čudan smrad nakon dry hopa

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
volsi10
Postovi: 102
Pridružen/a: pon pro 07, 2015 11:02 pm
Lokacija: Dugi Rat

čudan smrad nakon dry hopa

Post Postao/la volsi10 » pet pro 23, 2016 2:40 pm

Poz ekipa.. Kuva sam prije 10ak dana nekakvu IPU sa magnumom, centennialom i simcoe-om... Fermentacija je bila ok, stalno regulirana, mlado pivo okusom i mirisom super kad bi uzima uzorak... Nakon 7 dana radio sam dry hop na način da sam koristio neiskorišteni hmelj od kuhanja, dakle hmelj star 7 dana.. Umotao sam ga u vrećice za zamrzavanje i zavezao gumice i drža u zamrzivaču tih 7 dana... Kad sam ga raspakirao za dry hop i dalje je skroz dobro mirisa hmelj i izgleda dobro... Uglavnom dry hop je traja 4 dana.. Nakon 2 dana dry hopa proba sam opet uzorak i miris i okus su bili super.. I tako sve do danas kad sam izvadija vrećice od dry hopa i ocijedio ih... Miris je bia neki čudni, nez sa čim bi ga usporedio ali uglavnom neugodan miris.. I sad pivo ima taj neki čudan i neugodan miris...
Mislim da mi se to već dogodilo i prvi put kad sam radio po istoj recepturi samo sam tada pivo drža u fermentoru 3 dana nakon vađenja vrećica pa je donekle taj miris nesta... Kasnije je to bilo skroz dobro pivo... Ovo pivo sutra moram flaširat jer me narednih 10ak dana neće bit doma pa me zanimaju vaši savjeti ako je neko ima slična iskustva... Čita sam po stranim forumima kažu da taj miris s vremenom nestane, a mene zanima jeli taj smrad može nestat u bocama ili pivo treba držat par dana u fermentoru? I šta učinit da mi se taj smrdljivi dry hop ne događa ubuduće jer sam od nekih iskusnijih kolega čuo da to nije baš uobičajena pojava.... Eto ako neko ima volje i iskustva da mi malo prokomentira bio bih zahvalan

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet pro 23, 2016 2:52 pm

u čitavoj priči je neprirodna - vrečica- več korištena . što je ona ostavila i kolko će to trajati - nebih znao :(

volsi10
Postovi: 102
Pridružen/a: pon pro 07, 2015 11:02 pm
Lokacija: Dugi Rat

Post Postao/la volsi10 » pet pro 23, 2016 2:54 pm

Kako misliš? Vrećica za hmelj iz DM-a.. Korištena je već nekoliko puta ali prije ovog dry hopa je detaljno oprana i prokuhana 20 minuta u vodi ka i svaki put...

volsi10
Postovi: 102
Pridružen/a: pon pro 07, 2015 11:02 pm
Lokacija: Dugi Rat

Post Postao/la volsi10 » pet pro 23, 2016 3:02 pm

Jer mislim da ću nakon ovoga šta mi se ponovilo 2 puta prestat radit dry hop uopće a ža mi je kuvat IPU a ne radit dry hop.. Nez šta bi napravija

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet pro 23, 2016 3:05 pm

nekad sam ih koristio al več dugo mi se ne sviđa kuhati krpe u pivi . još na kuhanju -kako tako- otplinit će ili nečeš ni primjetiti Ali 4 dana točati krpu u alkoholu se očito ponekad primjeti... ili hmelj ? što mu se moglo dogoditi u tih 7 dana ? ili je subjektivno kombinacija hmelja koja ti ne paše u dry hopu ... nagađam :?

ps . ne moraš prestai suho hmeljiti . jednostavno, točaj bez krpe

volsi10
Postovi: 102
Pridružen/a: pon pro 07, 2015 11:02 pm
Lokacija: Dugi Rat

Post Postao/la volsi10 » pet pro 23, 2016 3:15 pm

Ahaa ima smisla.. A nije sto posto stvar ukusa, baš se osjeti da je nešto meprihvatljivo... Onda ću sljedeći put razmotrit drugi način za dry hop... Mene sada više zanima isplati li se to sutra flaširat, tj može lu pivo u bocama izgubit te neke neželjene okuse... I jesam li pravilno skladištio već korišteni hmelj..

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pet pro 23, 2016 3:37 pm

Ako je hmelj bio u zamrzivacu nebi smjelo imat utjecaja.
Pad "vec koristen" pretpostavljam da mislis na novi hmelj iz iste vrecice i da nisi spremao dm vrecu s hmeljem koja se kuhala u pivi :D
Hmelj se ionako prepakirava vise puta prije nego sto dodje do tebe.

Vrecica je inace nepotrebna kod dry hopa.. pusti hmelj da slobodno pliva.. mozda ces uspjet istocit 2 deci manje kod flasiranja, al jel bitno?

A sto se tice ostavljanja duze.. Meni je jednom dry hop ostao 3-4 tjedna jer sam zavrsio na operaciji sljepog crijeva i nije bilo nikakvih problema.. cak jedna od boljih sarzi.
slika

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet pro 23, 2016 3:37 pm

"#"# Mene sada više zanima isplati li se to sutra flaširat, tj može lu pivo u bocama izgubit te neke neželjene okuse... "#"#

sigurno se isplati .. i ne pomišljaj na nešto drugo.. bez toga nečeš znati kako bi završila ova škola

:hmelj: :pivo3:

volsi10
Postovi: 102
Pridružen/a: pon pro 07, 2015 11:02 pm
Lokacija: Dugi Rat

Post Postao/la volsi10 » pet pro 23, 2016 4:16 pm

Poljo ok bia me strah da nije šta sa hmeljom.. Onda ubuduće hmelj direktno unutra pa neka pliva... Hahah nisam sprema hmelj koji se već kuva 😂 mislim na novi neiskorišten iz vrećice... Mali badem nisam mislija prolit svakako haha nego računam jeli bolje flaširat ili je bolje ostavit u fermentoru par dana pa onda flaširat... Ono jeli u boci pivo već gotovo ili se ono u boci još razvija i napreduje?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pet pro 23, 2016 6:17 pm

Svako pivo se razvija do trenutka kad ga popijes.. E sad koji off moze nestat u boci a koji u fermentoru je druga stvar..
slika

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » sub pro 24, 2016 10:49 am

Samo šusni hmelj unutra, nemoj ga u nikakve vreće stavljati. Probao sam svakakve kombinacije i vjeruj mi, to je najbolja opcija.

volsi10
Postovi: 102
Pridružen/a: pon pro 07, 2015 11:02 pm
Lokacija: Dugi Rat

Post Postao/la volsi10 » uto pro 27, 2016 3:47 pm

Poz ekipa .. Evo samo da se javim.. Flašira sam ovo pivo na badnji dan (prije 3 dana) i u jednu bocu sam svjesno povuka baš dosta taloga pa sam odlučija tu bocu žrtvovat i otvorit već sada (3 dana karbonizacije)... Dojam čak i dobar.. Ugl pivo nije inficirano ničim, gaziranost je već reka bi i kompletna, a nikakav od onih smradova nakon dry hopa ne osjećam u bocama tako da sam zadovoljan... Pivo je stvarno preslatko, dosta se osjeća kvasac i fali tu puno pjene normalno al tek su 3 dana prošla a od karbonizacije očekujem da se kroz 10ak dana poprave sva 3 ova nedostatka... Eto ekipa očito je taj dry hop smrad prouzročila vrićica koja je 5 dana bila u tekućini al evo na sriću nikakvu posljedicu nije ostavila... Pozdrav i hvala na svim savjetima

Odgovori