Okus kvasaca "previse" dolazi do izrazaja - safale

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

djaya
Postovi: 8
Pridružen/a: sri tra 27, 2016 5:58 pm
Lokacija: Zagreb

Okus kvasaca "previse" dolazi do izrazaja - safale

Post Postao/la djaya » sub srp 30, 2016 12:30 am

Pozdrav pivari,
22.6. kolega i ja smo skuhali svoju drugu turu piva uz nadzor iskusnijeg sharkyboy-a. Kuhanje i karboniziranje je proslo bez ikakvih zamjerki tako da smo prosli tjedan odlucili i okusiti pivo. Problem koji se javlja je gorkasti okus kvasaca ovisno od boce do boce, u nekim se ne osjeti uopce, a u nekima brutalno dominira. Kada ostavim 15tak min/pol sata da se slegne ili cak prelijem pivo u casu kroz sito, ne uspijem smanjiti okus te "gorcine". Svaka boca koja se probala bila je dobro ohladjena, a prilikom istakanja u casu pazilo se da kvasci s dna boce ne zavrse u casi. Znaci, jednom kada je taj kvasac koji je okom vidljiv zavrsio u boci, okus ne ide nikako van. Nadovezao bih se samo da smo i u prvoj turi koristili isto safale s04 te da nam se javljao slicni problem. Tijekom istakanja piva iz fermentora u boce koristila se samo pipa na dnu bez ikakvih filtera. Da li u sljedecim turama trebamo razmisliti o nekoj vrsti filtra? Ako da, hoce li proc dovoljno kvasaca da se napravi karbonizacija u boci? ili ima smisla samo sljedecu turu napravit npr sa safale s05 pa vidjet da li ima razlike? Novi sam u kuhanju pa ce mi svaki savjet dobro doc,unaprijed zafaljujem

OG = 1,045
FG = 1,006
ABV = 5,3%
IBU = 39,32
Boja = deep amber/copper
- 3 vrecice safale s04 od 11,5g na cca 90L wortha (81L se sflasirala)
- temp fermentacije konstanta 23°C - nakon 12 dana je točeno u boce
- nakon fermentacije nije radjen cold crash
- iz fermentora je dirketno toceno u boce pomocu plasticne pipe koja se moze kupit na svezapivo
- secer se dodavao u svaku bocu pomocu injekcije (napravila se otopina vode i secera)
- Ječmeni slad NG 15kg, Ječmeni slad Biscuit 2kg, Ječmeni slad Crystal 2kg
- voda obicna iz vodovoda
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: djaya, dana/u sub srp 30, 2016 1:23 pm, ukupno mijenjano 2 puta.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub srp 30, 2016 6:57 am

Ž . molim te da sliku prilagodiš prosječnom dvorištu pa će dalje biti lakše . 800 x 600 pixela je ok . tnx

Travolta
Postovi: 121
Pridružen/a: sub stu 05, 2011 1:25 pm
Lokacija: Sl.Brod

Post Postao/la Travolta » sub srp 30, 2016 9:28 am

Koliko ti je IBU pive po receptu?? Gorcinu od kvasca nisi dobio sigurno.

djaya
Postovi: 8
Pridružen/a: sri tra 27, 2016 5:58 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la djaya » sub srp 30, 2016 11:03 am

stavio sam gore IBU. zato sam i napisao "gorcina" jer ne znam kako bih to drugacije opisao, kako bi kolega rekao: "gorko blatnjasto kvasasto". ugl okus je to kvasaca, a ne gorcina od hmelja

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub srp 30, 2016 11:26 am

-kolko dugo je ležalo na kvascu,-- 1 vrečica na kolko litara ?
-kolka je bila temp fermentacije,
-da li je temp bila kontrolirana ili je Vakula diktiral
-pretpostavljam da niste hladili nakon fermentacije ( cold crash),
-kakav je bio ritam dodavanja hmelja i koliko ,
-kakav je bio mash profil ( količina spec . sladova , mash profil i voda jako utiču na percepciju balansa i gorčine ..-- čini mi se malo previše IBU-a za suhi profil 1.006....... )
- da ste radili cc nebi razmišljali o filteru iza ferma , pogotovo sa S-04

cca tu bi negdi mogla biti caka .

:pivo3: :hmelj:

Travolta
Postovi: 121
Pridružen/a: sub stu 05, 2011 1:25 pm
Lokacija: Sl.Brod

Post Postao/la Travolta » sub srp 30, 2016 12:27 pm

Kao sto sam i mislio preveliki IBU. mozda si i hmeljenje ofulao. I ovo sto badem kaze igra veliku ulogu (spec . sladovi , mash profil i voda jako utiču na percepciju balansa i gorčine)

Azurewrath
Postovi: 18
Pridružen/a: ned srp 24, 2016 12:16 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Azurewrath » sub srp 30, 2016 12:42 pm

Čisto sumnjam da je riječ o kvascu.

Ja sam nedavno kod flaširanja portera imao malu grešku i kod zadnjih 5-6 boca mi je ušlo dosta kvasca u boce.Al ono baš se vidjelo kad se staloži, pola centimetra na dnu boce. Bilo me strah na šta će to ličit,ali nakon što su boce odležale, i kad točiš u čašu paziš da ne uđe u čašu, što nije pre teško, nema nikakvih problema. Dakle,imao sam masu kvasca u boci, ništa se nije osjetilo, čak i ako uđe malo u čašu, najnormalniji porter.

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » sub srp 30, 2016 12:48 pm

Slazem se sa gore navedenim, ali posto inzistiras da ti je kvasast okus kako kazes i da ima puno vidljivog kvasca u bocama ja bih krenuo u tom smjeru.
Mozes li stavit fotografiju tog fermentora sa pipom ?
Kako ste dodavali secer za karbonizaciju ?
Dali ste prelili u "botling bucket" prvo ili ??
Dali se kvacas stalozio i koliko prije preljevanja ?
Koliko je trajala fermentacija ?

djaya
Postovi: 8
Pridružen/a: sri tra 27, 2016 5:58 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la djaya » sub srp 30, 2016 1:28 pm

dodao sam jos gore stvari koje ste trazili, siguran sam da nije hmelj jer kao sto sam rekao taj okus kvasca nije u svim bocama nego samo u nekim. Tijekom flasiranja okusio sam pivo i imalo mi je odlican okus, fino se osjeti hmelj (perle+ekg), ali je taj dio koji sam pio bio cisti bez ikakvih kvasaca...

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub srp 30, 2016 2:54 pm

hmda,
s-04 dvanaest dana na dvadesetitri stupnja i ne može bolje . k tome još i mali underpitch . sve to ostavlja traga u okusu.
ali svejedno imam primjedbu na hmeljenje. skoro 80 % hmelja si stavil u vrijeme za gorčinu ( ukupno bi tih 32 IBU a bilo dosta ) , za okus ništa a ono malo arome vrj niti ne osjetiš .
zavisno od slučaja do stila , za gorčinu ne stavljam više od 40-60 % ukupnog hmelja na 50 minuta . ostatak ide na 30-25 min za okus i 10ak% posto na 5-0 min ( ali u gramima najviše )

Ž :hmelj:

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sub srp 30, 2016 4:00 pm

S04 na 23C. .wff? !
Što god da ste dobili, dobro ste prošli
Nego mi upada i u oko voda. Iz zg vodovoda. Ne prokuhati?
Onda vam je pH masha, a pogotovo kod ispiranja, upitan. To bi moglo uzrokovati niz problema, npr tanine. I eto neugodne gorčine. ..
save a tree - drink beer

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub srp 30, 2016 4:19 pm

dobar pogodak Toples :pivo3: :hmelj:

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » sub srp 30, 2016 4:29 pm

Uz sve navedemo s cim se slazem ,
Mislim da je problem i u "hardweru" da tako kazwem
Izgleda mi da je uz to jos i cijeli kvasac prelio u boce .
Gdje je ta pipa na fermentoru ?? pitanje je koje me muci

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub srp 30, 2016 4:39 pm

Već spomenuti underpitch (jedna vrećica premalo kvasca) za fermentaciju, previsoka temp. fermentacije (23+3 °C), velika šansa da ti se ne sviđa S-04, a još veća da nisi navikao na puno EKG hmelja s tim kvascem, na koji nisu navikli ni neki meni poznati forumaši, a onda i u nekim bocama, uz sve to i puno kvasca, jer nisi ostavio još barem tjedan ili čak dva da ti se kvasac pošteno slegne u fermentoru, jer se S-04 malo teže sliježe (trebalo bi ga ohladiti za bolje slijeganje).
Žao mi je što isčitavam iz tvojih postova da su te drugi nagovorili na dio toga, no probaj slijedeći puta koristiti kvasac US-5, i ne hmelj profila EKG.
I ne zaboravi, ili podigni pipu da bude 2 do 3cm iznad dna, ili napravi dvostruku lulicu u tom smislu ili što slično, ili drži nagnuti fermentor cijelo vrijeme taloženja i pretakanja da ti kvasac ne dođe u boce, ili koristi sekundar za dodatno taloženje. I tako će ostati sasvim dovoljno kvasca za karbonizaciju u boci, ako ih ostaviš na 20°C dva tjedna.
EKG i S-04 su ti se svidjeli odmah nakon fermentacije, a s vremenom im se i mijenja okus (odležavanje, u boci), pa još dodatno dobiješ "engleski štih" koji nekima ne paše u okusu u "zreloj" pivi. Ostavi još tu pivu na odležavanju, pa prije trošenja i tjedan dana u hladnjaku (radi kvasca koji će ti se bolje zalijepiti na dno).
Preporuka: više čitati forum/e, a manje razmišljati "na suho". Za 99,9% pitanja već postoji odgovor. Samo se treba potruditi naći ga, jer je svakako dostupan.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sub srp 30, 2016 4:57 pm

djaya je napisao/la:dodao sam jos gore stvari koje ste trazili, siguran sam da nije hmelj jer kao sto sam rekao taj okus kvasca nije u svim bocama nego samo u nekim. Tijekom flasiranja okusio sam pivo i imalo mi je odlican okus, fino se osjeti hmelj (perle+ekg), ali je taj dio koji sam pio bio cisti bez ikakvih kvasaca...
Ni jedan od moguci razloga ( što su kolege navele) ne radi selekciju tako da se gorkasto blatnjav okus kvasca osjeti samo u ponekim bocama . Možda je problem u higijeni ponekih boca :wink:Probajte iz svake gajbe deseto po redu pivo, vas nekoliko, i ocijenite jesu li sva jednako blatnjava. Inče i da nema tog okusa Don Genovese ti je sve rekao .
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Odgovori