Tekući kvasci

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Tekući kvasci

Post Postao/la tinl » ned lis 26, 2014 6:52 pm

kakva su vaša iskustva s Wyeast lab kvascima.. govorim o Activator paketima. ove jeseni smo naručivali dva puta 3068 s dva različita mjesta i obadva puta feler... ni jednom se nije aktivirao i isto tako nije pokazao znakove života ni u idealnim uvjetima startera na 1.038 ??? jel to samo ja i Branko imamo prokletstvo ili ima još nezadovoljnih ?

za ovaj zadnji prije dva dana sktivirani i danas otvoreni čak sam siguran da ima neki kiseli smrad po acetobakteru. starter 15 sati nakon cjepljenja izgleda kao mrtvac..
in fermantation we trust

Avatar
anito
Postovi: 177
Pridružen/a: sri lip 13, 2012 9:01 pm
Lokacija: Krapina

Post Postao/la anito » ned lis 26, 2014 10:29 pm

Ja sam jedan tekuci wyestov kvasac vrtio na stirplateu 50 sati i tek je onda poceo pokazivati znakove zivota. Isto, kao i tebi, nije bilo nikakvih reakcija nakon aktiviranja aktivator paketa. Od tog kvasca sam napravio starter i pivo je bilo jedno od boljih koje sam kuhao. To je bilo 2012.g. S tim kvascom napravio sam tri piva i jos ga imam smrznutoga u skrinji.
Kiseli miris i blago kiseli okus kvasca je ok. Nemoguce je da je orginal wyestov kvasac necim inficiran. Imaju oni temeljite kontrole. 15 sati je premalo. Ako imas stirplate vrti taj kvasac par dana.

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » ned lis 26, 2014 11:30 pm

anito je napisao/la:Ja sam jedan tekuci wyestov kvasac vrtio na stirplateu 50 sati i tek je onda poceo pokazivati znakove zivota. Isto, kao i tebi, nije bilo nikakvih reakcija nakon aktiviranja aktivator paketa. Od tog kvasca sam napravio starter i pivo je bilo jedno od boljih koje sam kuhao. To je bilo 2012.g. S tim kvascom napravio sam tri piva i jos ga imam smrznutoga u skrinji.
Kiseli miris i blago kiseli okus kvasca je ok. Nemoguce je da je orginal wyestov kvasac necim inficiran. Imaju oni temeljite kontrole. 15 sati je premalo. Ako imas stirplate vrti taj kvasac par dana.
NAKON 50 SATI POČEO POKAZIVATI ZNAKOVE ŽIVOTA ??
To je kao da netko dva dana nakon reanimacije oživi ..
Ili si oživio ili nisi ..
To su divlji kvasci iz zraka krenuli sa sexom ..
Sladovina koja se skuha i spremi u hladnjak za neke buduće startere obavezo oživi nakon nekog vremena ..10-15 dana ..
Odlična piva se dobiju sa divljim kvascima ..isprobano ..
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » pon lis 27, 2014 7:44 am

Složio bi se s Aliviom. 15 h nije puno ali ako ne proradi do ujutro ide u sifon.ako nije ozivio u aktivatoru2 dana i 30 sati u starteru taj mi netreba ni u pivu. a kiseli miris ove vrste sigurno nije normalan za ovaj kvasac jer tako smrdi pivo koje mi se inficiralo acetobakterom.
in fermantation we trust

Zvone
Postovi: 145
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 3:29 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la Zvone » pon lis 27, 2014 10:03 am

Ja sam prije neka dva tjedna naručio Wyeast kvasac iz Velike Britanije (BrewUK). Došao mi je već lagano napuhan tako da sam se bojao da mi se putem aktivator probio, ali srećom nije (valjda se napuhao radi relativno visokih temperatura na putu)... Jer kad sam konačno pukao aktivator, kvasac se u par sati napuhao ka Žak Houdek.

Nakon ubacivanja u starter nije bilo neke vidljive aktivnosti (krausen nula bodova), ali se sljedeći dan vidio fini sloj nataloženog kvasca na dnu. Brinulo me šta nema krausena, ali koliko vidim po stranim forumima to se ekipi zna dešavati sa starterima - moguće da ovisi o načinu aeriranja, količini i OG-u sladovine, volumenu i geometriji boce, ko će ga znati...

Na kraju sam pri ubacivanju kvasca u 25 litara piva sa OG 1.070, imao lag time od cca 8 sati, što je apsolutno u granicama normale.

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » čet lis 30, 2014 10:36 pm

koristio samo dva puta jer ga je tesko nabavit, no oba puta odradio odlicno. pilsner Urquell strain pogotovo, bolji mi je nego white labsov.

Odgovori