Temperature vrenja

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

munja
Postovi: 294
Pridružen/a: sri vel 27, 2013 10:05 am
Lokacija: Šibenik

Re: Temperature vrenja

Post Postao/la munja » sri srp 04, 2018 3:55 pm

Poljo je napisao/la:
sri srp 04, 2018 10:47 am
ninoid je napisao/la:
uto srp 03, 2018 11:10 pm
i pivo je sasvim OK.
Nekako sumnjam u ovo "sasvim OK". Koliko je u tom pivu bilo fenola/estera/fuzelnih alkohola?
Poljo kakav odgovor ocekujes? covik kuha raw ale, no chill, fermentiran na ambijentalnoj temperaturi. off-flavoure je tesko nauciti prepoznati bez ciljanog testiranja izoliranih varijanti.

ninoid
Postovi: 302
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Temperature vrenja

Post Postao/la ninoid » sri srp 04, 2018 11:05 pm

munja je napisao/la:
sri srp 04, 2018 3:55 pm
Poljo je napisao/la:
sri srp 04, 2018 10:47 am
ninoid je napisao/la:
uto srp 03, 2018 11:10 pm
i pivo je sasvim OK.
Nekako sumnjam u ovo "sasvim OK". Koliko je u tom pivu bilo fenola/estera/fuzelnih alkohola?
Poljo kakav odgovor ocekujes? covik kuha raw ale, no chill, fermentiran na ambijentalnoj temperaturi. off-flavoure je tesko nauciti prepoznati bez ciljanog testiranja izoliranih varijanti.
Što se US-05 kvasca tiče znam da je pivo dobro meni i prijateljima. Loš alkohol znam prepoznati i nema ga. Fenole ne osjetim, a estera ako i ima (imao sam ih sa S-04 pa znam o čemu se radi), nisu problem.
Inače, upravo fermentirala IPA iz konzerve (Blackrock) sa originalnim kvascem na 26'C (dupla doza od prošle konzerve). Osim što je gorčina preslaba za IPA-u (mislim da ću odustati od konzervi) nema loših okusa ni mirisa. Vidjeti ćemo kada odradi u bocama.

munja
Postovi: 294
Pridružen/a: sri vel 27, 2013 10:05 am
Lokacija: Šibenik

Re: Temperature vrenja

Post Postao/la munja » čet srp 05, 2018 12:56 pm

Najvaznije je da je tebi pivo dobro, esteri i fenoli nisu off-flavori (neki stilovi ih traze, neki toleriraju, negdje nisu pozeljni). imas dobar rezultat ako nemas aroma i okusa koji bi sprijecili uzivanje u pivu.

onog momenta kad se uhvatis dizajniranja piva u stilu definiranom BJCP pravilima biti ce ti malo slozenija situacija.

:pivo:

ninoid
Postovi: 302
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Temperature vrenja

Post Postao/la ninoid » čet srp 05, 2018 10:01 pm

munja je napisao/la:
čet srp 05, 2018 12:56 pm
Najvaznije je da je tebi pivo dobro, esteri i fenoli nisu off-flavori (neki stilovi ih traze, neki toleriraju, negdje nisu pozeljni). imas dobar rezultat ako nemas aroma i okusa koji bi sprijecili uzivanje u pivu.

onog momenta kad se uhvatis dizajniranja piva u stilu definiranom BJCP pravilima biti ce ti malo slozenija situacija.

:pivo:
:pivo:

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Temperature vrenja

Post Postao/la AlkoholUnited » pon srp 09, 2018 9:54 am

munja je napisao/la:
čet srp 05, 2018 12:56 pm
Najvaznije je da je tebi pivo dobro, esteri i fenoli nisu off-flavori (neki stilovi ih traze, neki toleriraju, negdje nisu pozeljni). imas dobar rezultat ako nemas aroma i okusa koji bi sprijecili uzivanje u pivu.

onog momenta kad se uhvatis dizajniranja piva u stilu definiranom BJCP pravilima biti ce ti malo slozenija situacija.

:pivo:
:pivo:
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

EmiliZizi
Postovi: 14
Pridružen/a: pet svi 12, 2023 11:37 pm

Re: Temperature vrenja

Post Postao/la EmiliZizi » sri lip 28, 2023 12:23 pm

Pozdrav ljudeki!

U subotu smo radili all grain kit Belgian Wit iiii nažalost s primitivnom opremom i nedostatkom novaca nemamo kako održavati nižu temperaturu kod fermentacije.. Kit je naručen odavno ali jednostavno kako radimo stalno jer je sezona nismo stigli napraviti prije ovih vrućina.
Anyways... Ohladili smo sladovinu na 16-17 °C i pitchali S-33 dobiven u kitu. Navečer nije bilo vruće ali preko noći je sladovina dosegla temperaturu od 24°C. Vrenjača je bućkala ko luda i fermentacija je u 2 dana završila čini mi se (OG 1050, FG 1016).. već dva dana vrenjača ništa ne radi.. spuštali smo temp na 22°C uz pomoć hladnih obloga i ventilatora ali bolje od toga nismo uspjeli.

Eh sad mene zanima .. hoće li išta biti od te pive? I je li netko imao sličnu situaciju da mi kaže što mogu očekivati? Je li pametnije za idući put naručiti kveik koji fementira na 30°C i može li se npr IPA raditi s kveikom?

Hvala unaprijed,

TripleS
Postovi: 42
Pridružen/a: sri srp 10, 2019 11:22 am

Re: Temperature vrenja

Post Postao/la TripleS » čet lip 29, 2023 11:49 am

Kakva ce biti piva to cete vidjeti uskoro, ja ti mogu samo reci svoja iskustava sa kvascem s-33, a slicna su opisanom, dakle i pri nizim temperaturama radi ko lud i odradi fermentaciju jako brzo, dakle kroz dva dana od starta vrenja. Temperatura vam je u gornjoj granici za kvasac, vrlo vjerojatno nece biti nezeljenih okusa za taj stil

EmiliZizi
Postovi: 14
Pridružen/a: pet svi 12, 2023 11:37 pm

Re: Temperature vrenja

Post Postao/la EmiliZizi » pet lip 30, 2023 7:16 am

TripleS je napisao/la:
čet lip 29, 2023 11:49 am
Kakva ce biti piva to cete vidjeti uskoro, ja ti mogu samo reci svoja iskustava sa kvascem s-33, a slicna su opisanom, dakle i pri nizim temperaturama radi ko lud i odradi fermentaciju jako brzo, dakle kroz dva dana od starta vrenja. Temperatura vam je u gornjoj granici za kvasac, vrlo vjerojatno nece biti nezeljenih okusa za taj stil
Ovo mi je drago čuti :) Hvala

Odgovori