Nema fermentacije

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

grinjac
Postovi: 7
Pridružen/a: pet lis 03, 2014 5:03 pm
Lokacija: Zagreb

Nema fermentacije

Post Postao/la grinjac » pet lis 03, 2014 5:30 pm

Pozdrav svima ekipa.

Jučer radio svoje prvo pivo i za početak sam radio sve u pola od zadanog recepta. Obzirom da mi je prvo pivo nisam htio riskirati i zajebati pun k piva, bolje da manja količina propadne ak nešt zeznem.

E sad, imam jedan problemčić/pitanje.

Ovaj recept sam koristio, sve u pola.

- samleveni slad (1,9 kg ječmeni slad Pilsen + 0,5 kg pšenični slad Wheat Blanc),
- hmelj (8 g Magnum + 8 g Styrian Golding),
- kvasac (6 g Safbrew WB–06).

Problem je sljedeći. Sladovinu (OG 1.062) sam stavio u fermentor zajedno s kvascem i vrenjača mi uopće ne radi. Nema nikakve pjene i nikakav se miris ne osjeti. Također, na fermentoru (30L) mi je izgleda slavina sjebana jer polako kapa sladovina iz nje. Kupio sam fermentor prije par dana i jebiga, sjebana je pipica/slavina i čekam novu da mi dođe. Da li bi to mogao biti razlog?

Isto tako moram reći da, obzirom da sam radio sve u pola i recept sam po sebi traži ukupno 90 min kuhanja, od početnih 7 L u fementoru je završilo neke 3,5 L sladovine. Znači 3,5 L tekučine u fementoru od 30 L (mogući problem prevelike zapremine, a male količine sladovine)?

Malo me strah otvarati da izmjerim Gravitiy, da vidim da li uopće fementira.

Temperatura prostorije mi je 20 celzijevaca.

Po recept use radi starter koji sam i napravio. Uzeo 1 dcl sladovine, ohlađenih na 25 celzijevaca te ubacio kvasac na pola sata.

Aeriro sam sladovinu tako da sam ju s malo veće visine lijevao, polako, u fementor. Dovoljno ili ne?

Može kakav savjet.

poz
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Post Postao/la fegi » pet lis 03, 2014 7:46 pm

Fermentor ti je ispravan sigurno, samo dobro postavi gumice i zašrafi kako treba...
Količina ti je sigurno premala... no možda neće utjecati na vrenje
Zašto nisi krenuo sa kuhanjem od 60 minuta nekog jednostavnog recepta kako bi si izmjerio sve stavke kuhanja (hlapljenje i sl...)
Aerirati možeš tako da si fermentor dobro poklopiš i onda minuticu dobro protreseš... kod mene upali svaki put...a vidio sam i neke na youtubeu da tako rade...
Ja dok stavim sladovinu u fermentor isti više ne diram sve do cold crasha...
Gustoću mjerim tako da koristim pipicu, jer mi je talog i ostalo daleko ispod...

grinjac
Postovi: 7
Pridružen/a: pet lis 03, 2014 5:03 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la grinjac » pet lis 03, 2014 8:30 pm

Fermentor pušta ne na spoju slavine i kante već tamo na gumici kod pipice.

Volim pšenićno pivo pa sam htio krenuti s njime. Mislim, to i nije važno, razna piva ću kuhati i samim time praksirati se.

Više me zanima da li se i inače kvasac za pšenična na ovak način ponaša ili sam nešto sjebo u procesu.

Da li smijem i sada, u toku fementacije, protresti da se malo aerira ili sam to morao prije nego krene sama fementacija?

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » pet lis 03, 2014 10:17 pm

Vrenjaca ti vjerovatno nece buckat s toliko praznog prostora, ali to nije neki problem.
Kvascu inace treba malo vremena da krene, pogotovo s tako visokim og-om, ali ne brini se, on svejedno radi.
Ne muckaj u toku fermentacije, oksidirat ces pivo.
Inace to sta si radija nije starter. Ubuduce to ne radi, nego ga samo ubaci na pola sata u prokuhanu, ohladjenu vodu.
Uglavnom samo se strpi i nadaj se da ti nece iskapat svo pivo :D
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

grinjac
Postovi: 7
Pridružen/a: pet lis 03, 2014 5:03 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la grinjac » pet lis 03, 2014 10:30 pm

Danke šune man.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub lis 04, 2014 3:58 am

:roll: Što je ovo? 3 litre? Baš si minimizirao količine :lol: :lol: :lol: Ubuduće nemoj kuhati ispod bar 10 litara. Neki standard je 20l, pa i ako pođe po zlu, nije to neki gubitak. Ovo je bilo baš gubitak svega.
Najbitnije pitanje je: Jesi li uopće ukomljavao slad? Ili si ga samo prokuhao i ocijedio?
U ovolikom fermentoru s toliko malo sladovine možda ćeš jedino primjetit vrenje ako kao bučkalicu složiš crijevce iz fermentora u čašu s vodom, i to par mjehurića za kompletno vrenje.
Sad samo podigni poklopac i pomiriši osjeti li se što od fermentacije, CO2 i arome.
Ako nisi ukomljavao, slobodno sve prolij, operi fermentor, nalijevaj vode par litara i provjeravaj spoj te ga popravljaj dok ne riješiš da nema ikakvog propuštanja za slijedeće kuhanje. Onda malo prouči i ukomljavanje, pitaj, zatim probaj sve ponovo.
Ne odustaj, jer svi koji su odustali u ovoj fazi iskustva, grdno su pogriješili, poslije su se neizmjerno kajali, neki i do kraja života :shock: .
:zivjeli2:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

grinjac
Postovi: 7
Pridružen/a: pet lis 03, 2014 5:03 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la grinjac » sub lis 04, 2014 10:50 am

Znam, znam, socijalna količina :)

Očekivao sam nekih 4,5 l, al obzirom da ukomljavanje+kuhanje traje 3h isparilo je malo više nego što sam mislio.

Naravno da sam ukomljavao. Jesam početnik, al nisam debil :)

Ukomljavanje: U predhodno prokuvanu vodu od 45°C sipaj mleveni slad iz kese, mešavinu Pilsen 2RP i Wheat blanc. Promešaj dobro i sadržaj lagano zagrevaj desetak minuta do 62°C. Kada se dosegnu 62°C ostavi da miruje na toj temperaturi 60 minuta. Nakon toga sadržaj se lagano zagreva uz povremeno mešanje do 70°C. Na temperaturi od 70°C ostavi se da miruje 20 minuta. Posle isteka vremena od 20 minuta lagano, uz povremeno mešanje, se zagreva do 78 stepeni. Na ovoj temperaturi treba da ostane 2 minuta.

Držao se recepta ko babilonci Hamurabijevog zakonika, hehe

Otvorio sam malo poklopac i pogledao. Blaga pjenica na vrhu, boja sladovine više nije onako tamna kao na početku već ide ka tipičnoj svijetloj boji pšeničnog. Miris, jebiga početnik sam i ne primjećujem nešto posebno.

Nova slavina dolazi za sljedeće kuhanje tak da ova ide u smeće kad završi fementacija.

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » sub lis 04, 2014 10:57 am

stari krenuo bi on da je htio a ako nije onda imaš problem, ja bi na tvom mjestu to probao saznati nekako drugačije jer to što vrenjača ne radi nije pouzdan znak da fermentacija nije krenula.. otvori i škicni..

napiši šta bi htio kuhati i pitaj i to što prije kuhaj, od ovog ne očekuj ništa i nemoj da te razočara jer tri litre taloga ja bacim nakon pretakanja a ti si skuhao tri litre ukupno...
in fermantation we trust

grinjac
Postovi: 7
Pridružen/a: pet lis 03, 2014 5:03 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la grinjac » sub lis 04, 2014 12:01 pm

Pričekat ću 7 dana da, u teoriji, kvasac odradi svoje pa ću vidjeti jel fermentiralo ili ne.

Ma sve je to škola, nije bed.

Bit će još puno serija.

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » sub lis 04, 2014 1:45 pm

otvoriš poklopac i poledaš i zatvoriš ništa te neće ugrist ni ubit nit će se šta drugo dogoditi..
in fermantation we trust

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sub lis 04, 2014 1:51 pm

6 grama startovanog kvasca na tri litre sladovine?!...mozda je tebi fermentacija zavrsila prije nego je krenula! :lol:
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

grinjac
Postovi: 7
Pridružen/a: pet lis 03, 2014 5:03 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la grinjac » sub lis 04, 2014 6:34 pm

Stavio sam 3 grama. Sve u pola :)

Evo fotke pa mi recite jel se čini sve ok, barem vizualno.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

adolezal
Postovi: 54
Pridružen/a: pet ožu 14, 2014 11:34 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la adolezal » sub lis 04, 2014 9:08 pm

Možda ti dobro nedihta poklopac, a ako dihta za te 3litre ovaj fermentator ti je kao hangar ... ima pjene meni izgleda kao da je OK...ta količina nema snage pokrenut vrenjacu...
VIVA REVOLUCION.....i ne zaboravite ohladit pivo

adolezal
Postovi: 54
Pridružen/a: pet ožu 14, 2014 11:34 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la adolezal » sub lis 04, 2014 9:09 pm

Možda ti dobro nedihta poklopac, a ako dihta za te 3litre ovaj fermentator ti je kao hangar ... ima pjene meni izgleda kao da je OK...ta količina nema snage pokrenut vrenjacu...
VIVA REVOLUCION.....i ne zaboravite ohladit pivo

adolezal
Postovi: 54
Pridružen/a: pet ožu 14, 2014 11:34 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la adolezal » sub lis 04, 2014 9:12 pm

Možda ti dobro nedihta poklopac, a ako dihta za te 3litre ovaj fermentator ti je kao hangar ... ima pjene meni izgleda kao da je OK...ta količina nema snage pokrenut vrenjacu...
VIVA REVOLUCION.....i ne zaboravite ohladit pivo

Odgovori