kiselo-slatkasti-ječmeno-iritantni okus

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Jim
Postovi: 174
Pridružen/a: ned ožu 08, 2015 8:46 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Jim » sub sij 16, 2016 8:39 pm

Evo i mene sa istim/sličnim problemom, do sada sam imao svakakvih kuhanja ali piva je uglavnom bila OK. Međutim zadnja tura mi je skroz nekako čudna, najlakši opis je ima neki iritirajući okus, pogotovo aftertaste. Tura je rađena sa RO vodom koju sam podesio i prvo mi je to palo na pamet kao mogući uzrok. Ali kako sve više razmišljam počinjem sumnjati na stari hmelj, koristio sam 200gr Williamate hmelja (na 50lit) ali nit sam dobio aromu niti gorčinu. Slično mi se desilo sa pivom za Katarinski sajam kad sam isto tako koristio 300g Amarila pa nisam dobio ni aromu ni gorčinu.
Može li to biti do starog hmelja?

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned sij 17, 2016 2:35 am

Jim je napisao/la: ... Može li to biti do starog hmelja?

Stari hmelj (koliko star? tri godine, i/ili više?) može i te kako napraviti sranje od pive.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » ned sij 17, 2016 7:35 am

Vjeko je napisao/la:Nisam, vec sam je natocio u hlt dan prije i ostavio preko noci u nadi da ce klor ispariti... Nisam htio prokuhavati da je ne omeksavam dodatno, iako pojma nemam kakav joj je sastav, to cu probati utvrditi cim uhvatim vremena
Ne moze bas preko noci isparit klor, kolegi je za vecu kolicinu vode cak i nakon 2 dana odlezavanja na kraju u pivu bilo lagano klorofenola.
Ja sam za jedan stout to radija, ali mi je stajala oko 4 dana. Srica da nisam stiga kuvat prije :D
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » ned sij 17, 2016 9:20 am

To nisu klorofenoli. Da jesu, opisivao bi on njih drugačije.

Nego, Vjeko i Georg Djoko, jel ukupna količina sloadovine kuhana cijelo vrijeme?
Da nije dio koji nije stao u kotao dodavan tijekom kuhanja kako sladovina isparava.

Taj opis me podsjeća na okus sladovine. Tak nekaj sam dobil jednom kad sam prekratko kuhao dio sladovine koja nije stala u kotao.

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » ned sij 17, 2016 2:14 pm

Ja sam na 80-ak tura imao 4 takve i nisam uspio skontat zašto iako sumnjam na infekciju kvasca koji sam ispirao do 5-te generacije. Nekima je ok za piti a hanumi posluži za kuhanje :D
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

GeorgDjoko
Postovi: 139
Pridružen/a: pon ožu 02, 2015 6:36 pm
Lokacija: Valpovo/Zagreb

Post Postao/la GeorgDjoko » ned sij 17, 2016 7:35 pm

Johnatane, kuhao sam ukupnu količinu cijelo vrijeme. I to sve sa flaširanom vodom iz dućana. Sad baš gledam po beersmithu i ovo vidim:

Kod: Označi sve

5,00 kg Nova Gradiška slad (Pilsen)
15,00 g Magnum [11,00 %] - Boil 60,0 min
10,00 g Magnum [11,00 %] - Boil 20,0 min
1,00 Items Irish Moss (Boil 15,0 mins)
0,50 kg Sugar, Table (Sucrose) [Boil for 10 min]
3,00 g Magnum [11,00 %] - Boil 1,0 min
1,0 pkg SafAle English Ale (DCL/Fermentis #S-04)
a od zabilješki sam si zapisao ovo:

Kod: Označi sve

Ukomljavanje 20l na 66,7C 75min.
Nakon pola sata mješanje, mjerena temp. 65C.
Mash out na 75,6C 10 min.

Kettle top up 10l.
Kuhanje 60min
Na kraju hlađenje kroz noć, nakon cca 12 sati ubačen kvasac 04ka.

Flaširano 22.12.2015. tj. nakon 14 dana primara.
OG 1.036 > FG 1.007 > ABV 3,8% + 0,5kg šećera (?)
Eh sad, prvi puta sam radio kettle top-up. Čitao sam o tome pa reko idem probat. Znači nisam ipirao ništa... samo nakon ukomljavanja iscjedio lagano, i nadosipao u BK 10l flaširane vode pa sve skupa kuhao. Tu vidim mogući problem.

Drugo, pre malo hmelja mi je to... trebao sam barem dry hopat ak ništ drugo.

Treće, prvi puta sam koristio 04ku, pa me možda tak drugačiji okus pive neg što sam navikao sa 05icom iznenadio...

A i četvrto, mal mi je OG ispao zbog ne ispiranja?

Vjerovatno je kombinacija svega skupa...

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » ned sij 17, 2016 9:01 pm

Don Genovese je napisao/la:
Jim je napisao/la: ... Može li to biti do starog hmelja?

Stari hmelj (koliko star? tri godine, i/ili više?) može i te kako napraviti sranje od pive.
ovo moje je i bio smash od aurore što pazarih tamo negdje u 5. mj (1 kg) iz Hmezada, zadnjih 200g sam ubacio u ovo na late hop (zadnjih 30min), da se ne baci hmelj reko idem neki smeš udariti s njim... hmelj je uvijek bio u dubinskom, osim u trenutcima korištenja za pojedina kuhanja, nakon kojih je opet zamotan streč folijom i škrinjiran...
jel mogao spušit AA-ove (totalno) u tom roku i takvim skladištenjem?

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » ned sij 17, 2016 9:08 pm

1rice je napisao/la: Ne moze bas preko noci isparit klor, kolegi je za vecu kolicinu vode cak i nakon 2 dana odlezavanja na kraju u pivu bilo lagano klorofenola.
Ja sam za jedan stout to radija, ali mi je stajala oko 4 dana. Srica da nisam stiga kuvat prije :D
vidiš, nisam ovo znao... znači prokuhavanje ili duže odležavanje?
Zadnja izmjena: Vjeko, dana/u ned sij 17, 2016 11:03 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » ned sij 17, 2016 9:38 pm

jonathan livingston je napisao/la: Da nije dio koji nije stao u kotao dodavan tijekom kuhanja kako sladovina isparava.

Taj opis me podsjeća na okus sladovine. Tak nekaj sam dobil jednom kad sam prekratko kuhao dio sladovine koja nije stala u kotao.
točno - s obzirom da od nedavno kuhamo 80l u loncu od 100l, trebali bismo početi sa cca 90l, no dok ne prođe početno pjenjenje odvojimo cca 10l (prvi put nam je kipilo) i dodajemo kasnije nadolijevamo tokom kuhanja (bez aeracije)

može li ta količina imati efekta? (očito može)

čini mi se da je kombinacija faktora:

1. smash late hop only - teško zamaskirati nedostatke, odnosno na primjeru one manje dry hopane količine je pokazano koliko je lagano sakriti ovaj konkretan off-flavour
2. dodavanje ostatka sladovine tijekom kuhanja - nisam o tome razmišljao, ali ima smisla kao jedan od mogućih uzroka ako uzmemo u obzir 1. točku (ne znam što je kod GeorgDjoke onda u igri, though...)
3. star hmelj - ja bih rekao da mi nismo dobili apsolutno nikakvu gorčinu u pivu, povodom starosti hmelja... vjerujem da je pivo bilo imalo gorče, da bi uspješno zamaskiralo okus 2. točke na temelju zaključka iz 1. točke

dodatno, ostaje još par nejasnoća na koje trebam obratiti pažnju ubuduće:

4. lag kvasca? (kažu internetlije - iako uglavnom izaziva diacetil, on također može prijeći u rancid)
5. voda? (ph, sastav, količina klora)

vidjet ćemo kako će se taj okus dalje razvijati... danas smo otvorili jedno, i čini mi se da se povlači

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » ned sij 17, 2016 9:53 pm

To ti je samo ovo kaj sam ti napisal. I ja sam par puta radil tak jer sam htel izvući maksimalno iz kotla, pa da ne kipi dodaval kasnije.

Da je to par litara ne bi niš bilo, tj. zamaskiralo bi se. Kad sam isto tak dobil taj off, od poslije ne uništavam 50l, da bi dobil 5 litara više. Ovo ne utječe samo na okus, već i bistrinu i ukupni dojam.

Vremenom se to malo popravi, ali nikad to nije piva kak spada. To je pijača u rangu žkp. Žkp ekipa je bila oduševljena, vjerojatno jer ih najviše podsjeća na žkp (kuruza u mirisu, sladkasto kiselkasto...).

Djoko, očito ima neki drugi problem. Vjerojatno loš zrak u Kabulu :D

Ajd živo ti meni i nek barem druga ekipa ne bude lakoma i glupa kak smo mi bili :zivjeli2:

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » ned sij 17, 2016 9:59 pm

jonathan livingston je napisao/la:
Vremenom se to malo popravi, ali nikad to nije piva kak spada. To je pijača u rangu žkp. Žkp ekipa je bila oduševljena, vjerojatno jer ih najviše podsjeća na žkp (kuruza u mirisu, sladkasto kiselkasto...).
Mi smo u MBC-u prve 3-4 ture radili tako što smo ispiranje dodavali pola sata kasnije u BK upravo zbog tog početnog pjenjenja i kipljenja i dobili smo upravo to što si opisao - kuruzu u mirisu i okusu. Nakon toga smo prestali sa naknadnim dodavanjem sladovine i tog okusa više nema - što se tiče tog 'kuruza' okusa to je sigurno do naknadnog dodavanja sladovine... ali ove kisele note što vjeko opisuje nismo imali...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » ned sij 17, 2016 10:20 pm

čini mi se da slučaj zaključujemo... ovo što kažete mi ima smisla, izbjegavat ću to ubuduće. šteta pa se ne mogu sjetiti jesam li to radio i prije godinu dana kada sam prvi put to doživio. uglavnom, hvala svima na pomoći! GeorgDjoko, predajem ti dretvu :)

btw Kiselkasto je prisutno u kombinaciji, međutim ovaj Slatkasto-ječmeni dio je okosnica ovog iritantnog stila :) a i ŽKPunac odlično reagira na pivo, znači toj to

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » ned sij 17, 2016 10:26 pm

jonathan livingston je napisao/la: Djoko, očito ima neki drugi problem. Vjerojatno loš zrak u Kabulu :D
haha, da, Djoko moraš ga dobro izbistriti da se pijesak staloži :)
btw ništ nam ne pišeš, jel kuhate tamo nekako na crno? sigurno Ameri imaju neke kitove što samo pomiješaš s vodom.. kad sam bio u tim podnebljima, znam da su Poljaci hrabri kupovali svo grožđe iz trgovina i onda mučkali neka grozna vina

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Post Postao/la stane2006 » ned sij 17, 2016 10:30 pm

Evo da se i ja priključim pa da svi zajedno dođemo do mogućeg problema, naime prije 15 dana sam flaširao turu, po svemu je trebao biti pisner osim po kvascu, prilagođena voda- NG-dekokcija-karamelizacija sladovine-kuhanje 60min-saaz-OG-1,050 FG-1,010 nisam išao namjerno sa lager kvascem nego sam koristio US-05, ponudio civilima na probu i oni su oduševljeni ali je problem što ja nisam, ima nešto u tragovima što mi smeta (nabliži mi je slawonerov opis), kada bih ponovno kuhao jedino što bi promijenio je to što bih kuhao 90min i pokušao sa svježim hmeljem što ovaj put i nije bio slučaj ali svakako i jest bila tura za ŽKP populaciju :lol:

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » ned sij 17, 2016 10:31 pm

Nakon Livingstonovog iskustva off okusa kod pive sa naknadnim dodavanjem sladovine imao sam situaciju u kojoj sam dobio malo više sladovine koje mi je naravno bilo žao baciti pa sam nakon ispiranja višak sladovine kuhal u manjem loncu na šparetu tako da je paralelno kuhala sladovina u kotlu i u malom loncu i kasnije sam to spojio u kotlu takk da praktički nisam imao prekid kipljenja sladovine. Nisam imao nikakvih off okusa, probao si tu pivu Vjeko kod mene ali bez obzira kaj je to prošlo ok više ne riskiram s viškom sladovine nego bacim.

Odgovori