Miris i okus pive po karbon ljepilu i metalu

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » čet stu 13, 2014 8:24 pm

Nakon dugo vremena odrađen i drugi test. Ovaj put na "tapeti" je bio pokvaren hmelj i izosan.

Kod svih testova korištena je ista sladovina u sastavu:
NG - 85%
VIENNA - 7,5%
CARA 50 - 7,5%

MAGNUM - 60 min
STYRIAN GOLDING B - 30, 15, 10 min
IBU - 38

OG - 1,045
FG - 1,010
kvasac oprani US-05
voda pipovača

1. TEST
Piva bez eksperimenta - 10l, ohlađena sladovina na 20C i dodan kvasaca, temperatura fermentacije u podrumu 15C

2. TEST
Piva sa divljim kvascem - 3l fermentira u boci od vode 6l, bez čepa, ohlađena sladovina na 20C, nije dodan kvasac, temperatura fermentacije u podrumu 15C
1.-5. dan ništa se ne događa, miriše na sladovinu, ne šumi, nema mirisa fermentacije, nema kožice... ništa
6.-8. dan premještena fermentacija na temperaturu 20C, dio sladovine prelijan u otvorenu posudu i ostavljen da se zarazi. Nakon 24h prelijano natrag u bocu. Ništa se ne događa, nema fermentacije, nema kožice, miris po sladovini, mrvicu čudniji, kiselkasti al ne pretjerano. Nije mi se dalo više čekati, dodan oprani kvasac US-05.
Odfermentiralo za dva dana, pivo je ostalo mutno. U okusu je pivo ali kiselkasto, loše - nije flaširano.
Zaključak: pokvareno, nije uspjela fermentacija sa divljim kvascem, ali očito nije moguće preko noći pokvariti sladovinu tek tako. Možda u toplijim uvjetima?!

3. TEST
Piva sa dodatkom izosana
3l sladovine iz 1. testa , fermentira u 6l boci od vode, dodana otopina izosana koja je korištena za dezinfekciju u koncentraciji 1-2g na 5l bez ispiranja.
Na 3l sladovine dodano 0,50 dl otopine izosana, što iznosi 1,5% količine, fermentira na temperaturi od 15C

Zaključak: piva nema nikakvog mirisa niti okusa po izosanu niti se imalo razlikuje od pive iz 1. testa. Prema količini od 1,5% otopine izosana, na količini od 30l sladovine trebala bi iznositi 0,45 l i prema testu ne bi dale nikakve okuse niti mirise.
Ako zaključimo da na stijenkama fermentora ostane maksimalno 0,5 dl (ne vjerujem da ostane i toliko) otopine izosana na 30l sladovine, to nikako ne može utjecati na miris i okus pive

4. TEST
Piva sa pokvarenim hmeljem
Korištena je sladovina iz 1. testa, samo je kuhana sa pokvarenim hmeljem
Kvarenje hmelja je trajalo 2-3 tjedna. Smrzavanje, pa ostavljanje na sobnoj temperaturi, i tako nekoliko puta. Zatim dodavanje malo vode za vlagu hmelju i opet hlađenje, pa sobna temperatura... ništa. Hmelj i dalje fino miriši.
Zatim sam hmelj stavio u mikrovalnu i zagrijao ga. Fuuuuujjjjjj!!! Smrdi po smrdljivim čarapama. Da bi bio siguran još jedan tretman u mikrovalnoj i hmelj je definitivno pokvaren!

Sladovina kuhana sa pokvarenim hmeljem, ohlađena na 20C i dodan oprani kvasac US-05. Fermentira na 15C u staklenom demižonu od 5l, ukupno 3l sladovine

Zaključak: piva ima malo teži miris i drugačiji okus od regularne iz 1.testa, ali nema nikakvih okusa i miris po karbonu ili metalu. Da negdje pijem takvu pivu, teško bi prepoznao da je hmelj pokvaren, jer je piva pitka i nije strašna za popiti. Definitivno je lošija, možda vuće na smrdljive čarape u mirisu i okusu negdje u pozadini ali ne dominira.

Ukupni zaključak: uzrok mirisu i okusu karbon ljepila i metala nije otkriven... još!

U svakom slučaju šarže koje su kuhane iza, bile su potpuno ispravne, sve je kuhano istom opremom i fermentira u istim fermentorima i uvjetima kao i prije.

Nadam se da će ovaj test nekome biti od pomoći, ili još bolje da nikad neće trebati zaviriti u ovaj post !

Živjeli!

:zivjeli2:

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet stu 13, 2014 8:39 pm

Hvala na ulozenom trudu. Budi frend i donesi te uzorke na sljedece okupljanje u MBR. Vise degustatora daje objektivnije misljenje.
Necu biti zlocest imenujuci kolegu, donio je pokvareno pivo na druzenje i cudio se sto mu bas svi govore lose stvari o pivu. On je vjerovao da pivo kakvo je njegovo i treba biti! Nista mu nije smetalo, ni kiselina, ni klorofenoli, ni diacetil...
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » čet stu 13, 2014 8:51 pm

Apsolutno, sva mišljenja su dobrodošla.

Inače kušanje je napravljeno na slijepo (označeni uzorci bez znanja koju pivu pijemo), sa kolegom pedrom.

Ali dapače, više mišljenja uvijek dobro dođe!

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet stu 13, 2014 10:09 pm

jonathan livingston je napisao/la:Apsolutno, sva mišljenja su dobrodošla.

Inače kušanje je napravljeno na slijepo (označeni uzorci bez znanja koju pivu pijemo), sa kolegom pedrom.

Ali dapače, više mišljenja uvijek dobro dođe!
Kaj je pedro došel nakon mene na degustaciju :lol:

Jedina nuspojava je ovo sitno preimenovanje kolege degustatora. Kak veli livingston, na slijepo smo testirali 3 uzorka i oba smo odabrali pivu sa pokvarenim hmeljem kao najmanje dobru od 3 pive. Meni je malo u mirisu bacalo na neku čudnu aromu sira ali piva nije bila odvratna već odmah kad ju pomirišiš nego samo manje dobra od ostale dvije. U pivi sa izosanom se izosan nije osjetio nimalo.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pet stu 14, 2014 8:56 am

Super za testove! Smo me izosan piknuo u oko:-)

Nažalost trebalo mi je vise od 5 tura eliminacije i optimizacije procesa da skuzim da je problem u izosanu.

Istina u fermentoru kolicine s kojom si testirao ne utjecu. To sigurno, jer sam na svakom flashiranju probao i bilo je sve ok.

Međutim nakon sto sam oprao flase detaljno sa čarlijem, bušilicom i četkom, natopio izosanom (isti omjer kao i ti) i čepove držao u istoj otopini i začepio s čepom direktno iz otpopine, dakle i boca i čep bez ispiranja, još mokri.
Svako pivo imalo je grozan okus, bez obzira na vrijeme u boci.

Čim sam to eliminirao iz procesa (bilo bez izosana skroz, dakle bez sterilizacije, bilo sa star sanom) sve je svaki puta bilo ok.

Možda nekome pomogne, meni je uništilo 5 tura barem.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pet stu 14, 2014 9:24 am

johnny2211 je napisao/la: Međutim nakon sto sam oprao flase detaljno sa čarlijem, bušilicom i četkom, natopio izosanom (isti omjer kao i ti) i čepove držao u istoj otopini i začepio s čepom direktno iz otpopine, dakle i boca i čep bez ispiranja, još mokri.
Svako pivo imalo je grozan okus, bez obzira na vrijeme u boci.
Moje iskustvo je drugačije. Uvijek čepove vadim iz otopine napraljene prema uputama na pakiranju, malo ih otresem i začepim a boce dezinficirane izosanom ponekad osušim a ponekad ima koja kapljica i nikad nikakvih problema u 3 i pol godine i 40 šarži. Isto iskustvo imaju i još trojica kolega koji na identičan način tretiraju izosanom kao i ja, odradili su na taj način otprilike 15-20 šarži svaki, i nikad ništa nije bilo vezano za izosan.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pet stu 14, 2014 9:57 am

Pod pretpostavkom da koristimo isti izosan, i znamo zbrajati i oduzimati, pojma nemam:-)

Samo mi je drago da sam na preso na star san.

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pet stu 14, 2014 10:27 am

Zaključak: pokvareno, nije uspjela fermentacija sa divljim kvascem, ali očito nije moguće preko noći pokvariti sladovinu tek tako. Možda u toplijim uvjetima?!
Ispravak netoćnog navoda, piva se da pokvariti preko noći. Jedino treba vremena da to dođe do izražaja.
Divlji kvasci OK, ali ste ih trebali hvatati na zraku, u podrumu možeš samo uhvatiti bakterije :)

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » pet stu 14, 2014 2:34 pm

Mislim da kod hvatanja divljih kvasaca imaš sreće ko i na ruletu. Jednom uhvatiš kvasce, a sljedećih 99 puta bakterije ili tko zna što.
Al manje bitno...

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » pet stu 14, 2014 3:06 pm

jonathan livingston je napisao/la:Mislim da kod hvatanja divljih kvasaca imaš sreće ko i na ruletu.
Imaš po netu dosta opisa "lova" na divljake. Načelno se koristi petrijeva zdjelica sa agar/sladovina podlogom. Pa kada se razviju kolonije onda već golim okom po boji i strukturi kolonije razlikuješ pljesan i ostale neželjene stvari od divljih kvasaca. Onda izoliraš samo jednu koloniju pa step-aš do željene količine pa tek onda u sladovinu.


.

Odgovori