destiliranje kiselkastog piva

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

destiliranje kiselkastog piva

Post Postao/la ervin » sri ruj 19, 2012 3:39 pm

kao sto naslov govori planiram destilirati pivo koje mi je dobilo neku kiselkastu aromu. nije jaka, ali osjeti se, i ne zelim je piti. pa sam odlucio to progurati kroz rakijaski kotao i vidjeti rezultat. znam da se viski radi od nehmeljene pive, ali nasao sam na netu da neki rade i od gotove pive, pa reko da probam i to. imam iskustva s pecenjem rakije i to nije problem, nego trebam savjet u vezi odlezavanja. znam da je netko pricao da je radio viski, mozda ferdo? ne znam. uglavnom kupio bi hrastov chips da dobijem boju i aromu drvene bacve jer bi to sve skupa odlezavalo u staklenom balonu. mislio sam naruciti neki od ovih:

http://shop.vinar.com.hr/index.php?opti ... 1&Itemid=6

stvarno ne znam koji da uzmem. inace radi se o nekih 300L piva

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri ruj 19, 2012 6:02 pm

Dobiti ćeš dobru žesticu, samo se pripremi na ribanje cijelog kotla. Hmeljne smole se jako ljepe.
Obavezno dva puta destiliraj.
Kod prve destilacije samo pazi na odvajanje 0,3-0,6% (od ukupnog volumena tekućine u kotlu) acetona-metanola na početku i tjeraj do kraja.
Kod druge destilacije( nju zovu spirit run) opet baci metanol i dodatno odvoji 1% prvog alkohola destilateri ga nazivaju "head", taj alkohol ne bacaj već ga čuvaj u posebno označenom kanisteru.
Skupljaj destilat dok mu na izlazu iz hladila koncentracija ne padne na 40%.
Destilat koji nastavljaš loviti ispod 40% ABV je prepun patočnih ulja koja su otrov za jetru, to nazivaju tail.
Tail + head= feints . Feints se može destilirati u sljedećoj rundi spirit run.
Dobiveni destilat će ti imati oko 70% ABV i takav ide na odležavanje u bačvu ili čipsiranje. Nakon nekoliko mjeseci je dovoljno dobar a nakon nekoliko godina odličan.
Razrjeđivanje se vrši destiliranom vodom ili RO vodom na istoj temperaturi kao i žesta. Vodu dodaješ u tankom mlazu i jako mješaj. Nemoj dodavati svu vodu odjednom već to napravi u nekoliko koraka.

Zaboravio sam napomenuti da pivo dan prije istočiš u kotao da izgubi CO2 jer će se u protivnom jako pjeniti pri destilaciji.
Za čipsiranje koristi najjače paljenu hrastovinu. Crnu.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » sri ruj 19, 2012 6:31 pm

Ferdo pa ti si RakijaMan.
Volio bih probat oba napitka, imaš ga u umanjim bočicama pogodnim za shipping?

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » sri ruj 19, 2012 6:46 pm

e to je sve sto mi je trebalo, hvala ferdo! :zivjeli2:

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri ruj 19, 2012 9:02 pm

Trenutno stvar sazrijeva. Kad velimo da nam je puno čekati 2-3 mjeseca za dobro pivo, što bi rekli kako je tek meni? Čekam whiskey ili burbon minimalno godinu dana, mada se stvarno prave stvari čekaju 3 i više godina.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » sri ruj 19, 2012 10:09 pm

evo upravo sam zavrsio prvu rundu (80L mi je kotao). ugasio sam plamen kada je alkohol pao na nekih 15%, jer je krenuo onaj patoki okus i miris kao i kod rakije, pa reko gasim pakleni stroj. dobio sam nekih 10 litara. sutra mazem dvije runde. jednu jutarnju i jednu popodnevnu. zanima me zasto ameri pustaju to jos kroz ugljen? jel to potrebno?

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri ruj 19, 2012 10:44 pm

Kad izdestiliraš pivo operi kotao pa izdestiliraj ponovo rakiju koju si dobio.
Dobiveni destilat se filtrira preko ugljena kada želiš dobiti burbon, javorov drveni ugljen je u pitanju. Mi to nemamo, dovoljno je staviti u posudu dovoljno jako paljenog hrastovog čipsa i on će odigrati sve što teba.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » čet ruj 20, 2012 8:26 pm

danas sam ipak stigao samo jednu rundu destilirat, i mogu reci da sam jako ugodno iznenaden rezultatom zasad. bojao sam se da ce i destilat povuci tu kiselkastu aromu, ali evo srecom nema joj ni traga. nisam ljubitelj zestica, ali kakav fini miris ima ovo cudo. nesto izmedu meda, livade, cvijeca, ne mogu ni opisat. kao da medica curi direktno iz kotla. uglavnom jako zanimljivo... sad me zivo zanima krajnji proizvod

Avatar
tante
Postovi: 84
Pridružen/a: pon tra 02, 2012 9:53 pm
Lokacija: Orleans, Francuska / Vrbovec

Post Postao/la tante » pet ruj 28, 2012 3:13 pm

Možeš reći koliko litara žestice si dobio od koliko litara pive?
Imam 30ak litara pive koja ima miris klora koju sam mislio baciti, pa razmišljam da i ja napravim isto, možda bi se moglo iskoristi....

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » pon lis 01, 2012 8:22 pm

od nekih tristotinjak litara (mozda nesto manje), sam dobio oko 40 litara nakon prve destilacije. danas sam to predestilirao drugi put i dobio oko 20 litara zestice od preko 70% alkohola. ne znam tocno, jer mi je skala na alkoholmetru bazdarena samo do 70. sutra idem u kokot-agro po hrastov cips, a vjerojatno cu i kroz javorov ugljen filtrirat. ako ne sve, onda pola, da vidim razliku. tail i head sam bacio u k... ne zelim jetru spalit

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon lis 01, 2012 8:50 pm

Ako je paljen hrastov čips osim arome obavlja ulogu i pročišćavanja jer sloj drvenog ugljena na površini je isto neka vrsta apsorpcijskog filtera.
Zato pogledaj imaju li hrastov čips koji je paljen do crnoga, takav se koristi za whiskey.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
danny_boy
Postovi: 119
Pridružen/a: ned srp 08, 2012 11:54 am
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la danny_boy » pon lis 01, 2012 9:07 pm

@ervin

Jedno pitanje. Pivo stout koje sam pravio je isto tako dobilo kiselkasti okus,
uglavnom mislim da je neka infekcija u pitanju jer nakon konzumacije kolegu i mene je zabolio stomak (iako je mala kolićina konzumirana). Pored toga, u
jednoj boci se moglo primjetiti da ima infekciju.

U recept je išla ječmena slad, prženi ječam (ovo sam ja pržio), te ječmene pahuljice.
Do sada nisam imao problema sa infekcijama, i malo me brine šta bi moglo
biti razlog za ovaj kiselklasti okus. Kiselost nije bila ni malo primjetna nakon
primarne fermentacije. Boce su dobro oprane i sterilizirane izosanom. Može
li biti da je to od prevelike koncentracije izosana u otpoini za ispiranje, ili je
infekcija iz zraka?

Ima li neko možda ideju šta bi mogao biti uzrok?

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » pon lis 01, 2012 9:16 pm

Matt je dobro rekao da kod tih sranja može biti puno razloga i da je često vrlo teško odrediti uzrok. Ne preostaje ništa drugo nego stalno usavršavati proces i uklanjati moguće uzroke(a ima ih ...).
Volim ih zahmeljene.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon lis 01, 2012 9:21 pm

danny_boy je napisao/la:@ervin

Jedno pitanje. Pivo stout koje sam pravio je isto tako dobilo kiselkasti okus,
uglavnom mislim da je neka infekcija u pitanju jer nakon konzumacije kolegu i mene je zabolio stomak (iako je mala kolićina konzumirana). Pored toga, u
jednoj boci se moglo primjetiti da ima infekciju.

U recept je išla ječmena slad, prženi ječam (ovo sam ja pržio), te ječmene pahuljice.
Do sada nisam imao problema sa infekcijama, i malo me brine šta bi moglo
biti razlog za ovaj kiselklasti okus. Kiselost nije bila ni malo primjetna nakon
primarne fermentacije. Boce su dobro oprane i sterilizirane izosanom. Može
li biti da je to od prevelike koncentracije izosana u otpoini za ispiranje, ili je
infekcija iz zraka?

Ima li neko možda ideju šta bi mogao biti uzrok?
uzrok ti izosan ne može biti. izosan može samo spriječiti uzrok. ti si počeo kuhati pivo u najgore vrijeme - usred ljeta, i to jako vrućeg ljeta. to je jedan od razloga. sve bakterije koje inficiraju pivo, najaktivnije su na temperaturi ljudskog tijela. znači 37°. u tim periodima treba jako paziti na higijenu opreme.

uzrok za tvoju infekciju može biti apsolutno svaki korak u proizvodnji, od trenutka hlađenja skuhane sladovine pa prema flaširanju.

znam da si otvarao često fermentor kod prvog piva, a to nije dobro. svako otvaranje fermentora povećava mogućnost kontaminacije. također sva crijeva, pipe, čepovi, boce, bačve, kante, demižoni - apsolutno sve što dolazi u dodir s pivom za vrijeme i nakon fermentacije, mora biti apsolutno sterilno.

evo par hintova

- da li se pivo pregrijalo za vrijeme i nakon fermentacije
- kako i s čim si prao i sterilizirao boce
- kako i s čim si čistio i sterilizirao crijeva za pretakanje
- kako si pretakao (pretpostavljam da si plućima/usnama povlačio kroz crijevo pivo iz jedne u drugu posudu - eto prilike za kontaminaciju - unutar ljudskih usta je masa bakterija koje jedva čekaju da se razmnože u našem pivu)
- kako i s čim si čistio i sterilizirao pipe na posudama za flaširanje
- kako i s čim si uzimao uzorke za mjerenje specifične gustoće
- da li si sterilizirao čepove prije flaširanja
- koju koncentraciju izosana si koristio i da li si poslije ispirao
- da li je prostorija u kojoj si fermentirao i flaširao pivo vlažna i podrumskog tipa (takve prostorije sadrže veliku količinu tzv. airborne bakterija u zraku)
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
danny_boy
Postovi: 119
Pridružen/a: ned srp 08, 2012 11:54 am
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la danny_boy » pon lis 01, 2012 9:35 pm

@400d,

Jako korisni savjeti...moram priznati da na neke nisam ni
sanjao da mogu inficirati pivo.

Sad nešto kontam, da sam radio čišćenje podruma
isti dan prije flaširanja, prašina sa poda je skoro sigurno
bila u zraku, ovo je vjerovatno razlog.

Svo ispiranje radim u otopini izosana, otprilike 3gr/30L
i mislim da za ove količine nije potrebno ispiranje. Tako
sam radio drugo tamno pivo, i u savršenom je redu, jer
je okus odličan i nema nikakvih nuspojava.

Odgovori