inficiran fermentor

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

inficiran fermentor

Post Postao/la 400d » uto pro 13, 2011 8:24 pm

ljudi, imam ovaj fermentor plastični od 60l gdje mi se inficiralo zadnje pivo.... šta mislite da li je sigurno ponovno u njemu raditi fermentaciju? acedobakter je bio u pitanju i čuo sam da je njega jako teško iskorijeniti, posebno iz plastičnih fermentora....

ako ostavim mješavinu varikine i octa preko noći u njemu da li mislite da će to pobiti sve zaostatke gamadi?
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » uto pro 13, 2011 8:52 pm

Što je to s octom na forumu? Od kud vam ta ideja?
Ocat je za skidanje mrlja od kamenca i to je sve. Preporučio bih limunsku kiselinu umjesto octa jer je jača i neutralnog mirisa.
Za dezinfekciju se koristi sumporasta kiselina i to u vinarstvu za prkidanje fermentacije i čuvanje vina...drugim riječima zaboravite kiseline u pivarstvu.
Sam si bio svjedok, u pivovari se osjeti samo varikina na hladnoj strani pogona tj. liniji flaširanja.
Varikina je lužina, ocat je kiselina,kad ih pomješate dobijete slanu vodu koja je korisna koliko i sveta voda. (Klordioksid koji se razvije brzo izvjetri pa nije bitan u ovom slučaju)
Bakterije i divlji kvasci ne znaju za placebo, zato natoči fermentor do vrha i dodaj litru varikine.
Isperi nakon par dana u više navrata s dosta vode. Pa opet natoči čistu vodu do vrha da povuče zaostale mirise u plastici.
Ili natoči fermentor do vrha kipućom vodom i dodaj pola kile kristalne sode( ono za pranje bačava u vinarstvu, ima za kupiti u poloapotekama)
Kad sam god tako radio nisam imao loših iskustava.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto pro 13, 2011 8:59 pm

Ferdo je napisao/la:Što je to s octom na forumu? Od kud vam ta ideja?
Ocat je za skidanje mrlja od kamenca i to je sve. Preporučio bih limunsku kiselinu umjesto octa jer je jača i neutralnog mirisa.
Za dezinfekciju se koristi sumporasta kiselina i to u vinarstvu za prkidanje fermentacije i čuvanje vina...drugim riječima zaboravite kiseline u pivarstvu.
Sam si bio svjedok, u pivovari se osjeti samo varikina na hladnoj strani pogona tj. liniji flaširanja.
Varikina je lužina, ocat je kiselina,kad ih pomješate dobijete slanu vodu koja je korisna koliko i sveta voda. (Klordioksid koji se razvije brzo izvjetri pa nije bitan u ovom slučaju)
Bakterije i divlji kvasci ne znaju za placebo, zato natoči fermentor do vrha i dodaj litru varikine.
Isperi nakon par dana u više navrata s dosta vode. Pa opet natoči čistu vodu do vrha da povuče zaostale mirise u plastici.
Ili natoči fermentor do vrha kipućom vodom i dodaj pola kile kristalne sode( ono za pranje bačava u vinarstvu, ima za kupiti u poloapotekama)
Kad sam god tako radio nisam imao loših iskustava.
pa šta ja znam, to za ocat i varikinu pišu na mnogim stranama pa sam uzeo zdravo za gotovo....ljudi tvrde da ocat poboljšava djelovanje varikine...

ako uradim samo sa varikinom, zašto par dana?? zar ne može biti par sati? zar nije par sati dovoljno za varikinu da pobije sve živo tamo?

i da li je 1 l varikine na 60 l vode dovoljno?

hvala!
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » uto pro 13, 2011 9:07 pm

meni je prošli put pomoglo temeljito ribanje fermentora. nakon slinih namakanja tek kad sam ga natopio kipućom vodom i onda izribao to je bilo to.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto pro 13, 2011 9:09 pm

OLD je napisao/la:meni je prošli put pomoglo temeljito ribanje fermentora. nakon slinih namakanja tek kad sam ga natopio kipućom vodom i onda izribao to je bilo to.
ček malo kako znaš da ti je pomoglo?
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » uto pro 13, 2011 9:12 pm

ja se nisam mogao riješiti mirisa od prošle fermentacije. bojao sam se tog mirisa da nije znak zaostatka nekih bakterija i slično.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » uto pro 13, 2011 9:15 pm

Površina plastike ima mikropore i kad se patogeni nasele teško ih je pobiti do zadnjega. Zato ostavljamo dosta vremena da lužina penetrira i obavi dezinfekciju.
Napisao sam "litru varikine" za svaki slučaj i pretjerao sam, sigurno jer je dosta puno manje. Jeftina je, pa si mislim za svaki slučaj...

Mješa se natrijklorit i kiselina u prehrambenoj industriji, tretmanu pitke vode, bolnicama, na bazenima, isto za dezinfekciju. Ne ulazimo sad u to.
Mi koristimo natrijhipoklorit (varikinu) i za naše potrebe nije potrebno dodavati kiselinu. Ostaci od fermentacije su kiseli kao i sve nečistoće koje želimo ukloniti, pa će to biti okidač za kemijsku reakciju.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto pro 13, 2011 9:18 pm

OLD je napisao/la:ja se nisam mogao riješiti mirisa od prošle fermentacije. bojao sam se tog mirisa da nije znak zaostatka nekih bakterija i slično.
miris u plastici je skoro pa neizbježan. meni svaki put fermentor miriše na prethodno pivo... to nije problem.
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto pro 13, 2011 9:19 pm

Ferdo je napisao/la:Površina plastike ima mikropore i kad se patogeni nasele teško ih je pobiti do zadnjega. Zato ostavljamo dosta vremena da lužina penetrira i obavi dezinfekciju.
Napisao sam "litru varikine" za svaki slučaj i pretjerao sam, sigurno jer je dosta puno manje. Jeftina je, pa si mislim za svaki slučaj...

Mješa se natrijklorit i kiselina u prehrambenoj industriji, tretmanu pitke vode, bolnicama, na bazenima, isto za dezinfekciju. Ne ulazimo sad u to.
Mi koristimo natrijhipoklorit (varikinu) i za naše potrebe nije potrebno dodavati kiselinu. Ostaci od fermentacije su kiseli kao i sve nečistoće koje želimo ukloniti, pa će to biti okidač za kemijsku reakciju.
a ništa ja ću staviti 0,5 l varikine i to ću držati nekih 5-6 sati. prekosutra kuham, pa sam zato pitao jel mora biti nekoliko dana....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » uto pro 13, 2011 9:51 pm

Kakav je W5 iz Lilda za te stvare? Ja sa njim perem boce koje nisu koristene godinama. Pola zlice W5 i mlake vode do vrha. Ostavim jedan dan i ubije sve zivo i nezivo. Corny sto je admin kupio za mene je mirisao na vino. 3 zlice W5 u njega i do vrha sa vodom iz bojlera. Isto ostavio dan dva i sve pet. Sija se ko tepsija :D

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Bistra
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » uto pro 13, 2011 10:04 pm

Već smo pričali o dezinfekciji u jednoj temi:
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... c&start=45
Napravi kako ti je rekao Ferdo ili stavi 30 grama izosana na 60 litara. Začepi i ostavi dan do dva. Nema šanse da bilo što preživi.
Znači za dezinfekciju se koristi Varikina i Izosan. Jedno i drugo su na bazi klora. Također se za dezinfekciju još koristi klorno vapno, vapneno mlijeko i kaustična soda.
To su najčešći dezinficijensi.

Kod: Označi sve

Izosan® G

 • granulat 
 • dezinficijens za opću sanitaciju i dezinfekciju vode

SASTAV 
 Granulat sadržava 100% natrijevog dikloroizocijanurat dihidrata. 
 EC: 220-767-7
 Prije uporabe valja pročitati način uporabe i oznake upozorenja i obavijesti!

 Čuvajte pri temperaturi do 15 °C i izvan dohvata djece!

SVOJSTVA I DJELOVANJE
 Izosan® G djeluje baktericidno i fungicidno (prema EN 1650), inaktivira poliovirus (prema EN 14476), virus hepatitisa tip A, HBV, HCV i HIV.

NAČIN UPORABE
 Izosan® G rabi se otopljen u vodi, a dozira pomoću priloženih mjerica za doziranje.* Uporabne otopine pripremljene na osnovi tablice sadržavaju količinu slobodnog rezidualnog klora dostatnu za pouzdan germicidni učinak.

INDIKACIJE I PODRUČJA UPORABE
 • opća sanitacija predmeta i površina
 • dezinfekcija vode za piće
 • dezinfekcija vode u bazenima

[b]Površine i predmeti ne smiju biti osjetljivi na koroziju.[/b]

MJERE OPREZA
 Granulat Izosan® G je toksičan ako se proguta. Ne smije se udisati prašina koja je eventualno nastala u tijeku rukovanja preparatom. Ne smije doći u dodir s kožom, sa sluznicama, niti s očima. Ako se to dogodi treba ih temeljito isprati vodom, a nakon toga 1 - 2%-tnom otopinom natrij-hidrogenkarbonata. 

UPOZORENJE
 Izosan® G je oksidativan i ne smije se miješati s drugim oksidativnim, a ni s reduktivnim tvarima, dušikovim spojevima, alkalijama, a niti s jakim kiselinama. Pri radu s granulatom i otopinama Izosan® G preporuča se zaštitna odjeća i gumene ili plastične rukavice. Dezinficirane prostorije dobro je provjetriti. 

NAČIN ČUVANJA
 Čuvajte pri temperaturi do 15°C i izvan dosega djece.

Z A P A M T I T I:
 Klorni dezinficijens za opću sanitaciju i dezinfekciju vode. Koncentrirani klorni preparat širokog područja primjene - voditi računa o koroziji materijala.
Kako prepoznati pravog prijatelja?
Kad me se sjeti na Filipinima i kupi mi pivo, a onda ga nosi 12.000 kilometara da mi ga pokloni.
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=9397062

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto pro 13, 2011 10:07 pm

Svarrogh je napisao/la:Kakav je W5 iz Lilda za te stvare? Ja sa njim perem boce koje nisu koristene godinama. Pola zlice W5 i mlake vode do vrha. Ostavim jedan dan i ubije sve zivo i nezivo. Corny sto je admin kupio za mene je mirisao na vino. 3 zlice W5 u njega i do vrha sa vodom iz bojlera. Isto ostavio dan dva i sve pet. Sija se ko tepsija :D
a na bazi čega je taj w5? jel to slično kao oxy?
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » uto pro 13, 2011 10:08 pm

Da, W5 i Oxy su jedno te isto...

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » uto pro 13, 2011 10:14 pm

W5 je odličan za čišćenje ali nije za dezinfekciju
Volim ih zahmeljene.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto pro 13, 2011 10:33 pm

ja imam problem s oxy-em. naime, on naizgled očisti one tvrdokorne mrlje, ali kad pogledam na dobrom svijetlu unutra, vide se ostaci. to su toliko tvrdokorni ostaci da ih čak ne mogu skinuti ni sa četkom na bušilici....

ne znam u čemu je stvar.

na svim bocama mi je to ostalo. čak sam jednu razbio da vidim šta je to ustvari, i to je kao neka tvrda masa, ne znam kako bih to najbolje opisao... hmmm. kao vosak ili tako nešto....toliko je to zapeklo da ni četka ne može skinuti.
I like the smell of fermentation in the morning

Odgovori