moja oprema

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
RUBY
Postovi: 97
Pridružen/a: sub stu 20, 2010 9:53 pm
Lokacija: split

moja oprema

Post Postao/la RUBY » ned stu 28, 2010 10:03 am

malo truda al isplati se!!!
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
RUBY
Postovi: 97
Pridružen/a: sub stu 20, 2010 9:53 pm
Lokacija: split

?????

Post Postao/la RUBY » pon stu 29, 2010 7:19 pm

pohvale,kritike,savjet sve je dobrodoslo a niko nista ne govori????

Avatar
Pajdo
Postovi: 454
Pridružen/a: pon pro 07, 2009 1:58 am
Lokacija: zg

Post Postao/la Pajdo » pon stu 29, 2010 7:39 pm

pohvale za trud svakako.

kod hladila - jel to znači tebi pivo cirkulira kroz cijev pa ju vratiš gore na vrh? pa ćeš staviti pumpicu da ju sama vraća na vrh? moj prijedlog je da staviš soli u tu vodu onda pa ti se neće zalediti ali će bolje hladiti. a drugo, ako zasada ručno naljevaš gore pivo onda pazi da ti ne "bućka" previše dok to radiš jer onda pivo uhvati kisika a još je toplo pa to nije dobro.

kod mlina mi nije jasno jel to obični mlin za orahe i to ili ima neki posebni valjak?

kod lonca sve pet, super izgleda s ovim termometrom, ko što kažeš samo poklopac fali


živio!

Avatar
RUBY
Postovi: 97
Pridružen/a: sub stu 20, 2010 9:53 pm
Lokacija: split

Post Postao/la RUBY » pon stu 29, 2010 7:59 pm

nisi skuzio kod hladila da sam odvod izvukao pri dnu kante, zasto mislis kad zaledim kantu s vodom da nece dobro hladit???mlin je za orahe i upravo mu dovrsavam modifkacije( veliki tuljak na vrh mlina da se moze usuti dosta slada s poklopcom i naprijed ide plasticno koljeno od vodovodne cijevi da ne prska slad okolo dok izlazi).sta se tice muckanja to znam i pripazit cu tj na izlazu iz hladila ide guma u fermentor uz stijenku bacve da se lagano sliva niz a sta se tice toga ne lijevam rucno kad ima spina na kazanu. pozdrav :D

Avatar
Pajdo
Postovi: 454
Pridružen/a: pon pro 07, 2009 1:58 am
Lokacija: zg

Post Postao/la Pajdo » pon stu 29, 2010 8:49 pm

nisi skuzio kod hladila da sam odvod izvukao pri dnu kante, zasto mislis kad zaledim kantu s vodom da nece dobro hladit???mlin je za orahe i upravo mu dovrsavam modifkacije( veliki tuljak na vrh mlina da se moze usuti dosta slada s poklopcom i naprijed ide plasticno koljeno od vodovodne cijevi da ne prska slad okolo dok izlazi).sta se tice muckanja to znam i pripazit cu tj na izlazu iz hladila ide guma u fermentor uz stijenku bacve da se lagano sliva niz a sta se tice toga ne lijevam rucno kad ima spina na kazanu. pozdrav :D
skužio sam da si izvukao odvod, ali sam mislio da recirkuliraš pivo dok se ne ohladi dovoljno, ali kažeš da to ne radiš nego drito u fermentor. Ako ti jedan prolaz dovoljno ohladi - super!

nisam rekao da zeleđena obična voda neće dobro hladiti, rekao sam da će posoljena voda hladiti bolje! ;)
Ako ti zaleđena voda ohladi dovoljno, opet - super!


živio!

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » pon stu 29, 2010 10:19 pm

rekao sam da će posoljena voda hladiti bolje!
tješim se da je tako ali ima li objašnjenje ??

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » uto stu 30, 2010 12:13 am

stvar sa soli i ledom je da slana voda ima niže ledište od neslane, oko -10 konkretno. Led iz škrinje je na -18. Kada bi smrznuli termometar u sredinu kocke leda i cijeli sistem stavili u čašu vidjeli bi da temperatura leda raste do 0C, nakon toga je postojana tako dugo dok se cijela kocka ne otopi. Dodavanjem soli točka ledišta pada na -10 i kocka leda bi bila na toj temperaturi dok se ne otopi. Veća razlika temperature uzrokuje bolje i učinkovitije hlađenje. Voda treba puno energije za prelazak iz jednog u drugo agregatno stanje i to je energija koju je led u stanju upiti iz tople sladovine i time je hladiti na račun taljenja. Sama slana voda koja je već u tekućem stanju ima puno manji kapacitet upijanja topline od leda pa je po meni besmisleno hladiti slanu vodu... poanta je u ledu i promjeni agregatnog stanja...

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » uto stu 30, 2010 8:39 am

admin je napisao/la: Sama slana voda koja je već u tekućem stanju ima puno manji kapacitet upijanja topline od leda pa je po meni besmisleno hladiti slanu vodu... poanta je u ledu i promjeni agregatnog stanja...
Ljepota samogradnje je prilagoditi sve svojim potrebama.Tako nastaju inovacije.
Prije ozbiljnijih ulaganja svakako se treba pripremiti teorijski.
Kao grupa pivara još smo mali i sputani provincijom,srećom tu je web.
Ameri su mi uzor u homebrewingu i oni u sred obilja opreme za pivare najčešće koriste običnu bakrenu spiralu koju umoče u kipući worth.
Protusmjerni izmjenjivač koriste tek rijetki u kombinaciji s whirpool-om,za nas kućne pivare je to owerkill-IMHO.
Hladilo na slici neće hladiti volumen piva identičan volumenu rezervara hladila na temp ispod 50C.
I to uz recirkulaciju.I to sporo.
Ukoliko volumen piva bude veći od volumena rezervara hladila temperature će biti još i veće.Stvar se može popraviti jedino stalnim dodavanjem hlane vode u rezervar.
Tad sve postaje komplicirano umjesto jednostavno.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

zrinski
Postovi: 355
Pridružen/a: pet kol 13, 2010 1:21 pm
Lokacija: Zagorje zelene

Post Postao/la zrinski » uto stu 30, 2010 12:32 pm

Pajdo je napisao/la:
a drugo, ako zasada ručno naljevaš gore pivo onda pazi da ti ne "bućka" previše dok to radiš jer onda pivo uhvati kisika a još je toplo pa to nije dobro.


živio!
zašto u ovoj fazi nebi smjelo biti bućkanja?, ja mislim da se bučkati nesmije kod pretakanja nakon fermentacije.

Neka neko pojasni bućkanje kad može a kada ne može i zašto.

Hvala

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » uto stu 30, 2010 12:38 pm

Bućkanjem se sladovina obogaćuje kisikom. Poželjno samo kad je sladovina ohlađena, prije nego što si ubacio kvasac, jer kvasac treba kisik za brzo razmnožavanje. Treba izbjegavati svako bućkanje pri flaširanju i dok je sladovina vruća.

Više informacija:

http://www.howtobrew.com/section1/chapter6-9-3.html

Avatar
RUBY
Postovi: 97
Pridružen/a: sub stu 20, 2010 9:53 pm
Lokacija: split

Post Postao/la RUBY » uto stu 30, 2010 8:23 pm

zeljko svaka cast poucan link svakako!!! :D :D :D

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » uto stu 30, 2010 9:47 pm

Mislim da bi svatko od nas trebao barem jednom-dvaput pročitati cijelu How to brew knjigu. (pročitao dvaput)

Odgovori