spava fermentor, gdje je greska?

... kada stvari krenu po zlu

Moderator/ica: Poljo

Pajdo

Post Postao/la Pajdo » čet lis 27, 2011 7:02 pm

strebjesanin je napisao/la: Nadam se da izlaganje kiseoniku kod pretakanja i namjestanja vrenjace ne ostecuje miris i ukus. Znam da je vazna sva ta fizika i hemija, al ako su babe u Slavoniji i Sremu pravile pivo bez svega toga, valjada ce se i ovo moci popit.

Ja ga do sipanja u boce vise necu otvarati.
doticaj s kisikom po mogućnosti izbjeći, ali najbitnije da kod tog doticaja nema "splashing"-a, odnosno bućkanja bilo kakve vrste. crijevo kod pretakanja i flaširanja obavezno staviti na dno posude/boce.

živio!

strebjesanin

Post Postao/la strebjesanin » čet lis 27, 2011 11:01 pm

izbjegao sam strcanje-splashing
sveto

Pajdo

Post Postao/la Pajdo » pet lis 28, 2011 7:23 pm

strebjesanin je napisao/la:izbjegao sam strcanje-splashing
to si ti svojoj curi pričaj ja te pitam za pivo :indianabeer:

živio!

strebjesanin

Post Postao/la strebjesanin » ned lis 30, 2011 12:17 am

nista bolje i ljepse od CO2 :D
sveto

moka014

Post Postao/la moka014 » ned lis 30, 2011 3:56 pm

evo meni već 3 dana kuha i to svako 15 sekundi po mjehurić

dal je to normalno

strebjesanin

Post Postao/la strebjesanin » ned lis 30, 2011 4:23 pm

Najnormalnije, samo ga pusti da se lagano smiruje.

Moje pivo je sada u sekundarnom fermentoru-demidžani i predivno miriše. Sada kada sam nešto upućeniji u ove stvari, ne bih se čudio da je sva moja briga nastala jer u vrenjači primarnog fermentora nije bilo dovoljno tečnosti pa se fermentacija nije ni dala primijetiti :) .
sveto

strebjesanin

Post Postao/la strebjesanin » pon stu 14, 2011 11:32 pm

Ispalo neko blago gazirano sranje, skoro bez pjene. Nije los ukus, samo kada bih precutao da se radi o pivu. U podrumu je nova tura sa pravim znacima fermentacije, jaka i visoka pjena, vrenjaca koja klokoce na svakih nekoliko sekundi, nadam se boljemu rezultatu:)
sveto

lanko

Post Postao/la lanko » uto stu 15, 2011 12:36 pm

strebjesanin je napisao/la:e pa, jebiga!

hidrometar nemam, u pet shopovima me gledaju kao da sam im trazio rezervni dio od space shuttlea kad im pomenem. Mostomjer po Bobou potone na dno menzure, ostanu samo 7, 6 i 4 van nje.
Ovdje sam uporedio moštomjer po Babou i aerometar:
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=2128

Za prvu ruku može poslužiti.

Nego jesi li uopće gazirao pivo sa šećerom?

strebjesanin

Post Postao/la strebjesanin » sri stu 16, 2011 8:54 am

Hvala na uputstvu za Boboa!

Povlačim riječ za pivo, sinoć pio sa društvom i gledao fudbal, sve je normalno sa pjenom, posle dvije bočice od 0.33 svima se podiglo raspoloženje iako smo izgubili tekmu:))) Onda očekujem ovo novo pivo koje radim bez greške da bude bomba:)

Stavljao sam bijeli šećer od trske, 3.6 unce, pa konvertuj kolko je to grama.
sveto

Travolta

Re: spava fermentor, gdje je greska?

Post Postao/la Travolta » pon stu 21, 2011 10:37 am

400d je napisao/la:
strebjesanin je napisao/la:Prije dva dana skuvao sam prvo pivo, u sladovinu temperature 28 celzijusa sipao sam rehidrirani Safale04 kvasac. Odnio u podrum gdje je temperatura oko 18 celzijusa. Nakon dva dana nema nikakvih zvukova iz fermentora i pipe, na površini je tanak sloj pjene i prst kolaca od kvasca na dnu fermentora. Ovo mi lici na dosta slabu (ili nikakvu)fermentaciju, gdje sam pogrijesio?
ako imaš pjenu na površini, to je sve ok. samo čekaj. da li fermentiraš u staklenom ili plastičnom fermentoru?
Koja je razlika i dali je ima ako fermentira u staklenom ili plasticnom fermentoru??

400d

Post Postao/la 400d » pon stu 21, 2011 10:46 am

Travolta je napisao/la:
400d je napisao/la:
strebjesanin je napisao/la:Prije dva dana skuvao sam prvo pivo, u sladovinu temperature 28 celzijusa sipao sam rehidrirani Safale04 kvasac. Odnio u podrum gdje je temperatura oko 18 celzijusa. Nakon dva dana nema nikakvih zvukova iz fermentora i pipe, na površini je tanak sloj pjene i prst kolaca od kvasca na dnu fermentora. Ovo mi lici na dosta slabu (ili nikakvu)fermentaciju, gdje sam pogrijesio?
ako imaš pjenu na površini, to je sve ok. samo čekaj. da li fermentiraš u staklenom ili plastičnom fermentoru?
Koja je razlika i dali je ima ako fermentira u staklenom ili plasticnom fermentoru??
nema razlike, ali često se dešava da plastični fermentori, odnosno plastične kante i bačve koje mi koristimo za fermentaciju, jednostavno nemaju "air tight" poklopce, pa CO2 izlazi na sve strane, a najmanje kroz vrenjaču.

s druge strane stakleni demižoni imaju manji otvor i ako ih zatvorimo sa plutenim ili gumenim čepom kroz koji je provučena vrenjača, puno je manja mogućnost da će CO2 curiti negdje drugdje osim kroz vrenjaču.

čovjek govori da nije vidio znakove fermentacije u vidu mjehurića, ali ima gustu pjenu što je ustvari jedini pravi znak fermentacije, pa zato pitam. najvjerojatnije mu curi CO2 kroz čep negdje na navojima, jednostavno nema dihtung...
I like the smell of fermentation in the morning

admin
Site Admin

Post Postao/la admin » pon stu 21, 2011 10:57 am

Travolta je napisao/la:
400d je napisao/la: ako imaš pjenu na površini, to je sve ok. samo čekaj. da li fermentiraš u staklenom ili plastičnom fermentoru?
Nisam siguran na što je 400d mislio svojim pitanjem no... Teoretski nema razlike u čemu fermentiraš no... Moje iskustvo je sljedeće.

Dosta šarži sam fermentirao u plastici i dosta njih je imalo mrvu kiselosti u sebi. Posude su bile vrlo temeljito prane i sterilizirane varikinom (muške koncentracije da se razumijemo). No, poznato je da kada ti se mliječne bakterije jednom zavuku u plastiku da ih se jako teško / nemoguće riješiti.
Nakon toga dosta dugo nisam kuhao, no od ljeta sa novim RIMS-om imam 5 šarži i sve su fermentirale u staklu. Niti u jednoj nema ni traga toj sitnoj kiselosti (da kucnem u drvo).
E sada, možda je ovo sasvim subjektivno a možda i nije... ja za sada glasam za staklo (ili naravno inox) ako veličina šarže dozvoljava.

strebjesanin

Post Postao/la strebjesanin » pon stu 21, 2011 11:01 am

Ovako piše u knjigama. Plastični je dobar za primarnu fermentaciju zbog količine kiseonika u neispunjenom prostoru. Kiseonik je potreban da ga kvasac preuzme i dobro se razmnoži kako bi odradio dobro vrenje. Kasnije je poželjan minimalan dodir sa kiseonikom da se pivo ne bi pokvarilo, demidžana je dobra u sekundarnoj fermentaciji zbog uskog vrha i malo kiseonika u njemu.

Tako u knjizi, a ja sam već kod drugog piva prešao na demidžane i u primarnoj i u sekundarnoj fermentaciji. Ako dobro treseš nakon ubacivanja kvasca, problem sa kiseonikom ne postoji. Uhvatiš je za grlo i treseš pet minuta, čak i ne prska okolo.

U toku vrenja možeš u svakom trenutku da vidiš šta se dešava sa pivom. Takođe, lakše mi je da pretačem sifonom iz demidžane nego sa česme na plastičnom buretu Mislim da iz stakla dobiješ veću količinu piva jer manje ostane na tropu.

Osim toga, plastični često nemaju rupu za vrenjaču nego moraš sam da bušiš.

Ako kuvaš više od 40 litara stakleni fermentori su dosta skupi tako da ću se za primarnu fermentaciju, zbog cijene, ipak opredijeliti za plastični.
sveto

Travolta

Post Postao/la Travolta » pon stu 21, 2011 11:40 am

400d je napisao/la:
Travolta je napisao/la:
400d je napisao/la:
nema razlike, ali često se dešava da plastični fermentori, odnosno plastične kante i bačve koje mi koristimo za fermentaciju, jednostavno nemaju "air tight" poklopce, pa CO2 izlazi na sve strane, a najmanje kroz vrenjaču.

s druge strane stakleni demižoni imaju manji otvor i ako ih zatvorimo sa plutenim ili gumenim čepom kroz koji je provučena vrenjača, puno je manja mogućnost da će CO2 curiti negdje drugdje osim kroz vrenjaču.

čovjek govori da nije vidio znakove fermentacije u vidu mjehurića, ali ima gustu pjenu što je ustvari jedini pravi znak fermentacije, pa zato pitam. najvjerojatnije mu curi CO2 kroz čep negdje na navojima, jednostavno nema dihtung...
ma pitam zato sto sam kod djeda nasao 2 staklena demozona od 20 l,ja cu onda njih koristiti za fermentaciju da nekupujem neke plasticne.

400d

Post Postao/la 400d » pon stu 21, 2011 11:47 am

pa staklo je po meni bolje, mada sam čitao po stotinama foruma rasprave staklo vs. plastika i nikada nije dokazano da je plastika gora ili bolja od stakla ili obrnuto...

jedina stvar koja je sigurna 100% je da su stakleni demižoni ljudima pucali puni piva.

posebno je bitno to što većina nas pere te demižone u svojim kadama ili tuš kabinama. tu nastaju najprije mikro pukotine od kojih se poslije jednostavno može cijeli demižon raspasti iz čista mira. kad naliješ 20 litara vode u demižon i onda ga prevrneš da tu vodu izliješ to je stvarno ogromno opterećenje i trenje dva materijala koja se baš i nevole (staklo i površina kade/tuš kabine)

tako da paziš na to...

s druge strane plastika je jeftina, lagana, lako se pere i održava, bezopasna jer te ne može ozlijediti kao staklo itd....
I like the smell of fermentation in the morning

Odgovori