Čudan okus Piva (PROBLEM)

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
grigor
Postovi: 106
Pridružen/a: ned stu 27, 2011 5:28 pm
Lokacija: Zagreb/Prelog

Post Postao/la grigor » sri sij 11, 2012 11:00 pm

Na početku vas sve pozdravljam!
Nov sam na forumu i iza mene je tek jedna tura (kako sada stvari stoje biti će to dobra piva). Što se tiće pranja boca i ispiranja. Prvo sam boce oprao sa čarlijem, dobro ih isčetko iznutra i isprao, ostavio sam tako jedan dan da se cjede. Prije samog flaširanja te iste boce sam oprao u otopini izosana (1.5g/5L) nisam ništa ispirao. Nakon sat vremena u bocama se i dalje osjetio miris izosana. Nakon toga sam uzeo fen za kosu i držao ga upaljenog iznad svake boce (da topli zrak ulazi u bocu) oko pola minute, sav miris izosana je nestao. Mislim da ovaj način pomaže u uklanjanju mirisa izosana iz boce. Možda je netko već radio na taj način... Komentari?

Živeli!

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » čet sij 12, 2012 7:14 am

Ja dezinficiram samo izosanom. Demižone, boce i ostalo šta je u kontaktu s pivom procijedim i to je to, nikad nisam imao popratne mirise.

Šta se pranja tiče ne koristim ništa osim vode i eventualno oxy-a, čarli i ostali deterdženti imaju razl. mirise, a uz to služe za skidanje masnoće koju na opremi za pivarstvo nema.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet sij 12, 2012 9:27 am

@400d radim u plasticnim fermentorima za vodu od 5 gallona, ali kako sam napisao sve sam nakon prve detaljno oprao i voda je stajala par dana u njima i izvukla apsolutno sve mirise.

Citao sam o tome i zna se desiti da se ispiranjem dobije takav miris. A ja sve nakon sterilizacije ispirem gradskom vodom nekoliko puta. STO NE BI TREBALO

Sto se tice CFC njega sa pumpom prepumpavam nekih 5 minuta, te kroz njega vrtim betadin otopinu iz kante. 1 tura nije bila radena sa CFC a ista stvar je, tako da nije do njega.

Napravit cu dvije ture u istom danu, probat cu na isti sistem, bez ispiranja otopine za sterilizaciju, za jednu cu koristiti gradsku vodu, a za jednu cu probat nabaviti izvorsku vodu. Pa cu vidjet.

Pivo je nakon kuhanja bilo ODLICNO! Ali nakon fermentacije sam u dva razlicita piva dobio dosta slican aftertaste po istoj stvari, da je i doslo do infekcije obe ne bi imalo identican okus, tesko da je bas 2 puta ista bakterija napala pivo.
Chlorophenol

Tastes/Smells Like:
Plastic, Vinyl, Iodine
Possible Causes:
Using chlorinated tap water to brew or rinse equipment is the most common cause
for plastic-like or medicinal flavors.
Medicinal flavors can also be the result of using
cleanser or sanitizer that is chlorine or iodine based. Some wild yeast will contribute
to a similar medicinal taste.
How to Avoid:
Don’t use chlorinated water to brew or to rinse equipment that will come into contact
with the beer. If chlorinated water must be used, use a water filter that removes
chlorine or boil the water for 15 minutes and then cool to room temperature to force
out any chlorine that may be present. Always use the recommended amount and
concentrations of sanitizers. Most sanitizers will not cause any off flavors when used
properly. When using bleach, use one-half ounce per gallon of water, let equipment
soak for 10 minutes and always rinse with sanitized (pre-boiled) water.
http://morebeer.com/content/homebrew-off-flavors
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
frici
Postovi: 756
Pridružen/a: čet sij 20, 2011 9:28 am
Lokacija: baranja

Post Postao/la frici » čet sij 12, 2012 9:32 am

Svatko ima svoje iskustvo,ja od početka radim sve sa običnom najjeftinijom varikinom.Nakon nekoliko minuta namakanja u vodi sa varikinom 3 puta isperem,nikad ne sušim ni boce ni fermentore,samo ih ocjedim na brzinu i do sada još nikad nisam imao taj problem o čemu govorimo.
frici

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet sij 12, 2012 10:27 am

Problem je sto sve radim ispravno, a imam problem, ne znam odakle da krenem.

Probat cu sa vodom i bez ispiranja. Ako nije to, drugi fermentor cu probat, ma da sumnjam. Vidjet cu kako ce ispasti psenicno koje bi trebao flasirati za nekih 10dana. Ako ce i ono biti takvo definitivno je voda.

Probat cu kupiti i nova PVC crijeva s kojima radim. A vodu uzet bunarsku od kolege sa sela ili sa nekog izvora, moram vidjet di mi je najblizi.

Svi ostali prijedlozi DOBRO DOSLI. :roll:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
hrvoje461
Postovi: 342
Pridružen/a: sub stu 27, 2010 4:04 pm
Lokacija: Konjsko (Karlobag)

Post Postao/la hrvoje461 » čet sij 12, 2012 10:58 am

Ja za pranja boca i posuda ne koristim nikakve deterdente, (jedno vrjeme sam koristio oxy i nije se bas nesto pokazao) Jako prljave boce ispirem vrucom vodom, cetkom a ako ne uspijem svu prljavstinu skinuti onda stavim pjesak koji se kupi za pticje kaveze koji je jako ostar i s njim i malo vode promuckam i uglavnom svu necisticu istruze, ako mi kojim slucajem ostane jos nekakvog taloga (mislim da je to kamenac) na dnu boce stavim unutra kvasine (octa) i ako i tad nije sve cisto tu bocu bacam. Nakon sto dezinficiram boce uvjek ih isperem i ocjedim.
Fermentor, lonace kojima kuham i immersion chiller perem samo s toplom vodom i uvjek novom spuzvicom, kasnije ih naspricam otopinom betadina a na kraju uvjek isperem.
Vodu u kojoj kuham nekad prokuham dan ranije a nekad i ne ovisi kako mi dode.
Nikad nisam imao takav miris o kojima zedni pise a nisam imao ni pokvarenu pivu zbog toga sto mi nesto nije bilo dovoljno dezinficirano.
Mislim da se ne treba pretjerivati s tim kemikalijama za dezinfekciju a i plasticni fermentori trebaju biti od odgovarajuce plastike koja se koristi za prehrambene proizvode.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » čet sij 12, 2012 12:16 pm

Zedni je napisao/la: Pivo je nakon kuhanja bilo ODLICNO! Ali nakon fermentacije sam u dva razlicita piva dobio dosta slican aftertaste po istoj stvari, da je i doslo do infekcije obe ne bi imalo identican okus, tesko da je bas 2 puta ista bakterija napala pivo.
Dapače, imao bi oba puta isti okus. I da, vrlo je vjerojatno da dva puta pokupis istu bakteriju... ako ti je kontaminiran neki komad opreme, jako je vjerojatno da je zarazio oba piva...

Probaj nakon kuhanja dio sladovine fermentirati u nekom novom fermentoru (po mogućnosti staklenom, pa makar to bila velika posuda od krastavaca) pa vidi razliku u odnosu na glavni fermentor...

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet sij 12, 2012 12:47 pm

Probat cu vise stvari, pa mozda skuzim u cemu je problem. Malo sam jadan radi toga, al sta cu, moram kuhat dalje i pronaci o cemu se radi. :roll:

Do tad i dalje svaka preporuka dobro dode...
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Odgovori