pjena nakon šečera

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

pjena nakon šečera

Post Postao/la mali badem » sri svi 15, 2013 11:50 pm

German ale od prošlog ljeta,dobro prihranjen u toku kuhanja pokazao je da neće iznevjeriti . I nije .U 8 dana sa 1.053 progutal je sve do 1.007. !

sve je izgledalo ok , pripreme za flaširanje završene. temp na fermentaciji je bila 16 na početku do 19 . navečer na dan flaširanja 21c . uvjek pripremim pokoju flašu od mineralne kao kontrolnu .začudila me mutna piva u prve dvije flaše. poditgnuo sam letvicu sa crijevom . opet isto .
bilo mi je sumnjivo previše mjehurića u crijevu za istakanje !!!!

u tri flaše stavio sam šečer žličicom i pjena krenula :?: :?:
nije me bilo 15ak minuta , nije sad bitno tko i kako ,al 14-15 l pive istočilo se na pod.
nije joj bilo suđeno da se oda u svoj punoči primjereno zahmeljene .....

pitam : zašto je to pjenjenje nastalo ?? u kojoj fazi je greška -zajeb ??

kvasac je loš flokulant, u valikim krpama se dizao s dna .
odkud toliki CO2 ?
fermentacija nije završila ?

očito , trebalo je napraviti hlađenje ( cold crash )od 2-3 dana , al trebalo mi je mjesto za sljedeću kontroliranu fermentaciju

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet svi 16, 2013 12:43 am

Samo osam dana, toliko šećera? Hm, kratkoća, razmišljam. Pre-mlad kvasac (nemoguće). Dok tako mjeriš FG, i nadam se da imaš staklenu menzuru, u njoj možeš vidjeti CO2 kako divlja kraj areometra, ako glavna fermentacija nije skroz gotova. Ili ti se "aro" malo razumjerio, pa ti se zlagal s tih 1,007. Vrag bi ga znal :cry: . Ma, tebe je preplavila nova mladost, malo si se požurio, a kvasac te još ne prati, i desio se umpfal. Slijedeći put bagerom na loptu, i sve će biti OK :D .
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet svi 16, 2013 11:15 pm

aro se nije poremetio . upravo na vodi mjerio : minus jedna crtica.voda je toplija 3c od baždarne (15c) X0,2 =0,6 . to je malo odstupanje .

nemam staklenu menzuru nego onu ružnu sivu plastičnu jer nijedna menzura nije dovoljno visoka za moštomjer ( 375 mm )

2 dana nije bilo nikakve aktivnosti- otplinjavanja i nakon mjerenja bilo mi je logično da je kvasac završio priču .

daljnjim odležavanjem u ferm nebi dobio ništa ako je bilo kakava infekcija u pitanju

vračeno je onih 4,5 l (zašečerenih ) i sad je 6-7 l ponovo na kvascu , ali nikakvih znakova fermentacije od jučer .

može li biti do kvasca ?
poznato mi je što pepermint napravi cocicoli , al zašto ovdje ?

nemam baš ni ideju što guglati :?

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » pet svi 17, 2013 8:58 am

jesi li stavija secer nakon punjenja boca?
moguce da je onda doslo do reakcije kao kod cole.
meni bi uvjek ostalo malo vode od pranja boca pa bi se secer malo otopija prije nego ulijem pivo, tako da mi se nije nikad to desilo...
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet svi 17, 2013 11:31 am

uvjek sam stavljao šečer na pivu ,jer se tako malo bolje izmješa na putu do dna. dok sam radio na taj način.

voda u boci ti netreba .rastopi šećer u prokuhanoj vodi pa ga doziraj špricom Ž

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » pet svi 17, 2013 2:14 pm

ma to i radim sad, nego bi mi prije ostala mala kolicina vode, jer bi flasira odma posli sterilizacije boca tako da se nije skroz stiglo osusit...
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto srp 30, 2013 3:27 pm

nakon što mi se je ponovio problem s mjehurićima kod pretakanja, zaključujem da se radi o temperaturi flaširanja .

u oba slučaja razlika temp fermentora i prostora di flaširam je bila 15-20 c .

prenašanje fermentora 20ak m i viša temperatura , potaknuli su oslobađanje CO2 koji je bio vidljiv u crijevu . u takvom slučaju ,kad se šećer dodaje u flašu nakon natočene pive , dolazi do kipljenja-preljevanja manje količine pive iz flaše
taj CO2 koji otplinjava sam po sebi nije problem ( nadoknadit će se ), ali kad 3-4 dana prije kraja fermetacije suho hmeljiš,onda otplinjavanje diže mrvice hmelja !
pomoglo bi nekakvo grubo filtriranje , ali mislim da bi veči problem mogla biti aeracija i oksidacija.

PIR prijedlozi ,iskustva , rješenja

:!: :pivo3:

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri srp 31, 2013 2:28 pm

Pa prije pretakanja u boce podigneš temperaturu pive na okolnu. Ionako će ti morat' biti takva za karbonizaciju.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri srp 31, 2013 2:57 pm

imaš pravo .često puta se radi o žurbi !

a što se događa s pivom na 30-35c a još nije začepljena ?

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » sri srp 31, 2013 6:03 pm

stavi prvo secer i ne moras dizat temperaturu.
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri srp 31, 2013 9:58 pm

radilo se o 5 flaša za koje mi se nije dalo prokuhavati i pretakati , pa je šečer išel kroz ljevak.

ah , :idea: ,probam sljedeći put . tnx

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sri srp 31, 2013 10:04 pm

Nakon cold crasha na 0C sipam odmah pivo u boce u koje sam prethodno dodao secer. Niti ne okrenem bocu. Samo ostavim na toplome. Sve se fino gazira.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned lip 22, 2014 11:32 pm

svarrogh ovo podrazumijeva da su flaše čiste i spremne . pretakanje bi trebalo biti u najkraćem mogućem vremenu jer je ferm na 0-5 c a mjesto pretakanja na 25- 30 c.
don , ne sviđa mi se temperiranje fermentora u beztlačnim uvjetima .
bolje je da tu temp stigne začepljena nego raširenih ...... ušiju.

mjehurići koji su me zbunili su zapravo otplinjavanje CO2 iz hladne tekućine u kontaktu sa toplijom okolinom -- temp okoline i temp crijeva za pretakanje i faktor vrijeme

ps, tražim rješenje za Tom-a oko mash out-a i nađem hrpu nedorečenih tema .....
još su mi u sječanju moje dvije mutne pive od prošlog ljeta ( kao ove Tom-ove) kad je i Ikka svesrdno pomagala da nađemo uzrok.
ovoliko mutna je problem i neće se izbistriti u razumnom vremenu (@ isvara). okusom je dobra dok žmiriš , suhim hmeljenjem se može drastično popraviti miris i okus ali... to nije to .
jel kvaka na ukomljavanju , proteinima
, mash out-u, cjeđenju, temperaturama ili .... nisam siguran .
poneki svojom tehnikom kuhanja nisu naišli na problem ili nisu pisali o tome !!
caka može biti da takvi neznaju o ćemu pričamo , a mi neznamo rješenje .

:hmelj: krhko je znanje :D

Odgovori