sekundarnog vrenja - nemam

... kada stvari krenu po zlu

Moderator/ica: Poljo

Odgovori
Zvonko

sekundarnog vrenja - nemam

Post Postao/la Zvonko » pet tra 01, 2011 3:54 pm

Dragi pivari,
Tek treći put radim pivu i pokušao sam prvi put napraviti petnaestak litara s donjim vrenjem (Munchener kvasac). Vrenje je bilo prvih 3 dana na balkonu na oko 5 oC ali onda je zatoplilo pa sam se prebacio u podrum na 10-15oC. Nakon ukupno 15dana prilično sporog vrenja pretočio sam bez taloga u novi kanister, ali vrenja više nije bilo ni nakon 5 dana. Dodao sam u 1L vode fruktoznog šećera i možda 0,5-1g dodatno kvasca ali i dalje ni nakon slijedećih 5 dana nije bilo vrenja. Pretpostavljam da više nema što fermentirati i da je fermentacija već i prije pretakanja bila gotova ali me plaši da sada neću dobiti gaziranje u boci.
Ima li kakvih savjeta?

400d

Re: sekundarnog vrenja - nemam

Post Postao/la 400d » pet tra 01, 2011 3:58 pm

Zvonko je napisao/la:Dragi pivari,
Tek treći put radim pivu i pokušao sam prvi put napraviti petnaestak litara s donjim vrenjem (Munchener kvasac). Vrenje je bilo prvih 3 dana na balkonu na oko 5 oC ali onda je zatoplilo pa sam se prebacio u podrum na 10-15oC. Nakon ukupno 15dana prilično sporog vrenja pretočio sam bez taloga u novi kanister, ali vrenja više nije bilo ni nakon 5 dana. Dodao sam u 1L vode fruktoznog šećera i možda 0,5-1g dodatno kvasca ali i dalje ni nakon slijedećih 5 dana nije bilo vrenja. Pretpostavljam da više nema što fermentirati i da je fermentacija već i prije pretakanja bila gotova ali me plaši da sada neću dobiti gaziranje u boci.
Ima li kakvih savjeta?
kupi areometar, jer bez toga ne mozes nista u pivarstvu. mozes pretpostavljati, ali znas onu staru: pretpostavka je majka svih zajeba :wink:

Zvonko

Post Postao/la Zvonko » pet tra 01, 2011 7:38 pm

Kupio u Pevecu onaj za vino u oechslima al mi ne pomaže jer skala počinje od 1.050 naviše (a toliko još nisam dosegao :-)
Al zanima me da li će se ovo pivo karbonizirati ako ga sad pretočim u boce i dodam šećer?
Obzirom da nemam više taloga i bilo je donje vrenje ne znam da li ću imati dovoljno kvasaca koji će fermentirati šećer koji bi dodao u bocu.

400d

Post Postao/la 400d » pet tra 01, 2011 8:19 pm

Zvonko je napisao/la:Kupio u Pevecu onaj za vino u oechslima al mi ne pomaže jer skala počinje od 1.050 naviše (a toliko još nisam dosegao :-)
Al zanima me da li će se ovo pivo karbonizirati ako ga sad pretočim u boce i dodam šećer?
Obzirom da nemam više taloga i bilo je donje vrenje ne znam da li ću imati dovoljno kvasaca koji će fermentirati šećer koji bi dodao u bocu.
stanica kvasca je veličine u dijametru u prosjeku 3–4 µm. i ma koliko ti mislio da se pivo izbistrilo, kvasca će biti sigurno (ako je živ, a prema svemu što si ispričao živ je). međutim problem je u tome što ti ne znaš da li tamo ima još šećera. ako ima, mogao bi imati probleme u vidu eksplozija.

lager kvasac sporije fermentira i teoretski je moguće da napravi "pauzu", odnosno da u jednom trenutku jednostavno prestane ferementirati, iako ima još šećera, čekajući bolje uvjete za feremntaciju....

dakle, moraš kupiti pivarski areometar, jer to je jedini način da saznaš koliko je tamo šećera ostalo.....

okarm

Post Postao/la okarm » pet tra 01, 2011 8:46 pm

Zvonko je napisao/la:Kupio u Pevecu onaj za vino u oechslima al mi ne pomaže jer skala počinje od 1.050 naviše (a toliko još nisam dosegao :-)
vidim da si iz zagreba.. imas u pet shopu na drvinju od 1.000 do 1.060.. kosta oko 60kn.. ja gadanas kupio jer mi se ovaj stari razbio..

Zvonko

Post Postao/la Zvonko » pet tra 01, 2011 9:08 pm

thanks. Uzet ću sutra hidrometar, ali ne znam koja mi je bila početna gustoća tak da sad mislim da ću morat riskirat i utočit ovak kak je u boce. Ili da čekam još 10tak dana. Prva fermentacija je bila 15tak dana a onda sam pretočio i evo sad je nekih 2 tjedna u kanisteru. Danas sam mislio pretočiti u boce.

Zvonko

Post Postao/la Zvonko » sub tra 02, 2011 1:52 pm

Kupio sam areometar u PET shopu i (iako nema baždarne temperature)izmjerio na 15 oC 1020 tako da pretpostavljam da sam na 20oC negdje oko 1018-1019.
Da li je to za pretočit već u boce ili da još držim u kanisteru? Nažalost ne mogu držati na niže od 15 oC.

Odgovori