pocinčani nastavak za špinu?????

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
bakaraci
Postovi: 16
Pridružen/a: pet lip 10, 2016 8:45 pm
Lokacija: pula

pocinčani nastavak za špinu?????

Post Postao/la bakaraci » sub srp 23, 2016 5:35 pm

pozdrav..evo ovako skuhao sam 40-ak litara pive sa ovim nastavkom za špinu i tek sam sad skužio da je pocinčan, pivo stoji u bocama več 20 dana i spremno je za pit,e sad dali da bacim to pivo pošto je ovaj nastavak pocinčan ili to nije tako strašno,lako ako se ja otrujem ali ne bih volio da se neko drugi otruje...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » sub srp 23, 2016 6:15 pm

I voda za pice prolazi kroz pocincane cijevi , tako da mislim da nemas problema,
Uostalom premala je to kolicina da bi moglo utjecat na zdravlje

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Re: pocinčani nastavak za špinu?????

Post Postao/la sharkyboy » sub srp 23, 2016 8:06 pm

bakaraci je napisao/la:...lako ako se ja otrujem ali ne bih volio da se neko drugi otruje...
popij sve sam i siguran si da se niko drugi nece otrovati :D as easy as that :D

a da od tolko cinka se nemres otrovat tak da nije greda
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub srp 23, 2016 11:27 pm

Gorann je napisao/la:I voda za pice prolazi kroz pocincane cijevi , tako da mislim da nemas problema,
Uostalom premala je to kolicina da bi moglo utjecat na zdravlje
bitno je ovdje uočiti da je voda za piće pH 6,9-7,3 --praktički neutralna , a piva je pH 4-5 , znači kisela , voli metale i otapa ih ( ta cjev prije i posle pive nije iste boje ... ).
za brzinu otapanja razumijem da je bitna koncentracija kiseline, temperatura kiseline i površina plohe koja je na raspolaganju. :arrow:
cjev je male površine , nije bila povišena temp i nije bilo cirkulacije krz duže vrijeme pa pretpostavljam da nema ni značajnog ili štetnog efekta ( nema ni korisnog ). sad kad si to uočio , zamjeni - izbaci taj cink.mislim da pivu ne trebaš baciti radi prije navedenog. ali...

pred koju godinu ponudi mi jedan naš pivar svoju pivu na probu . potražio je drugo mišljenje jer ni njemu nije "sjela ".
mirisom se ništa nije isticalo , u okusu je nešto pokrivalo slad i hmelj, očekivani okus. nešto je svakim gutljajem sve više smetalo ( to je onaj osječaj da tu pivu više nikad nebi naručio-popio ).
pretresanjem postupka od početka do kraja , došli smo do činjenice da je kuhao u pocinčanom loncu. više nije bio bitan ni recept ni postupak ni temperature. ovo mi je objasnilo sve .
u tom loncu je sat vremena kipila sladovina pH4-6 , temp je bila cca 100.

ovo je bio drastičan primjer . @bakaraci- tvoja cjevčica vjerujem da nije napravila štetu za bacanje pive ...

:hmelj: :pivo3:

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sub srp 23, 2016 11:39 pm

:lol:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub srp 23, 2016 11:58 pm

grga-osijek je napisao/la::lol:
Grgosiću moj poštovani , drago mi je da ti ponešto navuče osmjeh. oni okusi -gutljaji su bili za nauku. jedno iskustvo meni poklonjeno iz povjerenja. I to ti je priča pivarska :lol: :pivo3: :hmelj:

bakaraci
Postovi: 16
Pridružen/a: pet lip 10, 2016 8:45 pm
Lokacija: pula

Post Postao/la bakaraci » ned srp 24, 2016 11:55 am

mali badem je napisao/la:
Gorann je napisao/la:I voda za pice prolazi kroz pocincane cijevi , tako da mislim da nemas problema,
Uostalom premala je to kolicina da bi moglo utjecat na zdravlje
bitno je ovdje uočiti da je voda za piće pH 6,9-7,3 --praktički neutralna , a piva je pH 4-5 , znači kisela , voli metale i otapa ih ( ta cjev prije i posle pive nije iste boje ... ).
za brzinu otapanja razumijem da je bitna koncentracija kiseline, temperatura kiseline i površina plohe koja je na raspolaganju. :arrow:
cjev je male površine , nije bila povišena temp i nije bilo cirkulacije krz duže vrijeme pa pretpostavljam da nema ni značajnog ili štetnog efekta ( nema ni korisnog ). sad kad si to uočio , zamjeni - izbaci taj cink.mislim da pivu ne trebaš baciti radi prije navedenog. ali...

pred koju godinu ponudi mi jedan naš pivar svoju pivu na probu . potražio je drugo mišljenje jer ni njemu nije "sjela ".
mirisom se ništa nije isticalo , u okusu je nešto pokrivalo slad i hmelj, očekivani okus. nešto je svakim gutljajem sve više smetalo ( to je onaj osječaj da tu pivu više nikad nebi naručio-popio ).
pretresanjem postupka od početka do kraja , došli smo do činjenice da je kuhao u pocinčanom loncu. više nije bio bitan ni recept ni postupak ni temperature. ovo mi je objasnilo sve .
u tom loncu je sat vremena kipila sladovina pH4-6 , temp je bila cca 100.

ovo je bio drastičan primjer . @bakaraci- tvoja cjevčica vjerujem da nije napravila štetu za bacanje pive ...

:hmelj: :pivo3:
ta špina mi je bila montirana na loncu za kuhanje,znači bila je izložena temperaturi i tako 2 kuhanja...bilo bi super ako nije štetno ali vec sam je zamjenio inox nastavkom i skuhao jučer novu turu :)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

bostjanr
Postovi: 21
Pridružen/a: pon stu 10, 2014 2:54 pm
Lokacija: Maribor

Post Postao/la bostjanr » ned srp 24, 2016 12:46 pm

To ti nikako ne valja! To moras bacit. Opasno po zdravju!!!
Ja cu ti napravit uslugo i cu doc po to i odvest sa sabom, da bacim. ;-)

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » ned srp 24, 2016 1:13 pm

Mali Bademu svaka cast na volji za elaboraciju .
Ja je u principu nikad nemam :D
Uglavnom slazem se u svemu navedenom :!:
Drugi put cu razmislit bolje prije tipkanja

Bakaraci cink je ionako kaze medicina neophodan za zdravlje
Popij to bez problema , a spinu promini

Popivopi
Postovi: 143
Pridružen/a: sri sij 13, 2016 6:05 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Popivopi » ned srp 24, 2016 1:20 pm

Badem, nisi nam rekao, tko je taj cinik s loncem!?

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned srp 24, 2016 2:31 pm

Popivopi je napisao/la:Badem, nisi nam rekao, tko je taj cinik s loncem!?
ime u čitavoj priči nije bitno. radi se naprosto o previdu u pripremi opreme ( ne čitanju ) .inače , dečka več jako dugo nema na forumu.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » ned srp 24, 2016 8:42 pm

mali badem je napisao/la:
grga-osijek je napisao/la::lol:
Grgosiću moj poštovani , drago mi je da ti ponešto navuče osmjeh. oni okusi -gutljaji su bili za nauku. jedno iskustvo meni poklonjeno iz povjerenja. I to ti je priča pivarska :lol: :pivo3: :hmelj:
Cijenjeni i neprikosoveni B , osmjeh mi je navklo prisjećanje na prošle bakaračijeve teme. Tebi veliki pivarski pozdrav.
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... sc&start=0
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... ght=#71034 :pivo3:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned srp 24, 2016 11:38 pm

Ma, pusti cink, nego rđa će u pivi napravit' loš okus. Kad se cink otopi, samo hrđa od željeza ostaje, i stvara se nova. Cink je dobar i za kvasce :) Svako slijedeće kuhanje, sve više hrđe ...
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori