Kvasac zašteko ???

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sub svi 07, 2011 8:13 pm

p.s

daj opiši koji si kvasac koristio i postupak kad si radio starter?


edit:

evo sad vidim da je suhi kvasac bio u pitanju - ne razumijem zasto si radio starter... nije potreban sa suhim kvascima. suhi kvasac se samo mora rehidratizrati prije dodavanja u pivo....

Avatar
Pajkilinjo
Postovi: 94
Pridružen/a: ned ruj 19, 2010 11:16 am
Lokacija: OSIJEK

Post Postao/la Pajkilinjo » sub svi 07, 2011 8:14 pm

fermentaciju radim u galonu 18,9L od vode,svakako ću probati to što si mi savjetovao pa ću vidjeti ipak bi mi bilo žao flaširati pivo od 2,5% alkohola :oops:
Snadji se najbolje sto mozes sa resursima koje imas.

Avatar
Pajkilinjo
Postovi: 94
Pridružen/a: ned ruj 19, 2010 11:16 am
Lokacija: OSIJEK

Post Postao/la Pajkilinjo » sub svi 07, 2011 8:18 pm

možda sam fulao ali vidio sam da ste imali neke prepirke oko toga i odlučio sam napraviti starter na način da sam u dva deci mlake vode (sa šećerom) dodao dvije vrećice kvasca te promješao.nakon što je počeo raditi sam ga usuo u fermentor.
Snadji se najbolje sto mozes sa resursima koje imas.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » sub svi 07, 2011 8:23 pm

to je više rehidracija nego starter... Ja sam sa jednom vrecicom redio skoro pedesetak lit piva. Ajd ti to jos jednom premjeri i promuckaj dobro pa javi rezultate. u krajnjem slučaju mogu ti poslati t-58, on će požderat sve što ima šećera :)

Avatar
Pajkilinjo
Postovi: 94
Pridružen/a: ned ruj 19, 2010 11:16 am
Lokacija: OSIJEK

Post Postao/la Pajkilinjo » sub svi 07, 2011 8:55 pm

dogovoreno javit ću ishod nakon mućkanja(da li da mu promjenim temperaturu jer je sada na cca 22 stupnja)
Snadji se najbolje sto mozes sa resursima koje imas.

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Usa
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » sub svi 07, 2011 9:51 pm

Ja sam radio do sada tri kuhanja i uvjek radim sa muntons dry ale kvascem. Stavljam po jednu vrećicu od 6 gr na 25 litara. Pripremam ga da u 4 dcl vode temperature 30 stupnjeva stavim dvije žlićice šećera i dobro promućkam da se šećer rastopi. Zatim stavim paketić kvasca i ponovno promućkam i ostavim poluotvoreni poklopac. Nakon 15 do 30 miuta ga samo ubacim u debižon ili bocu od 5 galona. Nikad nisam mućkao niti mješao.
Kvasac proradi za cca 5 do 6 sati. Radio mi je na 11 stupnjeva, ali isto tako je radi i na 22 i na 23 i na 24. Meni je kvasac OK i stvarno otporan na sve uvjete.
Prvih par dana je burno vrenje, a nakon toga laganini radi do 3 tjedna.

Digni temperaturu na 22 stupnja i provjeri da ti negdje ne pušta čep.

Avatar
frici
Postovi: 756
Pridružen/a: čet sij 20, 2011 9:28 am
Lokacija: baranja

Post Postao/la frici » ned svi 08, 2011 6:31 am

Bolje ti je da pušta čep,pogotovo ako nemaš vrelnjaču jer kad proradi eksplodirat će ti fermentor :twisted:
frici

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Usa
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » ned svi 08, 2011 6:56 pm

Pa to se podrazumjeva da ima vrenjaću.

Avatar
Pajkilinjo
Postovi: 94
Pridružen/a: ned ruj 19, 2010 11:16 am
Lokacija: OSIJEK

Fermentacija stala -možda sam skužio zašto

Post Postao/la Pajkilinjo » ned ruj 11, 2011 1:18 pm

mislim da sam nakon duge istrage skužio što se dogodilo pa da podjelim s vama,na kraju sam dobio crno pivo sa slabom pjenom koje je bilo prilično slatkog okusa i mislim da se dogodilo slijedeće:
koristio sam Svaroghov recept gdje je napisao da je doveo vodu do vrenja,isključio plamenik,dodao back pustio das proključa i pustio da krčka 40 min,e sad ja sam stavio 5 kg backa na 20 L a on 3 L to je jedan razlog,tvrda voda drugi razlog i ključanje je razlog broj tri ,naime koliko sam skužio ne bi se trebale prelaziti temperature od 75-80 stupnjeva a ja sam imao temp.95-100 i vjerovatno je to sjebalo back i ostavilo mi preslatko pivo i upravo tu je bio problem da neće fermentirati jer kada sam ga pio osjetio sam da ima puuno više alkohola nego ona cca 3 % koja sam ja mjerio,jednostavno gustoća je po meni zbog neprilagođene temperature kuhanja ( valjda se back karamelizirao ??) bila nerealna i imao sam kriva mjerenja.
Uglavnom kako bilo da bilo dobio sam neku vrstu tamnog piva slabije kvalitete ali popilo se pa mislim da nije bilo ništa lošije od kojekakvih drloga koji se prodaju. :)
Snadji se najbolje sto mozes sa resursima koje imas.

hrados
Postovi: 2
Pridružen/a: čet ožu 14, 2013 10:06 pm

vrelko

Post Postao/la hrados » sri ožu 20, 2013 12:00 am

dali je tko fermentirao sa VRELKOM , ja imam 20litri i sve je kako treba , mislim da se puno filozofira sa kvascima pa rekao da probam , jer u suštini postoje samo dvije vrste kvasca gornji i donji , vrelko spada u ale , pa da vidimo

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sri ožu 20, 2013 12:10 am

Nesto ces dobiti... pivo neces

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Re: vrelko

Post Postao/la 400d » sri ožu 20, 2013 12:15 am

hrados je napisao/la:dali je tko fermentirao sa VRELKOM , ja imam 20litri i sve je kako treba , mislim da se puno filozofira sa kvascima pa rekao da probam , jer u suštini postoje samo dvije vrste kvasca gornji i donji , vrelko spada u ale , pa da vidimo
isto kao što postoje samo dvije vrste auta, dizel i benzin...... a eto tebi yugo, a ja ću jaguara 8)
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » sri ožu 20, 2013 12:23 am

Svarrogh je napisao/la:Nesto ces dobiti... pivo neces

jel to iz iskustva ili je to samo netko napisao pa bi trebalo biti pravilo ??
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Usa
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » sri ožu 20, 2013 1:17 am

Iz iskustva dobit će pivo.
Kad sam radio ječmeno vino dio je odmermentiran sa pivskim, a nakon toga je dodan vinski kvasac i kvasac koji ide do 22% alkohola.

Netko je radio i sa pekarskim kvascem i rekao da je ispalo OK.

Avatar
ŠegrtMarko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub lis 10, 2009 12:40 pm
Lokacija: Zagreb/Daruvar

Re: vrelko

Post Postao/la ŠegrtMarko » sri ožu 20, 2013 7:17 am

Amdejac je napisao/la: Netko je radio i sa pekarskim kvascem i rekao da je ispalo OK.
Ja sam radio sa pekarskim i ispalo je pivo, kvasac se lošije taloži ali odradi vrenje. Pivo je imalo specifičan okus, kvasac odradi svoj posao tako da bi ga ponovno koristio u slučaju krajnje nužde ili eksperimenta. Onima koji nikako ne mogu nabaviti pivski kvasac jer su škrti ili jednostavno žele kuhat a ne mogu dočekati da kvasac stigne bi preporučio da koriste pekarski. Jedan kolega je skuhao više rundi sa pekarskim i back ekstraktom i popili su sve pivo. Istina ima prostora za unapređenje ali bolje to nego da ništa nisu kuhali
400d je napisao/la: isto kao što postoje samo dvije vrste auta, dizel i benzin...... a eto tebi yugo, a ja ću jaguara 8)
Slažem se sa usporedbom, no kad treba na put usuču se rukavi i pogura se yugo da upali :)

Odgovori