Klorofenoli u pivu s RO vodom

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Klorofenoli u pivu s RO vodom

Post Postao/la svabac » ned ruj 15, 2019 5:54 pm

Dakle kao sto naslov kaze, poprilicno sam siguran da sam napravio klorofenolicno pivo.

Za klorofenol trebam 2 preduvjeta, i recimo da znam sto sam zajebao oko fenolicnog dijela.

Ali, pivo radim sa 100% vodom. Odakle klor(ini) u mom pivu?
Je li moguce da klorofenoli u pivo nastaju zbog klora koji ubacujem u pivo zbog podesavanja vode u obliku CaCl2?

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klorofenoli u pivu s RO vodom

Post Postao/la Puyol » pon ruj 16, 2019 9:01 am

Stonkoristis za sanitacuju opreme, izosan ili starsan, ili nes trece?

Ako nije izosan, klorofenole mozes povuci i nekom infekcijom, meni se jednom dogodilo. Ako imas nekog pivara blizu sebe, odnesi mu pivo da proba, pa ti moze tocnije rec sto je i zasto tako ispalo.

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Klorofenoli u pivu s RO vodom

Post Postao/la svabac » pon ruj 16, 2019 9:36 am

starsan koristim tako da mislim da nebi trebalo bit od toga.

znaci pivo je radjeno sa kveik divljim kvascima, koje sam startao vec hrpu generacija i pretpostavljam da su oni glavni uzrok takvim mirisima/okusima (fermentirao sam startane kvasce na sobnoj temp)

no samo me zanimalo moze li ovaj klor ic CaCl2 uzrokovat klorofenole. ovi kvasci nece vise bit problem jer su vec u kanalizaciji.

T0M
Postovi: 208
Pridružen/a: ned ožu 10, 2013 11:41 am
Lokacija: Lug Poznanovecki

Re: Klorofenoli u pivu s RO vodom

Post Postao/la T0M » pon ruj 16, 2019 11:16 am

Kolega je isto zbog overpitcha i nedostatka dohrane kod kveika dobio plasticni i pomalo medicinski (kao kod zubara) okus.
Mozda je to i kod tebe bio problem.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klorofenoli u pivu s RO vodom

Post Postao/la Poljo » pon ruj 16, 2019 11:28 am

Frendu se desilo na 2 šarže, isto nije jasno od čega. Ali simonaitis, nije kveik.
Nisam siguran i nisam baš uspio naći kako infeksica stvara klorofenole, kakva god da je infekcija trebao bi joj klor za taj spoj.
Možda je u pitanju nešto drugo, a što sam već okusio u nekim pivama. Obični fenoli. Imam dojam da npr. underpitch i loša kontrola fermentacije u "clean" kvascima kao što je US-05 zna dovest do pojave veće količine fenola koji nemaju veze s klorom, ali imaju sličan neugodan miris. Tako da uzmi i to u obzir, možda su samo fenoli.

Dođi po novi kveik ;)
slika

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Klorofenoli u pivu s RO vodom

Post Postao/la svabac » pon ruj 16, 2019 1:42 pm

T0M je napisao/la:
pon ruj 16, 2019 11:16 am
Kolega je isto zbog overpitcha i nedostatka dohrane kod kveika dobio plasticni i pomalo medicinski (kao kod zubara) okus.
Mozda je to i kod tebe bio problem.
a to mi do sad zvuci najrealnije objasnjenje. ko bi rekao da bi overpitch mogao dovest do toliko sranja.


radio san startet, tj pitchao vise kveika nego sto treba, jer sam fermentirao na sobnoj i planirao dobit clean pivo.

sto je najgore vec sam sa simonaitisom uspjesno dobivao clean fermentaciju, al sam pithchao par zlica top cropa.

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Klorofenoli u pivu s RO vodom

Post Postao/la svabac » pon ruj 16, 2019 1:47 pm

aj kad vec dijelim iskustva sa simonaitisom...na turi poslije te sam dobio jos cudnije iskustvo. (pitchao sam iste te kvasce ne znajuci da ce tura koja je tad fermentirala ispast govno, a hrpu tura prije je bilo sve ok)

isto sam radio starter (i ocito overpitchao) ali ovaj put je fermentacija stala na pola. OG je bio 1050 i nakon 7 dana sam isao flasirat (inace je fermentacija s njima bila gotova nakon 2-3 dana) da bi izmjerio gustocu i vidio da je fermentacija zapela na 1030. ubacio naknadno us05 i pocelo brbljat opet nakon sat dva.

eto...cudno :D

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klorofenoli u pivu s RO vodom

Post Postao/la Poljo » uto ruj 17, 2019 10:43 am

Kao da si me urekao.. Taman jučer ukegirao american wheat sa simonaitisom. I krenem točit ono fenoli.. Nisu pregrdi, ali osjete se. Voda većinom RO, mislim da mi je falilo za ispiranje pa je ispiranje jedino bilo sa zakiseljenom pipovačom.
Ako se dobro sjećam, nisam baš radio vrhunsku aerizaciju, možda je to jedan od uzroka. :idea: :?
slika

Baldrick
Postovi: 61
Pridružen/a: pet ožu 10, 2017 10:22 am

Re: Klorofenoli u pivu s RO vodom

Post Postao/la Baldrick » uto ruj 17, 2019 11:26 am

Moj american wheat s us05 je isto bio fenolican, kuhao u 7mj, otvorio fermentor i odma osjetio. Sve bacio.
Gledano po koracima, mislim da sam rehidrirao kvasac u toplijoj vodi. Kolko se sjecam

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Klorofenoli u pivu s RO vodom

Post Postao/la svabac » uto ruj 17, 2019 12:57 pm

Poljo je napisao/la:
uto ruj 17, 2019 10:43 am
Kao da si me urekao.. Taman jučer ukegirao american wheat sa simonaitisom. I krenem točit ono fenoli.. Nisu pregrdi, ali osjete se. Voda većinom RO, mislim da mi je falilo za ispiranje pa je ispiranje jedino bilo sa zakiseljenom pipovačom.
Ako se dobro sjećam, nisam baš radio vrhunsku aerizaciju, možda je to jedan od uzroka. :idea: :?
bas cudno jbt. koliko sam cuo njemu nebi trebalo smetat sto se koristi i nakon N generacija. jesi ti svoje top kropao svaki put ili kako? ja sam svaki put radio starter pa dio odlio uvijek za sljedeci put, nekako naginjem na misljenje da sam tim nacinom evoluirao drugaciji soj.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klorofenoli u pivu s RO vodom

Post Postao/la Poljo » uto ruj 17, 2019 1:21 pm

Prije nekog vremena sam top cropao i posušio određenu količinu i smrznu. Sad kak sam ostao bez toga sam baš na ovoj šarži top cropao veću količinu koju sam opet osušio i smrznuo:
slika
Vidjet ću što će bit na kuhanju od tog sušenog.
Možda se i kroz pobiranje kvasca uhvatiolo neko sranje.
slika

Odgovori