bolesni porter

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
cilehr
Postovi: 83
Pridružen/a: sri pro 09, 2015 2:04 pm
Lokacija: Drniš

Post Postao/la cilehr » sub lip 11, 2016 4:23 pm

Pa boli li vas duša i tilo vikat na mene ovako mlada i neuka :cry: :cry: :cry:
Zamislite kako je bilo meni dok sam je prolivao u odvod :oops: ruke i obadvi noge su mi se tresle.
Šalu na stranu,tribalo je ispast nekakav eng. porter s 5%ABV. Išlo je NG slad,black,caramel,crystal,melano,zobene pahuljice i nesto smeđeg cukra,hmelj je columbus. Kvas us04. Sad mislim da sam nesto zeznuo pri ukomljavanju,jer mi je iskoristivost bila 50% od očekivanog 1.050 ja dobio 1.033 po hidrometru iz sve za pivo.
Mislim da sam slabo miješao,Tehnika je BIAB da napomenem.E sad u svoj toj zbrci,ja kad ugledah 1,033 rastopim u prokuhanoj vodi jos 250g smeđem šećera i ruknem u fermentor,pričekam i dobijem 1.036 Nakon tjedan dana FG 1.004. kontam ABV oko 4.1% Super!
Ulijem u sekuindar i jedno 10-ak dana sve super i zadnja tri dana bile gljivice po površini,na prvu nema neki miris jer sam stavio vanilije i ruma u sekundar,pa nisam osjetio,ostavio ucasi pola sata sad mi baca na lagano kiselkasto.Ostavio sam 3 boce sa strane ostalo u odvod.
Veselo!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub lip 11, 2016 5:07 pm

.....rastopiš šečer u prokuhanoj vodi... ili prokuhaš šečer u vodi pa ohladiš ...su dva različita postupka. drugi je bolji a sa prvim si vjrj unio klicu razdora u ferm.
i opet taj Biab . U nečem je praktičan ali je nespretno miješati ( tak zamišljam ) pa je onda premalo šečera :arrow: alkohola da čuva pivu...
nego , mi njorgamo jer si prerano sve bacio . bez kušanja . a korisno je bilježiti , opažati, pratiti razvoj okusa i slike , mjeriti sve što se da, kušati sve što se nudi da naučiš razlikovati stanja i pratiti razvoj... a onda jednom veliš- gle , ovo sam več vidio . to će završiti tako i ovako. ili trebaš napraviti to a nikad više ono .. ma kužiš , jel da :)

:hmelj: :pivo3:

Avatar
cilehr
Postovi: 83
Pridružen/a: sri pro 09, 2015 2:04 pm
Lokacija: Drniš

Post Postao/la cilehr » sub lip 11, 2016 6:25 pm

zivili vi meni svi skupa :malosamsipopil: :malosamsipopil:
Veselo!

Avatar
ris
Postovi: 130
Pridružen/a: sub lis 04, 2014 9:42 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la ris » pon lip 20, 2016 10:59 am

Ja u zadnja dva kuhanja isto imam problem s Porterom: normalan miris ali obje ture su čudnog okusa-kad progutaš gutljaj baca na kiselo čini mi se, pjena ko u Coca Coli...Može li to biti zbog slada koji nije odmah korišten nego je stajao tako u vreći samljeven 2 mjeseca? Vodu sam tretirao, proces uvijek isti...Napravio sam do sad 22 ture i sve bilo OK i sad 2 zaredom za baciti...WTF is going on?

Avatar
cilehr
Postovi: 83
Pridružen/a: sri pro 09, 2015 2:04 pm
Lokacija: Drniš

Post Postao/la cilehr » sri lip 22, 2016 5:11 pm

Misli da je ovdje pokriveno 99% razloga za coca cola pjenu.
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=4832
Veselo!

Odgovori