Kako znati da se fermentacija obavlja ispravno

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

AnGar
Postovi: 195
Pridružen/a: čet vel 02, 2012 4:40 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la AnGar » čet kol 23, 2012 11:13 am

pa valjda imate ljekarne i bolnice! ako imate to se mora koristiti jer je to NO.1 stvar ubojica svega i svacega :P
nije pivo krivo sto se popilo,
krivi su ljudi sto ih je opilo!

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » čet kol 23, 2012 11:21 am

400d, jel koristis starsan za boce sa ili bez ispiranja? Koliki contact time? Vidjek da ljudi znaju starsan samo onom pumpicom par puta druknuti u bocu, ocijediti minutu dvije i puni...

Ja trenutno koristim brutalnu koncentraciju varikine, promuckam bocu i prelijem u iducu i onda ispiranje. Boce su naravno ciste i oprane od ranije.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » čet kol 23, 2012 11:42 am

admin je napisao/la:400d, jel koristis starsan za boce sa ili bez ispiranja? Koliki contact time? Vidjek da ljudi znaju starsan samo onom pumpicom par puta druknuti u bocu, ocijediti minutu dvije i puni...

Ja trenutno koristim brutalnu koncentraciju varikine, promuckam bocu i prelijem u iducu i onda ispiranje. Boce su naravno ciste i oprane od ranije.
star san se ne ispire nikako. kontakt je 20 sekundi za dezinfekciju. ja koristim ovo http://www.youtube.com/watch?v=K9u0cIERnuQ

imam sve isto što i ovaj lik na videu, znači vinator i brew tree. buky hvala!

s ovom opremom i sa star sanom sam prepolovio vrijeme potrebno za flaširanje.
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
danny_boy
Postovi: 119
Pridružen/a: ned srp 08, 2012 11:54 am
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la danny_boy » čet kol 23, 2012 4:45 pm

Ipak sam danas iznio vani bacvu, te ponovo pogledao da vidim stanje.

Prilično sam bio siguran da je nešto krenulo krivo, jer par dana nakon početka fermentacije pogledao sam i vidio da je fermentacija zaustavljena, te da se ne osjeća karakteristični miris...

Mislim da je ova tura propala, jer sad se osjeti kao da je unutar bačve sirće. Znači, neprijatan i oštar miris... :(

Iako sam zasita mnogo sve prao, pogriješio sam što sam oxy ispirao sa sirćetom, te što nisam sve sterilizirao sa nekim sredstvom (ovo zadnje sam previdio napraviti).

Ništa, izgubio sam samo 7 dana, u subotu je novo kuvanje...

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » čet kol 23, 2012 5:29 pm

Jesi probao to pivo? Da, fermentacija može djelovati KAO da je stala nakon 2-3 dana jer je onaj jako burni dio prošao što neiskusnom oku djeluje kao da je fermentacija stala. Toplo je, fermentacije ako nije kontrolirana temperatura mogu ići jako brzo... ja sam imao piva koja su "eksplodirala" tj glavna fermentacija gotova za 48h... bok..

Ajde ti fino steriliziranom šefljom zagrabi čašu piva pa probaj i javi kakvog je okusa...

Drugi puta neka fermentira u staklenom demižonu pa da ga možeš stalno držati na oku bez rizika kontaminacije :)

Avatar
danny_boy
Postovi: 119
Pridružen/a: ned srp 08, 2012 11:54 am
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la danny_boy » čet kol 23, 2012 6:08 pm

admin je napisao/la:Jesi probao to pivo? Da, fermentacija može djelovati KAO da je stala nakon 2-3 dana jer je onaj jako burni dio prošao što neiskusnom oku djeluje kao da je fermentacija stala. Toplo je, fermentacije ako nije kontrolirana temperatura mogu ići jako brzo... ja sam imao piva koja su "eksplodirala" tj glavna fermentacija gotova za 48h... bok..

Ajde ti fino steriliziranom šefljom zagrabi čašu piva pa probaj i javi kakvog je okusa...

Drugi puta neka fermentira u staklenom demižonu pa da ga možeš stalno držati na oku bez rizika kontaminacije :)
Upravo sam probao. Uzeo sam jedan uzorak, u čašu koju sam prethodno dobro oprao te zagrijao na 120°C, i držao nekoliko minuta na toj temperaturi u pećnici.

Nije baš za neke recenzije :D , ali mogu opisati kako mi izgleda...

Miris je, onako, oštar, ne skroz kao sirće, mada se osjeti trunka mirisa i piva...

Okus je već bolji, osjeti se alkohol, i okus piva. Uz jedu malu dozu okusa kao da je pomalo bljutavo...otprilike tako nekako... Mutno je, ali ima boju piva...

Mjerio sam gustinu, i tu se primjeti da je napredovala fermentacija. Na početku sam imao 1+50, a sada je 1+015 (nakon 5 dana) što znači da je prilično fermentiralo.

Molim za Vaša uvažena mišljenja...

Pozz

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » čet kol 23, 2012 6:16 pm

danny_boy je napisao/la:
admin je napisao/la:Jesi probao to pivo? Da, fermentacija može djelovati KAO da je stala nakon 2-3 dana jer je onaj jako burni dio prošao što neiskusnom oku djeluje kao da je fermentacija stala. Toplo je, fermentacije ako nije kontrolirana temperatura mogu ići jako brzo... ja sam imao piva koja su "eksplodirala" tj glavna fermentacija gotova za 48h... bok..

Ajde ti fino steriliziranom šefljom zagrabi čašu piva pa probaj i javi kakvog je okusa...

Drugi puta neka fermentira u staklenom demižonu pa da ga možeš stalno držati na oku bez rizika kontaminacije :)
Upravo sam probao. Uzeo sam jedan uzorak, u čašu koju sam prethodno dobro oprao te zagrijao na 120°C, i držao nekoliko minuta na toj temperaturi u pećnici.

Nije baš za neke recenzije :D , ali mogu opisati kako mi izgleda...

Miris je, onako, oštar, ne skroz kao sirće, mada se osjeti trunka mirisa i piva...

Okus je već bolji, osjeti se alkohol, i okus piva. Uz jedu malu dozu okusa kao da je pomalo bljutavo...otprilike tako nekako... Mutno je, ali ima boju piva...

Mjerio sam gustinu, i tu se primjeti da je napredovala fermentacija. Na početku sam imao 1+50, a sada je 1+015 što znači da je prilično fermentiralo.

Molim za Vaša uvažena mišljenja...

Pozz
nemoj slučajno da bi to bacio. vrati sve kako je bilo i ostavi i ništa ne diraj. odfermentiralo ti je sa 1.050 na 1.015 i to je otprilike vrh koji ćeš sa ovim kvascem postići. možda još siđe do 1.013, ali dalje neće. znači sve se odvija onako kako treba da se odvija.

ako te miris ne tjera na povraćanje, onda je moguće da je sve u redu. jednostavno nisi nikad u životu ni pomirisao fermentirajuće pivo pa možda i ne znaš šta trebaš da namirišeš.

kako izgleda površina piva u bačvi? jel ima bijela korica?

evo otprilike kako izgledaju inficirana piva

http://andyweigel.com/cider/wheat-beer-infection.jpg

slika

slika


(prvi link je ogromna slika pa ga nisam stavljao u tag....)
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
danny_boy
Postovi: 119
Pridružen/a: ned srp 08, 2012 11:54 am
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la danny_boy » čet kol 23, 2012 6:20 pm

A ne, nema toga nikako. Sve je na vrhu bistro, nema znači nikakve kore.

Super, nadam se da će biti ok. Pa ako ne bih bio baš cjepidlaka, meni
se čini da bi ovo i moglo biti pivo :-)...

Sa strane sam pogledao bačvu, i čini mi se da na dnu ima neki talog...

Hvala mnogo na stvarno velikoj i nesebičnoj pomoći...

:zivjeli2:

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » čet kol 23, 2012 6:28 pm

danny_boy je napisao/la:A ne, nema toga nikako. Sve je na vrhu bistro, nema znači nikakve kore.

Super, nadam se da će biti ok. Pa ako ne bih bio baš cjepidlaka, meni
se čini da bi ovo i moglo biti pivo :-)...

Sa strane sam pogledao bačvu, i čini mi se da na dnu ima neki talog...

Hvala mnogo na stvarno velikoj i nesebičnoj pomoći...

:zivjeli2:
talog mora biti na dnu, to je kvasac. ništa ti to ne diraj. ako ti se i inficira, onda će to najprije biti zato jer si često otvarao fermentor. živio!
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
danny_boy
Postovi: 119
Pridružen/a: ned srp 08, 2012 11:54 am
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la danny_boy » čet kol 23, 2012 6:33 pm

400d je napisao/la:
danny_boy je napisao/la:A ne, nema toga nikako. Sve je na vrhu bistro, nema znači nikakve kore.

Super, nadam se da će biti ok. Pa ako ne bih bio baš cjepidlaka, meni
se čini da bi ovo i moglo biti pivo :-)...

Sa strane sam pogledao bačvu, i čini mi se da na dnu ima neki talog...

Hvala mnogo na stvarno velikoj i nesebičnoj pomoći...

:zivjeli2:
talog mora biti na dnu, to je kvasac. ništa ti to ne diraj. ako ti se i inficira, onda će to najprije biti zato jer si često otvarao fermentor. živio!
Da, svjestan sam, ali jako sam nestrpljiv... Sljedeća fermentacija će biti u staklenom demižonu, kao što je savjetovaoi admin i neće biti ovakvih problema...

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet kol 23, 2012 9:06 pm

slika

slika

To nije inficirano. To je lambic. :D :D :D


:pivo2:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » čet kol 23, 2012 9:19 pm

don genovese nemoj mi zbunjivati kolegu 8)

uostalom pravi lambic je "zaražen" sa brettanomyces bruxellensis a u ovom bi slučaju onda to bio neki brettanomyces bosniansis :mrgreen:
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet kol 23, 2012 10:16 pm

400d je napisao/la:u ovom bi slučaju onda to bio neki brettanomyces bosniansis :mrgreen:
Uuuuu, to onda daje na šljivu,ćevape,burek...sve fine stvari.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet kol 23, 2012 11:22 pm

Da, da ... i daaaa, na sve fine, eh, he. :)
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Brauer und Mälzer
Postovi: 59
Pridružen/a: sub ožu 23, 2013 12:35 pm

Post Postao/la Brauer und Mälzer » sub ožu 23, 2013 2:36 pm

kraj fermentacije piva je,, kad sve cestice kvasca zamru,,
tako da ima prva fermentacija kod same 1fermentaciej gdje se dodaje kvasac pivski kvasac "djeli secer u co2 i alkohol

a to radi i kad se poslej prvog vrenja falsira ili ga u burad sprema
samo tada fermentira pod pritiskom da se neizgubi co2

tako da ti to nekako oko 9 tjedana traje

Odgovori