Normalno ili pak ne?

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » ned ožu 24, 2013 8:10 pm

Nadam se da neces spomeniti krausening. Ako je belgijancima dobar secer, dobar je i nama :)

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » ned ožu 24, 2013 8:11 pm

Brauer und Mälzer je napisao/la:brate ja vidim da sam ja ovdje zaluto

ili sam ja pogresno naucen i obucen,, ili ste vi zalutali u pivarstvo!

http://hobbybrauer.de/modules.php?name= ... &tid=10686

a ako nerazumijete njemacki ovdje si prevetete
http://translate.google.hr/


evo tu jedan link o cemu ja pricam,, kako je neki doma kuho svoje pive

kad ja imadnem slike itd, budem vam postavio nemam pojma od kud vama ta neka sumlja ili vec sta vam je,,
isto tako kuhamo i svi mi ovdje na forumu, samo razlicitim sistemima.

Avatar
Brauer und Mälzer
Postovi: 59
Pridružen/a: sub ožu 23, 2013 12:35 pm

Post Postao/la Brauer und Mälzer » ned ožu 24, 2013 8:11 pm

ali opet mi nije jasno zasto jednostvno neprekinete vrenje na 10 dana onda napunite i u boce ili burad i ostatak vrnja se nastvi pod pritiskom
i imas prirodno co2 bez neke kemije?

jeli taj kvasac suhi nesposobam pod pritiskom ili o cemu je rijec,,

mislim sad ako nisam dosadan sa pitanjima

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » ned ožu 24, 2013 8:13 pm

Brauer und Mälzer je napisao/la:ali opet mi nije jasno zasto jednostvno neprekinete vrenje na 10 dana onda napunite i u boce ili burad i ostatak vrnja se nastvi pod pritiskom
i imas prirodno co2 bez neke kemije?

jeli taj kvasac suhi nesposobam pod pritiskom ili o cemu je rijec,,

mislim sad ako nisam dosadan sa pitanjima
hvala bogu da nije, ali pivo se puno vise izbistri

Avatar
Brauer und Mälzer
Postovi: 59
Pridružen/a: sub ožu 23, 2013 12:35 pm

Post Postao/la Brauer und Mälzer » ned ožu 24, 2013 8:14 pm

Svarrogh je napisao/la:Nadam se da neces spomeniti krausening. Ako je belgijancima dobar secer, dobar je i nama :)
belgijanci samo dobre praline prave i to je to :D

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » ned ožu 24, 2013 8:17 pm

Evo objasnicu ti ja. Svaki put kad radimo neko pivo, radimo sa drugim profilom ukomljavanja, drugim kvascem, temperaturom fermentacije itd... pretpostavljam da si ti radio samo jedno te isto pivo sa svim istima parametrima bas kao svabo tra la la. I normalno da znas kada ce ti pivo zavrsiti, na koliko platoa i onda ga mozes staviti pod tlak. A sta ako imas situaciju da ti jedan kvasac pojede 80% secera dok neki engleski kvasac pojede recimo 65% secera? Onda ces imati bombe u bocama. Zato mi fino ostavimo do kraja da kvasac pojede sve sto ima. Pocetnicima se preporuca ostaviti 20 dana jer oni ne prozrace dovoljno sladovinu, ne paze na kolicinu kvasca i tih 20 dana je sigurna granica gdje je kvasac pojeo sve. Tada u mladom pivu ima neznato CO2. Zato mi u svaku bocu dodamo malo secera da se kvasac ponovo aktivira, pojede taj secer i napravi CO2 u boci. Belgijanci to jos zovu tercialna fermentacija. Kolicina secera je neznatna i pivu se ne mjenja okus. I jedno pitanje za tebe. Jesi li kad pio ili kuhao bilo koje ale pivo? I znas li za neki drugi hmelj a da nije iz Hallertua regije? Danas je pivarstvo mnogo vise od pukog lagera... eto ga. Nadam se da je jasnije?

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » ned ožu 24, 2013 8:19 pm

Brauer und Mälzer je napisao/la:
Svarrogh je napisao/la:Nadam se da neces spomeniti krausening. Ako je belgijancima dobar secer, dobar je i nama :)
belgijanci samo dobre praline prave i to je to :D
http://www.ratebeer.com/beer/top-50/

Pogledaj koje pivo drzi 1. mjesto !! Nema niti jednog lagera medju prvih 50.

Avatar
Brauer und Mälzer
Postovi: 59
Pridružen/a: sub ožu 23, 2013 12:35 pm

Post Postao/la Brauer und Mälzer » ned ožu 24, 2013 8:23 pm

ervin je napisao/la:
Brauer und Mälzer je napisao/la:ali opet mi nije jasno zasto jednostvno neprekinete vrenje na 10 dana onda napunite i u boce ili burad i ostatak vrnja se nastvi pod pritiskom
i imas prirodno co2 bez neke kemije?

jeli taj kvasac suhi nesposobam pod pritiskom ili o cemu je rijec,,

mislim sad ako nisam dosadan sa pitanjima
hvala bogu da nije, ali pivo se puno vise izbistri
da moze biti ali nemora znaciti jer talog se spusta na dno,,
i sad ako je u buretu iznad na 10cm napravis pipu talog ostaje cisto pivo izlazi!

jer ti je ista stvas i jedno i drugo onda koliko sam svatio taj kvasac radio ko i ovaj tekuci na kojega sam naviko,,

a bistrenje pive naj vise ovisi o kvascu koji je preradio naj veci dio secera
i da se skida kapa sa piva dok je vrnje dok se na vrhu skuplja ona spuzvasta pjena koja prelazu u braun zuckastu boju mislim bas mi neide sa ovim izrazima na hrvackom ,, ali ( Hochkräusen)

satvi cu neku sliku koju sam naso pa me zanima jeli to i kod vas sa tim kvascima izgleda ovako kod vrenja
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » ned ožu 24, 2013 8:28 pm

Ne moras skidati krausen! Nema nikakve razlike u okusu. Kada napravis cold crash tj spustis pivo na nisku temperaturu sve padne na dno ukljucujuci kvasac, fenole, hmeljne smole i sve druge necistoce. Mi imamo pipu par cm iznad dna i pretacemo bistro pivo. I nemamo novaca za konusne inox fermentore :)

milcha
Postovi: 142
Pridružen/a: uto stu 10, 2009 6:36 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la milcha » ned ožu 24, 2013 8:29 pm

Svarroh sjedi 5.Ja bi još nadodao da količina šečera koja se dodaje nakon što smo utvrdili da je u potpunosti završilo vrenje ovisi i o stilu piva koje se radilo te tako i o količini željenog co2 koji želimo imati u boci po stilu piva i standardu za isto

Avatar
Brauer und Mälzer
Postovi: 59
Pridružen/a: sub ožu 23, 2013 12:35 pm

Post Postao/la Brauer und Mälzer » ned ožu 24, 2013 8:33 pm

Svarrogh je napisao/la:Evo objasnicu ti ja. Svaki put kad radimo neko pivo, radimo sa drugim profilom ukomljavanja, drugim kvascem, temperaturom fermentacije itd... pretpostavljam da si ti radio samo jedno te isto pivo sa svim istima parametrima bas kao svabo tra la la. I normalno da znas kada ce ti pivo zavrsiti, na koliko platoa i onda ga mozes staviti pod tlak. A sta ako imas situaciju da ti jedan kvasac pojede 80% secera dok neki engleski kvasac pojede recimo 65% secera? Onda ces imati bombe u bocama. Zato mi fino ostavimo do kraja da kvasac pojede sve sto ima. Pocetnicima se preporuca ostaviti 20 dana jer oni ne prozrace dovoljno sladovinu, ne paze na kolicinu kvasca i tih 20 dana je sigurna granica gdje je kvasac pojeo sve. Tada u mladom pivu ima neznato CO2. Zato mi u svaku bocu dodamo malo secera da se kvasac ponovo aktivira, pojede taj secer i napravi CO2 u boci. Belgijanci to jos zovu tercialna fermentacija. Kolicina secera je neznatna i pivu se ne mjenja okus. I jedno pitanje za tebe. Jesi li kad pio ili kuhao bilo koje ale pivo? I znas li za neki drugi hmelj a da nije iz Hallertua regije? Danas je pivarstvo mnogo vise od pukog lagera... eto ga. Nadam se da je jasnije?
ma jasan si ko dobar dan
ja sam napravio cca:1620000 litara u svom zivotu piva

pa kuzim ja stvr u kvascima zato sam i pitao o cemu se tu radi kod ovih kvasaca kako oni prerađuju jecmeni secer

ali na rad kvasca utjece kisik kod mene je bilo dodas kvasac i nisat sta onda ,, onda se je kao prvo prelilo da dobije zraka da se aktivira i sutra dan proradi
tako da ima tu puno mogucnosti sa kvascem

mislim na kraju krajeva mozes ga staviti na balkon i vec neki kvasac ce sjesti i prerađivati jecmeni secer u u co2 i alkohol, to je nekotrolirano vrnje ko sta je bilo dok nisu skuzili sta radi vrenje,,

milcha
Postovi: 142
Pridružen/a: uto stu 10, 2009 6:36 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la milcha » ned ožu 24, 2013 8:34 pm


Avatar
Brauer und Mälzer
Postovi: 59
Pridružen/a: sub ožu 23, 2013 12:35 pm

Post Postao/la Brauer und Mälzer » ned ožu 24, 2013 8:37 pm

Svarrogh je napisao/la:Ne moras skidati krausen! Nema nikakve razlike u okusu. Kada napravis cold crash tj spustis pivo na nisku temperaturu sve padne na dno ukljucujuci kvasac, fenole, hmeljne smole i sve druge necistoce. Mi imamo pipu par cm iznad dna i pretacemo bistro pivo. I nemamo novaca za konusne inox fermentore :)
ovo si totalno u krvivu sta se tice ne skidanja njih!!!!
to definitivno

mozes me poslusat nemoras,, u pivovarama TO JE OBAVEZNO jer tu se pojavljivaju razno razne bolesti,,,ako one padnu dole
to ti je 10000%

jedino kod toplog vrenje koji se odvija pod pritiskom je druga stvar!
to rade velike pivovare koje nakon tri tjedna moraju flasirati!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned ožu 24, 2013 8:40 pm

ovak na prvu vajsvuršt ti opal noter. čievu si to sliku zel ?

Avatar
Brauer und Mälzer
Postovi: 59
Pridružen/a: sub ožu 23, 2013 12:35 pm

Post Postao/la Brauer und Mälzer » ned ožu 24, 2013 8:43 pm

mali badem je napisao/la:ovak na prvu vajsvuršt ti opal noter. čievu si to sliku zel ?
ma uzeo sliku kao sliku, majko mila da pitam jeli sa ovim kvascima isto ili slicno bude ?=??
niti je moja slika niti sam je sliko niti imam uslikano

Odgovori