Ne vidim vrenje na vrenjaci

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la Poljo » pet stu 23, 2018 12:43 pm

slika
slika
Ovaj kaze 3l startera s 1.036 OG da je dovoljno uz povremeno protresanje staklenke.
Za takav OG startera od 3l ti treba oko 300g DMEa
slika

marinho991
Postovi: 61
Pridružen/a: pon stu 06, 2017 3:48 pm
Lokacija: Drivenik

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la marinho991 » pet stu 23, 2018 2:07 pm

Hvala na odgovoru, samo kod ovog Target Pitch Rate bi trebalo odabrati ovo za lager, npr. ovo Pro Brewer 1.5 (Lager) šta ne ?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la Poljo » pet stu 23, 2018 2:33 pm

U pravu si da.. :\ s tim brojem je vec nemoguce dobit ispravan pitch rate od 20g. A da kupiš još kvasca?
slika

marinho991
Postovi: 61
Pridružen/a: pon stu 06, 2017 3:48 pm
Lokacija: Drivenik

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la marinho991 » pet stu 23, 2018 3:01 pm

Evo čini mi se da sam sad uspio, dakle 616,3 g DME i 6 litara vode sa 40 g kvasca, dakle trebale bi mi 4 vrećice, da li je to sad ok ?
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la Poljo » pet stu 23, 2018 3:04 pm

Izgleda ok. Ja nisam nikad radio toliko veliki starter pa ti ne mogu iz iskustva potvrdit.
slika

marinho991
Postovi: 61
Pridružen/a: pon stu 06, 2017 3:48 pm
Lokacija: Drivenik

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la marinho991 » pet stu 23, 2018 3:29 pm

A da li je moguće napraviti starter sa pravim sladom ? Jer kad sve zbrojim i oduzmem malo mi je preskupo kupovat svaki put toliko ekstrakta i kvasca. Negdje sam pročitao da se može skuhati mala tura od 10-20% prave ture u koju se doda kvasac i kad odfermentira to je zapravo starter za pravu turu. Da li je tko radio na taj način ?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la Poljo » pet stu 23, 2018 3:40 pm

Naravno da je moguće. Ljudi večinom koriste ekstrakt samo jer je jednostavnije nego ukomljavat malu pivu 2 dana prije.
slika

marinho991
Postovi: 61
Pridružen/a: pon stu 06, 2017 3:48 pm
Lokacija: Drivenik

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la marinho991 » pet stu 23, 2018 4:04 pm

Aha, shvaćam, je kompliciranije, ali je za velike ture zapravo i jeftinije šta ne ? Dakle normalno ukomljavam, skuham, ohladim i dodam kvasac ? Da li dodavati hmelj ?

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la WexZG » pet stu 23, 2018 5:15 pm

Poljo je napisao/la:
pet stu 23, 2018 2:33 pm
U pravu si da.. :\ s tim brojem je vec nemoguce dobit ispravan pitch rate od 20g. A da kupiš još kvasca?
:roll:

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la erda » sub stu 24, 2018 5:57 am

marinho991 je napisao/la:
pet stu 23, 2018 4:04 pm
Aha, shvaćam, je kompliciranije, ali je za velike ture zapravo i jeftinije šta ne ? Dakle normalno ukomljavam, skuham, ohladim i dodam kvasac ? Da li dodavati hmelj ?
Ne dodaješ hmelj.
Pivska mušica je fino objasnio na bosanskom forumu kako se radi starter s "pravim" sladom http://volimpivo.ba/thread-161.html?hig ... rish+stout
Ovi koraci te najviše zanimaju, c/p:
2. Idući dan, samelji 200 grama pilsnerskog slada i ubaci ga u običnom loncu (manjem loncu da nema previše praznog prostora, znači najbolji bi bio lonac od 1,5l sa poklopcem) u 1,2 l vode zagrijane na 72°C. Temperatura nakon što pomiješaš slad bi trebala biti u rangu temperature ukomljavanja - znači cca. 65°C ali sve u okviru 64-69°C je ok). Dobro promješaj i lonac stavi u rernu a u rerni samo upali svjetlo (znači da u rerni ne pređe 50°C). Stavljaš lonac u rernu samo da bi bolje držao tu temperaturu koja je već u njemu.
3. Nakon sat vremena uzmi drugi lonac, na njega nabaci cijediljku, a možeš preko cjediljke i gazu nabaciti da sve bude bistrije. Gazu možeš poduplati. Cilj je da odvojiš sladovinu od slada i da to bude što bistrije, međutim ne brini i ako bude komadića ljuske u tome.
4. Nakon cijeđenja prokuhaj sladovinu 5 minuta ne više i stavi poklopljen lonac u hladnu vodu par minuta samo da se ohladi na nekih 85-90°C.
5. Kupi jednu Janu od 1,5 l na taj dan i kad lonac staviš da se hladi otvori janu i prolij je Big Grin a na bocu nabaci steriliziran lijevak i nalij vruću sladovinu (pazi da je bar malo ohlađena jer će ti doći do deformacija na boci ako je baš prevruća. Kupuješ Janu zato što znam sigurno da oni steriliziraju sve prije točenja i da im je sama voda sterilna, znači to je jedini razlog. Ne otvaraš je do pred sami trenutak točenja sladovine u nju. Znači naliješ taj 1l sladovine i začepiš bocu originalnim čepom.
6. Staviš bocu pod hladnu vodu i hladiš sladovinu na 22-24°C.
7. Nakon što se ohladila sladovina, dobro pritegneš čep i mućkaš snažno desetak minuta da se dobro aerira. povremeno otvori nakratko čep (samo ga popusti da uđe zraka).

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la Toples » sub stu 24, 2018 9:57 am

opcija 2 ti je da kad kuhaš ispereš neku rundu više da dobiješ par litara rijetke sladovine. prokuhaj (voda isparava) ju da dobiješ 1.035 gustoću, ohladiš i zamrzneš. Slijedeći put kad trebaš, odmrzneš i prokuhaš (sterilizacija) te ohladiš na 20 evo spremnog startera
save a tree - drink beer

marinho991
Postovi: 61
Pridružen/a: pon stu 06, 2017 3:48 pm
Lokacija: Drivenik

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la marinho991 » pon stu 26, 2018 8:22 pm

erda je napisao/la:
sub stu 24, 2018 5:57 am
marinho991 je napisao/la:
pet stu 23, 2018 4:04 pm
Aha, shvaćam, je kompliciranije, ali je za velike ture zapravo i jeftinije šta ne ? Dakle normalno ukomljavam, skuham, ohladim i dodam kvasac ? Da li dodavati hmelj ?
Ne dodaješ hmelj.
Pivska mušica je fino objasnio na bosanskom forumu kako se radi starter s "pravim" sladom http://volimpivo.ba/thread-161.html?hig ... rish+stout
Ovi koraci te najviše zanimaju, c/p:
2. Idući dan, samelji 200 grama pilsnerskog slada i ubaci ga u običnom loncu (manjem loncu da nema previše praznog prostora, znači najbolji bi bio lonac od 1,5l sa poklopcem) u 1,2 l vode zagrijane na 72°C. Temperatura nakon što pomiješaš slad bi trebala biti u rangu temperature ukomljavanja - znači cca. 65°C ali sve u okviru 64-69°C je ok). Dobro promješaj i lonac stavi u rernu a u rerni samo upali svjetlo (znači da u rerni ne pređe 50°C). Stavljaš lonac u rernu samo da bi bolje držao tu temperaturu koja je već u njemu.
3. Nakon sat vremena uzmi drugi lonac, na njega nabaci cijediljku, a možeš preko cjediljke i gazu nabaciti da sve bude bistrije. Gazu možeš poduplati. Cilj je da odvojiš sladovinu od slada i da to bude što bistrije, međutim ne brini i ako bude komadića ljuske u tome.
4. Nakon cijeđenja prokuhaj sladovinu 5 minuta ne više i stavi poklopljen lonac u hladnu vodu par minuta samo da se ohladi na nekih 85-90°C.
5. Kupi jednu Janu od 1,5 l na taj dan i kad lonac staviš da se hladi otvori janu i prolij je Big Grin a na bocu nabaci steriliziran lijevak i nalij vruću sladovinu (pazi da je bar malo ohlađena jer će ti doći do deformacija na boci ako je baš prevruća. Kupuješ Janu zato što znam sigurno da oni steriliziraju sve prije točenja i da im je sama voda sterilna, znači to je jedini razlog. Ne otvaraš je do pred sami trenutak točenja sladovine u nju. Znači naliješ taj 1l sladovine i začepiš bocu originalnim čepom.
6. Staviš bocu pod hladnu vodu i hladiš sladovinu na 22-24°C.
7. Nakon što se ohladila sladovina, dobro pritegneš čep i mućkaš snažno desetak minuta da se dobro aerira. povremeno otvori nakratko čep (samo ga popusti da uđe zraka).

Hvala na uputama, zanima me samo kolika količina startera je dovoljna za turu od 48 litara ? Tj. koliko kvasca moram dodati da bi se razmnožio u dovoljnoj količini za 48 litara sladovine u fermentoru ? Prema kalkulatoru Brewersfrienda mi ispada neka čudna velika cifra pa me zanima da li se trebam uopće zamarati tim kalkulatorom ili ne ? Ispričavam se ako vas gnjavim, ali početnicima u lageru će ovo puno pomoći. Do sad sam radio ale pive sa suhim kvascem i to jedno 7-8 tura različitih piva i nisam imo problema s fermentacijom, sve je bilo približno prema kalkulacijama iz Brewersfrienda, ali sada se za lager želim pripremiti da ne bacim 48 litara pive u šahtu. :roll:

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Ne vidim vrenje na vrenjaci

Post Postao/la Toples » pon stu 26, 2018 9:06 pm

to ti ovisi o OG-ju
save a tree - drink beer

Odgovori