slatkast miris i okus koji podsjeća na vaniliju

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Sharp
Postovi: 30
Pridružen/a: pon vel 18, 2013 5:47 pm
Lokacija: Velika Gorica

slatkast miris i okus koji podsjeća na vaniliju

Post Postao/la Sharp » pon tra 04, 2016 11:26 am

Molim nekoga ko zna da mi pomogne riješit problem.
Piva mi ima neki slatkast miris i okus koji vuče na vaniliju.
Da li je to neka beštija napala moj fermentor?

uglavnom priča ide ovako:
prilikom jednog kuhanja imao sam velikih problema sa filtracijom, jednostavno se nije dalo profiltrirat, i tu sam sladovinu nekoliko puta vadio i stavljao u MLT. Naravno uslijed sveg tog kemijanja piva nije uspjela dobro, ali smatrao sam da je to radi oksidacije sladovine.

Sad sam sve radio kao i svaki put prije (ukomljavanje na 66°C, sat vremena, kvasac US-05 15 dana na 18-19°C) i opet taj neki miris koji vuće na slatko i okus koji podsjeća na vaniliju.

Zaboravio sam napomenut da sam radio 2 šarže isti dan (znači siti uvjeti i postupak proizvodnje za jednu i drugu pivu) i jedna je uspjela odlično druga ne.
Koristim plastični fermentor.

Ima li spasa mojoj pivi ili da opet sve bacim?

čof
Postovi: 55
Pridružen/a: sub ožu 19, 2016 10:23 am
Lokacija: Zagreb

Re: slatkast miris i okus koji podsjeća na vaniliju

Post Postao/la čof » pon tra 04, 2016 2:27 pm

Sharp je napisao/la:Molim nekoga ko zna da mi pomogne riješit problem.
Piva mi ima neki slatkast miris i okus koji vuče na vaniliju.
Da li je to neka beštija napala moj fermentor?

uglavnom priča ide ovako:
prilikom jednog kuhanja imao sam velikih problema sa filtracijom, jednostavno se nije dalo profiltrirat, i tu sam sladovinu nekoliko puta vadio i stavljao u MLT. Naravno uslijed sveg tog kemijanja piva nije uspjela dobro, ali smatrao sam da je to radi oksidacije sladovine.

Sad sam sve radio kao i svaki put prije (ukomljavanje na 66°C, sat vremena, kvasac US-05 15 dana na 18-19°C) i opet taj neki miris koji vuće na slatko i okus koji podsjeća na vaniliju.

Zaboravio sam napomenut da sam radio 2 šarže isti dan (znači siti uvjeti i postupak proizvodnje za jednu i drugu pivu) i jedna je uspjela odlično druga ne.
Koristim plastični fermentor.

Ima li spasa mojoj pivi ili da opet sve bacim?
Neznam sta uzrokuje tocno ali kao mana se navodi kad piva ima jaki miris na butterscotch ili ti ga karamelu onu tvrdu, guglaj
Žeđam

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pon tra 04, 2016 2:41 pm

Slatko može biti ako stepaš na visokoj temperaturi pa imaš puno više tijela, isto može biti ako koristiš puno karamele u receptu. Melanoidni ječam ti daje ponekad taj slatkasti karamelni, aromatični okus. Ne znam šta si stavljao pivu.

Vanilijasti, možda putreni okus ti može biti od diachetyla, nakon fermentacije pusti pa dana na 21 stupanj da ti kvasac odradi do kraja.

Za ostale stvari ne znam. Jeli koristiš možda nekšto za pranje što ima okust po vaniliji :)?

Sharp
Postovi: 30
Pridružen/a: pon vel 18, 2013 5:47 pm
Lokacija: Velika Gorica

Post Postao/la Sharp » pon tra 04, 2016 2:46 pm

Ma koristim samo NG i Cristal.
Sumnjam na bakreiju neku jer su 2 šarže (znači 2 fermentora, jedan do drugog) i jedna šarža je super a druga ne valja i tako već 2 kuhanja.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon tra 04, 2016 8:40 pm

Sharp je napisao/la:Ma koristim samo NG i Cristal.
Sumnjam na bakreiju neku jer su 2 šarže (znači 2 fermentora, jedan do drugog) i jedna šarža je super a druga ne valja i tako već 2 kuhanja.
u takim slučajevima promjeniš fermentor koji radi probleme...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Sharp
Postovi: 30
Pridružen/a: pon vel 18, 2013 5:47 pm
Lokacija: Velika Gorica

Post Postao/la Sharp » pon tra 04, 2016 10:24 pm

Tako će i bit, samo sam pivu već pretočio u boce pa reko da vidim ima li spasa.

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » pon tra 04, 2016 10:44 pm

Vanilla

Formed in some beers dureing ageing. Derives from breakdown of the barley cell wall materials. Can also be formed from the breakdown of certain phenolic compounds produced by wild yeasts. Vanilla imparts a positive aroma to some beer styles. Custard like, Cream soda or Ice cream

Flavour Descriptor: Custard powder

Common Sources: Specific styles, phenol flavour compound, or wild yeast

How to taste:

Cover the beer with your hand and swirl the glass to release the aroma.
Remove your hand and take a single long sniff.
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Odgovori