Dezinfekcija piva s izosanom

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
danny_boy
Postovi: 119
Pridružen/a: ned srp 08, 2012 11:54 am
Lokacija: Sarajevo

Dezinfekcija piva s izosanom

Post Postao/la danny_boy » uto stu 06, 2012 12:57 pm

Ne znam da li to ima smisla, ali evo ipak ću postaviti pitanje.

Vidio sam da se s izosanom može vršiti dezinfekcija vode za piće,
naravno, sve dozirano prema odgovarajućim dozama.
Zanima me da li možemo i pivo s ovim očistiti prije fermentacije, ili
nakon, tj. da li će uobičajene bakterije koje se mogu javiti u pivu biti
uništene, a da se ne uništi pivo?

Pri tome mislim na početni stadij, prije nego se dovoljno razmnože i
unište pivo...

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Re: Dezinfekcija piva s izosanom

Post Postao/la 400d » uto stu 06, 2012 1:20 pm

danny_boy je napisao/la:Ne znam da li to ima smisla, ali evo ipak ću postaviti pitanje.

Vidio sam da se s izosanom može vršiti dezinfekcija vode za piće,
naravno, sve dozirano prema odgovarajućim dozama.
Zanima me da li možemo i pivo s ovim očistiti prije fermentacije, ili
nakon, tj. da li će uobičajene bakterije koje se mogu javiti u pivu biti
uništene, a da se ne uništi pivo?

Pri tome mislim na početni stadij, prije nego se dovoljno razmnože i
unište pivo...
nikad nisam čuo ništa slično. prije fermentacije sladovina je 100% sterilna jer je kuhana nema potrebe ništa dodavati. ako stvarno paziš na sanitarne uslove i dezinfekciju, bakterija neće ni biti u pivu. dodavanjem izosana u pivo, najvjerovatnije bi pobio i kvasac što ti ne bi bilo baš u interesu :D
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto stu 06, 2012 1:22 pm

ne znam koliko to ima smisla? Zar se ne ubije sve tijekom kuhanja?...Mislim zato se i kuha, a uz brzo hlađenje mislim da je rizik minimalan (ako uopce postoji)

Znam da su u srednjem vijeku kada je voda bila puna fekalija, umjesto vode žeđ gasili 'malim pivom' zato sto kuhanje i alkohol ubiju sve boleštine, gamad i fekalne bakterije iz vode s kojom su kuhali...pa onda ne vidim smisao u dezinfekciji piva.

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » uto stu 06, 2012 2:29 pm

Možda bi vinari mogli bolje objasniti upotrebu "vinobrana" koji se koristi za dezinfekciju i zaštitu mošta i vina ..
Fermentacija piva je dosta slična pa je možda upotrebljiv i u pivarstvu kod nekih specijalnih situacija ??
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto stu 06, 2012 2:53 pm

Alivio je napisao/la:Možda bi vinari mogli bolje objasniti upotrebu "vinobrana" koji se koristi za dezinfekciju i zaštitu mošta i vina ..
Fermentacija piva je dosta slična pa je možda upotrebljiv i u pivarstvu kod nekih specijalnih situacija ??
kalij-metabisulfit je upotrebljiv najčešće kad želimo nasilno prekinuti fermentaciju, a odličan je i za uklanjanje klora iz vode (i sam sam ga koristio za ovu namjenu). ali više se koristi u vinarstvu zato jer se vino ne kuha. također nije ni bezopasan po zdravlje i nije mi drago zajebavati se s takvim stvarima. u pivu imamo odličnu sanitarnu početnu poziciju neposredno nakon kuhanja sladovine i ne vidim zašto to ne bismo iskoristili. tu imamo apsolutno sterilnu sladovinu i samo je na nama kako dalje upravljamo sa procesima i higijenom da bi zadržali takvo stanje do samog kraja procesa, odnosno flaširanja.

vinobran bi se mogao koristiti kao "salvation medicine" kad osjetimo da je pivo krenulo da se kvari i želimo da zaustavimo taj proces razvoja nepoželjnih bakterija i na neki način spasimo što se spasiti da...
I like the smell of fermentation in the morning

Odgovori