spava fermentor, gdje je greska?

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
ŠegrtMarko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub lis 10, 2009 12:40 pm
Lokacija: Zagreb/Daruvar

Post Postao/la ŠegrtMarko » čet pro 08, 2011 7:44 pm

Meni su pive od back ekstrakta završavale od 1.014 do 1.022. Jesi koristio i neke specijalne sladove ili samo ekstrakt (koji)?
Meni su pive kuhane samo sa back ekstraktom završavale na 1.014 - 1.016
Ako bi dodavao specijalne sladove tada bi FG išao do 1.022

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet pro 08, 2011 10:36 pm

Ovaj put sam radio samo od back ekstrakta bez specijalnih sladova.Do sad sam imao uvijek između 12-16 FG bilo u kombinaciji sa specijalnim i backom ili samo od ekstrakta.Ne znam da li bi razlog mogao biti kaj kod kuhanja nisam imao vidljivi hot break,one balone kad zakipi.Naime prvi put sam kuhal full boil u novom loncu od 40 l al na plinskom ringu u kuhinji i jebenih 4 sata sam kuhal pivu.Kuhal bi i još da me žena nije sterala radi kuhanja ručka.Počel sam u 10 ujutro,završil u 2 popodne,stavil kvasac u 3.Pročital sam na australskom forumu da se hot break može dogoditi a da nije primjetan.Napravila se fina pjena i ko da će svaki čas prokuhat al nikak.Na vrhu je temp.bila 95 a u sredini s vanjske strane prek 100 pa je unutra vjerojatno i bila 100.
Neznam jel bi to moglo igrat kakvu ulogu u visokom FG mada sam na istom forumu pročital da se teoretski ekstrakt ni ne mora kuhati.Djelomično sam tak i radio do sad zbog malog lonca.Kuhal bi kilu,kilu i pol a dvije do dvije i pol bi razrijedil u fermentoru s vodom i poslije pljusnul skuhani pa nadodal hladne vode.I uvijek je radilo.
Sad je fermentor u dječjoj sobi na toplom pa bum vidil.Spavam tam umjesto djeteta.Samo ja i bačva.I hrpa lutkica.Ionak mi vele žena i mama da sam ko malo dijete od kad se bavim ovim hobijem.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet pro 09, 2011 1:26 am

njušim problem :shock: .i bela je rekla krleži da nije u redu da spava u drugoj sobi!!nisi li ti premlad :roll: da skuhaš pivu i odeš na ribičiju :)

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pet pro 09, 2011 8:37 am

Ma nema problema sa ženom.Čak me ujutro napala da kak mogu nosit pivu na druženje ko seljak u vrećici kak sam to ja stavil pa mi je ona pospremila u neku ljepu kartonsku.Ko da idem na modnu reviju.Žena je oduševljena s mojim hobijem,voli popit moju domaću pivicu al nije oduševljena kad kupujem opremu al ni ja kad ona oće cipele i torbice.Spavam u sobi od starije klinke jer ona neće tam spati jer je ljubomorna na malog bracu pa oće k mami u sobu s bracom i eto meni sobe za spavanje i odležavanje pive.
Kaj se tiče ribičije možda bi probal lov na neku tunu od 100 kg inače me ne zanima,dosadno mi.Radije si lomim noge i zube na košarci.Nedavno baš skinuh longetu s noge.

Avatar
ahrga
Postovi: 430
Pridružen/a: pet kol 20, 2010 1:48 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la ahrga » pet pro 09, 2011 9:42 am

same here, isti problemi s ženom :evil:, voli pit al nevoli kad se radi, evo prigodna jedna :D
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » pet pro 09, 2011 9:45 am

Decki, moja uziva zajedno u pivu sa mnom... htjela je i na druzenje danas, al sam ju lagano odkanto, reko: Zeno danas samo muskarci. ;) haha
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Jall
Postovi: 399
Pridružen/a: ned pro 12, 2010 5:48 pm
Lokacija: Grobnik

Post Postao/la Jall » pet pro 09, 2011 10:05 am

Zedni je napisao/la:: Zeno danas samo muskarci. ;) haha
Ah dobro da se nisam spremala potegnut do metropole :(
Never ride faster than your angel can fly

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » pet pro 09, 2011 10:37 am

Jall je napisao/la:
Zedni je napisao/la:: Zeno danas samo muskarci. ;) haha
Ah dobro da se nisam spremala potegnut do metropole :(
NEEE!!! Rekao sam joj da ima cura koje kuhaju i naravno odmah je ljubomorno pitala jel cete doc, ali niti jedna se nije javila. Bilo bi odlicno da dodes. :D :pivo4: Evo ako dodes dovest cu ja i svoju manje zednu polovicu. ;)
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Jall
Postovi: 399
Pridružen/a: ned pro 12, 2010 5:48 pm
Lokacija: Grobnik

Post Postao/la Jall » pet pro 09, 2011 10:47 am

Mislila sam doći,ali sutra putujem za Bratislavu,pa mi nije zgodno.
Navratim na neko od sljedećih druženja.

P.s. Nisam tip za "druženje" sa ljubomornim polovicama, to zna biti opasno...

:wink:
Never ride faster than your angel can fly

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pet pro 09, 2011 12:08 pm

Da se malo vratimo na temu.Jel ima ko mišljenje jel bi mi taj visok FG mogao biti zato kaj nisam imal vidljivi hot break kak sam opisal par postova prije.

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pet pro 09, 2011 12:13 pm

Nisam siguran... Mislim da ne.

"A poor break may also cause haziness in the finished beer as well as an increased stalling potential due to a higher tannin content."

Baci pogled na ovo poglavlje...

http://www.howtobrew.com/section1/chapter7-2.html

http://www.byo.com/stories/techniques/a ... emove-trub

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pet pro 09, 2011 12:32 pm

Čital sam već i jedno i drugo.Ja isto mislim da taj hot break nema veze s tim mojim FG 1.020.
Evo kaj veli naš kolega na američkom forumu:

I started brewing a few months ago and have done four brews, all extract. Have not observed a hot break with any of them. At first I was worried I was messing something up, but the three I've bottled have no issues with clarity, head or flavor.

Avatar
Jall
Postovi: 399
Pridružen/a: ned pro 12, 2010 5:48 pm
Lokacija: Grobnik

Post Postao/la Jall » pet pro 09, 2011 12:49 pm

To se i meni desilo sa jednom turom ljetos, ali mi je i vrenje bilo jako slabo, piva je u staklenim bocama još i sad i nijedna nije pukla, ali zato kad otvorim bocu pjeni ko ludo. Ako te strah riskiraj pa i ovu turu flaširaj u plastiku.
Never ride faster than your angel can fly

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pet pro 09, 2011 1:02 pm

Nabrusil sam se na staklo,kupil sam i čepilicu radi toga i flaširal bum u staklo kud puklo da puklo a nadam se da ne bu a i stalno me maltretiraju svi počevši od žene pa mama,tata i ostali da plastika nije zdrava i da kad bum u staklo flaširal i kad bum kupil bačvu koja nije plastična.Kad im velim da daju dobrotvorni prilog za staklene boce s gajbom i za staklene demižone za fermentaciju ili kakav inox onda se prave bedasti.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sri pro 14, 2011 10:34 am

Bliži mi se vrijeme flaširanja jer je prošlo 3 tjedna od kuhanja zadnje ture pa molim koji savjet kaj se tiče dodavanja šećera u bocama.Mjerio am već 5 puta FG i uvijek pokazuje 1,020,premještao fermentor iz jednih prostorija u druge,temp.u tim prostorijama su bile od 14 do 20 C i FG ne ide pa ne ide dole.Kak je fermentiralo na donjim granicama temp.raspona za s-04(15-24 C) primjetio sam da je već sad piva u menzuri fino gazirana pa kaj mislite koliko šećera da stavim po boci od 0.5L s obzirom da prvi put flaširam u staklo.Do sad sam u plastiku uvijek stavljao po 5g dekstroze,FG je uvijek bio od 1.012-1,016 i fermentiralo je na višim temperaturama(20-24 C) i ta količina šećera je meni osobno bila taman.Sad bi stavio manje ali nisam siguran koliko točno.

Odgovori