Preduga fermentacija?

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Preduga fermentacija?

Post Postao/la ekser » sub sij 10, 2015 12:22 am

Drago mi je da smo rijesili bijelu pjenu :)

A sad i drugi potencijalni pacijent:
- kuhanje je bilo prije 12 dana, apa, og 1.051, cca 40l
- rehidratiziran kvasac 2 vrecice us-05
- odmah je fermentacija krenula junacki, prvi tjedan 15-16'c, drugi 18'c (zrak)
- problem(?) je sto fermentacija jos uvijek traje, brboc svakih 30sec, pjena je jaka i drugacija od gornjeg slucaja, ne da se. slika u attachu. Danas sam se tek vratio svojim fermentorima, pa smo ga odmah prebacili na 20'c da ga malo poguramo (kvasac, jelte)

Ujutro mjerim sg i kusam, no za razbibrigu nocnim pticama- sto mislite o ovome?
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: ekser, dana/u pet sij 16, 2015 11:15 pm, ukupno mijenjano 1 put.
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » sub sij 10, 2015 1:21 am

Burna ni nije bila tako burna jer je temperatura bila dosta niska a kad je taj dio zavrsio nastavio je brbuckat i dalje na relativno niskoj temperaturi i jos ako ti stoji na plocicama ne mozes se sluzit podatkom temperature zraka jer sigurno vuce hladocu s poda tak da zato fermentira polako i dugo. Daj mu topline i to je to.. inace mjerodavan podatak je podatak o temperaturi sladovine a ne zraka jer razlike u određenim stadijima fermentacije mogu biti jako velike.
in fermantation we trust

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » sub sij 10, 2015 8:25 am

Znam, da, morat cu unaprijedit sistem, mislio sam da ce biti dovoljno da stoji na stiroporu ili na tus kadi, te da se ravnam temp zraka, pogotovo jer je fermentacija trebala na pocetku dati jos koji +'C

nista, kad izvadim uzorak izmjerit cu mu i temp

Thnx!

Ps
Ove moje teme bi trebalo prebaciti u Bolesti i mane pivara->Paranoja :)
Al nek, bolje da je i tako nego da mi stvarno pivce boluje
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » sub sij 10, 2015 9:23 am

A dal zbilja treba otvarati svaki put novu temu za istu pivu, s naslovima fermentacija 1. dan, fermentacija 2. dan.... ili je neki problem pisati sve na istoj? :zivjeli2:

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » sub sij 10, 2015 9:55 am

1. Nije ista piva
2. Naslov teme sam stavio kao opis simptoma, misleci da ce pomoci nekome u buducnosti, za razliku od nekih koje se zovu Upomoc, Nesto ne valja, Fermentacija, Bjezmo svi! i slicno. Sto se mene tice, slobodno brisite, pogotovo jer je sve ok nakon sto sam mjerio fg, a za 2 mjeseca cemo opet nekom odgovarati kakva mu je to cisto bijela pjena za 5 dana bez fermentacije, jer nece, kao ni ja, naci odgovor pod ovim podforumom.

Ž!
:pivo3:
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
sinke
Postovi: 103
Pridružen/a: pon ruj 15, 2014 2:50 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la sinke » pon sij 12, 2015 10:38 am

Mi smo skuhali pšeničnu prije dva tjedna...bila je to najburnija fermentacija do sada. Čini se da i dalje traje..recimo svaku minutu jedan balončić kroz vrenjaču. To je već 14 dana!

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pon sij 12, 2015 10:55 am

jonathan livingston je napisao/la:A dal zbilja treba otvarati svaki put novu temu za istu pivu, s naslovima fermentacija 1. dan, fermentacija 2. dan.... ili je neki problem pisati sve na istoj? :zivjeli2:

e baš sam to htio reći ....
forumov pretražnik je već u banani... jer ima previše glupih i nepotrebnih tema ....

ekseru.... otvori si jednu temu.... i sve svoje objavljuj na tome
čisto radi toga što će tebi biti lakše... jer za godinu dvije pivarenja ćeš imati sve na jednom mjestu jer kad budeš nešto tražio što si ti objavio ....nećeš imati pojma gdje je....
Pivo teče bubrezi se liječe !

Odgovori