Stala fermentacija, FG se nespusta

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Underhill
Postovi: 9
Pridružen/a: pon stu 17, 2014 10:53 am
Lokacija: Osijek

Stala fermentacija, FG se nespusta

Post Postao/la Underhill » sri sij 07, 2015 12:38 pm

Pozdrav ekipa. E ovako ima problem posto po svemu sto sam procitao nije bas najnormalnije to, a stvar je u tomene da je pivo danas 17-ti dan u fermentatoru a fg nije pao ispod 1.020, zadnji puta mjereno prije nekih 5 dana i fg je bio isti. Sve mi je to poetalo cudno jedno treci dan fermentacije kada na vrenjaci nisam primjetio mjehurice. Posto se radi o s-04 kvascu koji slovi kao relativo agresivan i brzo odradi.
Prvo kuhanje je proslo relativno dobro, nije bilo nikakvih problema i iskoristivost mi je bila odlicna og - 1.053. Sastojci su bili Ng slad 5kg, Munich 0,5Kg, Crystal 120 - 0,5Kg, Hmelj Chalenger styrian goldings, kvasac s-04. Okus ovog maldog piva je jako dobar, cak se malo i izbistrilo od uzimanja zadnjeg uzorka. Evo neznam o cemu se radi i oce li taj fg pasti, Fermentator nisam otvarao uopce uzorak uzimam kroz pipu na fermentatoru, kolicina je 26 litara piva poslje kuhanja u fermentatoru koji je plasnicni iz shopa sve za pivo. Temu sam postavio i na forum Volim pivo, gdje sam dobio moguce uzroke, kao sto su veca temperatura ukomljvanja, niza temperatura fermentacije, stari kvasac i tako.
Ovo je resept i postupak koji sam radio:
5kg NG slad
0,5 Kg Munich
0,5Kg Crystal

23g Challenger 60 min
30g Styrian Goldings 15 min
40g challenger 3 min

Safeale S-04 11,5 g

Ukomljavanje

18l - 76C 68C 60min Tu mi je temperatura bila 69C
Ispiranje
18l - 80C 76C 15min tu mo je bila oko 78C
4l - 84C 80C 10min

32 litre u lonac dobio slada

EST OG : 1.051 dobio 1.053
EST FG : 1.012
EST ABV 5%

U fermentator dobio 26L
Aerirao sam sa onim nastavkom za buzilicu za mjesanje boje i to nekih 7 - 8 minuta

Zanimam me evo i vase cjenjeno misljenje!
Hvala

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri sij 07, 2015 1:18 pm

premala količina kvasca za ovu količinu pive te jačine. trebalo je napraviti starter i sa povečanom količinom kvasca u dobroj formi nasaditi ga na sladovinu..
ako su mjerenja dobra i temperatura ferm 17-19 c preostaje ti dići temp za stupanj dva i radijalno zakretati ferm da se probudi talog ali samo ako je ferm zatvoren ima vrelnjaču (možda gubljenje vremena ) ili napraviti starter i nalijati ga na pivu .
tak si mislim...

:hmelj:

ps. pozdrav i Tebi . Ž

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » sri sij 07, 2015 1:48 pm

Ja mislim da ti je ukomljavanje pobjeglo iznad 69 stupnjeva.

Underhill
Postovi: 9
Pridružen/a: pon stu 17, 2014 10:53 am
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Underhill » sri sij 07, 2015 2:50 pm

Pop je napisao/la:Ja mislim da ti je ukomljavanje pobjeglo iznad 69 stupnjeva.
Koliko sam skuzio tu bas nema neke pomoci ako je otisla temperatura ukomljavanja?

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » sri sij 07, 2015 6:15 pm

Pa porastom temperature enzimi se uništavaju pa je to moguć razlog. Kažem preko 69 zato što s bio na granici te temperature. Isto tako da si ukomio blizu 64 rekao bi ti da je tep u komovniku bila možda i ispod 64 nakn nekog vremena pa bi tako enzimi prestali raditi.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet sij 08, 2015 1:08 am

Zarotiraj fermentor da još malo probudiš kvasce, ako baš ... US-05 ti bolje papa šećer od S-04. Za pet dana ti jedna muha pojede slona :) Izmjeri sad. Očekuj 1.012 do 1.016. to je sve. Pričekaj još četiri-pet dana, pa bociraj.Nema tu prevelike filozofije. Drži se ubuduće ukomljavanja na 64 do 68 °C, ispiranja oko 75°C, i to je to.

:hmelj: :zivjeli2: :hmelj:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » čet sij 08, 2015 3:11 am

Pop je napisao/la: Kažem preko 69 zato što s bio na granici te temperature. Isto tako da si ukomio blizu 64 rekao bi ti da je tep u komovniku bila možda i ispod 64 .
to ja cijelo vrijeme govorim....

cold & hot spot......

kako je meni u MLT-u koji je 50 cm širok i 80cm dubok!!!!
temperaturu mogu mjeriti samo na gornjih 30 cm....??
... a varira na stupanj...
što je dolje???
ali zato ispiranje ide malo višlje...
ali NIKAD temperatura bilo koje pripreme vode za ovo il ono nikad nije išla iznad 73....
što znači da se držimo granica od 65-67 za ukomljavanje i 68-69-70 za ispiranje
Pivo teče bubrezi se liječe !

Underhill
Postovi: 9
Pridružen/a: pon stu 17, 2014 10:53 am
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Underhill » čet sij 08, 2015 6:45 pm

Hvala ljudi, evo promuckao sam malo fermentator, digao se talog pa cemo vidjeti za koji dan sta ce bit, ako ne padne ide u boce!
Prvo je kuhanje pa mi se izgleda omakla temperatura iako imam digitalni termometar sa sondom koja je bila negdje u sredini komine i nije prelazila 69C, kalibrirao sam odnosno testirao termometar prija kuhanja ima odstupanja -2,-3 stupnja, uglavnom pazim na to iduci puta, evo cim mi se oslobodi fermentator ide nova tura!!

Underhill
Postovi: 9
Pridružen/a: pon stu 17, 2014 10:53 am
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Underhill » sri sij 21, 2015 10:20 am

Evo u petak sam ipak flasirao ovo svoje pivo iako FG nije pao ispod 1,020.Bilo je varijanti da probam to popravit a starterom al sam se odlucio na flasiranje posto je pivo bilo preko 20 dana u fermentatoru i opasnosti od zaraze a i da si oslobodim posudu da mogu novu turu skuhati posto je ovo prvo. Stavljao sam po preporuci 6 g secera po litri zbog visokog FG-a da nebi doslo do pucanja flasa. Juce sam otvorio jednu flasu probno, cisto da vidim kao napreduje karbonizacija, pivo je dobro, jako mi se svidja i pitko je, pjene ima samo sto je manje gazirano s obzirom da sam otvorio nakon 3 dana od flasiranja. kako mi se sad sve cini nebi trebalo biti problema, za jedno tjedan dana mislim da ce biti taman!!

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » sri sij 21, 2015 11:49 am

Btw, upravo zavrsio jedno takvo pivo (popio jelte). Sve bu dobro budes vidio. Paziti samo na ukomljavanju i to je sve:-)

Underhill
Postovi: 9
Pridružen/a: pon stu 17, 2014 10:53 am
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Underhill » sub sij 24, 2015 2:42 pm

evo ga juce otvoreno nakon tjedan dana karbonizacije, fino je, zadovoljan sam samo fali jos malo gaziranosti da bude onako fino resko! U utorak najvjerovatnije ide nova tura! a ovo nadam se da ce karbonizirati do kraja s obzirom na okolnosti i kolicinu secera! Zivili!
slika

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » sub sij 24, 2015 4:05 pm

ja bih se složio s popom... kvasca ti je isto bilo mrvicu malo ali to ne može biti razlog tome pogotovo ako si dobro aerirao prije cjepljenja... da bi izbjegao ponavljanje greške dobro provjeri termomatar ili termometre s kojima radiš i nebih ti savjetovao dizanje vode iznad 75 c pogotovo ako je malo usipka jer se temperatura ne spusti dovoljno brzo i tu sjebeš stvar.. joša kao termometar pokazuje 76 a ono zapravo 79 temp onda je sve jasno.. naruči si alkoholni termometar iz sve za pivo.. koliko smo ih Isvara i ja terstirali njihovi su najtočniji.

na flaširano pivo pripazi i ako krene divljeti uvijek ti ostaje opcija malo zadizati čepove da ispustiš višak co2... ako ne krene divljati onda si definitivno pofurio slad i napravio nefermentabilne šečere..
in fermantation we trust

Underhill
Postovi: 9
Pridružen/a: pon stu 17, 2014 10:53 am
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Underhill » čet vel 05, 2015 1:21 pm

Evo od flasiranja proslo vec dosta, niti jedna flasa nije pukla znaci definitivno sam kiksao sa temperaturom ukomljavaja, pivo se karboniziralo dobro s obzirom na 6gr po litri, gajba jedna vec pukla, prosli utorak je isla nova tura evo vec 9 dan fermentatora OG bio 1,050manjni od ocekivanog al ima razlog tome, napisat cu kasnije recenziju svega, uzorkovao neki dan fg vec na 1,010, malo manji od ocekivanog al odradilo je za razliku od predhodnog, ostavljam ga jos da lezi pa u flase!

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » sri vel 25, 2015 11:34 am

Ekipa, isti problem- fg stao na 1.019

Ne pitam sad za uzroke, njima se posebno bavim,
vec me zanima kakve su opcije s ovim?

Nije problem flasirati i popiti takvo, no moze li se ubaciti u sekundar jos kakav kvasac koji bi rijesio i te nefermentabilne (barem za us05) i spustio gustocu prema zeljenih 1.010?

Nesto trece?
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » sri vel 25, 2015 11:43 am

podigni temperaturu na 23 stupnja
Pivo teče bubrezi se liječe !

Odgovori