Kiseli miris robust portera

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Ochif
Postovi: 62
Pridružen/a: uto ruj 15, 2015 5:18 pm
Lokacija: Našice

Kiseli miris robust portera

Post Postao/la Ochif » pon stu 23, 2015 10:11 pm

Aloha! Molim iskusne za savjet da se brinem ili ne. Uglavnom, kuhao sam robust porter, kvasac US-05, temp. fermentacije je bila od kakvih 16 do 19 stupnjeva tokom čitavog perioda. Jučer prvi puta idem mjeriti fg i usput sam probao malo mladog piva. Miris dobar, okus dobar, dapače odličan. Danas ponovno mjerenje, 13.i dan fermentacije, i imam šta za vidit-osjetit. Kiselina se osjeti čim sam otvorio fermentor, u okusu iznimno malo kiseline. Gledao sam površinu i na njoj sam vidio ponegdje sitne, sitne bijele točkice te si sve mislim da bi mogla biti bakterija. Kad mjerim obavezno dezinficiram sve, ali čini se da se ipak nešto zavuklo. E sad me zanima, što bi se moglo, imam li vremena da nešto napravim? Da li bi pažljivo odvajanje u sekundar uspjelo spasiti stvar (čitam sam na forumu da su neki forumaši uspjeli nešto na taj način) ili pak što drugo. Vjerujem da mi nije išlo u prilog i to što fermentira u plastičnom fermentoru.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pon stu 23, 2015 10:58 pm

Slika?
Ako je fg na mjestu, ja bih odmah flasirao, i to sa sto manje zraka u boci...

Avatar
Ochif
Postovi: 62
Pridružen/a: uto ruj 15, 2015 5:18 pm
Lokacija: Našice

Post Postao/la Ochif » uto stu 24, 2015 6:41 am

Evo slike od jutros. Ako ništa, barem nije gore nego jučer, a i ne vidim više onih par bijelih točkica.

slika

Znači najbolje odmah flaširati, ako je fg isti?

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » uto stu 24, 2015 6:43 am

čista posuda je čista posuda jel od drveta inoxa voska ili plastike a nečista je nečista takođe svejedno od kojeg materijala..gdje ti je to pivo?
sekundar te neće spasiti nego će samo ubrzati acetobaktera kad ćeš mu pretakanjem dati friškog zraka, ako je zaraza.. ako si u pž javi se pa možemo pogledati i probati utvrditi o čemu se radi.
in fermantation we trust

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » uto stu 24, 2015 6:49 am

taman ja pišem a ti stavljaš sliku.. mislim da nije zaraza ali ne vidi se baš naj naj na slici, ovo sa doljnje strane mooožda izgleda kao početak mrene koju acetobakter stvara prilikom pretvaranja alkohola u oct kiselinu. slabu kiselost u porteru daju crni sladovi tak da je to što se okusa tiče ok, a miris može doći, pogotovo u plastici kad se pivo prilikom prenošenja obljeva po stjenkama i onda ostane dosta prljave površine van piva pa se "usmrdi".. ne prčkaj po tome, kad je kuhano?
in fermantation we trust

Avatar
Ochif
Postovi: 62
Pridružen/a: uto ruj 15, 2015 5:18 pm
Lokacija: Našice

Post Postao/la Ochif » uto stu 24, 2015 7:05 am

Pivo je čitavo vrijeme u kuhinji, pokušavao sam održavat konstantnu temp. većinu vremena, jer mislim da me to zadnji put sjebalo. Hmmm, viš, viš. Sad kad kažeš ovo za sladove što se tiče kiseline moglo bi biti, u okusu nije ništa strašno. Plus, jesam par puta podizao, moglo bi biti da je pljuskalo malo pos tijenkama i da je ostalo. Miris je kisel, ali ne smrdi, više je onako na mošt. Ok, onda sekundar nikako. Moram uvatit vremena flaširat što prije.

Avatar
gaffa
Postovi: 27
Pridružen/a: sri tra 15, 2015 12:01 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la gaffa » uto stu 24, 2015 5:26 pm

Mliječna bakterija te napala...
Pivo što prije flaširaj i još prije popij jer ti se neće povući bakterija, a kamoli kiselina u okusu i mirisu. Što duže čekaš, to ti bude gore.

savjet: Riješi se plastičnih fermentora jer će ti sada u mikro pore u plastici se zavući bakterija i malo malo budeš imao opet infekciju. Kupi si staklene fermentore ili još bolje inoks.
Ako baš moraš moraš imati plastiku, probaj ne prati sa hrapavom spužvicom jer si time radiš još više tih malih pora. Temeljito i više puta operi sa chemipro (dobar cleaner na bazi peroksida) i koristi provjerena sredtva za dezinfekciju dok koristiš fermentor. npr otopinu starsana ili otopinu betadine. Imaš na forumu sve o tome.

sretno :)

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » uto stu 24, 2015 11:04 pm

Po slici bi rekao da ti nije niš sa pivom. Ovo kaj je napisal Tinl, tamni sladovi u porteru u početku ti hoće dati kiselkasti okus.
Nakon nekog vremena, 2-3 tjedna u bocama, potpuno će nestati kiselina.

Naravno da na temelju slike ne možemo isključiti infekciju, ali ovo mi nikako ne izgleda na infekciju. Barem ne u ovoj fazi.

I bez panike, kojeg vraga bi bacal svu moguću opremu samo na temelju sumnje... pričekaj pa vidi kaj se bu događalo sa pivom, a onda poduzmi odgovarajuće korake.

:zivjeli2:

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » sri stu 25, 2015 12:08 am

meni također slika izgleda sasvim prostojno, burna fermentacija u zalasku...

lactobacillus: https://www.google.hr/search?q=lactobac ... QQ_AUIBygB

acetobacter: http://www.pivarstvo.info/forum/files/miuri_729.jpg

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Post Postao/la stane2006 » sri stu 25, 2015 12:13 am

Potpisusem predzadnji post apsolutno ali ako se fermentor bude radi provjere otvarao svaki dan onda bi moglo loše završiti

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » sri stu 25, 2015 8:31 am

gaffa je napisao/la:Mliječna bakterija te napala...
Pivo što prije flaširaj i još prije popij jer ti se neće povući bakterija, a kamoli kiselina u okusu i mirisu. Što duže čekaš, to ti bude gore.

savjet: Riješi se plastičnih fermentora jer će ti sada u mikro pore u plastici se zavući bakterija i malo malo budeš imao opet infekciju. Kupi si staklene fermentore ili još bolje inoks.
Ako baš moraš moraš imati plastiku, probaj ne prati sa hrapavom spužvicom jer si time radiš još više tih malih pora. Temeljito i više puta operi sa chemipro (dobar cleaner na bazi peroksida) i koristi provjerena sredtva za dezinfekciju dok koristiš fermentor. npr otopinu starsana ili otopinu betadine. Imaš na forumu sve o tome.

sretno :)

po čemu si ti utvrdio da je "mliječna bakterija" ? i da li ti fermentiraš u plastici i koliko puta si to radio? i koliko puta si imao zarazu mliječnom bakterijom??

nemoj pisati nešto u što nisi siguran i nisi iskusio.. ja fermentiram u plastici od prvog kuhanja, i imao sam zarazu jednom a skuhao sam malo više od tri ture.. taj primjer zaraze se dogodio kad sam fermentirao u inox posudi koju koristim kao mash. znači nije toliko bitno od čega je posuda koliko je bitno da je uredna i čista..
in fermantation we trust

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » sri stu 25, 2015 8:36 am

Tamni sladovi daju laganu kiselinu. Nije zaraza. S vremenom ti bude skoro pa netalo kada karboniziraš pivo. I kad prođe malo više vremena.

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » sri stu 25, 2015 9:28 am

netalo????? šta mu tepaš.. ;)
in fermantation we trust

Avatar
Ochif
Postovi: 62
Pridružen/a: uto ruj 15, 2015 5:18 pm
Lokacija: Našice

Post Postao/la Ochif » sri stu 25, 2015 3:07 pm

Eo da raportiram! :D Jučer flaširao, fg je bio statičan. Nije loše okusom, i kad sam krenuo pretakat i miješati u bottling bucketu miris kiseline je nestao. Prije toga sam čak i za svaki slučaj pokupio dezinficiranom cjediljkom sve sa površine, ako se šta i našlo gore. Za dezinfekciju i inače koristim chemipro oxi, i u prošla dva kuhanja s infekcijom nisam imao nikakvih problema. Dapače, niti ne otvaram fermentor tokom fermentacije, prvo otvaranje je bilo tek kad sam išao prvi put mjeriti fg. Good point za pranje plastike, budem ipak pripazio na to.

Nisam ljubitelj tepanja, ali eto, ako čovjeka veseli... :)

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » sri stu 25, 2015 4:10 pm

chemipro oxi NIJE za dezinfekciju.

Odgovori