Fermentacija nakon 7 dana

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Anto_BT
Postovi: 37
Pridružen/a: čet vel 18, 2016 3:20 pm
Lokacija: Bitola, Makedonija

Fermentacija nakon 7 dana

Post Postao/la Anto_BT » ned svi 29, 2016 9:19 pm

Treca runda America Pale Ale fermentira 7 dana i mjerio sam danas (1.020) dali ce doci na svoje jos ili trebam nesta radit.
Fermenitra na nekih 16-17 stepeni postajano ne menja se. prvih 4-5 dana ljepa fermentacija onda je stala.

Prva runda kiselkastog okusa - popila se
Druga runda 2 nedelje u flasama ljepog okusa ali je jos mlado pivo

Pozdrav iz Makedonije!
"Bolje jedno vruce pivo, nego cetiri hladna"

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » ned svi 29, 2016 10:03 pm

pusti ga jos barem 5 dana - 1.020 je dosta visoko...U meduvremenu izmjeri par puta gustoću ako ne bude u tih 5 dana pala ni neće...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Anto_BT
Postovi: 37
Pridružen/a: čet vel 18, 2016 3:20 pm
Lokacija: Bitola, Makedonija

Post Postao/la Anto_BT » ned svi 29, 2016 10:09 pm

A sta bi moglo bit razlog za to ako se ne spusti?
Da podignem mozda malo temperaturu?

Hvala
"Bolje jedno vruce pivo, nego cetiri hladna"

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » ned svi 29, 2016 10:36 pm

mislim da neces puno postici ako ga sa 17 dignes na 19°C... razlog je vjerojatno prevruć kom pa si dobio dosta nefermentabilnih šećera... ali vidi mozda ce i odraditi do kraja...svakako ga pusti jos 5 dana pa izmjeri nanovo
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned svi 29, 2016 11:01 pm

Ako ti se čini da ti je fermentacija baš stala, i fermentor dobro dihta, probaj fermentor zarolati kao na ringišpilu, dno u većem radijusu, a vrh puno manje, da malo probudiš kvasce, ali da ti piva ne izleti nikako van kroz što (kad ne vidimo kakav ti je fermentor).
Ako ti fermentor ne dihta dobro, onda ti kvasac sigurno još radi, samo to već na malom tlaku ti ne možeš ni primijetit'. Svakako ne pretači još bar tjedan dana, kak' je Slawoner napisao. I ovako, i onako, pivi neće ništa bit' na toj temp. za to vrijeme, ako je sve zdravo krenulo u početku.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » pon svi 30, 2016 9:39 am

Dodatno s čim mjeriš FG? Ako je s refraktometrom onda zbog alkohola u pivi on pokazuje "kriva" mjerenja FG-a koja se baš kreću tu negdje oko dvadesetke
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Anto_BT
Postovi: 37
Pridružen/a: čet vel 18, 2016 3:20 pm
Lokacija: Bitola, Makedonija

Post Postao/la Anto_BT » pon svi 30, 2016 11:22 am

Ostavit cu ja njega do vikenda, pa nadam se da ce me moj prijatelj kvasac izvuc. A sta ako ostane vako? Koji ce problem imat pivo?

Hvala na odgovorima!
"Bolje jedno vruce pivo, nego cetiri hladna"

Anto_BT
Postovi: 37
Pridružen/a: čet vel 18, 2016 3:20 pm
Lokacija: Bitola, Makedonija

Post Postao/la Anto_BT » pon svi 30, 2016 11:25 am

sharkyboy je napisao/la:Dodatno s čim mjeriš FG? Ako je s refraktometrom onda zbog alkohola u pivi on pokazuje "kriva" mjerenja FG-a koja se baš kreću tu negdje oko dvadesetke
Inace mjerim sa aerometrom. Sacekat cu svejedno do sljedeceg vikenda pa cu vidit!
"Bolje jedno vruce pivo, nego cetiri hladna"

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pon svi 30, 2016 4:02 pm

Anto_BT je napisao/la: ... A sta ako ostane vako? Koji ce problem imat pivo? ...
Pivo neće imat' problema. Tebi će možda bit "punije" u okusu, ili samo slađe, odnosno upravo kakvo ti je bilo kad si ga mjerio zadnji put. Dobro, jesi li probao izmjereni uzorak popiti, marem gutljajčić, dva? Pa si još zamisliš da je gazirano, i to je to. Koji je tvoj smisao mjerenja gustoće ako ne probaš pivu nakon mjerenja?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Anto_BT
Postovi: 37
Pridružen/a: čet vel 18, 2016 3:20 pm
Lokacija: Bitola, Makedonija

Post Postao/la Anto_BT » pon svi 30, 2016 4:38 pm

Don Genovese je napisao/la: Pivo neće imat' problema. Tebi će možda bit "punije" u okusu, ili samo slađe, odnosno upravo kakvo ti je bilo kad si ga mjerio zadnji put. Dobro, jesi li probao izmjereni uzorak popiti, marem gutljajčić, dva? Pa si još zamisliš da je gazirano, i to je to. Koji je tvoj smisao mjerenja gustoće ako ne probaš pivu nakon mjerenja?
Pa normalno da probam, to se uvijek proba po malo meni je cak ljepo i sada, (ja i moj komsija uvijek to probamo i vicemo bice to dobro). Vidjet cemo sta ce na kraju ispast.

Hvala na odgovorima.
"Bolje jedno vruce pivo, nego cetiri hladna"

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » pon svi 30, 2016 6:13 pm

Anto koliki je OG bio ?
Koji je kvasac ?

Nece skodit ako dignes temperaturu za dva stupnja , da kvasci jos malo pociste

Pozdrav Bitoli

Anto_BT
Postovi: 37
Pridružen/a: čet vel 18, 2016 3:20 pm
Lokacija: Bitola, Makedonija

Post Postao/la Anto_BT » pon svi 30, 2016 6:27 pm

Gorann je napisao/la:Anto koliki je OG bio ?
Koji je kvasac ?

Nece skodit ako dignes temperaturu za dva stupnja , da kvasci jos malo pociste

Pozdrav Bitoli
OG je bio 1.050
Kvasac je Safala US-05

To sam i ja citao da bi trebao malo dignut a i uradit cu to.

Hvala i pozdrav do mog dragog Splita!
"Bolje jedno vruce pivo, nego cetiri hladna"

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon svi 30, 2016 8:50 pm

US05 bi to trebao rušiti na 1.010 bez problema i 1.020 je za taj kvasac definitivno previše. Čak i da si radio ukomljavanje na višoj temperaturi US05 bi ga svejedno srušio makar na 1.012... Ostavi ga on jos uvijek sigurno radi...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » uto svi 31, 2016 11:10 am

slawoner je napisao/la:US05 bi to trebao rušiti na 1.010 bez problema i 1.020 je za taj kvasac definitivno previše. Čak i da si radio ukomljavanje na višoj temperaturi US05 bi ga svejedno srušio makar na 1.012... Ostavi ga on jos uvijek sigurno radi...
Meni je kod zadnjeg portera us-05 završio na 1.020. OG je bio 1.058, ubačen kvasac sa prošle ture (bila je ukupno mislim četvrta generacija ), ukomljavano dio na 68.5C, dio na 69.5C, termometar onaj iz sve za pivo. Kao i par puta prije toga iz mog iskustva kad jednom stane, onda stane (slučajevi kod više kvasaca ) ili se spustilo za poena dva ( dvaput se dogodilo ). Taj porter sam sflaširao i sve je ok, nema bombi u bocama i za tak visok FG sam očekivao i jače tijelo nego kaj je na kraju ispalo.

Avatar
Nana
Postovi: 10
Pridružen/a: pon tra 11, 2016 9:00 pm
Lokacija: Dugi Rat

Post Postao/la Nana » pon lip 27, 2016 2:01 pm

Imamo sličan "problem" kao i Anto, naime nakon 3-4 dana u fermentoru vrelnjača je prestala bućkati. Pretočili u sekundar da bi u sekundaru vreljnača proradila???
Kvasac US05 je to za 7 dana srušio na 1020. Flaširali nakon deset dana u sekundaru na 1014
OG 1053
Skuhali još jednu turu po istom receptu....isto se ponaša... kada je malo "uzbudimo" malo dignemo talog vrelnjača opet proradi....
Koji je mogući razlog?
Temperatura fermentacije 24-26°C

Odgovori