Coca-cola pjena

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sub vel 27, 2016 2:22 pm

Don Genovese je napisao/la:Možda treba samo te tamne sladove/prepečence stavit' odmah u komovnik, a ne u BK, kao što ja npr. radim, pa mi se pjena nikad nije uškrtarila? Ili nije to?
što ti točno radiš?...nisam siguran da sam shvatio...stavljas tamne sladove u BK? bez ukomljavanja ili?...kako se pokazala ta metoda?
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » sub vel 27, 2016 7:41 pm

E sad, možda je slučajnost...

Daklem moja iskustva sa tamnim pivama su pjene koje su prosječno nešto lošije od pjena koje imam na svijetlijima, u prosjeku okej uz jednu do dvije pojave coca cola pjene.

Prošli mjesec sam cascadian dark ale vario, crn ko noć, radio sam sve apsolutno isto kao i na drugim pivama uz jednu malu nehotičnu modifikaciju :lol:
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=5118

Hoću reći da mi je ovo ispala piva sa najboljom pjenom ikad, bilo da su svijetle ili tamne u pitanju, ne prevelika, prst do dva ali nenormalno gusta i trajna doslovno ko šlag, lacing ostavlja na 70% površine stakla do dna čaše, stvarno nisam mogo vjerovati!

Btw. recept je išo
18l
4kg NG
0.8kg Munich 1
0.4kg Carafa
0.2kg ječmene pahuljice
--------------------------
45g N. Brewer/60min
20g Cascade/10 min
35gr Cascade / dryhop
------------------------
S-05 kvasac

OG-1.054
FG - 1.012

Chvembo
Postovi: 183
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:13 pm
Lokacija: Bistra

Post Postao/la Chvembo » sub vel 27, 2016 9:24 pm

Interesantno, na nekoliko mjesta sam vidio izjavu "dekokcijom do bolje pjene", a ovo tvoje je bilo donekle u toj kategoriji, maltene si zakuhao slad tijekom ukomljavanja. Posto sad imam jedan kotlic od 25L viska i 3. plamenik, moram jednom probati dekokciju.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned vel 28, 2016 3:13 pm

kiki je napisao/la: ... Zna li itko kolku temperaturu mogu podnijeti uopće te boce?
Bet ikakve vlage na staklu, boce duraju temp. do taljenja, znači >1000°C :)
slawoner je napisao/la:
Don Genovese je napisao/la:Možda treba samo te tamne sladove/prepečence stavit' odmah u komovnik, a ne u BK, kao što ja npr. radim, pa mi se pjena nikad nije uškrtarila? Ili nije to?
što ti točno radiš?...nisam siguran da sam shvatio...stavljas tamne sladove u BK? bez ukomljavanja ili?...kako se pokazala ta metoda?
Ne radim tamne sladove drito u BK, već u komovniku, no vidio sam da je Ferdo i društvo to prakticiralo prije duuugo vremena u BIAB metodi, ali nisu javljali problem s pjenom, te zato i pitam da li ovaj dio ekipe tu radi tako.?.
A i uvijek zadržim bar 10-ak minuta kom na stvarnih 76°C prije ispiranja. Možda je to rješenje?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » ned vel 28, 2016 3:39 pm

a uglavnom se visoka temp. koma navodi kao rješenje...trebalo bi probat
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

handinho
Postovi: 237
Pridružen/a: sri svi 08, 2013 12:30 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la handinho » čet ožu 03, 2016 9:16 pm

koristite li irish moss u tim turama?

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet ožu 04, 2016 2:45 pm

Uglavnom koristim.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Sharp
Postovi: 30
Pridružen/a: pon vel 18, 2013 5:47 pm
Lokacija: Velika Gorica

Post Postao/la Sharp » pon ožu 07, 2016 10:17 pm

Već dugo vremena imam problem sa slabijom pjenom i probao sam većinu trikova s ovog foruma (žitarice, jači boiling, bolje isprat izosan, bez izosana...) ali ništa.
Inaće radim dvije šarže od jedamput pa ću sljedeći put probat dvije stvari.

1. protein rest na 55°C-15 min
Ukomljavanje radim u izoliranoj plastičnoj posudi u omjeru 3:1.
Da li sad ja mogu malo smanjit omjer vode i slada na npr 2:1 i pustit da se ukomljava 15-20 min i onda dodat određenu količinu kipuće vode da mi se tep digne na 66°C i tako držat ostatak vremena? Kasnije ispiranje do zadanog volumena.

2. primjetio sam da mi ubodni termometar pokazuje 2°C manje od stc-1000 tako da ću ovaj put vjerovat stc-u i ukomljavat na "njegovih" 66°C

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto ožu 08, 2016 12:36 am

Sharp je napisao/la:Već dugo vremena imam problem sa slabijom pjenom i probao sam većinu trikova s ovog foruma (žitarice, jači boiling, bolje isprat izosan, bez izosana...) ali ništa.
Inaće radim dvije šarže od jedamput pa ću sljedeći put probat dvije stvari.

1. protein rest na 55°C-15 min
Ukomljavanje radim u izoliranoj plastičnoj posudi u omjeru 3:1.
Da li sad ja mogu malo smanjit omjer vode i slada na npr 2:1 i pustit da se ukomljava 15-20 min i onda dodat određenu količinu kipuće vode da mi se tep digne na 66°C i tako držat ostatak vremena? Kasnije ispiranje do zadanog volumena.

2. primjetio sam da mi ubodni termometar pokazuje 2°C manje od stc-1000 tako da ću ovaj put vjerovat stc-u i ukomljavat na "njegovih" 66°C
Ž. nisu prve šarže i očito imaš kvalitetnu zbrku. za utjehu, svi to imamo. ili smo neke riješili a vrebaju nove , ili starima tražimo lijeka..

samo ti znaš hrpu podataka o postupku kojeg je teško opisati a možda ni nemaš osječaj da su važni . zato sroči u dvije -tri riječi problem i googlaj i čitajjjjjjjjjjj. za istač

kad se malo prisjetim , u onim počecima kuhajuči sa Back extraktom , nikad nisam primjetil problem s pjenom niti mutnočom . ispada da smo sa zrnjem počeli dobivati te probleme ( osobno imao sam ih imao puno - što zbog lavor tehnike i šture opreme -što zbog vlastitih egzibicija sa zrnjem ) . onu tehniku kojom su oni ukomili mi smo očito u pojedinim slučajevima fulali . znači temp i vrijeme - mash profil je jako važan .
volim ukomljavati sat i pol do dva sa cjeđenjem. za sladne pive i stilove kakve volim, iskoristivost i tunel u kojem jesam, isplati se jer vidim svjetlo .spomenem stil i odma sam u problemu.ne kuham stil nego pivu. sa svojim zrnjem teško je uglaviti stil. možda ih je lakše razgrnuti, pomaknuti granice. tek su sudci okrutni - par puta godišnje.

no konačno o onom masnom-možeš ukomiti sa 2-1 ali će biti jako gusto i poželjt češ dodati vode još . hrabro . nek bude bar 2 i pol do 3 :1 a kad dođe vrijeme istoči par litara i u posebnoj posudi zagrij ( imaš kalk za ovo ) . ak si fulal , ponovi . ukomljavanje nije izgubljeno vrijeme.na kuhanju oberi pjenu i nek dobro kipi. na 50 min pukni prvi hmelj......
ohladi što brže i aeriraj što bolje . prijatelju kvascu nek bude sve po volji.
kako siješ - tako češ i žnjeti !!
prvi veči napredak sam primjetio kad sam upoznao svoju vodu!
drugi-kad sam se hermsom počeo igrati sa 2x3kW u hlt-eu i ukomljavati malim prstom od 55 do 75 c - po volji .
ne zamjerite ako sam pokrio par tema !
dobre Nam pive :hmelj: :pivo3: :hmelj:

Sharp
Postovi: 30
Pridružen/a: pon vel 18, 2013 5:47 pm
Lokacija: Velika Gorica

Post Postao/la Sharp » uto svi 03, 2016 9:50 am

Malo da opet potaknem ovu temu.

Nakon raznih eksperimentiranja došao sam do nekih novih saznanja.

Piva koja je bila na protein restu se nije ništa značajno razlikovala (što se pjene tiče) od pive koja je ukomljavana samo na 66°C.
Međutim došao sam do jednog drugog saznanja. Na lošu pjenu (coca-cola pjenu) jako utječe čaša u koju točite pivu. Vjerojatno većina vas ima perilicu za suđe koja koristi one tablete za sjaj čaša, i baš ta kemija ubija pjenu.
Probao sam jednu bocu pive od 0,5l natočit u 2 čaše, jednu direkt iz perilice a drugu sam isprao samo mlazom vode i rezultat je više nego očit. Pjena u čaši iz perilice je nestala kroz par sec, a u čaši ispranoj samo mlazom vode je bila i više nego dobra.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » uto svi 03, 2016 10:28 am

Eto trebali ste odmah prihvatiti prvi odgovor u ovoj temi :lol:
:zivjeli2:

Avatar
DSV
Postovi: 164
Pridružen/a: čet vel 20, 2014 6:01 pm
Lokacija: Dubrava

Post Postao/la DSV » uto svi 03, 2016 5:09 pm

Vjeko je napisao/la:Eto trebali ste odmah prihvatiti prvi odgovor u ovoj temi :lol:
:zivjeli2:
Uljepšalo mi ovo dan :D :D :D
Kad san pijan svi vide a kad san žedan nevidi niko

dadich
Postovi: 48
Pridružen/a: uto svi 05, 2015 10:19 am
Lokacija: Križevci

Post Postao/la dadich » uto svi 24, 2016 3:08 pm

zato neke fensi šmensi birtije imaju ovo
http://vinepair.com/wine-blog/why-good- ... ith-water/

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pet svi 27, 2016 10:27 pm

dadich je napisao/la:zato neke fensi šmensi birtije imaju ovo
http://vinepair.com/wine-blog/why-good- ... ith-water/
nemam taj fen-šmen ali meni kad natočim stoji ovako

a kad odpijem ovako :D
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: grga-osijek, dana/u sub svi 28, 2016 6:23 pm, ukupno mijenjano 1 put.
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub svi 28, 2016 5:54 pm

Sva logika (i broj slike, a i redosljed postavljenih fotografija) upućuje da ti pjena nakon ispijanja raste u čaši :?:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori