Coca-cola pjena

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Coca-cola pjena

Post Postao/la hrcimir » pon kol 17, 2015 2:29 pm

Pozdrav, imam u zadnje vrijeme problema s pjenom. Kuham BIAB metodom još uvijek, to su ture od kakvih 20L. U prvim turama mi je pjena bila polovična, fino se zapjenila i ostajala, ne onako kak bi trebalo ali se nije odma slijegala. Onda sam našao negdje da je uzrok vjerojatno izosan pa sam ga izbacio iz upotrebe i dezinfekciju radim grijanjem boca u šporetu. Paralelno s time sam prešao i na rad sa sekundarom. E sad je problem kaj su zadnje dvije ture ispale tako da nisu loše, fino su gazirane, ali se pjena stvori ko na coca-coli, fino se digne i sve ali splasne taj čas. Jel ima tko kakvu ideju gdi je greška, dodavao sam i pahuljice da ju probam pojačat, ali ništa. Nadopišem ako vas još kaj zanima oko tehnike ako je bitno. Unaprijed zahvaljuje.
Zadnja izmjena: hrcimir, dana/u pon kol 17, 2015 4:52 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pon kol 17, 2015 3:02 pm

čaša iz perilice?

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Post Postao/la hrcimir » pon kol 17, 2015 3:15 pm

Nije, sve krigle koje koristim perem ručno samo vodom.

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » pon kol 17, 2015 3:50 pm

uzroci toga su izosan, deterđenti, i sva ostala kemija zaostala u opremi i slab rolling boil prilikom kuhanja..
in fermantation we trust

GeorgDjoko
Postovi: 139
Pridružen/a: pon ožu 02, 2015 6:36 pm
Lokacija: Valpovo/Zagreb

Post Postao/la GeorgDjoko » pon kol 17, 2015 3:58 pm

Baj d vej, probaj koristit kućni čistač na paru za dezinfekciju boca. Jednostavnije i brže ti je od pečenja u pećnici.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: GeorgDjoko, dana/u pon kol 17, 2015 5:42 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » pon kol 17, 2015 3:59 pm

Mislim da se većini to dogodilo bar jednom ili dvaput a razlog je i meni još uvijek nepoznanica ..
Strućnjaci objasnite i pomozite ..
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pon kol 17, 2015 4:30 pm

Ja sam imao dva put takav problem sa pjenom i to na tamnim pivama. Inače od prvog dana boce dezinficiram izosanom bez ispiranja, probal sam i sa ispiranjem, i pjena je dobra,vrlo dobra ili odlična ovisno o stilu pive koji radim. Da je do izosana onda bi valjda i svijetlije pive najebale a ovak samo na tamnima sam imao taj gadni problem da nema pjene vrlo brzo nakon točenja.

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Post Postao/la hrcimir » pon kol 17, 2015 4:54 pm

Ovo nije loše s parnim čistačem, samo da iskopam neki jeftiniji.
tinl je napisao/la:uzroci toga su izosan, deterđenti, i sva ostala kemija zaostala u opremi i slab rolling boil prilikom kuhanja..
Znači poželjnije je da baš bučka dok se kuha?

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pon kol 17, 2015 5:09 pm

a nitko neće reći da je i uzročno posljedična veza premalo gazirano pivo - malo pjene
kao i prehladno pivo - premalo pjene
ma da se slažem sa tinl-om sa onim što je rekao
ja nemam problema sa pjenom :roll:
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pon kol 17, 2015 7:34 pm

Može bit' i slad, a može i postupak ukomljavanja. Probaj držati komljenje prvih 20, 30 min na 53°C, pa nastavi normalno na 60ikoliko već radiš, a u kompletan slad uključi i 0,3 kg zobenih pahuljica, najčišćih, bez aditiva. I pojačaj šećer za karbonizaciju, za 25%. Nek se vidi raskoš. Ako sa svim time profulaš pjenu, onda je stvarno nešto s deterđentima i dezinfektorima.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Post Postao/la hrcimir » pon kol 17, 2015 8:10 pm

Don Genovese je napisao/la:Može bit' i slad, a može i postupak ukomljavanja. Probaj držati komljenje prvih 20, 30 min na 53°C, pa nastavi normalno na 60ikoliko već radiš, a u kompletan slad uključi i 0,3 kg zobenih pahuljica, najčišćih, bez aditiva. I pojačaj šećer za karbonizaciju, za 25%. Nek se vidi raskoš. Ako sa svim time profulaš pjenu, onda je stvarno nešto s deterđentima i dezinfektorima.
Stavio sam 0.5kg zobenih i karbonizirao s 4g po boci. Budem eto probao i s ovim ukomljavanjem. Zahvaljujem.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon kol 17, 2015 8:41 pm

dali ti se događa stalno takva pjena ili ti povremeno uleti takva tura?...ja nisam nikada ukomljavao kako Don kaze i uvijek je pjena bila ok. Naravno da se pjena iz boce ne moze mjerit s onom na točioniku ali ne smije bit 'coca cola' pjena...4 g po boci je skroz uredno...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Post Postao/la hrcimir » pon kol 17, 2015 8:45 pm

slawoner je napisao/la:dali ti se događa stalno takva pjena ili ti povremeno uleti takva tura?...ja nisam nikada ukomljavao kako Don kaze i uvijek je pjena bila ok. Naravno da se pjena iz boce ne moze mjerit s onom na točioniku ali ne smije bit 'coca cola' pjena...4 g po boci je skroz uredno...
Na prošlim turama je pjena bila kolko tolko postojana, iako isto ne onak da kad ju natočim pa da stoji ko šlag na kavi, no tu sam onda krivio izosan. Sad u zadnje dvije ture mi se dogodilo ovo da mi zapjeni jako, stoji par sekundi i skroz nestane.
Zadnja izmjena: hrcimir, dana/u pon kol 17, 2015 8:49 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon kol 17, 2015 8:48 pm

kakvo ti je kuhanje? jel dobar rolling boil? odnosno koliko jako ključa kad ga kuhas?
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Post Postao/la hrcimir » pon kol 17, 2015 8:50 pm

slawoner je napisao/la:kakvo ti je kuhanje? jel dobar rolling boil? odnosno koliko jako ključa kad ga kuhas?

Nisam puštao da onak jako bučka nego bi namjestio plamenik tak da dok kuha da se onak samo krčka. Isto tako ne znam jel ima kakve veze, ali ja sav hot break poberem sa žlicom i hitim.

Odgovori