Braumeister - homemade ;)

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Braumeister - homemade ;)

Post Postao/la ervin » uto vel 01, 2011 2:21 pm

evo da i ja pokazem forumu u sto se upustam. cilj je napraviti sistem za kuhanje vrlo slican braumeisteru. stavljat cu slike kako napredujem, pa ce mi valjda netko i pomoc dobrim savjetom. posto na netu nisam uspio nac slican projekt, all in one, sam cu napisat kod za mikrokontroler

za one koji ne znaju, ovako nekako bi to trebalo izgledat izvana
slika

iznutra
slika

blok shema kako sam ja to zamislio (jedino sto cu ipak uzet senzor koji ima digitalni izlaz, da se ne moram zajebavat s kalibriranjem)
slika

za programiranje mikrokontrolera koristit cu arduino. pakleni stroj ce imat iste funkcije kao i orginalni braumeister, jer su ih detaljno opisali u manualu :twisted: dijelove elektronike koji mi fale sam narucio jucer. pa nastavljam sa poslom cim stignu.

to je zasad to, kritike i savjeti su dobrodosli :zivjeli2:

Avatar
lanko
Postovi: 320
Pridružen/a: ned stu 21, 2010 12:35 pm
Lokacija: Slavonija

Post Postao/la lanko » sri vel 02, 2011 12:58 am

Čestitam na volji i entuzijazmu.

Sada jednostavna pitanja: veličina posude, litraža i od čega će biti -inox?

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » sri vel 02, 2011 12:12 pm

Svaka čast! Sretno s projektom, updateaj napredak ovdje. Ako ti stvar uspije i bude nešto jeftinija od Braumaistera vjerujem da bi se našlo i par kupaca na forumu :wink:

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » sri vel 02, 2011 2:16 pm

lanko je napisao/la:Čestitam na volji i entuzijazmu.

Sada jednostavna pitanja: veličina posude, litraža i od čega će biti -inox?

posuda ce bit od nekih 60 litara inox. ovu unutranju korpu jos nemam. ako nista ne uspijem nabavit, idem u fresl da mi je naprave. pa kolko kosta kosta jebiga, kad se upustam u tako nesto da bude kak spada
BanjoBrewer je napisao/la:Svaka čast! Sretno s projektom, updateaj napredak ovdje. Ako ti stvar uspije i bude nešto jeftinija od Braumaistera vjerujem da bi se našlo i par kupaca na forumu Wink
a gle bit ce puuno jeftinije da ne znam kaj radim. zapisujem sve kaj sam kupio pa cu znat tocno. braumeister od 50L kosta preko 2000€!! znam da je tu patent, materijal, elektronika, posao itd, ali to je jebeno previse.

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » sri vel 09, 2011 3:06 pm

evo mali update. poceli polako stizat djelovi, zasad samo arduino i lcd, pa sam se malo poigrao s tim, da vidim kako lcd radi. (ovaj cudni znak je trebao bit °C, ali i taj znakic cu morat nacrtat sam, jer ga nema u knjiznici lcd-a :?)
slika
slika

napisao sam nesto malo koda, ali nista konkretno dok ne stigne senzor za temp jbg. trebao bi stic sutra valjda, pa nastavak slijedi...

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sri vel 09, 2011 5:02 pm

Planiras sam pisati kompletan kod ili uzeti nekaj gotovo?

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » sri vel 09, 2011 5:07 pm

admin je napisao/la:Planiras sam pisati kompletan kod ili uzeti nekaj gotovo?
pa vecinu da. pomazem si primjerima koje uspijevam nac po netu, za razne termostate i slicno, ali daleko je to od onog sto meni treba nazalost :? mozda da kontaktiram ove u spiedel da mi daju source kod :D

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sri vel 09, 2011 6:52 pm

je si gledao na forumu:
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=1640
odnosno
http://www.brewtroller.com/wiki/doku.php

Koliko sam shvatio kod je open source a imas i sheme elektronike ili možeš kupiti gotove module... Meni djeluje jako ok, uskoro ce se moci spojiti drito na PC (ili su vec to napravili nisam provjerio) tako da ako ikada dođem u tu fazu mislim tako nešto uzeti i složiti...

A.

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » sri vel 09, 2011 7:58 pm

admin je napisao/la:je si gledao na forumu:
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=1640
odnosno
http://www.brewtroller.com/wiki/doku.php

Koliko sam shvatio kod je open source a imas i sheme elektronike ili možeš kupiti gotove module... Meni djeluje jako ok, uskoro ce se moci spojiti drito na PC (ili su vec to napravili nisam provjerio) tako da ako ikada dođem u tu fazu mislim tako nešto uzeti i složiti...

A.
da, gledao sam taj brewtroller, ali mi djeluje prekomplicirano. mislim da sam negdje procitao da ni nema podrsku za kuhanje u jednoj posudi. a najgore od svega je sto za to vrtit treba cijeli komp! to je ok program, ali orjentiran vise na kompliciranije sustave. ovo sto radim bit ce sasvim solidno za uzlaznu infuziju, sa mogucnoscu unaprijed postavljanja temp i vremena zadrzavanja. i cijela elektronika ce zauzimat malo mjesta. sto jednostavnije, po principu ustekaj u struju i nek se kuha, dok ti pijes pivu. za sto je uostalom breumeister i predviden

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » sri vel 09, 2011 7:59 pm

zaboravio sam napomenut da mi je u međuvremenu stigao i senzor :)
upravo ga testiram

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » sri vel 09, 2011 9:01 pm

Stvarno imamo jeben hobi ....jedni kuhaju na drva u kotluši za čvarke a drugi

na elektroniku ,treći na plin a četvrti samo razmute u vodi gotovi hmeljeni ekstrakt i svi na kraju dobiju PIVO ....
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri vel 09, 2011 9:34 pm

Alivio je napisao/la:Stvarno imamo jeben hobi ....jedni kuhaju na drva u kotluši za čvarke a drugi

na elektroniku ,treći na plin a četvrti samo razmute u vodi gotovi hmeljeni ekstrakt i svi na kraju dobiju PIVO ....
Imamo najbolji hobi na svijetu!
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
lanko
Postovi: 320
Pridružen/a: ned stu 21, 2010 12:35 pm
Lokacija: Slavonija

Post Postao/la lanko » sri vel 09, 2011 10:09 pm

Svojevremeno sam pravio slične programčiće, ali upravljao sam isključivo procese preko PC-a.
Skroz jednostava, preko paralelnog ili serijskog porta, a sav proces duljine trajanja, odbrojavnaja i sl. odradjuje PC. Jedino preko releja i senzora dobiva informacije i upravlja.
Sada bar ima starih kanti za niti 100 Kn koje će sasvim OK odraditi posao, a kada se složi ne treba niti monitor, samo mreža za upravljanje.

Hm, u svakom slučaju zanimljiva ideja, možda se i ubacim u nekakvo ostvarivanje, ali moram još ohoho turi skuhati pa da dođem na taj nivo (sada sam tek na 4toj, plinu i drvima :)) ... a popije se sve :)

Avatar
hrvoje461
Postovi: 342
Pridružen/a: sub stu 27, 2010 4:04 pm
Lokacija: Konjsko (Karlobag)

Post Postao/la hrvoje461 » čet vel 10, 2011 5:10 am

Zanima me da li ako vec imas neki programator, recimo onaj iz pekaca za kruh, je li ga moguce reprogramirati jer i taj programator zapravo sluzi izmedu ostaloga da se zagrijava do odredene temperature odredeno vrijeme. Koliko sam uspio skuziti i taj braumaister radi nesto slicno.

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » čet vel 10, 2011 4:35 pm

hrvoje461 je napisao/la:Zanima me da li ako vec imas neki programator, recimo onaj iz pekaca za kruh, je li ga moguce reprogramirati jer i taj programator zapravo sluzi izmedu ostaloga da se zagrijava do odredene temperature odredeno vrijeme. Koliko sam uspio skuziti i taj braumaister radi nesto slicno.
a cuj ne znam koji cip on ima unutra, cisto sumnjam da je neki koji bi se dao reprogramirat :? bas sam nedavno razvalio jedan. od ostalih dijelova kolko se sjecam, grijac je neupotrebljiv za kuhanje pive. mislim da je bio 800W, znaci preslab je. treba bar nekih 2kW za lonac od 20-30L. za termostat isto ne znam kakav je

Odgovori