kiselo-slatkasti-ječmeno-iritantni okus

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

kiselo-slatkasti-ječmeno-iritantni okus

Post Postao/la Vjeko » čet sij 14, 2016 10:20 pm

imal tu kaki znalac koji zna znanje i može odrediti koji off-flavour je u pitanju ako je u pivu zamjetno kiselo-slatkasto-ječmeni iritantni okus? pivo se može piti i nije pokvareno, odnosno nije bilo apsolutno nikakvog vizualnog, mirisnog ili okusnog traga zarazi pri fermentaciji i flaširanju, no okus je nakon karbonizacije izražen i što više pijem pivo, više me živcira. puncu je, naravno, dobro.

malo o pivu: riječ je o smashu, čisto bazni ng slad, hmelj aurora ali bez previše gorčine (do 20 ibu-a), kvasac us-05, voda pipovača klasik, ukomljavanje na 63'c, ispiranje ubacivanjem vode na 80'C (rezultatnu temp nisam uspio izmjeriti jer je varirala u tih 20 min batch spargea), kuhanje 90 min (to uvijek radim s baznim ng), hladjenje na 16'C, ubačen rehidrirani kvasac.... e sad, koliko se sjećam, stavljeno na 16'C, no fermentacija nije krenula 24h pa smo podigli temp na 18-19'C i tada je sve krenulo i uredno završilo prema očekivanju, abv oko 6%. 3 tjedna primar, 3-4 dana cold crash, flaširanje.
funny thing - od tri fermentora, jedan je suho hmeljen s 5g/l hallertau blancom, i to pivo je super, nemogu nikako skužiti taj KSJI okus. međutim, ovo KSJI pivo je i slabije gazirano, iako ima pjene, što mi je čudno jer je u svo pivo dodavana ista količina šećera (koliko se sjećam) i boce su stajale u istim uvjetima.
pivo je sada u bocama 4 tjedna, i još uvijek ima taj off-flavour.

Astringent? ph masha nisam mjerio, tako da je to nepoznanica...

inače, isti takav okus mi se već desio, i to isto sa smashem, prije cca 1 godinu, no tada je FG stala na 1.020 i mislio sam da je to taj okus nefermentabilnih šećera, ali očito nije jer je ovo isušeno do 1.006. Čak sam se tada i čudio tom okusu po forumu, ali nisam nekakvu pouku izvukao.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » čet sij 14, 2016 10:39 pm

još informacija, možda pomogne - okus je podjednak u svim bocama (osim one koje sam spomenuo da su suho hmeljene), boce su dezinficirane izosanom kojeg smo isprali nakon toga vodovodnom vodom (kao i u svim ostalim kuhanjima do sada)
šećer za karbonizaciju je običan konzumni, 6g/l...

cidery?

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet sij 14, 2016 11:53 pm

Vjeko , ovo je izazov na daljinu. bez slike, tona, mirisa i okusa. do slike je lako , al kako ostalo. ajmo polako.jel izražena mutnoća, ima li je uopće-slika.
nešto mi se ne sviđa s ukomljavanjem . kvalitetno si preskočil alfa-amilazu. kolko je trajalo ukomljavanje po koracima ? na kolko je završil FG ? podatak da je dry hop sakril grešku , govori o "promašaju" u sirovini koju ni kvasac nije mogel spasiti-počistiti . drugačije , on nije kriv. AL pazi sad ,možda su ga vanjski uvjeti skoka od 3 c šokirali u ranoj fazi. krhko je znanje....malo se opustimo pa ispadne naopako.

tak si mislim . razumiješ da je bez konzilia, kušanja i stručne ekipe nezahvalno ovak napikavati

Ž :hmelj:

baltazar
Postovi: 372
Pridružen/a: uto pro 15, 2009 6:58 am
Lokacija: Dugo Selo

Post Postao/la baltazar » pet sij 15, 2016 3:45 am

Us 05 je otporan i dobar kvasac.
Ali tebi fermentacija nije krenula za 24h.

Zna se desit zbog slabe vitalnosti kvasca ovakvi okusi u pivu,ne moraju biti naglašeni ali se osjete.

Suhi kvasac ima rok trajanja a to se odnosi na njegovu vitalnost i na kraju na sam ishod fermentacije.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pet sij 15, 2016 7:48 am

Dečki, da vam dobacim koju bocu do Mbr-a?

Baltazar- Kvasac je kupljen u 10.mj, pol kile, cuva se u fridzu, prije kuhanja ga izvadim na sobnu temp, tako da ga previse ne sokiram pri rehidratizaciji (sterilna voda na sobnoj), dodavano cca 0,5g/l. Provjerit cu rok trajanja danas kada dodjem kuci.

Badem- uvijek smo do sada radili single step infusion+batch sparge, takva nam je oprema...

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pet sij 15, 2016 8:16 am

osobno sumnjam na vodu, sastav minerala, ph i cijelu tu alkemiju... a možda i dobar povod da se napokon počnem baviti i time (+ verz mi je poklonio ph metar, na čemu mu i ovim putem zahvaljujem :zivjeli2:) .

naime, jedina poveznica koja mi pada na pamet između ovog piva i onog od prije cca 1 god je da su obje kuhane kod punca koristeći njegovu vodovodnu vodu. ostala piva smo kuhali ili od bunarske ili kod šogora s njegovom vodovodnom.
to, i što su smash, znači 100% ng, no ostali smashevi koje smo ikada radili nisu imali takvih problema.

sljedeći korak - analiza punčeve vode

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » pet sij 15, 2016 8:52 am

Obzirom da puncu piva paše, meni se čini da je to on malo suho hmeljil ili prilagođaval vodu... :lol:


Al sad ozbiljan osvrt. Nemam pojma što se događa, jer kako veli cijenjeni kolega Badem, treba probati.
Pitanje je dal ćeš ikad otkriti o čemu se radi. Kak sam i ja pisal jednom na temu bolesti, zajedno sam sa šogorom kuhal po dvije šarže isti dan. Ista kemija, kvas, mjesto fermentacije, temperature... Ja dobio off-flavour dva ili tri puta, on ništa.
Naravno da je šogor bio kriv :lol:

Živio i da se neponovilo! :zivjeli2:

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pet sij 15, 2016 9:04 am

jonathan livingston je napisao/la: Pitanje je dal ćeš ikad otkriti o čemu se radi.
Tog se i ja bojim... Puno je nepoznanica (lag kvasca, sastav vode, temp ispiranja...) i pretpostavki (npr mozda je termometar cviknuo)

Ono sto mogu provjeriti je kako ce ispasti black ipa koju sutra flasiram, a koja za razliku od ovog ima dosta specijalnih sladova te sam koristio bunarsku vodu, pa eventualno eliminirati par mogucih uzroka i doci do kakvog zakljucka

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » pet sij 15, 2016 9:09 am

Al nisam siguran da su ti aromatične pive dobre za zaključke. Možda ti se neka greška provlači kroz više piva, ali grešku uspješno zamaskira aroma hmelja, specijalni sladovi... To ti jasno pokazuje i ova piva koju si suho hmeljil. Aroma hmelja zamaskira grešku.

Ja bih probao ponoviti istu vrstu pive koju si kuhao, sa istom vodom, sastojcima... na maloj šarži 5-10l, pa da onda probaš eliminirati uzrok.

Avatar
Saša
Postovi: 532
Pridružen/a: uto ožu 20, 2012 1:13 pm
Lokacija: Zagreb, Špansko

Post Postao/la Saša » pet sij 15, 2016 11:23 am

Vjeko da nije zbilja riječ o vodi. Kako veliš obje si radio s pipovačom od punca. Ta voda je prolazila kroz puno cijevi i uvijek je drukčijeg okusa s obzirom na izvorsku ili bunarsku bodu. Ja radim s izvorskom vodom. Popij malo bunarske pa odmah zatim pipovaču pa češ primjetiti razliku u okusu vode, a onda si to predoči kako djeluje na pivo. Razlika se osjeti i to puno.
Sve ostalo je teško reć dok se ne proba.

Ž

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pet sij 15, 2016 8:57 pm

ukomljavanje me pati...jel ne mislis da mu je 63°C mozda malo maalo?

nadalje, SMASH je ale najsličniji lageru, a pravi svijetli lager se uredno radi dekokcijom...znači želiš tu punoću i 'krušnost' ali opet zelis da bude lagano i pitko...to dobijes ili dekokcijom ili ukomljavanjem na visokoj temperaturi, a 63°C je premalo i za nisko ukomljavanje...btw smash mozes ujebati na 1000 načina i svaka i najmanja mana ti se osjeti do neba!...ako suho hmeljiš, malo te mane zamaskiraš
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pet sij 15, 2016 11:04 pm

Ali 63-65 (koliko već pogodimo uzevši u obzir da nam instrumentarije sponzorira NR Kina) radi lakšeg i sušeg tijela, uvijek to radimo sa smashevima... Vjerujem da si koje takvo pivo već probao u nas (spomenimo se one aurore late hop only), i sva su bila dobra, kolko to već smash može biti. Jednom smo čak odradili i na 61, al to je neka druga priča :)

Danas sam probao opet jedno, kod punca... Subjektivni dojam punca koji testira napredovanje piva više puta dnevno je da se pivo popravlja... Ja još uvijek osjetim taj i baš taj off i ide mi na ščegetavček...
Al zato je ono suho hmeljeno s blancom odlično, malo i prefino za moj ukus (ne možeš prestat cuclat). Zanimljivo koliko ga je hmelj obojao, tj dao mu zelenkastu nijansu u odnosu na smash.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » sub sij 16, 2016 6:38 am

Jesi prokuha dan prije tu pipovacu?
Da nisu klorofenoli?
Znam da ne zvuci po opisu off flavoura, ali kad si spomenija vodu, odma mi je to palo napamet.
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » sub sij 16, 2016 10:22 am

Nisam, vec sam je natocio u hlt dan prije i ostavio preko noci u nadi da ce klor ispariti... Nisam htio prokuhavati da je ne omeksavam dodatno, iako pojma nemam kakav joj je sastav, to cu probati utvrditi cim uhvatim vremena

GeorgDjoko
Postovi: 139
Pridružen/a: pon ožu 02, 2015 6:36 pm
Lokacija: Valpovo/Zagreb

Re: kiselo-slatkasti-ječmeno-iritantni okus

Post Postao/la GeorgDjoko » sub sij 16, 2016 4:54 pm

Vjeko je napisao/la:imal tu kaki znalac koji zna znanje i može odrediti koji off-flavour je u pitanju ako je u pivu zamjetno kiselo-slatkasto-ječmeni iritantni okus? pivo se može piti i nije pokvareno, odnosno nije bilo apsolutno nikakvog vizualnog, mirisnog ili okusnog traga zarazi pri fermentaciji i flaširanju, no okus je nakon karbonizacije izražen i što više pijem pivo, više me živcira. puncu je, naravno, dobro.
Lijepi pozdrav, nisam dugo postao, pa evo da se malo javim :)

Vjeko, to se i meni desilo!
Kuhao sam zadnjih devet puta samo smash sa NG i magnumom (njega jedino još imam) i sve bilo ok, al šesta serija mi je bila nekako čudna. Sad kad čitam tvoj post - isti okus mi je bio... KSJI ko što ti kažeš... nije mi smetalo na prvu, al drugi dan kad sam probao, baš sam primjetio tak nekakav... ne baš najbolji okus. Bilo je oko 25 IBUa. Naravno da se popilo sve što se napravilo al nisam bio zadovoljan. Samo ti mogu reć da sam ja koristio 100% flaširanu vodu tak da na vodu ne sumnjam ni najmanje. Rekao bih da sam kod ukomljavanja/ispiranja nešt zeznio, al tko će ga znat. Kuhanja iza tog su opet bila dobra ko i prije.

Et!
Ž

Odgovori