Ocat u WLP kvascima

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Ocat u WLP kvascima

Post Postao/la Poljo » sri ožu 27, 2019 12:12 am

Radio sam nedavno Irish Stout.
Plan je bio nakon kuhanja odvojit batch od 30l na 2 dijela,1 ostavit u pravom irish stilu, drugi dosta zahmeljit ahtanumom i dobit nesto izmedju irish i american stouta.

Nazalost sjebao sam el. grijac na sred kuhanja i plan se razdvojio na to da od 1 masha radim 2 kuhanja i 2 15l piva.
Za oba sam vrtio isti WLP 004 starter u 2l tikvici na stirplateu.

Jucer je doslo vrijeme za dry hop americke verzije nakon 2 tjedna, izvadim uzorak, cisti ocat. na miris jos koliko toliko obuzdano, na okus nepogresivo, ok, razmisljam.. sranje s fermentorom ili nesto.. vadim uzorak iz potpuno odvojenog irish fermentora u komori, ista stvar, isti okus/mirir, relativno u manje napredovalom stadiju jer je komora s irishom bila na 18°C ta 2 tjedna. A american je bio na nesto neustaljeninjim sobnim temperaturama.

sve bi se to dalo svalit na moj nemar i nedezinfekciju opreme nakon raznih kiselica, da nisam od irish stout verzije izdvojio 1l na namjerno kiseljenje za irish kompleksnost. nazalost ili na srecu napravio sam zajeb i to izdvajanje sam napravio nakon kuhanje, tj nakon dodavanja hmelja, pa mi litrena boca s namjerno dodanim bacilima i dalje stoji doma bez trunke kiselosti, octa i icega, s malo preslatkim roasty notama..

dakle ta boca je bila spasena od doticaja s WLP004 i nije dobila ni trunku octenosti, a jedino sto je zajednicko u ova druga 2 piva je bas taj WLP004. Zanimljivo da su oba batcha s nekih 1.047 u ta 2 tjedna uspjela pasti jedva na 1.018
slika

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Ocat u WLP kvascima

Post Postao/la Poljo » sri ožu 27, 2019 12:39 am

zanima me je li tko kad imao slicnih iskustava u kojima sve vuce samo na problem s kulturom kvasca?
slika

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Ocat u WLP kvascima

Post Postao/la Toples » sri ožu 27, 2019 6:24 am

Poljo je napisao/la:
sri ožu 27, 2019 12:39 am
zanima me je li tko kad imao slicnih iskustava u kojima sve vuce samo na problem s kulturom kvasca?
ja bih ti rekao - škrtico, što nisi kupio 2 kvasca :mrgreen:
rađenje startera je moguće bilo izvor infekcije, pogotovo ako je miris kvasca bio ok prije starter (što nisi spominjao, ne znma jesi provjerio)

atenuacija može biti i ispod 70% za ovaj kvasac, tak da nije čudno da ti je FG visok
https://www.whitelabs.com/yeast-bank/wl ... -ale-yeast
save a tree - drink beer

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Ocat u WLP kvascima

Post Postao/la Puyol » sri ožu 27, 2019 9:22 am

To ti samo svemir zeli reci da se drzis kiselih piva, da se ne zajebavas uopce sa ovim.obicnim 😎

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Ocat u WLP kvascima

Post Postao/la Poljo » sri ožu 27, 2019 10:14 am

A ono.. kiselo laktobacil i kiselo acetobakter nije bas ista stvar :D
slika

Avatar
mbed
Postovi: 259
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Re: Ocat u WLP kvascima

Post Postao/la mbed » sri ožu 27, 2019 11:19 am

A da ti nije nešto od kiselih od prije ostalo u fermentorima? Jer sam veliš da dobar uzorak je u boci, a boca je pretpostavljam čista. Ne mora odma značiti da je kvasac u banani

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Ocat u WLP kvascima

Post Postao/la Poljo » sri ožu 27, 2019 2:30 pm

A jako mi je malo vjerojatno da se bas od 2 razlicita zadnja piva u 2 odvojena fermentora razvio isti acetobakter.
Fermentori su inox, cordivari
slika

Odgovori