Stala fermentacija, FG se nespusta

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » sri vel 25, 2015 2:18 pm

Je, vec je 2 dana na toplom.
Ostavim jos koji dan pa flasiram.
Inace, tko ubuduce zeli znati vise, evo moguceg rjesenja:
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 2767#42767
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » sri vel 25, 2015 4:47 pm

ekser je napisao/la:Ekipa, isti problem- fg stao na 1.019

Ne pitam sad za uzroke, njima se posebno bavim,
vec me zanima kakve su opcije s ovim?

Prije ili kasnije svaki pivar se sretne sa fermentacijom koja stane na previsokom SG-u.


Ako misliš da je problem u nefermentabilnoj sladovini i da bi dodavanje enzima u fermentor pomoglo mogu ti poslati ovo:

http://www.copperkettlehomebrewing.co.u ... eer-enzyme

Imam par vrećica na lageru i nisam ih još imao prilike isprobati tako da ti ne mogu dati nikakav savjet iz prve ruke koliko je to učinkovito.

Mogući problem je kako zaustaviti fermentaciju na željenom FG-u kada enzimi jednom krenu sa konverzijom.

Jedno od rješenja koja meni padaju na pamet je inaktivacija kvasca sa kalijevim metabisulfitom ( Vinobran ) samo nakon toga u obzir dolazi jedino kegiranje jer bez živih kvasaca nema ništa od gaziranja u bocama dodavanjem šećera.

Ili prvo napraviti probu na litri - dvije pa vidjeti do kolikog FG-a će doći pa onda odlučiti da li treba zaustavljati fermentaciju ili ne.

Obrati pažnju i na Braukaiser blog i eksperiment sa korištenjem enzima u fermentoru :

http://braukaiser.com/blog/blog/2012/09 ... fermenter/


Koristio je enzime dobijene ukomljavanjem iz pils slada i enzime iz "Beano" tableta protiv vjetrova :mrgreen:

http://www.beanogas.com/how-beano-prevents-gas/



.

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » sri vel 25, 2015 10:17 pm

Ygore, ti si pivarska legenda i hvala ti puno na pomoci! :zivjeli2:

Nazalost, necu se moci posvetiti pivu sad par dana, no definitivno sam zainteresiran da napucam bocu dve s tvojim magicnim praskom, pa da vidim gdje ce se zaustaviti. Mozda razlicitim kolicinama, ne bih li izvukao neki zakljucak za preostalih 34l... Uglavnom, cut cemo se na tu temu jos! Za koji dan!
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » sri vel 25, 2015 11:35 pm

No ovo s enzimima iz malt extracta mi je isto vrlo interesantno!
ako je uspio s 8% ekstrakta postici bolji rezultat fermentacije (s 1.017 na 1.010), mozda je to put...
A ako se otme kontroli- stopirati enzime i kvasac opet zagrijavanjem na 75'c 15 min? Ne znam sta ce alkohol, kisik i arome hmelja reci na to...
Pa onda flasirati sa secerom i kojim zrnom kvasca?
keep calm and čitaj dalje forum

GeorgDjoko
Postovi: 139
Pridružen/a: pon ožu 02, 2015 6:36 pm
Lokacija: Valpovo/Zagreb

Post Postao/la GeorgDjoko » uto ožu 24, 2015 10:15 am

tinl je napisao/la:naruči si alkoholni termometar iz sve za pivo.. koliko smo ih Isvara i ja terstirali njihovi su najtočniji.
Na koji termometar misliš? Ovaj klasični:
http://www.svezapivo.hr/artikl.php?id=41

Ili ovaj:
http://www.svezapivo.hr/artikl.php?id=67

Eh da i daj mi recite odmah, dali ovaj termometar drugi, sa sondom od Brewferma radi kak treba? Da li ste ga koristili i da li je pouzdan? Naravno da sam u međuvremenu preko njuškala uzeo neki jadni termometar za 60kn kojem ne vjerujem ništ i najradije bi ga bacio kroz prozor.

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Post Postao/la Businessman » sub pro 05, 2015 9:38 am

Nakon milijun fermentacija eto i mene , sve je bilo ko po špagi na brewday-u, u fermentoru temp idealna, sve 5 osim jedne stvari, na 100L ubacio sam tri vrecice us-04 kvasca, znaci mrvicu manje nego sto je preporuceno, i eto sranja... 1.055 OG a stalo na FG 1.020 , da bi rijesio problem ubacio sam naknadno jednu vrecicu US-04 i dodao 10g hrane za kvasce koju koristim u vinarstvu međutim ova tura jednostavno odbija odvrijeti do kraja, sad je u sekundaru vec 10 dana i pitanje je dana kad cu ga bacit u kegove pa cemo vidjet sta ce ispast od toga, a bio sam uvjeren da cu rijesit to s pol snage :( to be continued..

IJEZDA
Postovi: 26
Pridružen/a: uto lis 06, 2009 8:50 pm
Lokacija: Zg

Post Postao/la IJEZDA » sub pro 12, 2015 10:12 pm

GeorgDjoko je napisao/la:
tinl je napisao/la:naruči si alkoholni termometar iz sve za pivo.. koliko smo ih Isvara i ja terstirali njihovi su najtočniji.
Na koji termometar misliš? Ovaj klasični:
http://www.svezapivo.hr/artikl.php?id=41

Ili ovaj:
http://www.svezapivo.hr/artikl.php?id=67

Eh da i daj mi recite odmah, dali ovaj termometar drugi, sa sondom od Brewferma radi kak treba? Da li ste ga koristili i da li je pouzdan? Naravno da sam u međuvremenu preko njuškala uzeo neki jadni termometar za 60kn kojem ne vjerujem ništ i najradije bi ga bacio kroz prozor.
Ja imam takav termometaar i radio je savršeno dok mu nisam nehotično spalio kabel od sonde sad malo šemeri ali ipak nekako očita .

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » ned pro 13, 2015 9:12 am

Businessman je napisao/la:Nakon milijun fermentacija eto i mene , sve je bilo ko po špagi na brewday-u, u fermentoru temp idealna, sve 5 osim jedne stvari, na 100L ubacio sam tri vrecice us-04 kvasca, znaci mrvicu manje nego sto je preporuceno, i eto sranja... 1.055 OG a stalo na FG 1.020 , da bi rijesio problem ubacio sam naknadno jednu vrecicu US-04 i dodao 10g hrane za kvasce koju koristim u vinarstvu međutim ova tura jednostavno odbija odvrijeti do kraja, sad je u sekundaru vec 10 dana i pitanje je dana kad cu ga bacit u kegove pa cemo vidjet sta ce ispast od toga, a bio sam uvjeren da cu rijesit to s pol snage :( to be continued..

na kojoj temp ti to stoji? izvuci pola litre te tekučine , aeriraj ju i ubaci friškog opranog kvasca, ako nemaš imam ja.. ostavi na sobnoj temp .. ako se fermentacija ne pokrene kroz 48h možeš trpatu u kegove ili boce, zajeb je u ukomljavanju.. underpitching je dosta velik, ali sumnjam da je to razlog ovako visokog fg-a.
in fermantation we trust

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Post Postao/la Businessman » ned pro 13, 2015 9:42 am

tinl je napisao/la:
Businessman je napisao/la:Nakon milijun fermentacija eto i mene , sve je bilo ko po špagi na brewday-u, u fermentoru temp idealna, sve 5 osim jedne stvari, na 100L ubacio sam tri vrecice us-04 kvasca, znaci mrvicu manje nego sto je preporuceno, i eto sranja... 1.055 OG a stalo na FG 1.020 , da bi rijesio problem ubacio sam naknadno jednu vrecicu US-04 i dodao 10g hrane za kvasce koju koristim u vinarstvu međutim ova tura jednostavno odbija odvrijeti do kraja, sad je u sekundaru vec 10 dana i pitanje je dana kad cu ga bacit u kegove pa cemo vidjet sta ce ispast od toga, a bio sam uvjeren da cu rijesit to s pol snage :( to be continued..

na kojoj temp ti to stoji? izvuci pola litre te tekučine , aeriraj ju i ubaci friškog opranog kvasca, ako nemaš imam ja.. ostavi na sobnoj temp .. ako se fermentacija ne pokrene kroz 48h možeš trpatu u kegove ili boce, zajeb je u ukomljavanju.. underpitching je dosta velik, ali sumnjam da je to razlog ovako visokog fg-a.
trenutno je tura na cold crashu, jedva docekao da vani bude zima, FG je i dalje 1020 jbg... planiro sam ju u srijedu kegirat i force carb odradit jer hitno mi treba piva, a mislim da je greska sto sam malo kvasca stavio....

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » ned pro 13, 2015 10:02 am

nećeš nikad saznati ako ne probaš, a da bi izbjegao to u budučnosti dosta ti je bitno da znaš u čemu je problem.
in fermantation we trust

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Post Postao/la Businessman » ned pro 13, 2015 10:23 am

Hoce li bit problem ako to kegiram na malo jače gazirano pa onda u boce , bojim se naknadne fermentacije pa da boce puknu...

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » ned pro 13, 2015 10:45 am

Napisao sam ti gore koje je riješenje za taj problem.. ako želiš uzbudljivo čekati kad će boce krenut pucat flaširaj.. ako ne onda utvrdi da li je fermentacija stala zbog ??? ili je završila i nema više nikakve dileme.. 100 L je puno boca za zajebanciju koju možeš izbječ.
in fermantation we trust

fernig
Postovi: 7
Pridružen/a: uto ruj 24, 2013 12:05 am
Lokacija: Slovenija

Post Postao/la fernig » ned pro 13, 2015 12:34 pm

taj problem sa FG oko 20 sam i ja imao više puta i mislim da sam sada našao rešenje. Uz nekoliko idučih batch nadam se moju teoriju još potvrditi. Mislim da je problem bio u tome što sam nisam kvasca rehedirao prije pitchinga, i kad ubaciš suhi kavasac u slatku pivovinu odamah izgubiš pola čelija i tako imaš under pitching radi koejg dobijaš na kraju vioki FG. Rešenje rehidracija kvasaca ili još bolje izrada startera.

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Post Postao/la Businessman » ned pro 13, 2015 1:02 pm

Tinl ako sad idem na to pa se pivo opet zamuti onda sa ujebo stvar jer trebam pivo za Bozic a ovako mislim da mi nece popucat boce jer nece imat prilike doc na temperaturu da se aktivira kvasac ,...

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » ned pro 13, 2015 1:18 pm

izvuci pola litre te tekučine , aeriraj ju i ubaci friškog opranog kvasca, ako nemaš imam ja.. ostavi na sobnoj temp .. ako se fermentacija ne pokrene kroz 48h možeš trpatu u kegove ili boce
in fermantation we trust

Odgovori