Balončići u filleru

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Bile
Postovi: 23
Pridružen/a: čet sij 28, 2016 10:41 pm
Lokacija: Karlovac/Zagreb

Balončići u filleru

Post Postao/la Bile » čet ožu 03, 2016 8:33 am

Vozdra!

mi smo dva nova homebrewera iz karlovca, skuhali smo (hrabro odmah all-grain) nedavno prvu turu apa-e, i prije neki dan je flaširali. Nismo imali nikakvih nepredviđenih problema, sve je teklo kak spada (bar koliko mi znamo :) sve do samog flaširanja. dok smo punili boce preko fillera zataknutog na pipu, u filleru smo vidli balončiće koji su plesali, divljali kroz filler dok je tekućina tekla. nije ih bilo cijelo vrijeme, neke boce dok smo punili je bila čista tekućina, no javili bi se tu i tam. je li netko imao slični problem i kako ga rješiti? očito negdje na filleru (na spoju s pipom) pušta zrak, ili pušta negdje na pipi, ili na spoju pipe sa kantom? Da li ti balončići odnosno zrak u filleru mogu pokvarit pivo?

hvala!

Avatar
darioklc
Postovi: 281
Pridružen/a: sri kol 28, 2013 11:28 am
Lokacija: Karlovac
Kontakt:

Post Postao/la darioklc » čet ožu 03, 2016 10:10 am

Nikako nije dobro da ti se pica aerira kod flaširanja.
Gdje se mjehurici pojavljuju. Ako se pojavljuju na početku fillera onda tamo pušta. Ako ne vidiš početak onda najvjerojatnije negdje na pipi pa ju zategni ili promijeni brtve.
Ja imam pipu onu plastičnu sa svezapivo na nju sam stavio crijevo i na crijevo filler i nemam tih problema.
Jel piva curi negdje kada ostaviš sve na miru?

Chvembo
Postovi: 183
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:13 pm
Lokacija: Bistra

Post Postao/la Chvembo » čet ožu 03, 2016 10:19 am

Meni je slično bilo sinoć kad smo flaširali pšeničnu. Ali uzrok nije zrak izvana. Mlada piva je lagano gazirana i pri pretakanju otpušta CO2 koji se pojavljuje u filleru kao balončići. Za to bi trebalo prije flaširanja maldu pivu ohladiti što bolje.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » čet ožu 03, 2016 10:31 am

Točno tako, ohladiti na 5 do 7 stupnjeva bar 2 dana jer ne vidim mogućnost miješanja zraka i pive kod točenja u boce.
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
darioklc
Postovi: 281
Pridružen/a: sri kol 28, 2013 11:28 am
Lokacija: Karlovac
Kontakt:

Post Postao/la darioklc » čet ožu 03, 2016 10:40 am

Ajde, još nisam doživio mjehurice u filleru kod točenja. Od 20 flaširanja samo sam jednom cold crushao, a svaki ostali put mi je piva bila na nekih 18-20°C i nisam primjetio mjehuriće.

Avatar
goran44
Postovi: 73
Pridružen/a: sri ožu 09, 2011 8:41 pm
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la goran44 » čet ožu 03, 2016 11:15 am

Bogme ni ja nisam primjetio nikakve mjehuriće.
Negdje vam nije nešto dobro "zadihtano" pa se pojavljuju mjehurići...

Avatar
Bile
Postovi: 23
Pridružen/a: čet sij 28, 2016 10:41 pm
Lokacija: Karlovac/Zagreb

Post Postao/la Bile » čet ožu 03, 2016 11:35 am

Nismo uspjeli skužiti odakle kreću ti balončići, poprilično brzo se gibaju. Ovo je također napravljeno iz bottling bucketa koji je ustvari fermentor sa pipom iz svezapivo, samo što nismo na pipu metnuli crijevo nego direktno filler na pipu. Kad je ostavljeno na miru nije ništa curilo, malo je bilo vlažno oko pipe na kanti, no nije ništa curilo, malo se samo navlažilo, no pretpostavljam da je i ta najminimalnija rupa dovoljna da uđe zrak. E sad koliko to može pokvarit pivo, znat ćemo valjda kad probamo kad se zgazira (okus mlade pive je bio skroz dobar). Nadam se da je Chvembo u pravu i da je to taj co2 koji se dobiva pretakanjem... :D
“Everyone must believe in something. I believe I'll have another beer”

- Groucho Marx

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » čet ožu 03, 2016 11:44 am

Ako ne dihtuje onda će curiti-kapati pivo.
A mogućnost zarobljenog mjehurića zraka koji poskakuje divlja pa se primiri je također nestvarna .
Nego dečki probajte napuniti ferm sa vodom pa ponovo punite i otkrijte što je posrijedi.
Još jednom dobro došli i vjerujte da nemate pojma kakve će Vas sve slatke nedaće zadesiti baveći se ovom plemenitom rabotom.
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » čet ožu 03, 2016 11:47 am

Ne znam kak ste uspjeli filler nataknut direkt na pipu :?:
sa onom plastikicom sto dodje s njim? meni je ta plastikica izgledala preklimavo i nisam skuzio koja joj je svrha.
Spajam filler i pipu sa komadom crijeva iz pevca i sve mi fino dihta.
Moguce da u tom direktnom spoju nesto ne stima.

Nece vam se pokvarit pivo, bez brige :zivjeli:
Mozda bi bilo nesto bolje da nije bilo tih mjehurica, ali to nikad necete saznat :)
Do druge ture stavite vode u tu kantu, spojite pipu i probajte rijesit problem.

Avatar
darioklc
Postovi: 281
Pridružen/a: sri kol 28, 2013 11:28 am
Lokacija: Karlovac
Kontakt:

Post Postao/la darioklc » čet ožu 03, 2016 11:48 am

Bile je napisao/la:Nismo uspjeli skužiti odakle kreću ti balončići, poprilično brzo se gibaju. Ovo je također napravljeno iz bottling bucketa koji je ustvari fermentor sa pipom iz svezapivo, samo što nismo na pipu metnuli crijevo nego direktno filler na pipu. Kad je ostavljeno na miru nije ništa curilo, malo je bilo vlažno oko pipe na kanti, no nije ništa curilo, malo se samo navlažilo, no pretpostavljam da je i ta najminimalnija rupa dovoljna da uđe zrak. E sad koliko to može pokvarit pivo, znat ćemo valjda kad probamo kad se zgazira (okus mlade pive je bio skroz dobar). Nadam se da je Chvembo u pravu i da je to taj co2 koji se dobiva pretakanjem... :D
Ja sam napravio bottling bucket pomoću kante od jednog člana foruma i od pipe iz svezapivo. naručio sam reda radi 2 pipe, takva pipa je i na tom tvom fermentoru.
Kada sam namontirao pipu skužio sam da voda curi oko pipe, kao što se i tebi događa.
No, kada sam stavio brtvu sa te druge pipe i na drugu stranu kante, onda više nije curilo.
Tako da ti predlažem nabaviti još jednu takvu brtvu i staviti ju sa druge strane i onda ti ništa neće curiti.

Avatar
Bile
Postovi: 23
Pridružen/a: čet sij 28, 2016 10:41 pm
Lokacija: Karlovac/Zagreb

Post Postao/la Bile » čet ožu 03, 2016 11:51 am

heh, hvala :-) i ja isto dobio ideju isprobat s vodom, volio bi izbjeć ovaj problem sa slijedećom rundom...
“Everyone must believe in something. I believe I'll have another beer”

- Groucho Marx

Avatar
Bile
Postovi: 23
Pridružen/a: čet sij 28, 2016 10:41 pm
Lokacija: Karlovac/Zagreb

Post Postao/la Bile » čet ožu 03, 2016 11:54 am

Poljo - da, spojili smo filler s pipom onim malim komadom plastike, no možda nije loša ideja sljedeći put spojiti crijevom, nadam se da paše ono crijevo od auto-siphona...
“Everyone must believe in something. I believe I'll have another beer”

- Groucho Marx

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » čet ožu 03, 2016 12:01 pm

to od auto siphona je pre usko.
Ali u bauhausu pevcu ili bilo kojem slicnom ducanu ces nac takvo crijevo za nekih 5kn metar.
Cak i svaka zeljezarija bi trebala imat to.

A za kapanje na pipa-kanta spojevima najjednostavnije ti je uzet hot-glue gun i s tim poljepit okolo. Moje kante za pretakanje su tako napravljene i nista ne kapa. Na jednoj mi se malo rasklimala pipa i pocela kapat pa sam samo malo podebljao ljepilo okolo i sve super drzi.

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » čet ožu 03, 2016 1:57 pm

ako smijem samo pitat o kakvim filterima se radi? moze neko stavit sliku/link/opis...

pitam iz razloga kaj ja nemam nikakav filter pa me cisto zanima kako unaprijedit postojecu mehanizaciju jel :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
darioklc
Postovi: 281
Pridružen/a: sri kol 28, 2013 11:28 am
Lokacija: Karlovac
Kontakt:

Post Postao/la darioklc » čet ožu 03, 2016 2:01 pm

sharkyboy je napisao/la:ako smijem samo pitat o kakvim filterima se radi? moze neko stavit sliku/link/opis...

pitam iz razloga kaj ja nemam nikakav filter pa me cisto zanima kako unaprijedit postojecu mehanizaciju jel :D
nije filter nego filler, tj punjač boca
http://www.svezapivo.hr/proizvod/50

Odgovori