolacija, automatsko paljenje i gašanje plamenika te mješalica za kominu trebali bi ići u sljedećoj fazi, sada je proračun prilično tanak, ali nadam se da će se do proljeća nešto uštedjeti

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » čet pro 01, 2011 11:43 am

Svarogh je napisaDogrijavanje je plamenikom a recirkulacija samo da ne zagara i da temperatura bude jednaka.

Edit: A što se ispiranja tiče, do sad sam uvjek radio tako da kompletnu vodu nalijem na kominu. Pritisak veće količine vode brže ispire i gotovo je za tren

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » čet pro 01, 2011 2:25 pm

buky1 je napisao/la:Svarogh je napisaDogrijavanje je plamenikom a recirkulacija samo da ne zagara i da temperatura bude jednaka.

Edit: A što se ispiranja tiče, do sad sam uvjek radio tako da kompletnu vodu nalijem na kominu. Pritisak veće količine vode brže ispire i gotovo je za tren
meni je isto cudno sto nemas klasicno ispiranje. to ti dosta rusi korisnost cijelog procesa. isti postotak secera ostaje u komini, kao sto je i u sladovini... ali dobro ako ti ekonomska racuninca nije bitna, onda sve pet. jbg treba tri lonca kako god okrenes

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » čet pro 01, 2011 2:39 pm

ervin je napisao/la:isti postotak secera ostaje u komini, kao sto je i u sladovini...



Mislim da se negdje nismo skužili.

Kad je ukomljavanje gotovo sladovina je na dnu lonca. Gusta komina nalazi se na lažnom dnu. Na to sve nalijem tušem (do sad sam radio bocanom zdjelom) 25 - 30 litara vode bez mješanj. Voda teče kroz kominu i ispire slad. Ne vidim kako bi ostalo isto šećera u komu kao i u sladovini? Zadnju litru dvije čak i ne stavljam u pivo nego bacam sa komom jer nema skoro ništa šećera.

Piva inačekuham od 10-11kg osnovnog slada + cca10% specijalnih i ovisno o jačini dobivam 45-55 lit piva. Mislim da je iskoristivost OK. Ili?

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » čet pro 01, 2011 2:51 pm

Radis tzv "batch sparge" sto je sasvim ok. Vecina ljudi bas tako radi i kazu da imaju iskoristivost od oko 80%. Ja jos nisam probao, uvijek radim "fly sparge"

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » čet pro 01, 2011 6:26 pm

buky1 je napisao/la:
ervin je napisao/la:isti postotak secera ostaje u komini, kao sto je i u sladovini...



Mislim da se negdje nismo skužili.

Kad je ukomljavanje gotovo sladovina je na dnu lonca. Gusta komina nalazi se na lažnom dnu. Na to sve nalijem tušem (do sad sam radio bocanom zdjelom) 25 - 30 litara vode bez mješanj. Voda teče kroz kominu i ispire slad. Ne vidim kako bi ostalo isto šećera u komu kao i u sladovini? Zadnju litru dvije čak i ne stavljam u pivo nego bacam sa komom jer nema skoro ništa šećera.

Piva inačekuham od 10-11kg osnovnog slada + cca10% specijalnih i ovisno o jačini dobivam 45-55 lit piva. Mislim da je iskoristivost OK. Ili?
pa da tvoja faza 3 mi nije bas jasna, ocito radis malo drugacije nego ja. ja prvo procijedim svu gustu kominu, pustim je u drugu posudu (sto ti ne mozes jer ti je unutra jos uvijek voda za ispiranje), i tek onda pocinjem ispiranje sa ostalom vodom (naknadnim naljevom). nisam znao da i tako funkcionira. bas bi trebao probat i na taj tvoj nacin, pa usporedit iskoristivost. na ovaj tvoj nacin je vjerojatno nesto brze

Avatar
lanko
Postovi: 320
Pridružen/a: ned stu 21, 2010 12:35 pm
Lokacija: Slavonija

Post Postao/la lanko » pet pro 02, 2011 12:09 am

Sve si super zamislio.
Mozda bi mogao sve složiti samo sa jednom pumpom. Koji križni spoj, T komad i koji ventil i to je to. Bar me bi išla sladovina kroz pumpu 2 u suprotnom smjeru.

Odgovori