Vodenasti okus pive

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

T0M
Postovi: 208
Pridružen/a: ned ožu 10, 2013 11:41 am
Lokacija: Lug Poznanovecki

Vodenasti okus pive

Post Postao/la T0M » sub tra 19, 2014 7:35 pm

Zamolio bih za pomoc. Posto sam jos dosta neiskusan (tek 5 kuhanja), piva mi ima vodenasti okus.

Zadnje kuhanje je bilo:
5kg NG slad
0,7kg castel crystal
Aurora 25g 60 min
Styrian golding 25g 15 min

Ukomljavanje 60 min na 67C, te nakon toga 10 min na 75C

OG = 1.051
FG = 1.012

U cemu je problem?
Zadnja izmjena: T0M, dana/u ned tra 20, 2014 7:56 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub tra 19, 2014 10:14 pm

kolko si flaširal -podaci o količini vode , kolki je bil OG (na kraju kuhanja ) i FG na kraju fermentacije . ??

ak si primjetil da je vodenasta , znači da prethodne nisu bile. razmisli i o postupku . kolko je stara , od flaširanja . guglaj o oksidaciji !!

don , dobra ideja !! tom , ostavi par komada u Mbr. kad naiđu suci -znalci dobit ćeš info. a i naš Ludo , nakon stotina probanih više nije amater

:hmelj:
Zadnja izmjena: mali badem, dana/u sub tra 19, 2014 10:40 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Re: Vodenasti okus pive

Post Postao/la Don Genovese » sub tra 19, 2014 10:21 pm

T0M je napisao/la:...U cemu je problem?
Ne vidim ga, osim u kušaču možda?
Trebao bi netko iskusniji to probati, i sve će se vrlo brzo otkriti.
Dogovori s nekim (npr. susret u MBR-u :) ), ili donesi na druženje, pa će se otkriti. Možda si još pod utjecajem žkp kuruze pa ti domaće nije još leglo. Ili ti fali CO2, možda, to nisi opisao, kako ti piva s tim stoji, a nekako sam uvjeren da bi moglo biti baš to?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

T0M
Postovi: 208
Pridružen/a: ned ožu 10, 2013 11:41 am
Lokacija: Lug Poznanovecki

Post Postao/la T0M » ned tra 20, 2014 8:04 pm

Na pocetku sam radio pola od extrkata, pola od slada. Te nisu ispadale vodenaste. Zadnje dvije ture sam radio full grain, i obje su ispale vodenaste.

Pred proslo kuhanje je odstajalo mjesec dana, bilo je dobro karbonizirano, pjena postojana.
Sad, zadnje kuhanje sam probao samo prije flasiranja, pa me zabrinuo opet taj vodenkasti okus, fali mu punoce, a i malo hmelja za aromu. Morat cu koristit cascade ubuduce za aromu i to pred sam kraj kuhanja(mozda i na flame out-u)

T0M
Postovi: 208
Pridružen/a: ned ožu 10, 2013 11:41 am
Lokacija: Lug Poznanovecki

Post Postao/la T0M » pon tra 28, 2014 3:55 pm

Evo nakon sto je ova zadnja tura malo odstajala, dobila je na punoci okusa.
Cini mi se da je okus sad OK, jos sljedeci put malo vise zahmeljit i bit ce super.

Ako budem blizu MBR-a, donesem iskusnjarama na probu :-)

Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » pon tra 28, 2014 7:39 pm

Vodenasti okus piva?

Ako nekog zanima što je to, neka ode u najbližu trgovinu i kupi ožujsko super dry.

Upravo ga pijem i majko mila, izgleda da se netko sjetio da ono kad peru kotlove je šteta baciti kad se može prodati i to po 6 kuna. Koja smijurija.

Mogli su onda napraviti nešto zahmeljenije i jače. Svejedno se ovo neće prodavati, em je skupo em je pola žuja pola voda.

T0M
Postovi: 208
Pridružen/a: ned ožu 10, 2013 11:41 am
Lokacija: Lug Poznanovecki

Post Postao/la T0M » pon tra 28, 2014 9:02 pm

To je tzv gemist, pola zuja pola voda :D

Avatar
franski
Postovi: 66
Pridružen/a: pon lip 04, 2012 12:35 pm
Lokacija: Zagreb, Grad Zagreb

Post Postao/la franski » pon tra 28, 2014 9:47 pm

T0M je napisao/la:To je tzv gemist, pola zuja pola voda :D
nemoj gemist vrijedjat :D

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon tra 28, 2014 10:01 pm

franski je napisao/la: nemoj gemist vrijedjat :D
To se inače zove "sirotinjski šampanjac" i nema ništa plemenito u kvarenju vina vodom. Pa bila ona i mineralna.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Asterion
Postovi: 60
Pridružen/a: pet srp 16, 2010 5:25 pm

Post Postao/la Asterion » uto tra 29, 2014 9:45 am

evo, u billi su ovaj vikend davali gratis zuje dry od pola litre (ja sam je vec prije probao) i dali su mi da ispunim anketu. Dobili su pravi feedback, a hostesa me cudno gledala dok sam pisao da nikada ne bi kupio pivu jer nema okusa i da je vodenkasta...

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » uto tra 29, 2014 10:13 am

T0M je napisao/la:Na pocetku sam radio pola od extrkata, pola od slada. Te nisu ispadale vodenaste. Zadnje dvije ture sam radio full grain, i obje su ispale vodenaste.

Pred proslo kuhanje je odstajalo mjesec dana, bilo je dobro karbonizirano, pjena postojana.
Sad, zadnje kuhanje sam probao samo prije flasiranja, pa me zabrinuo opet taj vodenkasti okus, fali mu punoce, a i malo hmelja za aromu. Morat cu koristit cascade ubuduce za aromu i to pred sam kraj kuhanja(mozda i na flame out-u)
Ako si radio s Backom i navikao na taj okus, moguce da ti all grain djeluje vodeno jer Back ostavlja gomilu neprevrelih secera i daje jako puno i slatko pivo. Ako zelis tako jako slatka piva moras se malo poigrati s all grain zrnjem, puno kristala npr, ukomljavati jako visoko, 68-70 itd... Eto.. Mozda je s pivom sve ok no jednostavno nisi navikao..

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » uto tra 29, 2014 10:25 am

Ljudi, ajde malo stanite na loptu. Ne bi ništa ni pričao, ali sad već preterujemo. Do prije par godina svima nama je žuja bila dobra i nismo se žalili, a sad kad kuhamo svoje dajemo si za pravo da ih stalno blatimo. Jebe nam se za žuju, pan, karlovačko i ostala piva, dok god ima ljudi koje ih piju i vole neka se proizvode i dalje.
Na kraju krajeva, pa i sam ću popiti "to" pivo ako sam negdje u društvu, bircu. Nemaju svi privilegiju piti domaća piva, a i piva od 15tak kuna sa polica kauflanda.

Avatar
ja_jesam
Postovi: 388
Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la ja_jesam » uto tra 29, 2014 10:55 am

hmmm a tvoja izjava da nam je prije par godina žuja bila dobra nije pretjerivanje? :P :P
i naravski da si dajemo za pravo ih blatit kad je smeće. a da ne kažem da im je kvaliteta negdje na zadnjem mjestu od prioriteta. ja sam to blatio i dok nisam radio svoje.
i u bircu ne pijem žkp, u najgoru ruku uzmem tomislava. otkad kuham piva počeo sam i vina pit jer vani mi je teško popit smeće za koje znam da je smeće, a kak vina ne kužim moš mi ga i podvalit. ko kak su mi nekad mogli podvalit i pivo.
Zadnja izmjena: ja_jesam, dana/u uto tra 29, 2014 11:49 am, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
hrvoje461
Postovi: 342
Pridružen/a: sub stu 27, 2010 4:04 pm
Lokacija: Konjsko (Karlobag)

Post Postao/la hrvoje461 » uto tra 29, 2014 11:03 am

od kad kuham svoju pivu ja sam poceo piti coca colu koju nisam pio od srednje skole a to je bilo prije vise desetljeca.
Give a man a beer, and he wastes an hour, but teach a man how to brew, and he wastes a lifetime. - Unknown

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » uto tra 29, 2014 11:37 am

Jebiga Pope,da mi je bila dobra žuja i nije baš,da sam ju pio jesam,kao i staropramen i karlovačko i pan i sva ta sranja.Ono kaj sam uvijek znao je da mi jednostavno ne sjeda dobro ni jedna baš i kad bi stari donio neku bolju pivu izvana(vozio bus po Europi 15 godina)znal bi da pijem sranje.Tri godine radim i pijem svoju i popio sam nakon skoro tih 3 godine prvi put žuju kod mehaničara.Ponudio čovjek pa nisam htio ispast pizda.Vjeroval ili ne nije nikakvo preseravanje ali ja sam to jedva pio da bi na kraju ostavil deci i pol pive u čaši.Naviknut sam na svoje pive,nepce i grlo se očito stopilo s okusima dobre domaće pive i par puta godišnje se počastim tu i tam sa nekom pivom koji je primjerak nekog stila koji kuham i to je to.Ne idem baš u birtije a kad idem onda pijem ili Tomislav mada su i njega usrali ili Vukovarsko ak nema nekaj zanimljivijeg.Ak nema niš od toga pijem kavu i rakiju.

Imam pravo reći da je to sranje kad je sranje al se slažem da hrpa ljudi to pije i to će se proizvodit i dalje i nek se proizvodi jer to kaj nas 1000 s foruma pije domaće njih to nije briga nit im to puno profita odnosi.Nažalost prosjećne pivopije u hrvata je teško preodgojit na okusnu pivu punu tijela i arome hmelja i slada i za tu ne izbirljivu većinu je ŽKP zakon i gotovo.

Odgovori