Pitanje u vezi kvasca!

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Azurewrath
Postovi: 18
Pridružen/a: ned srp 24, 2016 12:16 pm
Lokacija: Zagreb

Pitanje u vezi kvasca!

Post Postao/la Azurewrath » pon pro 19, 2016 7:22 pm

Dakle pitanje je u vezi ovoga na slici. Negdje sam pročitao da je to kvasac koji je u nakupinama sa zrakom pa nije potonuo. Nemam problem s tim što se tiče pive, ovo mi se desilo sad već treći put,ali do sada su pive u kojima mi se pojavilo bile jedanko dobre ili neke čak i bolje od ostalih,ali me zanima da li imate iskustva s tim i zašto do toga dolazi?

Naime, radio sam sa istim kvascima različite pive i jednom sve potone, drugi put masa toga na površini. Govorim o 10+ dana u fermentoru,dakle fermentacija je sigurno pri kraju,ako ne i skroz gotova do tad.

Konkretna slika je od saisona tokom ljeta, prije toga sam također radio saison, sve se bilo istaložilo. Kasnije radim sa US-05, prvo APA, sve lijepo istaloženo, odmah slijedeća tura sa istim kvascem radim IPA-u, opet na vrhu svega. I zadnje, porter sa S-04, sve čisto, a trenutno mi je u fermentoru neki engleski ale, jučer otvorim nakon 9 dana da bacim oko, opet površina skroz ispunjena.
Kad kažem s istim kvascem da ne bude zabune, samo saison je rađen baš sa ISTIM,ispranim kvascem.APA/IPA i sad porter/engleska su isti kvasci ali ne isprani nego novo pakiranje.
Palo mi je na pamet da je overpitch jer radim ture od 15l , a pakirtanje je za 20-30,ali onda bi valjda svaki put bilo isto?
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » pon pro 19, 2016 8:27 pm

Meni se to nekad dogadjalo al isto ne svaki put...rekao bih da je to kcasac vezan sa hmeljem i proteinima koji nemre potonuti... cak sam to probo ispirat i nema neke srece...mislim da je to kod manje filtriranih piva tj kad je bilo vise brasna ili je hmelj sitnije/krupnije mljeven u peletima i dok je temp nakon burne ferm bila visa...al ne dogadja se zadnjih par puta pa nemrem nastaviti empirijsko istrazivanje ;)
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pon pro 19, 2016 11:05 pm

Meni se to pocelo desavat kad mi je sharky poceo mljet slad :D
Njegov mlin je onaj za kavu sa rotorom a ne na valjke, pa pretpostavljam vise trga nego sto drobi i stvara vise brasna. Moguce da taj veci dio brasna stvara taj problem. Kad irish moss to sve nakupi u grude.
I nije owerpitch, jer prva piva u kojoj sam to vidio je koristila novi US-05 nerehidriran.
Kad sam vidio sam se i ja malo uplasio, ali bez razloga, ispala je jedna od najdrazih pivi koje sam napravio :D
slika

Azurewrath
Postovi: 18
Pridružen/a: ned srp 24, 2016 12:16 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Azurewrath » pon pro 19, 2016 11:56 pm

Ma da,nije kvaliteta pive što me brine jer zadnja IPA je s tim ispala vrh!

Čisto da li se zna uzrok,i kako izbjeći :)

A i više posla prije dry hoppa, sad to moram vadit van nekim cjedilom za koji dan,haha

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto pro 20, 2016 12:02 am

s pivom u boj i ničeg se neboj. kad hot break digne svoje na površinu u pjenu -pokupi to i baci- rijeđe će se ovo događati - a kad se i dogodi- ne brini. koji put je površinska napetost i sloj proteina i koječega i hmeljnih smola takav da bi i slonić mogel hodati .... tek uzimanjem uzorka malom posudom načneš sloj i sve padne dok trepneš za dan dva ili puno prije - nebitno. bitan je FG ... i čitanje foruma u dubinu . ne moraš na dah . polako i pametno

Ž :hmelj:

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » uto pro 20, 2016 12:06 am

ja to izbjegnem na nacin da:
pivo prilikom pretakanja u lonac iz ukomljivaca to radim kroz dm vrecicu, tokom kuhanja maknem pijenu kad pocne vrijat, roknem irish moss, i kasnije kod pretakanja u ferm opet kroz vrecu to proteram... nikad nikakvih problema oko infekcija tak da to nije strah...dost tog govna onda maknem na taj nacin...

a uzrok je definitivno brasno od slada
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » uto pro 20, 2016 12:32 am

ja to radim tako da proizvedem dobar hot break
kad završim kuhanje sačekam 15 min da se sve slegne i smiri cca 90 stupnjeva
i onda sve pretačem odozgora prema dolje ...do taloga
preko plate chilera

ne koristim pumpu jer bi povukla sav trub sa dna
nego lijepo gravitacijski (zakon spojenih posuda)
pa kad dođe do taloga protok mu je puno manji nego na vrhu
i samim time usisam skoro svu tekućinu ... ostane 2 - 3 lit.
u fermentor ne uđe n T od trub-a

naravno da treba podesiti širinu cijevi prema veličini BK / visinu podnice BK
ali meni 3/4 " na 180lit / 50 cm od poda ..radi super cca 20 min (16 stupnjeva)

sharkyboy je napisao/la: pivo prilikom pretakanja u lonac iz ukomljivaca to radim kroz dm vrecicu,
Pazi !
Takvo pretakanje nužno proizvodi vruće aeriranu sladovinu. :idea:
Pivo teče bubrezi se liječe !

Odgovori