Bijela pjena, smedja pjena

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Bijela pjena, smedja pjena

Post Postao/la babangida » sub ruj 10, 2011 5:59 pm

Pozdrav!
Prije svega, ja sam potpuni amater u kuhanju. Ono sto sam jucer kuhao je danas pocelo s vrenjem. Na povrsini moja dva demizona se diglo 10mm bijele pjene, prosarane sa necim smedjim sto meni osobno izgleda kao talog iz sladovine (prpina jecma). Zapravo, nije prosarano, vise je 50-50 posto.
Ovo mi je prvi puta da fermentaciju odradjujem u prozirnim demizonima, do sada sam koristio bijelo plasticno bure. Nisam nista kroz bure vidio, pa me nista nije ni sekiralo. Sad kad vidim kako to sve skupa izgleda, brinem se. Steta bi bila da mi propadne, kad je sladovina imala tako dobru smedje-crvenu boju... :)
Sliku problema nemam, ali ako je netko vidio ili imao nesto slicno, ja vas i bez slike molim za misljenje. Da li je to normalno ili pak nije?
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Bistra
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » sub ruj 10, 2011 6:05 pm

To ti je normalno.
Za par dana će pjenna vjerojatno nestati kad će fermentacija malo oslabjeti, a to smeđe će ti pasti na dno i istaložiti se.
Kako prepoznati pravog prijatelja?
Kad me se sjeti na Filipinima i kupi mi pivo, a onda ga nosi 12.000 kilometara da mi ga pokloni.
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=9397062

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

Re: Bijela pjena, smedja pjena

Post Postao/la Deda Mile » ned ruj 11, 2011 8:42 am

babangida je napisao/la:Pozdrav!
Prije svega, ja sam potpuni amater u kuhanju. Ono sto sam jucer kuhao je danas pocelo s vrenjem. Na povrsini moja dva demizona se diglo 10mm bijele pjene, prosarane sa necim smedjim sto meni osobno izgleda kao talog iz sladovine (prpina jecma). Zapravo, nije prosarano, vise je 50-50 posto.
Ovo mi je prvi puta da fermentaciju odradjujem u prozirnim demizonima, do sada sam koristio bijelo plasticno bure. Nisam nista kroz bure vidio, pa me nista nije ni sekiralo. Sad kad vidim kako to sve skupa izgleda, brinem se. Steta bi bila da mi propadne, kad je sladovina imala tako dobru smedje-crvenu boju... :)
Sliku problema nemam, ali ako je netko vidio ili imao nesto slicno, ja vas i bez slike molim za misljenje. Da li je to normalno ili pak nije?
To smeđe su hmeljne smole koje se dižu sa pjenom. To je normalno i kao što je Amdejac napisao nakon vrenja jedan dio će pasti na dno, a jedan dio će ostati zaljepljen na rubu posude. To što sada imaš na površini zove se deka, i kad bi mogao bilo bi dobro deku pokupiti da ne padne nazad u pivo, jer te hmeljne smole daju pivi nepoželjnu gorčinu. Ja kuham u otvorenoj kaci i skidam deku- dva puta tijekom vrenja. Ali pošto ti kuha u balonu nemožeš skidati deku. To neće puno smetati, mislim da sad nećeš uoćiti razliku, tek nakon par godina kuhanja moći ćeš uočiti razliku, a do tada ćeš i poboljšati tehniku pa ćeš skidati deku.
HOMEBREWING OD 1996.
Puno pozdravlja i veselja uz domaće pivo

Odgovori