najgore pšenično

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

Post Postao/la Jambra » čet lis 29, 2015 10:45 am

jonathan livingston je napisao/la:... Verz, jel još tko probao tu pšeničnu pa da su isti komentari? :zivjeli2:
uz ono kaj sam dužan ponesem i par boca ovog pa da probaš i ti i Toples , inače ja sam samo probao kod pretakanja, prije dan.... nego hoće nestat kad odleži malo ili ?

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » čet lis 29, 2015 11:20 am

i sumpor "nestane" s vremenom ako ga proizvede kvasac...i neki drugi okusi/mirisi izblijede ili nestanu...

moguće da će se popraviti, ali mu moraš dati barem mjesec dana
save a tree - drink beer

Avatar
Emmet
Postovi: 46
Pridružen/a: uto sij 13, 2015 7:38 am
Lokacija: Zagreb, Dugave

Post Postao/la Emmet » čet lis 29, 2015 12:12 pm

Evo samo da potvrdim, koristili smo isti kvasac. Ja sam svoj recept objavio na najbolje pšenično, onak bahato. Izgleda da sam ga ipak trebao objaviti ovdje. :)
Dakle, i meni je kiselo, ali kao da to malo s vremenom popušta, jučer sam otvorio jednu bocu (8 dana od flaširanja) i bolje je nego na dan flaširanja, ali je još uvijek prekiselo.
Vidjet ćemo kaj bu ispalo za koji tjedan...

P.S. Pšenični slad je Sve za pivo...
Zadnja izmjena: Emmet, dana/u čet lis 29, 2015 12:16 pm, ukupno mijenjano 1 put.
If my calculations are correct, when this baby hits 88 miles per hour... you're gonna see some serious shit.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » čet lis 29, 2015 12:14 pm

verz je napisao/la:
jonathan livingston je napisao/la:... Verz, jel još tko probao tu pšeničnu pa da su isti komentari? :zivjeli2:
uz ono kaj sam dužan ponesem i par boca ovog pa da probaš i ti i Toples , inače ja sam samo probao kod pretakanja, prije dan.... nego hoće nestat kad odleži malo ili ?
e sad mi buš donesel kad ne valja :lol:
save a tree - drink beer

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

Post Postao/la Jambra » čet lis 29, 2015 1:04 pm


uz ono kaj sam dužan ponesem i par boca ovog pa da probaš i ti i Toples , inače ja sam samo probao kod pretakanja, prije dan.... nego hoće nestat kad odleži malo ili ?
:lol:

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » čet lis 29, 2015 1:31 pm

Sad ispada da te opet cimam... Nisi nikaj dužan, al bum drage volje probal :lol: :zivjeli2:

...ak ti paše već danas, peremo flašice. Samo si zemi aku bušilicu, četku imamo mi :lol: :lol:

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » čet lis 29, 2015 5:50 pm

mali badem je napisao/la:nagnala me tema na - najbolje pšenično- , početkom lipnja, da izjavim da je Pšenična za mahere . skoro bez obzira na kvasac al prednost dajem 3068-ci .puno pokušaja i problema su kuhari opisivali, jel slad il nije , al mislim da on nije glavni krivac . u ovom slučaju nije ni čiščenje-higijena nego skoro jednostavno postupak-procedura ukomljavanja i fermentacije.
pauze su bitne . @Slawoner -- u tom smislu ne mogu ti dati za pravo da je dovoljno ukomiti na 68 sa wb-06-- i zadovoljan si . to je dovoljno za APA-ju il neki PA al ne za primadonu od koje očekuješ da se oda mirisom, ljetom , lakoćom okusa, pitkom da samo iz pristojnosti prestaneš- ju naginjati u tango
-za pravo mi daje kušanje Pšenične Žednoga sa wb-06 i njegov opis postupka ( a nije to bila prva i jedina ) , a ta ga je okačila medaljom u ozbiljnoj konkurenciji .
-za pravo mi daje i doživljaj vlastite ( sa 3068) s kojom sam se usudio usporediti Vitus-čašom uz čašu.

konkretnije -Verz - ne dramatiziraj- ne bacaj pšenicu -ruuuužno.
slažem se sa Slawonerom da smanjiš količinu pšenice- jer 60 % + ne daje ono što tražimo....-----okvire jednostavno treba upoznati.

u međuvremenu čitati temu - najbolje pšenično- , čačkati linkove i pripremiti se , rasti...

:hmelj: :pivo3:

http://beerandwinejournal.com/german-wheat-beer-iii/

samo jedan od..... Ž
Opet kazem kuhao sam ga barem 20-ak puta i uvijek ukomljavanje na jednoj temperaturu uz prethodno omekšanu vodu jer za pšenično, reče jednom pop, voda mora bit mekana ko jastuk... Pivo je uvijek bilo izvrsno jedini problem je bio pogoditi temp fermentacije da se izvuče maximum banana okusa...

Moram se složiti da je pšenično svakako pivo za mahere ali isto tako kazem da što jednostavniji postupak to bolje...Verz je previse zakomplicirao...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » čet lis 29, 2015 7:31 pm

ako je intenzivno kiselo onda je zaraza u pitanju jer na tu kiselost ne može utjecati postupak ukomljavanja koji bi svakako za to pivo trebao biti makar s restom i malom dekokcijicom, kvasac tu napravi svoj dio čuda i to dajem na stranu 3068 kako Badem kaže ali ni wb nije za baciti... kod wb mi se točno čini da njega imam svakavog (boljeg i lošijeg u istom paketu)

no tema je kiselo, a tu utjecaj može imati slad belgijski pufov i zaraza trečeg nema.. švabijaneri po logici koriste švapski pšenični slad i u najprodavanijim pšeničnim ljepoticama ga ima rijetko ispod 60% a kiselosti ni malo, s pufovim sladom nisam radio tak da ne mogu komentirati no sumnjam na zarazu.. u svakom javi kak je završila priča..
in fermantation we trust

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » čet lis 29, 2015 7:46 pm

tinl je napisao/la:ako je intenzivno kiselo onda je zaraza u pitanju jer na tu kiselost ne može utjecati postupak ukomljavanja koji bi svakako za to pivo trebao biti makar s restom i malom dekokcijicom, kvasac tu napravi svoj dio čuda i to dajem na stranu 3068 kako Badem kaže ali ni wb nije za baciti... kod wb mi se točno čini da njega imam svakavog (boljeg i lošijeg u istom paketu)

no tema je kiselo, a tu utjecaj može imati slad belgijski pufov i zaraza trečeg nema.. švabijaneri po logici koriste švapski pšenični slad i u najprodavanijim pšeničnim ljepoticama ga ima rijetko ispod 60% a kiselosti ni malo, s pufovim sladom nisam radio tak da ne mogu komentirati no sumnjam na zarazu.. u svakom javi kak je završila priča..
Ovo sve potpisujem. Blaga kiselost mora biti, a ona zavisi od vrste slada.
Pufov froment ima veću kiselost i vjerovatno zato ima postotak od 30%.(Ispitavanja slada su vjerovatno dokazala), dok ovaj u "svezapivo" ima blažu notu kiselosti.
Nikad nisam imao problema sa kiselošću u weizenu.
Znači, problem je u infekciji. Po mom skromnom mišljenju.
Nego, malo van teme, neki moji kolege pivari non stop u pivu imaju neku izraženu notu grožđa, šire, kako god. Koliko god ispiru i steriliziraju fermentore uvijek im je prisutna ta nota. Nekad ubija, a nekad je blaga, ali opet je prisutna.
Buđav lebac

Avatar
Emmet
Postovi: 46
Pridružen/a: uto sij 13, 2015 7:38 am
Lokacija: Zagreb, Dugave

Post Postao/la Emmet » čet lis 29, 2015 7:56 pm

Mi do sad nismo imali problema sa zarazom. Sve nam je uspjelo i ovo su prvi takvi problemi... Još uvijek se nadam da bu bolje s vremenom...
If my calculations are correct, when this baby hits 88 miles per hour... you're gonna see some serious shit.

Odgovori