konzervansi u pivu

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

vidpivo
Postovi: 25
Pridružen/a: uto tra 21, 2015 6:29 pm
Lokacija: Zagreb

konzervansi u pivu

Post Postao/la vidpivo » sub svi 27, 2017 2:58 pm

Budući da sam imal nekoliko "kiselih piva" počel sam razmišljati o naqčinu kako to spriječiti. Budući da nešto poznajem kemiju i biokemiju, ideja je dodatak askorbinske kiseline (vitamin C). Potražil sam na forumima I našel da doista dodaju askorbinsku kiselinu (isključivo u sekundar, nikako ne kod fermentacije) u koncentraciji od 1g askorbinske kiseline/1 L pive pa do 0.5 g askorbinske /10 L pive. Međutim I tu su mišljenja različita: nekima je to super, drugi to osporavaju. Askorbinska ima pH oko 5 I ne može utjecati na kiselost pive, jer je pH pive do 4,8 (odprilike). Da li netko od naših pivara ima iskustva sa askorbinskom kiselinom kao konzervansom?
Interesira me sve u vezi pravljenja pive: recepti, postupci i sastojci.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub svi 27, 2017 4:24 pm

jedini pravi način da ubuduće spriječiš " kisele " i kiselkaste pive je da ustanoviš zbog čega jesu takve. čistoća , sirovine , temperatura fermentacije ili promjenjiva temp ili predugo odležavanje u ferm .........
svi ostali dodaci koji bi trebali ljećiti loš postupak vode zapravo u zagađenje pive

:hmelj: Ž

vidpivo
Postovi: 25
Pridružen/a: uto tra 21, 2015 6:29 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la vidpivo » sub svi 27, 2017 8:07 pm

mali badem je napisao/la:jedini pravi način da ubuduće spriječiš " kisele " i kiselkaste pive je da ustanoviš zbog čega jesu takve. čistoća , sirovine , temperatura fermentacije ili promjenjiva temp ili predugo odležavanje u ferm .........
svi ostali dodaci koji bi trebali ljećiti loš postupak vode zapravo u zagađenje pive

:hmelj: Ž
Interesira me sve u vezi pravljenja pive: recepti, postupci i sastojci.

vidpivo
Postovi: 25
Pridružen/a: uto tra 21, 2015 6:29 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la vidpivo » sub svi 27, 2017 8:16 pm

mali badem je napisao/la:jedini pravi način da ubuduće spriječiš " kisele " i kiselkaste pive je da ustanoviš zbog čega jesu takve. čistoća , sirovine , temperatura fermentacije ili promjenjiva temp ili predugo odležavanje u ferm .........
svi ostali dodaci koji bi trebali ljećiti loš postupak vode zapravo u zagađenje pive

:hmelj: Ž
7Oprosti na pogrešci. Uglavnom, problem je kako sprećiti oksidaciju. Askorbinska kiselina je snažan antioksidans. Ja za sekundar koristim bačvicu od 30 L I koja je napunjena do 2/3 što ostavlja prostora za oksidaciju. Drugi način je da na površinu stavim parafinsko ulje I sprečim dodir sa zrakom (kisikom).
Interesira me sve u vezi pravljenja pive: recepti, postupci i sastojci.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub svi 27, 2017 8:33 pm

Ovo nije forum za takve zahvate. Želim ti malo sreće i puno više zanimacije oko "čistoće" postupaka pri manipulaciji sa sladovinom, kvascima i s opremom kojom radiš, i, unatoč u početku možda naizgled puno posla, a što i nije kad uhvatiš rutinu, sav trud oko navedenog bit će ti "mačji kašalj" prema zadovoljstvu kad "zdrava" pivica krene niz grlo :lol: . Puno uspjeha ti želim, i nikakvog žkp-vrludanja.
BTW: Sladovina neće za 12-24 sata oksidirati, od kad počne fermentacija kojom CO2 ostaje na površini sladovine i štiti pivu od iste, jer je CO2 teži od smjese zraka koji udišemo, a i od kisika samoga. Tako nam je već dugo svima, pa nek bude i tebi. Ostalo je pjesma.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

vidpivo
Postovi: 25
Pridružen/a: uto tra 21, 2015 6:29 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la vidpivo » sub svi 27, 2017 8:45 pm

Don Genovese je napisao/la:Ovo nije forum za takve zahvate. Želim ti malo sreće i puno više zanimacije oko "čistoće" postupaka pri manipulaciji sa sladovinom, kvascima i s opremom kojom radiš, i, unatoč u početku možda naizgled puno posla, a što i nije kad uhvatiš rutinu, sav trud oko navedenog bit će ti "mačji kašalj" prema zadovoljstvu kad "zdrava" pivica krene niz grlo :lol: . Puno uspjeha ti želim, i nikakvog žkp-vrludanja.
BTW: Sladovina neće za 12-24 sata oksidirati, od kad počne fermentacija kojom CO2 ostaje na površini sladovine i štiti pivu od iste, jer je CO2 teži od smjese zraka koji udišemo, a i od kisika samoga. Tako nam je već dugo svima, pa nek bude i tebi. Ostalo je pjesma.

Nemam problema sa fermentacijom. Ona je OK, ali nastaje problem u sekundaru kada je koncentracija CO2 mala. Govorim o sekundaru, ne o fermentaciji. Kaj se tiče čistoće suđa, tu sam opsjednut I svaka posuda je oprana u varikini I izosanu. Nemogu tvrditi da nešto na prođe, ali mislim da je veči problem oksidacija.
Interesira me sve u vezi pravljenja pive: recepti, postupci i sastojci.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub svi 27, 2017 8:53 pm

vidpivo je napisao/la:Nemam problema sa fermentacijom. Ona je OK, ali nastaje problem u sekundaru kada je koncentracija CO2 mala. Govorim o sekundaru, ne o fermentaciji. Kaj se tiče čistoće suđa, tu sam opsjednut I svaka posuda je oprana u varikini I izosanu. Nemogu tvrditi da nešto na prođe, ali mislim da je veči problem oksidacija.
Onda za skundar, ili nabavi bocu CO2 (koju ćeš, zajedno s regulatorom tlaka vjerojatno u dogledno vrijeme svakako nabavljati, ako voliš točenu pivu), ili skupi u vreći dvadesetak litara CO2 od fermentacije i dodaj u sekunda, nek' odmah pokrije, čim pretočiš.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Post Postao/la stane2006 » sub svi 27, 2017 8:53 pm

Ako misliš da je sekundar problem, onda ostavi u primaru i ne prebacuj u sekundar.

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » ned svi 28, 2017 10:16 pm

Enološko ulje može pomoći i nema boju, okus i miros. sam ga isto koristim za vino, pivo, jabukovaču, ocat... Predlažem da ne odustaješ od sekundara nego da nabaviš bocu od vode (19l) i u njoj odradiš sekundar. Nova je 50kn. Kiselost može doći iz više razloga. Pad temperature kod cijeđenja, dugo hlađenje, octena gljiva,.... ima toga. Pronađi uzroke kiselosti i nabavi bocu.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon svi 29, 2017 8:50 pm

askorbinska kiselina se dodaje kao preparat za sprječavanje oksidacije - međutim dokle god pivo 'radi' ne dolazi do oksidacije - zato piva (pravilno i relativno brzo) refermentirana u boci imaju puno, puno manju šansu da oksidiraju od piva koja se gaziraju plinom... Industrija uglavnom stavlja kombinaciju SO2 + askorbinska kiselina da spriječe oksidaciju pa takvo pivo ima dosta dug rok trajanja. Kada pivo KRENE u kiselo (jer kad ode onda ne vrijedi spašavat ocat) industrija dodaje kalcij karbonat koji u roku 24h otkiseli pivo (najviše ga koriste vinari) i dobiješ zdravo pivce (??) , međutim kalcij karbonat ima nuspojavu da uništava pjenu pa onda industrija dodaje još i LTP1 protein u vidu aditiva koji nanovo izgrađuje savršenu pjenu u pivu (zato se jeftina piva pjene ko luda jer kukuruz nema dovoljno LTP1 proteina pa se on naknadno dodaje od strane tehnologa koji ne znaju dozirati)...

Tako da na kraju od kiselog pivskog kvara uz šaku aditivčića dobiješ 'zdravo' pivo - al kog boli kita kad je hladno i košta 3.99 ... :lol: :lol:

I na kraju balade - To i ima nekog smisla kada je u pitanju tura od 100 000 litara ALI dali ti ova sva kemija i postupci koje sam ti nabrojao trebaju za tvoje 30 litarske ture ili ti je lakše spalit sistem lužinom i bit siguran da neće više biti kiselog piva?? A i nekak je draže popit nešto što je dobro...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pon svi 29, 2017 11:25 pm

slawoner je napisao/la:industrija dodaje kalcij karbonat koji u roku 24h otkiseli pivo
Prodajem ovo već pola godine za najbolju ponudu :D zabunom kupljeno. Neotvoreno.. Nije nitko još ni 50lp ponudio :D
slika

Avatar
mbed
Postovi: 259
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Post Postao/la mbed » pon svi 29, 2017 11:46 pm

Poljo je napisao/la:
slawoner je napisao/la:industrija dodaje kalcij karbonat koji u roku 24h otkiseli pivo
Prodajem ovo već pola godine za najbolju ponudu :D zabunom kupljeno. Neotvoreno.. Nije nitko još ni 50lp ponudio :D
Napravi sour pa ga otkiseli :lol: :lol:

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto svi 30, 2017 12:20 am

Slawoneru poštovani , sve što sam nemušto spomenuo u prvom postu, i sav" osječaj za filing" o nastajanju greške i naknadnog lječenja prethodnog propusta,potvrdio si i sročio smisleno u priču o industriji koja uz takvu medicinu od promašaja ( jako blago rečeno ) nama ponudi vrhunski proizvod - uz puno skupe reklame- bljak--- zato jer učiš i s nama podjeliš ....


:hmelj: :zivjeli2:

vidpivo
Postovi: 25
Pridružen/a: uto tra 21, 2015 6:29 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la vidpivo » uto svi 30, 2017 10:09 am

slawoner je napisao/la:askorbinska kiselina se dodaje kao preparat za sprječavanje oksidacije - međutim dokle god pivo 'radi' ne dolazi do oksidacije - zato piva (pravilno i relativno brzo) refermentirana u boci imaju puno, puno manju šansu da oksidiraju od piva koja se gaziraju plinom... Industrija uglavnom stavlja kombinaciju SO2 + askorbinska kiselina da spriječe oksidaciju pa takvo pivo ima dosta dug rok trajanja. Kada pivo KRENE u kiselo (jer kad ode onda ne vrijedi spašavat ocat) industrija dodaje kalcij karbonat koji u roku 24h otkiseli pivo (najviše ga koriste vinari) i dobiješ zdravo pivce (??) , međutim kalcij karbonat ima nuspojavu da uništava pjenu pa onda industrija dodaje još i LTP1 protein u vidu aditiva koji nanovo izgrađuje savršenu pjenu u pivu (zato se jeftina piva pjene ko luda jer kukuruz nema dovoljno LTP1 proteina pa se on naknadno dodaje od strane tehnologa koji ne znaju dozirati)...

Tako da na kraju od kiselog pivskog kvara uz šaku aditivčića dobiješ 'zdravo' pivo - al kog boli kita kad je hladno i košta 3.99 ... :lol: :lol:

I na kraju balade - To i ima nekog smisla kada je u pitanju tura od 100 000 litara ALI dali ti ova sva kemija i postupci koje sam ti nabrojao trebaju za tvoje 30 litarske ture ili ti je lakše spalit sistem lužinom i bit siguran da neće više biti kiselog piva?? A i nekak je draže popit nešto što je dobro...


Slawoner, hvala na ovom odgovoru. Slažem se da cilj svih kućnih pivara popiti svoje vlastito pivo bez kemije. Međutim, nakon kiselog piva, počinješ razmišljati kako to izbjeći. Htio sam čuti mišljenje i drugih pivara o tom pitanju, a tvoj odgovor je obuhvatio ono najvažnije.
Interesira me sve u vezi pravljenja pive: recepti, postupci i sastojci.

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » uto svi 30, 2017 1:27 pm

u cemu fementiras koji materijal?
prostorija u kojoj pretaces kakva je, ima li sto drugo na fermentaciji (vino sirce trulo voce musice vinske)?
dal kad pretaces u sekundar puno pjeni odnosno mlaz piva upada u sekundar sa velike visine?
Sa cime vrsis dezinfekciju fermentora i kako?
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Odgovori