spava fermentor, gdje je greska?

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

strebjesanin
Postovi: 48
Pridružen/a: sub lis 30, 2010 2:32 pm

spava fermentor, gdje je greska?

Post Postao/la strebjesanin » sub lis 22, 2011 10:25 pm

Prije dva dana skuvao sam prvo pivo, u sladovinu temperature 28 celzijusa sipao sam rehidrirani Safale04 kvasac. Odnio u podrum gdje je temperatura oko 18 celzijusa. Nakon dva dana nema nikakvih zvukova iz fermentora i pipe, na površini je tanak sloj pjene i prst kolaca od kvasca na dnu fermentora. Ovo mi lici na dosta slabu (ili nikakvu)fermentaciju, gdje sam pogrijesio?
sveto

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Re: spava fermentor, gdje je greska?

Post Postao/la 400d » sub lis 22, 2011 10:33 pm

strebjesanin je napisao/la:Prije dva dana skuvao sam prvo pivo, u sladovinu temperature 28 celzijusa sipao sam rehidrirani Safale04 kvasac. Odnio u podrum gdje je temperatura oko 18 celzijusa. Nakon dva dana nema nikakvih zvukova iz fermentora i pipe, na površini je tanak sloj pjene i prst kolaca od kvasca na dnu fermentora. Ovo mi lici na dosta slabu (ili nikakvu)fermentaciju, gdje sam pogrijesio?
ako imaš pjenu na površini, to je sve ok. samo čekaj. da li fermentiraš u staklenom ili plastičnom fermentoru?
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sub lis 22, 2011 10:35 pm

ovo što ti meni pričaš mi liči na nešto što se meni jednom desilo sa S-04, a to je da je fermentacija završila preko noći.

vrlo je moguće da to što ti sad vidiš je u stvari kraj primarne fermentacije :)

koliki ti je bio OG?

S-04 je poznat kao izuzetno brz kvasac.....
I like the smell of fermentation in the morning

strebjesanin
Postovi: 48
Pridružen/a: sub lis 30, 2010 2:32 pm

Post Postao/la strebjesanin » sub lis 22, 2011 10:40 pm

za primarnu fermentaciju izabrao sam plasticni fermentor od 25l. Kolicina sladovine nakon kuvanja ispala je otprilike 18-19l. Malo sam bio nespretan prilikom hladjenja sladovine, strah me da je nisam pretoplu sipao u fermentor, odnosno da nije prevelika toplotna razlika između tečnosti rehidriranog kvasca (22c), sladovine (28c) i podruma (18c)?
sveto

strebjesanin
Postovi: 48
Pridružen/a: sub lis 30, 2010 2:32 pm

Post Postao/la strebjesanin » sub lis 22, 2011 10:45 pm

a jesam li se zeznuo sto sam sladovinu hladio 45 minuta, malo sam bio smotan sa svim tim ledom i sudoperama?
sveto

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sub lis 22, 2011 10:47 pm

strebjesanin je napisao/la:za primarnu fermentaciju izabrao sam plasticni fermentor od 25l. Kolicina sladovine nakon kuvanja ispala je otprilike 18-19l. Malo sam bio nespretan prilikom hladjenja sladovine, strah me da je nisam pretoplu sipao u fermentor, odnosno da nije prevelika toplotna razlika između tečnosti rehidriranog kvasca (22c), sladovine (28c) i podruma (18c)?
nisi mi odgovorio na najvažnije pitanje - koliki je bio OG? da li imaš hidrometar ili refraktometar?

razlike u temperaturi jesu malo velike. u biti ne bi smio tako šokirati kvasac... ali ja sam kao početnik u prvo pivo stavio kvasac (bez rehidracije) u wort koji je imao sigurno 40° pa je opet to pivo ipak odfermentiralo......
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sub lis 22, 2011 10:54 pm

strebjesanin je napisao/la:a jesam li se zeznuo sto sam sladovinu hladio 45 minuta, malo sam bio smotan sa svim tim ledom i sudoperama?
u pravilu, sladovina bi trebala biti ohlađena u što kraćem roku na temperaturu koja je potrebna za kvasac. to je nekih 20 - 30 minuta maksimalno. dva su razloga: prvi je tzv. cold brake, a drugi je nepotrebno izlaganje sladovine airborne mikroorganizmima....ovaj drugi ipak ne toliko važan koliko prvi, jer dodaješ veliku količinu čiste kulture kvasca koja se konkurencijom i vještinama sa fermentabilnim šećerima ne može mjeriti sa ostalim bakterijama, posbno za vrijeme primarne fermentacije...

moje su sve infekcije nastale u sekundarnom fermentoru, najvjerovatnije radi čestog otvaranja i uzimanja uzoraka svako malo, i naravno radi suhog hmeljenja....

moja vodovodna voda ima ljeti temperaturu od 14°C i ja zaista nemam problema sa hlađenjem sa chillerom. to odrađujem za 20 minuta.

zimi čak i brže jer je voda još hladnija.

obavezno napravi chiller. vrlo je jednostavno a koristi su nemjerljive....
I like the smell of fermentation in the morning

strebjesanin
Postovi: 48
Pridružen/a: sub lis 30, 2010 2:32 pm

Post Postao/la strebjesanin » ned lis 23, 2011 2:20 am

hvala na podrobnim informacijama. OG je 1.045. Koloko sam razumio, chiller se pravi od bakrene cijevi. Gdje se ona da nabavit? Da li se chiller moze upotrijebit u obicnoj kujni?
sveto

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » ned lis 23, 2011 6:25 pm

Jesi li dobro promućkao fermentor nakon što si ubacio kvasac? Na tim temperaturama meni S-04 uvijek radio bez problema, možda nema kisika dosta?

Ali kak veli 400d, izmjeri mu gustoću da vidimo jel zapelo ili završilo.

strebjesanin
Postovi: 48
Pridružen/a: sub lis 30, 2010 2:32 pm

Post Postao/la strebjesanin » pon lis 24, 2011 1:25 pm

Prvo promutio vodu prije ubacivanja kvasca i sladovine, potom nakon ubacivanja istih tresao cijelu smjesu i odnio u podrum. U podrumu dodao pola kašičice nutrienta, još jednom promutio i više nisam ništa dirao. Javim se kad izvadim uzorak.
I meni su na umu dvije opcije. Ili je nedostatak kiseonika, ili su veća temperatura sladovine, prisustvo nutienta i ludački kvasac izazvali haos od fermentacije koja se završila a da nisam ni primijetio.
U prvom slučaju vjerovatno mogu prosut pivo.
U drugom, može se dobro zavrsit pod uslovom da se ne pokvari ukus ako se javi višak diacetila zbog temperature.
sveto

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » pon lis 24, 2011 2:06 pm

Nisi spominjao nutrijent, moglo bi bit da je onda isfermentiralo na brzinu.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Re: spava fermentor, gdje je greska?

Post Postao/la Don Genovese » pon lis 24, 2011 3:02 pm

strebjesanin je napisao/la:Prije dva dana skuvao sam prvo pivo, u sladovinu temperature 28 celzijusa sipao sam rehidrirani Safale04 kvasac. Odnio u podrum gdje je temperatura oko 18 celzijusa. Nakon dva dana nema nikakvih zvukova iz fermentora i pipe, na površini je tanak sloj pjene i prst kolaca od kvasca na dnu fermentora. Ovo mi lici na dosta slabu (ili nikakvu)fermentaciju, gdje sam pogrijesio?
Jako brzo ti je bila gotova primarna fermentacija, jer ti je i temperatura sladovine bila vrlo visokih 28°C. Probaj izbjeći takvo što ubuduće jer će ti se piva lagano ukiselit'. Temp. sladovine treba biti jednaka planiranoj temperaturi fermentacije, a tako i temperatura rehidriranog kvasca: za ale pivu 16 do 22°C,i nikako višlja ako želiš klasični ale.

Avatar
Pajdo
Postovi: 454
Pridružen/a: pon pro 07, 2009 1:58 am
Lokacija: zg

Post Postao/la Pajdo » pon lis 24, 2011 6:29 pm

s obzirom na "prst kolača od kvasca" i da si dodavao nutrijente čini se da su kvasci imali "provod za jednu noć".

izmjeri konačno tu gustoću da nas ne držiš u neizvjesnosti :P


živili!

strebjesanin
Postovi: 48
Pridružen/a: sub lis 30, 2010 2:32 pm

Post Postao/la strebjesanin » pon lis 24, 2011 11:51 pm

U cetvrtak, do tad necu bit doma :) .
Jutros sam malo pomirisao kroz vrenjaču, nije mi škodio miris, štaviše prijalo je. Al tek je počelo čekanje, vidjećemo...
sveto

strebjesanin
Postovi: 48
Pridružen/a: sub lis 30, 2010 2:32 pm

Post Postao/la strebjesanin » čet lis 27, 2011 5:34 pm

e pa, jebiga!

hidrometar nemam, u pet shopovima me gledaju kao da sam im trazio rezervni dio od space shuttlea kad im pomenem. Mostomjer po Bobou potone na dno menzure, ostanu samo 7, 6 i 4 van nje.

Ono sto sam popio iz menzure je blago gazirano, ima zadovoljavajucu gorcinu i aromu, nije vodnjikavo al mnogo daleko je od gustine sladovine. Prazna menzura mirise bozanstveno, mislim da sam u Amsterdamu okusio nesto slicno.

Pretocio sam tankim crijecom u demizanu, miris je bio divan, pivski.

Nadam se da izlaganje kiseoniku kod pretakanja i namjestanja vrenjace ne ostecuje miris i ukus. Znam da je vazna sva ta fizika i hemija, al ako su babe u Slavoniji i Sremu pravile pivo bez svega toga, valjada ce se i ovo moci popit.

Ja ga do sipanja u boce vise necu otvarati.
sveto

Odgovori