Potrebna pomoc, izgleda da sam nesto usrao

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

markisha
Postovi: 9
Pridružen/a: sri kol 08, 2012 6:50 pm

Potrebna pomoc, izgleda da sam nesto usrao

Post Postao/la markisha » pon stu 05, 2012 9:33 am

Napravio sam svoj prvi allgrain batch u subotu i ubacio brewferm-ov lager kvasac (hidrirani po uputstvu). Temperatura na kojoj sam ubacio kvasac je bila oko 35 stepeni. 36 sati posle toga u fermentoru se nista ne desava sto se i vidi na slici. Sta mi predlazete sad da radim?
Da li da ubacim jos kvasca ili da bacam sve u djubre i iz pocetka?
Temperatura u podrumu mi ne prelazi 18 stepeni.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: markisha, dana/u pon stu 05, 2012 9:58 am, ukupno mijenjano 1 put.

markisha
Postovi: 9
Pridružen/a: sri kol 08, 2012 6:50 pm

Post Postao/la markisha » pon stu 05, 2012 9:37 am

Izvinjavam se na velicinu slike, mislio sam da je bitno da bi se videli detalji da bude u dobroj rezoluciji.

--edit--- Smanjio sam sliku
Zadnja izmjena: markisha, dana/u pon stu 05, 2012 10:00 am, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon stu 05, 2012 9:44 am

Nakon što smanjiš sliku možemo nastaviti.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon stu 05, 2012 10:54 am

1. zašto lager kvasac kad je očigledno (po slici) da nemaš kontroliranu fermentaciju? Temperatura koju spominješ u svom podrumu od 18°C nikako nije dobra za kvasce donjeg vrenja, ali da si imao neki kvasac gornjeg vrenja sve bi bilo ok.
2. pobogu, zašto na 35°C? trebao si ohladiti wort na puno manju temp.
3. dodaj novi ale kvasac i pokušaj izvući što se da izvući, mada je vrlo moguće da će ti paralelno i djelomično proraditi i taj lager kvasac koji si stavio što će ti proizvesti voćnu bombu u pivu.

ne bih htio zvučati kao da nešto popujem niti mi je to namjera, ali kad već uložiš neke pare i vrijeme i trud u sve ovo, onda uzmite ljudi malo pročitajte i skupite barem osnovne informacije prije nego uđete u sve ovo.

da si barem prije tog kuhanja došao ovdje i napisao: ljudi, planiram ovo uraditi tako i tako, šta mislite?

dobio bi odgovor sigurno i ne bi ti se ovo desilo.
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » pon stu 05, 2012 11:26 am

Baci u djubre. I nakon toga procitaj osnove i shvati zasto si bacio. Iako ti je kolega 400d vec rekao zasto. Ali nemoj gubiti volju za dalje. Samo malo vise citaj i informiraj se. Tko radi, taj i grijesi. Tko stalno grijesi, podjebavanje mu se smijesi! :D

markisha
Postovi: 9
Pridružen/a: sri kol 08, 2012 6:50 pm

Post Postao/la markisha » pon stu 05, 2012 11:31 am

Posto sam materijal nabavljao u madjarskoj (u avgustu) tada sam bio ubedjen da cu imati uslove za kontrolisanu fermetnaciju. Medjutim u medjuvremenu sam shvatio da mi je zamrzivac koji sam misliio da koristim crkao.
Na stranim forumima sam dosta citao i mnogi ljudi pricaju da se lager kvasac moze koristiti i za fermentiranje ale piva. Da dodace malo drugaciji ukus ali pivo nece biti neupotrebljivo.
Odlucio sam da napravim bilo sta sa ovim sto imam posto trenutno nisam u mogucnosti da opet idem u Madjarsku po drugaciji kvasac. Iskren da budem nadao sam se malo hladnijem vremenu i da ce podrumska temp biti manja ali sta je tu je.
Kad sam zavrsio sa kuvanjem i ohladio wort CFC-om vec je bilo 12 sati nocu i totalno vise nisam bio koncentrisan. Kuvao sam preko 11 sati sve ukupno (prvi put mi je i gomilu sitnih problema sam morao da otklanjam). Ubacio sam kavasac bez da prvo proverim temp, koju sam tek kad sam ubacio uzeo da proverim.
Bilo kako bilo svaka skola se placa, ja sam moju naucio i izgleda platio sjebanom prvom turom:)
Posto nemam ale kvasac, da li ima smisla da ubacim jos lager-a?
I da li ima smisla sad da promuckam sve, da, nisam napomenuo da sam i to zaboravio da uradim.

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » pon stu 05, 2012 11:47 am

Ma muckaj ga prijatelju, ali mislim da je taj kvasac na 18 stupnjeva blansiran, ako ne i kuhan. Ja sam lager pravio jednom u dvije godine i vrenje se odvijalo na 7-9 stupnjeva. Samo i jedino od kraja 12. do kraja 2. mj. u mome podrumu je takva temperatura. Inace neznam kako bi bez frizidera pokusavao raditi sa lager kvascem... Nedavno smo buky, MarioA i ja podjelili politru... Masio si proces vrenja. Vise srece drugi put. Ne odustati!
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon stu 05, 2012 11:52 am

a da uzme jednu malo veću kacu i napuni ju hladnom vodom i onda fermentor stavi da stoji u ledenoj vodi i ubaci novi lager kvasac?...Voda je dosta hladna mogla bi posluziti kao priručni hladnjak...šteta da baci!
I naravno svakog jutra mijenjat hladnu vodu!

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » pon stu 05, 2012 11:56 am

Moze probati. Ali iz iskustva znam da voda u kaci u ovo doba godine, sa otvorenim podrumom je 14 stupnjeva. Po meni prekovise za lager. U svakom slucaju vrijedi sve pokusati prije nego se baci...
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon stu 05, 2012 11:59 am

neka ubacuje boce sa smrznutom vodom da spuštaju temperaturu! Mislim da sam ja na njegovom mjestu nebih odustao tek tako ako postoji sansa da se spasi...a mislim da mu je ova ideja s vodom jos najbolja u ovom trenutku

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » pon stu 05, 2012 12:03 pm

Nikako ne bacaj ..
Ako nemaš ništa bolje spucaj unutra vinski ili pekarski kvasac i na kraju ćeš ipak dobiti pivo ..kakvo-takvo ..bolje nego nikakvo ..
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon stu 05, 2012 12:08 pm

slawoner je napisao/la:neka ubacuje boce sa smrznutom vodom da spuštaju temperaturu! Mislim da sam ja na njegovom mjestu nebih odustao tek tako ako postoji sansa da se spasi...a mislim da mu je ova ideja s vodom jos najbolja u ovom trenutku
pošto sam pohađao tečaj menadžmenta bezizlazinih situacija mogu reći da, uzevši u obzir sve okolnosti ovog nes(p)retnog kuhanja, optimalno rješenje za pokušaj spašavanja ovog piva je samo i isključivo dodavanje ale kvasca.

s obzirom da ga kolega nema, ima pekarski. :?

znam da nije najsretnije rješenje, ali radimo ovdje s onim što imamo. definitivno sam siguran da će pivo biti lošije na 18°C sa lager kvascem, nego sa pekarskim. eto kolega markisha, ne boj se, kupi pekarski kvasac i ubaci ga u pivo. ne boj se ništa, više ga ne možeš usrati nego što je sad usrano :mrgreen:
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon stu 05, 2012 12:09 pm

eto, alivio i ja se složismo telepatski
I like the smell of fermentation in the morning

markisha
Postovi: 9
Pridružen/a: sri kol 08, 2012 6:50 pm

Post Postao/la markisha » pon stu 05, 2012 12:17 pm

Hvala puno na brzim odgovorima i na savetima. Danas posle posla cu da probam to sa pekarskim kvascem ili da nekako spustim temp.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon stu 05, 2012 12:56 pm

Ako je fermentacija krenula danas popodne ništa ne diraj.Neka odradi taj kvasac koji si stavio. Kod dodavanja lager kvasca postoje dva pristupa ovisno o receptima. Jedan je način sličan tvom, samo se kvasac dodaje na 14-18°C
(a ne na 35°C) i pivo se drži na toj temperaturi 24-36 sati, nakon toga se temperatura spušta. Drugi je način taj da se odmah dodaje velika količina startera na 9°C.
Svakako pokušaj spustiti temperaturu jer će lager vrenje na visokoj temperaturi napraviti previše neželjenih okusa i mirisa. Nisi ubio kvasac tom temperaturom, lager može fermetirati na visokoj temp. dok ale ne može na niskoj. Temperature pasterizacije su te na kojima se ubija kvasac, znači sve preko 50°C.
Ako možeš iznesi demižon van ili navuci preko njega mokru majcu, hlapljenje vode će spustiti temperaturu. Bitno je da majca bude stalno mokra, u protivnom će ugrijati fermentor.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Odgovori