Mash Tun

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned lip 26, 2011 10:31 am

Sve si dobro napravio.Čestitam.
Kako ćeš čistiti unutrašnjost bakrenih cijevi sad kad su zalemljene?
Ukoliko ti nije stigao mlin i ne pokušavaj ukomljavati u tome slad mljeven čekićarem.
Javi kako je proteklo prvo cjeđenje.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » ned lip 26, 2011 11:05 am

Za Ferdu ....
Svako drugi spoj je zalemljen.


Moram si jednom složiti nešta slično ....
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned lip 26, 2011 11:23 am

Pazi stvarno,čovjek napiše i slika, a ja površno pročitam i vidim samo lemove.
Kao što sam rekao, sve je super napravljeno.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » ned lip 26, 2011 12:29 pm

400d je napisao/la: imam jednu opasku, ako ne zamjeraš i par pitanja također.

prvo, termometar si postavio malo nisko. temperatura na dnu posude je niža od temperature na vrhu posude za čak 2-3 stupnja. isprobaj sa dugim medicinskim termometrom - prvo ga gurni na dno, a onda mjeri na samom vrhu koma, vidjet ćeš. dakle idealno bi bilo da je senzor termometra na sredini posude i da ide što dublje u kom.....

druga opaska je da ovi jeftini termometri i nisu neka sreća, ali dobro, okvirno ćeš imati temperaturu.....

moje pitanje je kako si probušio rupu za pipu u frižideru i kako si zadihtao pipu?

tnx i sretno s kuhanjem!
Opaske su uvijek dobrodošle, toliko tašt nisam :wink:

Nisam ni očekivao točno očitanje u svakom trenutku, al mislim da bi nakon mješanja (kako već ide, svakih 20-ak min) trebao dobiti koliko-toliko točnu temp.
Da sam znao, stavio bih ga više, al šta je tu je..

Kad budem u prilici izmjerit ću temperaturu da vidim razliku, nakon toga ne bi trebalo biti teško napravit korekciju temp.
Ako stvarno bude potreba nije problem uzet ni drugi hladnjak (odnio vrag i 75 kn).

Slažem se za jeftinjak termometar, to je ono što sam imao pri ruci i morat će izdržat dok ne dođe naručeni k-type.

Ono što želim je složiti mjerenje temperature u posudi za zagrijavanje (hlt-u) i u ovoj za ukomljavanje (mlt), i to jednim uređajem:

slika

Sa dostavom i 2 metalne sonde dođe ~$40, s tim da može u isto vrijeme mjeriti 2 očitanja.
Tražio sam termometar s kazaljkom i dihtunzima za spajanje al bi pravi setup ispao dosta skuplje od ovog, pa sam (barem zasad) odustao.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » ned lip 26, 2011 12:35 pm

Ferdo je napisao/la: Ukoliko ti nije stigao mlin i ne pokušavaj ukomljavati u tome slad mljeven čekićarem.
Ah taj mlin.. to mi je sad tiha patnja.. ni sam ne znam kako ću samljet slad.
Čak se mislim stavit ga pod valjak, imam doma onaj za travnjake u koji se ulije do 100 l vode. Napunio bih vreću za grožđe tako da slad bude u ravnomjernom sloju, položio na ravnu podlogu i prešao valjkom (mogu modificirati težinu količinom vode).

Suluda ideja?

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » ned lip 26, 2011 12:54 pm

diS je napisao/la:
400d je napisao/la: imam jednu opasku, ako ne zamjeraš i par pitanja također.

prvo, termometar si postavio malo nisko. temperatura na dnu posude je niža od temperature na vrhu posude za čak 2-3 stupnja. isprobaj sa dugim medicinskim termometrom - prvo ga gurni na dno, a onda mjeri na samom vrhu koma, vidjet ćeš. dakle idealno bi bilo da je senzor termometra na sredini posude i da ide što dublje u kom.....

druga opaska je da ovi jeftini termometri i nisu neka sreća, ali dobro, okvirno ćeš imati temperaturu.....

moje pitanje je kako si probušio rupu za pipu u frižideru i kako si zadihtao pipu?

tnx i sretno s kuhanjem!
Opaske su uvijek dobrodošle, toliko tašt nisam :wink:

Nisam ni očekivao točno očitanje u svakom trenutku, al mislim da bi nakon mješanja (kako već ide, svakih 20-ak min) trebao dobiti koliko-toliko točnu temp.
Da sam znao, stavio bih ga više, al šta je tu je..

Kad budem u prilici izmjerit ću temperaturu da vidim razliku, nakon toga ne bi trebalo biti teško napravit korekciju temp.
Ako stvarno bude potreba nije problem uzet ni drugi hladnjak (odnio vrag i 75 kn).

Slažem se za jeftinjak termometar, to je ono što sam imao pri ruci i morat će izdržat dok ne dođe naručeni k-type.

Ono što želim je složiti mjerenje temperature u posudi za zagrijavanje (hlt-u) i u ovoj za ukomljavanje (mlt), i to jednim uređajem:

slika

Sa dostavom i 2 metalne sonde dođe ~$40, s tim da može u isto vrijeme mjeriti 2 očitanja.
Tražio sam termometar s kazaljkom i dihtunzima za spajanje al bi pravi setup ispao dosta skuplje od ovog, pa sam (barem zasad) odustao.
imam isti ovakav. ok je ali moraš uz njega dodatno kupiti waterproof sonde. ovo je dobar jeftin uređaj samo zato jer imaš mogućnost da ga sam izbaždariš u ledenoj otopini na 0 i u ključaloj vodi na 100.

jedina mana mu je što je spor. znači treba mu pola minute ili više da se konačno zaustavi, pa to malo stvara probleme....


btw. s ovim uređajem je jako dobro i to što ima dva izlaza za dvije sonde i čita dvije različite temperature. ja sam ga koristio tako što sam jednom sondom mjerio temperaturu koma, a drugom temperaturu vode za ispiranje :D

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned lip 26, 2011 5:36 pm

diS je napisao/la:
Ferdo je napisao/la: Ukoliko ti nije stigao mlin i ne pokušavaj ukomljavati u tome slad mljeven čekićarem.
Ah taj mlin.. to mi je sad tiha patnja.. ni sam ne znam kako ću samljet slad.
Čak se mislim stavit ga pod valjak, imam doma onaj za travnjake u koji se ulije do 100 l vode. Napunio bih vreću za grožđe tako da slad bude u ravnomjernom sloju, položio na ravnu podlogu i prešao valjkom (mogu modificirati težinu količinom vode).

Suluda ideja?
Bojim se da neće ići.Kristal i ostali specijalni sladovi se daju usitniti na kojekakve načine jer su pečenjem postali prhki,obični pils se teže melje jer je žilav.
Jednom davno sam samljeo slad u mašini za meso.Namočio sam slad u zrnu kao da ga ukomljavam i kad je omekšao samljeo sam ga i nastavio ukomljavati.
Svejedno, ne bih to nikome preporučio.
Ako ti se hoće probaj s valjkom ,biti ćeš prvi koji je to probao od nas s foruma.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » ned lip 26, 2011 6:21 pm

S obzirom koliko je Puf brz možda mlin stigne i prije slada :)

Ne znam još, za sad imam varijantu s valjkom i sjekačem kakav je netko spomenuo prije.. možda mi se upali još koja lampica...

@400d
Kod ovog termometra me najviše i privukla mogućnost baždarenja. Mislimo na isti setup, jedna sonda za kom a druga za ispiranje.

Da ti odgovorim na pitanje o rupi. Onu od slavine sam izbušio borerom od 1cm i rupu proširio okruglom turpijom (brže ide).
Rupu za termometar sam proširio onim brusom u obliku stošca koji se montira na bušilicu (keramika il nešto slično). Ide sporije od turpije al je precizan.

Spoj sa slavinom sam zadihtao s 3 prstena izvana (M20) te gumicom (1") i jednim prstenom iznutra:

slikaslika

Odgovori