suho hmeljenje

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

suho hmeljenje

Post Postao/la kiternas » čet ožu 28, 2013 3:35 pm

Imam pitanje u vezi suhog hmeljenja. Nakon što je pivo (SNPA po Svarogu) u primaru provelo 14 dana (FG 1010), pretočio sam ga u sekundar s dodatkom 1.g/l Cascade. Sada je deveti dan suhog hmeljenja i hmelj je potonuo. Brine me to što izlaze mjehurići kao da je treći dan fermentacije. Jel to zbog hmelja ili nečeg drugog? Do sad sam uvijek koristio dm vrećicu a sada sam hmeljio bez "ambalaže". Jel možda to uzrok ili da se počnem brinuti? Ne smrdi, samo fermentira.... kak kad sam prije 9 dana izmjerio 1010????
Ko zna njemu dva... odnosno dvije

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » čet ožu 28, 2013 3:45 pm

Ako si suho hmeljio sa peletima to ti je normalno.Nije to fermentacija.
Volim ih zahmeljene.

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » čet ožu 28, 2013 3:52 pm

OLD je napisao/la:Ako si suho hmeljio sa peletima to ti je normalno.Nije to fermentacija.
I bolje mu je. Što misliš kad da flaširam?

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » čet ožu 28, 2013 3:58 pm

Zavisno na kojoj temperaturi držiš sekundar. Ako je na nižoj temperaturi možešdržati duže. Ako je na sobnoj dovoljno je i 10-tak dana za prvi put da vidiš kako ti se to sviđa.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet ožu 29, 2013 2:21 pm

Obična biološko-kemijska reakcija. Flaširaj/bočiraj nakon 2 tjedna suhog hmeljenja.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

DjordjeMarija
Postovi: 17
Pridružen/a: čet pro 20, 2012 7:12 pm
Lokacija: Srbija

Post Postao/la DjordjeMarija » čet lip 06, 2013 1:03 am

Drugovi pivari, uspaničen sam ovih dana jer mi je poslednjiih par piva dobilo neobičan ukus, i ja sam siguran da je on povezan sa hmeljom, konkretno moje pitanje je DA LI JE GREŠKA HMELJ DRŽATI U FRIŽIDERU NA 3-5 STEPENI ILI I SKLJUČIVO U ZAMRZIVAČU, DA LI SE ON U FRIZU UKVARIO ILI ŠTA VEĆ.... Prvo sam mislio da je u pitanju suvo hmeljanje ali posle mi se javljalo to i kod piva gde nisam ubacivao hmelj u toku fermentacije... Hvala unapred i pozz

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » pet lip 07, 2013 2:18 am

Starost hmelja? Kako je pakiran u frižideru?

Avatar
ŠegrtMarko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub lis 10, 2009 12:40 pm
Lokacija: Zagreb/Daruvar

Post Postao/la ŠegrtMarko » pet lip 07, 2013 7:26 am

DjordjeMarija je napisao/la: jer mi je poslednjiih par piva dobilo neobičan ukus, i ja sam siguran da je on povezan sa hmeljom
Možeš li malo bolje opisati taj neobičan okus, ovako je teško išta reći. Da li taj neobičan okus podsjeća na parfem, sapun, smrdljive noge...? Pošto ti se dešava u par posljednjih turi može biti da imaš problema sa nečim drugim. Ako si baš uvjeren da je u hmelju problem skuhaj turu sa nekim drugim pa ćeš vidjeti.

DjordjeMarija
Postovi: 17
Pridružen/a: čet pro 20, 2012 7:12 pm
Lokacija: Srbija

Post Postao/la DjordjeMarija » sub lip 08, 2013 6:46 pm

Hmelj mi je bio nevakumiran kako ga inače salje Puf iz Zagreba još u paketima po 1 kg što znači dolazio je u dodir sa zrakom, ali mislim da to može samo da doprinese da izgubi svežinu i miris a ne da se ukvari... Ipak je neko dobro rekao, nije u tome problem, loša mi je voda pa je došlo do infekcije jer sam tom lošom vodom ispirao fermentor posle starsan-a i tako je u fermentaciji došlo do infekcije koja daje ukus pivu kao da je preterano zahmeljeno, zaudara od hmelja, nije toliko strašno može se piti pogotovo kad se dobro ohladi... Hvala u svakom slučaju...

DjordjeMarija
Postovi: 17
Pridružen/a: čet pro 20, 2012 7:12 pm
Lokacija: Srbija

Post Postao/la DjordjeMarija » sub lip 08, 2013 7:24 pm

I da, zaboravih da kažem, ukus je više kao parfem, nekako čudno, dešavalo mi se i pre da se inficira al je to bilo klasično kiselo pivo... Ovo sad kao na neko cveće se oseća. Jel imao neko nekad takvih iskustava?

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » sub lip 08, 2013 7:31 pm

koji je to hmelj? ima ih sa cvjetnom aromom. kakav ti je recept? mozda da smanjis kasnija hmeljenja?
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
ŠegrtMarko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub lis 10, 2009 12:40 pm
Lokacija: Zagreb/Daruvar

Post Postao/la ŠegrtMarko » sub lip 08, 2013 8:52 pm

DjordjeMarija je napisao/la:I da, zaboravih da kažem, ukus je više kao parfem, nekako čudno, dešavalo mi se i pre da se inficira al je to bilo klasično kiselo pivo... Ovo sad kao na neko cveće se oseća. Jel imao neko nekad takvih iskustava?
Ako je cascade ili nešto slično to bi moglo biti zbog njega. Jedno moje pivo sa puno cascadea podsjeća na bazgu :)
DjordjeMarija je napisao/la: i tako je u fermentaciji došlo do infekcije koja daje ukus pivu kao da je preterano zahmeljeno
pretjeranu zahmeljenost izaziva pretjerivanje u količinama hmelja a ne infekcija tako da se ne moraš brinuti, pogotovo ako pivo nije kiselo.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sub lip 08, 2013 10:41 pm

DjordjeMarija je napisao/la:I da, zaboravih da kažem, ukus je više kao parfem, nekako čudno, dešavalo mi se i pre da se inficira al je to bilo klasično kiselo pivo... Ovo sad kao na neko cveće se oseća. Jel imao neko nekad takvih iskustava?
Možda je to ovaj primjer:
http://www.flavoractiv.com/wpcms/wp-con ... raniol.pdf
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Odgovori